Man 24-eri, prieš pusę metų tapau biudžetinės įstaigos komandos nare. Pagrindinė to priežastis - noras tapti dalimi naujai besikuriančios įstaigos bei prisidėti prie procesų, kurie užtikrintų pasikeitimus viešajame sektoriuje (naiviai tikėjau, jog tai bus kitokia įstaiga: su strategija, kuri mokesčių mokėtojų pinigus naudos efektyviai, kurioje rezultatas bus svarbiau nei procesas). Tačiau realybė stipriai prasilenkė su mano asmeniniais lūkesčiais.
© Shutterstock nuotr.

Kaip mes gyvename?

Strategija. Neturime jokios ilgalaikės strategijos, jokių siektinų ilgalaikių tikslų, įstaigos vizijos ar misijos. Vykdome tik einamuosius administracinius darbus, būtinus įstaigos įvaizdžiui išlaikyti. Nedėk vilčių suprasti, kaip skiriamos užduotys tiesiogiai yra susijusios su tavo tiesioginiu darbu.

Komunikacija. Kas tai ir kokiu būdu reikia valdyti informaciją, niekas neįsivaizduoja ir nemato jokios problemos. Komunikacijos nėra nei tarpinstituciniame, nei vidiniame lygmenyje. Didelė dalis informacijos gaunama per vėlai arba dar blogiau - jau įvykdžius atitinkamas užduotis. Jokie dialogai tarp skyrių, departamentų neegzistuoja. Taigi, nežinosi nieko apie įstaigos procesus arba sužinosi, kai jie nebebus aktualūs ir nebandyk klausinėti - tai ne tavo nosiai.

Kolektyvas. Jis visuomet per mažas, etatų visuomet trūksta, tačiau kokios srities specialistų mums taip „trūksta“, iki šiol niekas paaiškinti negali, tačiau etatų skaičių žūtbūt turime padidinti. Todėl nesijaudink, darysime viską, kad darbo krūviai tik mažėtų.

Kokie reikalavimai?

Aukštasis universitetinis išsilavinimas. Nėra jokios užduoties, kurios nesugebėtų atlikti tik skaityti, rašyti ir spausdinti gebantis žmogus. Darbas techninis ir nereikalaujantis jokių specialių gebėjimų. Nesijaudink dėl studijų kokybės, tiks bet koks popierius ant kurio parašyta „aukštasis universitetinis išsilavinimas“.

Darbo efektyvumas. Dar niekada neteko dirbti viršvalandžių, apie kuriuos kolegos taip garsiai eskaluoja. Lėtai ir neefektyviai - tokie darbo principai. Kuo ilgiau esi dirbęs valstybės tarnautoju ir įvaldęs „lėtai ir neefektyviai“, tuo labiau vertinamas esi, lyginant su ambicingu, studijas baigusiu jaunuoliu. Išsišokėliai su idėjomis čia niekam nepatinka, o kalbėjimas apie darbo perteklių kuria įstaigai pridėtinę vertę. Jei niekad neišėjo dirbti efektyviai, tuomet šie darbo principai - kaip tik tau.

Darbo patirtis. Reikalaujama mažiausiai 1-2 metų panašios darbo patirties, kurios sunkiai įgausi kur nors kitur nei pačioje įstaigoje arba tik keliose kitose susijusiose įstaigose. Taigi, kaip gauti šią darbo vietą? Paprastai vertinamos pažintys ir įstaigos, kuriose dirbai prieš tai. Pažintys dažnai yra netgi svarbiau nei įgūdžiai ir profesiniai pasiekimai. Pažįsti ministrą, merą ar kitą televizijos ekranuose pasirodantį veidą - tuomet CV tau siųsti net nereikės.

Įstatymai. Privalai išmanyti Konstituciją bei įvairius įstatymus. Kam? Tik tam, kad valstybės tarnautojai žinotų savo teises, tačiau apie pareigas ir atsakomybę prieš savo šalį dėl priėmimų sprendimų niekas niekada nėra susimastęs. Apie tiesioginę atsakomybę dėl priėmimų sprendimų čia galvos sukti niekad nereikės.

Kompiuterinės žinios. Kas yra Excel? Chrome? Google docs? Biudžetai, ataskaitos, suvestinės ruošiamos tekstiniame faile ir skaičiuojamos ranka. Nemoki automatizuoti skaičiavimų, statistikos, viską perskaičiuoji ranka, nes nepasitiki atitinkamomis programomis - tuomet tam gaišti laiką gali pas mus.

Anglų kalba. Paprastai reikalaujama mažiausiai pažengusio lygio kalbos mokėjimo. Jei institucija tiesiogiai neturi jokių funkcijų, kurios numato tarptautinį bendradarbiavimą, tai anglų kalbos Jums niekad taip ir neprireiks.

Ką siūlome?

Asmeninė realizacija. Pamiršk. Kartu su iniciatyva, tai yra draudžiamiausi dalykai, netrukdyk ir nekritikuok jau padaryto darbo, neteik pasiūlymų ar pastabų. Pamiršk, kad gali padaryti geriau, pamiršk bet ką, kas gali atrodyti įdomu ar naudinga.

Darbo laikas. Viršvalandžiai garantuoti, jei parengti vieną dokumentą užtrunki kelias ar net dar daugiau dienų, jei tau priimtini „lėtai ir neefektyviai“ principai.

Paskatinimai. Tavo darbas niekada nebus įvertintas nei žodžiu, nei kaip nors kitaip.

Alga. 1800-2500 Lt sumokėjus mokesčius bei visuomet laiku.

Socialinės garantijos. Visos iki senatvės pensijos ir beveik neįmanomos galimybės būti atleistam.

Kodėl keliami tokie reikalavimai šiai ir panašioms darbo vietoms, jei darbo pobūdis to išvis nereikalauja? Kam mokėti taip brangiai už „lėtai ir neefektyviai“? Ir galiausiai vis tiek „nuperkamos“ ne praktinės žinios, iniciatyvumas, o „patirtis“, „diplomai“, patvirtinantys išsilavinimą bei užsienio kalbų žinias.

Jei būtų keliami tinkami reikalavimai valstybės tarnautojams, gal nereikėtų tuomet jiems tiek mokėti arba atvirkščiai, galima būtų „įsigyti“ pakankamai gerus specialistus? Kam reikalinga valstybės tarnyba administruojančioms įstaigoms kaip ministerijos ir joms pavaldžios įstaigos, savivaldybės ir joms pavaldžios įstaigos ir kt., kodėl darbuotojams nėra mokama pagal jų žinias ir įgūdžius? Kuo jie geresni už privačiame sektoriuje dirbančiuosius? Kodėl apsunkintos galimybės juos atleisti?

Vis dar manai, kad valstybės tarnyba - siekiamybė?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Turite panašios patirties? O gal norite „apginti“ valstybės tarnybą? Galite papasakoti apie savo darbo realybę? Savo nuomone ar istorija pasidalinti galite pasidalinti žemiau:


Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Idėja Lietuvai – visus veltėdžius siųsti į kariuomenę (17)

Kai išgirdau, kad grąžinami šauktiniai, pasipiktinau, ir piktinausi ilgai. Atrodė nesąmonė –...

Nelaimės Marijampolėje sukrėsta mergina: nesmerkime kaltojo (245)

Tikriausiai visi girdėjome dabar taip aptarinėjamą įvykį, nutikusį Marijampolėje . Aš...

Bijojau grįžti į Lietuvą, bet pokyčiai mane pribloškė (186)

Dažnai tenka skaityti neigiamus emigrantų atsiliepimus apie Lietuvą: „bananų šalis“,...

Atsakymas Sandrai Vilimaitei. Šiandien jie keistuoliai – rytoj genijai (4)

Lyg jau kažkur girdėta, skaityta, gal tai tiesiog pasikartojantis atsitiktinumas, gal pasirodė,...

Vyrą žmonos abejingumas lovoje veda iš proto (202)

Man 30 metų, aš esu išsiavinęs, dirbantis, vidutinės išvaizdos vyras. Prieš 8-erius metus...

Top naujienos

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (315)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (61)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Už grasinimus susidoroti su DELFI žurnalistu Vitai Jakutienei skirta kardomoji priemonė (304)

Po straipsnio „ Pravieniškių mafija. Kruvina Kauno nusikaltėlių kova: „pupytės“ mylimasis...

Patikrino kavines kelyje į pajūrį: rezultatas kraupus (125)

Patiekalai iš neaiškios kilmės žaliavų, nešvara, žalia mėsa šalia ką tik paruoštų...

Patarė, ko geriau nedaryti, jei per liūtį automobilis įstrigo baloje (3)

Dažnas atvejis per smarkias liūtis – kirsti gilių balų nesiryžtančių vairuotojų tuntai ir...

Tragedija Italijos greitkelyje: įgriuvo didžiulio viaduko dalis, žuvo dešimtys žmonių papildyta 18:27 (192)

Greitkelyje netoli Italijos miesto Genujos sugriuvo didžiulio viaduko dalis, skelbia BBC. Žuvo...

Gydytojas nebegali tylėti: nesuvokiu, ką padaro vaikas, kad tėvai jį apipila karšta sriuba ar kava? (113)

Skubiosios medicinos vyresnysis gydytojas rezidentas, tinklaraščio „ Pragaro ambulatorija “...

16-mečiai aštuntfinalyje neturėjo vargo su Nyderlandais: taškų pelnė visi 12 žaidėjų (16)

Lietuvos jaunučių (iki 16 metų) krepšinio rinktinė Europos čempionate Serbijoje vis dar nesutiko...

Kambariniai augalai, kurių negalima laikyti namuose (13)

Kiekviena gėlė turi tik jai vienai būdingą energetiką. Kai kurios teigiamai veikia namų...

Guoga sako planuojantis baigti politinę karjerą, bet užsimena ir apie kitus scenarijus (53)

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti...