aA
Keista, kad žodis „emigracija“ įgavo neigiamą reikšmę. Manau, kad emigracija yra natūralus dalykas. Mes visi gimėme apvaliame pasaulyje ir nesvarbu, kurioje pasaulio dalyje. Juk jei gimiau, pavyzdžiui, Vilniuje, nereiškia, kad negaliu gyventi Klaipėdoje. Juk nereiškia, kad nemyliu Vilniaus, jei išvykau gyventi į Klaipėdą.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Visi renkamės gyventi ten, kur yra patogiau, arba ten, kur gauname kažkokią naudą (finansinę, socialinę, psichologinę ar kitokią). Visais laikais žmonės judėjo pasaulyje, netgi kai protėviai laukiniai ieškodavo vietos apsistoti ten, kur yra vandens, kur buvo galima sugauti žvėrių, kad būtų, ką valgyti. Tad nuo kada emigracija žmonėms blogai? Šiuo metu emigracija atneša šiokią tokią finansinę naudą (lietuvių siunčiami ir išleidžiami pinigai Lietuvoje), lietuviai išvykę įgauna patirties, supažindina pasaulį su lietuviais, kadangi jų sutikti gali bet kuriame pasaulio krašte. Taigi kodėl mes pykstame ant emigrantų?

Aš išvykau iš Lietuvos, gavusi aukštojo mokslo diplomą ir net nepabandžiusi įsidarbinti Lietuvoje, prieš 10 metų. Išvykau ne užsidirbti, o dėl to, kad išvykti atrodė įdomu, norėjosi išbandyti save. Man, jaunai merginai, atrodė, kad pamatysiu kažką naujo, visada traukė kelionės ir nauji įspūdžiai. Negi tai priežastis ant manęs, emigrantės, pykti? Iš pradžių buvo sunkiau tik dėl to, kad gerai nemokėjau anglų kalbos ir neturėjau draugų. Bet sunku nebuvo. Dirbau, kiek galėjau, po truputį atsirado draugų. Važinėjau po šalį, kad su ja susipažinčiau, bendravau su vietiniais.

Po šešerių metų gyvenimo čia lioviausi galvoti apie sugrįžimą gyventi į Lietuvą. Ne todėl, kad Lietuvoje žmonės gyvena kitaip, ne todėl, kad ten negalėčiau susikurti gero gyvenimo. Nenoriu grįžti, nes čia būti pripratau, čia jaučiuosi gerai. Negi tai priežastis ant manęs pykti? Ne visi emigruoja dėl finansinės naudos. Nė vienas nėra blogas tik dėl to, kad pasaulyje ieško savo vietos. Vieniems ta vieta – Lietuva, kitiems – visas pasaulis. Ne visi išvyksta iš Lietuvos dėl to, kad Lietuvoje blogai (nemažai ir dėl to). Gal kai kurie, likę Lietuvoje, pyksta ant emigrantų, nes išvažiuodami jie tarsi patvirtina, kad Lietuva nėra tobula?

Nė viena šalis nėra tobula, tai negi reikia pykti dėl to, kas yra akivaizdi tiesa? Gal kiti mąsto, kad mylėti Lietuvą gali tik būdamas jos viduje? Dar ir dabar Lietuvoje pilna šeimų, kuriose nedrįstama garsiai pasakyti vienas kitam (mamai, tėčiui, broliui, sesei) „Myliu“. Tad kodėl emigrantai turėtų demonstruoti savo meilę Lietuvai tik girdami ją? Net ir išvykęs ar keikdamas Lietuvą gali ją mylėti ir to neparodyti. Gal tai, kad išvyksti, reiškia, kad nesugebi pritapti Lietuvoje? Negi mes visi neišeitume iš bet kurios socialinės grupės, kurioje jaustumėmės nepritapę? Gal pykstame, nes emigraciją matome kaip Lietuvos išdavimą? R. Dilienė, kurios nepažįstu, rašė kažkokiame straipsnyje: „Pavyzdžiui, jei tėvynę palyginsime su šeima, tai juk nesakome: išvykti mokytis – tai išduoti šeimą; išvykti dirbti – tai išduoti šeimą; išvykti gyventi atskirai nuo šeimos – tai išduoti šeimą; tai kodėl taip sakome apie tėvynę?“

Norėtųsi, kad visi lietuviai liautųsi pykę ant emigrantų. Dauguma emigrantų nepyksta ant likusių Lietuvoje. Jei kartais atrodo, kad grįžę pradeda aiškinti. kaip pasaulis ar Lietuva turėtų atrodyti, kas yra blogai ar kad kažkur yra geriau, tai tik dėl to, kad pamačius kažką naujo, pabuvus kitoje šalyje supranti, kad nebūtinai viskas turi būti taip, kaip yra dabar. Jei lietuviams emigrantams nerūpėtų Lietuva, jie nežarstytų patarimų kaip Lietuvai pasikeisti, kaip galėtų būti geriau. O vietiniai lietuviai nepyktų išgirdę, kaip kitose šalyse viskas vykdoma, o pabandytų atsirinkti informaciją, kuri yra naudinga mums, lietuviams, ir Lietuvai, o tai panaudotų Lietuvos gerinimui. Yra tikrai geros patirties iš emigrantų lūpų (nekalbu apie tuos, kurie užsienį matė tik dirbdami, nepažindami kitos šalies). Juk visi norime teigiamų pokyčių Lietuvoje, tad kodėl nepasimokyti iš šalių, kurios tvarkosi geriau? Kodėl nepanaudoti gerų idėjų švietime, politikoje,versle, aptarnavimo srityje?

Grįžę į Lietuvą lietuviai atostogauja, todėl kaip ir visi atostogaudami išleidžia daugiau pinigų nei kitomis dienomis. Logiška, kad grįžę ir visus metus dirbę, jie nori atsipalaiduoti, aplankyti visus draugus, pasimėgauti lietuvišku maistu kavinėse, alumi baruose, paplūdimiu, ežeru ir nuostabia gamta. Todėl emigrantų ir yra daug atostogų sezonu. Tai padeda verslams. Kaip ir Lietuvoje yra besigiriančių nereikšmingais dalykais, taip ir tarp emigrantų yra erelių, grįžtančių į Lietuvą ir besielgiančių kaip susireikšminę dievai. Jie ir gyvendami Lietuvoje tikriausiai būtų „pasikėlę ereliai“, nes protingi žmonės nerėkauja apie savo turtus ir nesididžiuoja prieš kitus tuo, ką turi. Protingi žmonės didžiuojasi pasiekimais, gerais darbais, idėjomis, o ne pinigais.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo mintimis? Jūsų patirtis visai kitokia? Rašykite žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išvažiavo gyventi į užsienį ir pamatė Lietuvą kitomis akimis (68)

Jau porą metų gyvenu ne Lietuvoje, bet nuolat grįžtu, domiuosi, kas vyksta šalyje, domiuosi...

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (107)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (141)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (1117)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Meilės trikampis: nenoriu būti meiluže, bet jei paskambinsi, atsiliepsiu (39)

Esu trikampyje. Kaip jaučiuosi? Lyg kampe. Patarti, kaip meilės ir pasitikėjimo neįsprausti į...

Top naujienos

Orai: šaltis parodys savo nagus (9)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (62)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (463)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (26)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (183)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (24)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Puikų Messi smūgį atrėmęs vartininkas nesulaikė „su mėsomis“ taranavusio Suarezo epizodo įrašas

Ispanijos „ La Liga “ čempionate 20-ame ture sunkią pergalę pasiekė namuose rungtyniavusi...

Po vandentiekio avarijos Vilniuje pagaliau gera žinia vairuotojams

Ketvirtadienį, sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje , Žemaitės g., trūko vandentiekio...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (1110)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (11)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...