aA
Turbūt jau visiems aišku, kad šių laikų švietimo sistema turi daugiau trūkumų nei nuopelnų, ir visiems aišku ir tai, kad mažai pastangų įdedama, kad situacija apsiverstų aukštyn kojomis. Šių trūkumų gausu mokyklose, universitetuose, kolegijose ir kitose švietimo įstaigose, tačiau šiandien plačiau pakalbėsiu apie man šiuo metu artimiausią mokymo įstaigą – mokyklą, gimnaziją.
Dvyliktokei gyvenimą sunkina artėjantys egzaminai: kodėl mes negalime pasimėgauti pavasariu?
© DELFI / Domantas Pipas

Jeigu skaitote, visą tekstą priimkite, kaip mano asmeninę nuomonę, galbūt jūsų mokymo įstaigoje situacija visiškai kitokia.

Taigi, šią susidariusią nuomonę apie švietimo sistemą išdėstysiu dvyliktokės, gimnazistės akimis. Norėčiau pradėti, su teiginiu, kad švietimo sistemai trūkta bendro supratimo apie mokinių ugdymą. Pirmiausia, tie žmonės sėdintys švietimo ministerijoje, pagaliau turėtų suprasti, kad gyvenime, mes, baigę mokyklą, niekada nepanaudosime vektorių, išvestinių ar integralų.

XXI a. visuomenėje mums prireiks tik komunikacijos, etiketo ir panašių įgūdžių, bet būtent šių dalykų mokykloje esame mokomi mažiausiai arba visiškai nemokomi. Šių laikų mokykloje mes mokomės pažymiui, ne ruošiamės gyvenimui, bet mokomės pažymiui, kitaip tariant dešimtukui. Ir čia vėlgi kalta ŠVIETIMO SISTEMA, nes ji nesugeba sudaryti įdomios mokymo programos, kurią dauguma moksleivių mokytųsi iš širdies, tai ką? Belieka tik stengtis dėl skaičiaus 10 elektroniniame dienyne.

Trumpai tariant, mokinys baigęs mokyklą bando kuo greičiau pamiršti įsimintą mokslinę, faktų kupiną bei niekur nenaudingą informaciją, išvada tokia, mokinys, gavęs vidurinį išsilavinimą, kaip ir nieko vertingo nemoka. Aišku, dvylikta klasė truputį išsiskiria, visa dvylikta klasė yra skiriama jo didenybei – brandos egzaminui. Egzaminai laikomi svarbiausiu mūsų gyvenimo įvykiu. Ir visiems visiškai neįdomu ar anksčiau buvai sėkmingas mokinys, dešimtukininkas, galbūt olimpiadų laimėtojas, o gal nieko nepasiekęs, silpnai besimokantis mokinys, visa tai tampa nesvarbu, viską, įskaitant tavo ateitį, lemia egzamino rezultatas.

Aišku, dar nespėjau paminėti to, kad egzaminai visiškai neatitinka tavo lūkesčių, atrodo, mokaisi gerai, turi iš pamokos devynetą, egzamine surenki vos 40 procentų. Turbūt galvojate, tai ar čia ne mano bėda? Suabejoti švietimo sistema verčia tai, kad tokioje situacijoje gyvena daugiau nei pusė mano klasės mokinių, tada ir susimąstau, o galbūt problema ne manyje? Nežinau, ką egzamine planuoja veikti silpnai besimokantys mano bendraamžiai. Tikrai nežinau.

Taip pat, pamiršau paminėti tai, kad dažniausiai net nespėjame išeiti mokymo programos, o jau esame priversti laikyti egzaminą. Pavyzdžiui, kalbu apie anglų egzaminą, šiais metais, jis daugiau nei savaite anksčiau (gegužės 11 dieną), šiuo metu mes net nesame baigę programos, o ką jau kalbėti apie kartojimą? Nepamirškime to, kad ne tik egzaminų datos ankstinamos, bet ir keliami reikalavimai. Reikalavimai, kartais pasiekia tokias aukštumas, kai kurie nustebina net visko mačiusius mokytojus.

Aš asmeniškai visiškai nesuprantu egzaminų tikslo. Kodėl būtent tai turi nulemti ateitį? Kodėl egzamino vertinimas nėra sumuojamas su, pavyzdžiui, 12 klasės pažymiais? Kodėl tavo tolimesnį gyvenimą nulemia ne 12 metų praleistų mokykloje, o pora dienų, praleistų egzamine?

Egzamino programa tokia plati, norint pasiruošti vienam egzaminui yra privaloma perskaityti 4-5 knygas, turiu omenyje, ne perskaityti, o gal labiau išmokti. Ar tai jums normalu? Asmeniškai aš planuoju laikyti 5 valstybinius egzaminus, todėl net nežinau nuo ko pradėti ruoštis.

Egzaminai eina vienas po kito ir niekas net nepagalvoja, galbūt tarpas tarp egzaminų turėtų būti didesnis? Apie mūsų gerovę dažnai nepagalvoja net mokytojai, kadangi jiems jų dėstoma pamoka yra svarbiausia, kartais jie tiesiog pamiršta, kad mes, mokiniai, turime ir kitų pamokų, ir kitų asmeninių veiklų, hobių, turime galbūt merginas, vaikinus? Galbūt norime šiek tiek laiko praleisti su tėvais, šeima, draugais? Galbūt mes norime pasimėgauti pavasariu? Dvyliktoje klasėje visus šiuos dalykus mokiniai tiesiog apleidžia. Kodėl? Nes tam nelieka laisvo laiko! Mes pamirštame tikrąsias gyvenimo vertybes! Ir kas iš to?

Nežinau, ko šių laikų visuomenei reikia? Ko siekiama tokia švietimo sistema? Žmogaus, kuris paklaustas nežinotų, kas yra meilė, bet puikiai išmanytų integralus, aukštąją matematiką? Kodėl mokykloje nemokoma kūrybiškumo? Kodėl nėra vertinamas mokinio kūrybiškumas? Vis dėlto kūrybiškumas šiek tiek ugdomas lietuvių kalbos pamokose, bet ar to pakanka? Ką ugdo tikslieji mokslai? Jie skatina mus ne mąstyti, o taikyti mintinai išmoktą formulę ar sprendimo būdą.

Taigi, teksto tikslas buvo pavaizduoti šių laikų mokinio kasdienybę, o čia jau jūs spęskite ar tai normalu. Manau, kad kalbu didžiosios daugumos Lietuvos mokinių vardu. Neteisinga būtų teigti, kad mano tekstas kažką pakeis, bet nepabandęs niekada nesužinosi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(146 žmonės įvertino)
2.6027

Po trijų merginų spiritizmo seanso mįslingai susiklostė jų gyvenimai: sutapimai atima žadą (72)

Tikriausiai visi esame šiek tiek girdėję apie įvairius burtus, spiritizmo seansus. Jaunystėje tuo...

Medikų giminaitė verda pykčiu dėl išpardavimų: iš arti matom, kas vyksta (113)

Su siaubu stebiu kas vyksta karantino metu.. Kaip tyliai vyksta „juodieji penktadieniai“,...

Dėl vakaro trukdžių žmona kaltino kaimyną – tik išėjusi aiškintis pamatė, kaip yra iš tiesų (57)

Vakare su vyru susiruošėme žiūrėti televizorių. Rodė krepšinio rungtynes. Gulim sau, rungtines...

Užsienio restorane lietuviai taip apsimelavo, kad teko galvotrūkčiais sprukti lauk (83)

Daug vandens Nemunu nutekėjo nuo aprašomų įvykių, tačiau kai kurie taip giliai įstrigo...

Emigrantę bandęs suvystyti sukčius liko ant ledo: perspėja kitas moteris (32)

Noriu papasakoti gražią meilės istoriją patiklioms Lietuvos moterims. Internetinės pažintys...

Top naujienos

Siunčia viltingą žinią: pirmasis miestas Europoje įgijo bandos imunitetą? (101)

Kovo mėnesį pasaulį apskriejo vaizdai iš šiaurės Italijos: kariniai sunkvežimiai, prikrauti...

Kova dėl elektros vartotojų: du nauji tiekėjai ir siūlomų kainų palyginimas (87)

Lapkritį nepriklausomų elektros tiekėjų būrys pasipildė dviem naujais vardais, o Valstybinė...

Orai: pamažu mėgins įsitvirtinti žiema (14)

Šiandien Lietuvos orus lems nelabai aktyvaus ciklono vakarinė dalis.

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (185)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (417)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (6)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (545)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (715)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (56)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

18 taškų pranašumą iššvaistę ispanai pralaimėjo Izraeliui estai neprilygo rusams (16)

FIBA atrankos į Europos krepšinio čempionatą staigmenos nesibaigia. Šeštadienio vakarą...

|Maža didelių žinių kaina