Man 24-eri, prieš pusę metų tapau biudžetinės įstaigos komandos nare. Pagrindinė to priežastis - noras tapti dalimi naujai besikuriančios įstaigos bei prisidėti prie procesų, kurie užtikrintų pasikeitimus viešajame sektoriuje (naiviai tikėjau, jog tai bus kitokia įstaiga: su strategija, kuri mokesčių mokėtojų pinigus naudos efektyviai, kurioje rezultatas bus svarbiau nei procesas). Tačiau realybė stipriai prasilenkė su mano asmeniniais lūkesčiais.
© Shutterstock nuotr.

Kaip mes gyvename?

Strategija. Neturime jokios ilgalaikės strategijos, jokių siektinų ilgalaikių tikslų, įstaigos vizijos ar misijos. Vykdome tik einamuosius administracinius darbus, būtinus įstaigos įvaizdžiui išlaikyti. Nedėk vilčių suprasti, kaip skiriamos užduotys tiesiogiai yra susijusios su tavo tiesioginiu darbu.

Komunikacija. Kas tai ir kokiu būdu reikia valdyti informaciją, niekas neįsivaizduoja ir nemato jokios problemos. Komunikacijos nėra nei tarpinstituciniame, nei vidiniame lygmenyje. Didelė dalis informacijos gaunama per vėlai arba dar blogiau - jau įvykdžius atitinkamas užduotis. Jokie dialogai tarp skyrių, departamentų neegzistuoja. Taigi, nežinosi nieko apie įstaigos procesus arba sužinosi, kai jie nebebus aktualūs ir nebandyk klausinėti - tai ne tavo nosiai.

Kolektyvas. Jis visuomet per mažas, etatų visuomet trūksta, tačiau kokios srities specialistų mums taip „trūksta“, iki šiol niekas paaiškinti negali, tačiau etatų skaičių žūtbūt turime padidinti. Todėl nesijaudink, darysime viską, kad darbo krūviai tik mažėtų.

Kokie reikalavimai?

Aukštasis universitetinis išsilavinimas. Nėra jokios užduoties, kurios nesugebėtų atlikti tik skaityti, rašyti ir spausdinti gebantis žmogus. Darbas techninis ir nereikalaujantis jokių specialių gebėjimų. Nesijaudink dėl studijų kokybės, tiks bet koks popierius ant kurio parašyta „aukštasis universitetinis išsilavinimas“.

Darbo efektyvumas. Dar niekada neteko dirbti viršvalandžių, apie kuriuos kolegos taip garsiai eskaluoja. Lėtai ir neefektyviai - tokie darbo principai. Kuo ilgiau esi dirbęs valstybės tarnautoju ir įvaldęs „lėtai ir neefektyviai“, tuo labiau vertinamas esi, lyginant su ambicingu, studijas baigusiu jaunuoliu. Išsišokėliai su idėjomis čia niekam nepatinka, o kalbėjimas apie darbo perteklių kuria įstaigai pridėtinę vertę. Jei niekad neišėjo dirbti efektyviai, tuomet šie darbo principai - kaip tik tau.

Darbo patirtis. Reikalaujama mažiausiai 1-2 metų panašios darbo patirties, kurios sunkiai įgausi kur nors kitur nei pačioje įstaigoje arba tik keliose kitose susijusiose įstaigose. Taigi, kaip gauti šią darbo vietą? Paprastai vertinamos pažintys ir įstaigos, kuriose dirbai prieš tai. Pažintys dažnai yra netgi svarbiau nei įgūdžiai ir profesiniai pasiekimai. Pažįsti ministrą, merą ar kitą televizijos ekranuose pasirodantį veidą - tuomet CV tau siųsti net nereikės.

Įstatymai. Privalai išmanyti Konstituciją bei įvairius įstatymus. Kam? Tik tam, kad valstybės tarnautojai žinotų savo teises, tačiau apie pareigas ir atsakomybę prieš savo šalį dėl priėmimų sprendimų niekas niekada nėra susimastęs. Apie tiesioginę atsakomybę dėl priėmimų sprendimų čia galvos sukti niekad nereikės.

Kompiuterinės žinios. Kas yra Excel? Chrome? Google docs? Biudžetai, ataskaitos, suvestinės ruošiamos tekstiniame faile ir skaičiuojamos ranka. Nemoki automatizuoti skaičiavimų, statistikos, viską perskaičiuoji ranka, nes nepasitiki atitinkamomis programomis - tuomet tam gaišti laiką gali pas mus.

Anglų kalba. Paprastai reikalaujama mažiausiai pažengusio lygio kalbos mokėjimo. Jei institucija tiesiogiai neturi jokių funkcijų, kurios numato tarptautinį bendradarbiavimą, tai anglų kalbos Jums niekad taip ir neprireiks.

Ką siūlome?

Asmeninė realizacija. Pamiršk. Kartu su iniciatyva, tai yra draudžiamiausi dalykai, netrukdyk ir nekritikuok jau padaryto darbo, neteik pasiūlymų ar pastabų. Pamiršk, kad gali padaryti geriau, pamiršk bet ką, kas gali atrodyti įdomu ar naudinga.

Darbo laikas. Viršvalandžiai garantuoti, jei parengti vieną dokumentą užtrunki kelias ar net dar daugiau dienų, jei tau priimtini „lėtai ir neefektyviai“ principai.

Paskatinimai. Tavo darbas niekada nebus įvertintas nei žodžiu, nei kaip nors kitaip.

Alga. 1800-2500 Lt sumokėjus mokesčius bei visuomet laiku.

Socialinės garantijos. Visos iki senatvės pensijos ir beveik neįmanomos galimybės būti atleistam.

Kodėl keliami tokie reikalavimai šiai ir panašioms darbo vietoms, jei darbo pobūdis to išvis nereikalauja? Kam mokėti taip brangiai už „lėtai ir neefektyviai“? Ir galiausiai vis tiek „nuperkamos“ ne praktinės žinios, iniciatyvumas, o „patirtis“, „diplomai“, patvirtinantys išsilavinimą bei užsienio kalbų žinias.

Jei būtų keliami tinkami reikalavimai valstybės tarnautojams, gal nereikėtų tuomet jiems tiek mokėti arba atvirkščiai, galima būtų „įsigyti“ pakankamai gerus specialistus? Kam reikalinga valstybės tarnyba administruojančioms įstaigoms kaip ministerijos ir joms pavaldžios įstaigos, savivaldybės ir joms pavaldžios įstaigos ir kt., kodėl darbuotojams nėra mokama pagal jų žinias ir įgūdžius? Kuo jie geresni už privačiame sektoriuje dirbančiuosius? Kodėl apsunkintos galimybės juos atleisti?

Vis dar manai, kad valstybės tarnyba - siekiamybė?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Turite panašios patirties? O gal norite „apginti“ valstybės tarnybą? Galite papasakoti apie savo darbo realybę? Savo nuomone ar istorija pasidalinti galite pasidalinti žemiau:


Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Taksistų elgesys prie Kauno ligoninės papiktino sunkiai vaikštančios močiutės anūkę (6)

Mano seneliams nutiko įvykis, kuris labai mane papiktino ir net neabejoju, jog tai buvo ne pirmas ir...

Išvardijo priežastis, kodėl reikia didžiuotis savo tauta: dažnas savęs nuvertinimas neramina (14)

Praėjus tokioms didingoms Lietuvos šventėms kaip Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji vis dažniau...

Ne vietiniai lygino Vilnių ir Kauną: kur gyventi geriau? (193)

Su draugais iš skirtingų Lietuvos miestų – Alytaus, Palangos, Klaipėdos ir Šiaulių vieną...

Akiplėšiškas darbuotojų elgesys naktiniame klube išgąsdino merginas (20)

Norėčiau, kad laiškas būtų anoniminis. Viename Vilniaus naktiniame klube vyravo absurdas ir...

Užsienyje gyvenančią lietuvę stebina Tėvynės naujienos: rinkėjai vis dar nejaučia atsakomybės (51)

Štai pabudau savo devyniolikto gimtadienio rytą Naujojoje Zelandijoje ir patikrinau naujienas...

Top naujienos

Rusijos žiniasklaida džiūgauja: išsipildė didžiausias Vakarų košmaras Žirinovskis prakalbo apie rimtus pokyčius Rusijoje (344)

Besiplečianti prezidento Vladimiro Putino priešprieša su Vakarais padidino jo rinkimų pergalės...

Skvernelis: minimali alga bus visiškai kitokia (301)

Mokesčių pakeitimai tikrai rengiami ir netrukus bus pristatyti visuomenei. Jeigu jiems pritartų...

VRK posėdyje – siūlymas praplėsti tyrimą dėl „Naisių žemės“

Vyriausiosios rinkimų komisijos narys Vilius Semeška prašo praplėsti tyrimą dėl leidinio...

VSD blokavo „Lewben Investment Management“ planus įsigyti „Verslo trikampio“ pirkėją (10)

Lietuvos žvalgyba blokavo investicijų bendrovės „Lewben Investment Management“ planus įsigyti...

Populiariame Vilniaus bare – išpuolis prieš didžėjų ir jį gynusį vadovą (32)

Buvo toks girtas, kad net neprisimena, kaip populiariame sostinės bare užpuolė dirbantį vadovą ir...

Teisės ir teisėtvarkos komitetas – prieš žemės reikalus tirsiančią komisiją (17)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) nepritaria opozicijos siūlymui sukurti specialią...

Panevėžiečio gimnazisto nužudymo bylos tyla skaudina jį pažinojusius (6)

Pernai Panevėžyje , daugiabučių rajone, nužudyto gimnazisto byloje – jokių naujienų....

Lietuva pavergė turko širdį: išmokęs mūsų kalbą dirbs lietuvių gidu Turkijoje (3)

Liko vos mėnuo ir Turkijoje vėl prasidės pusmetį truksiantis turizmo sezonas. Alanijos regione...

Lietuvių narkotikų prekeivių gauja į Angliją importavo britų policijai neregėtą medžiagą (16)

Rytų Anglijoje policijai įkliuvo tarptautinės narkotikų prekeivių grupuotės nariai, iš kurių...

Pabandė atskleisti „feisbuko konkursų čempiono“ paslaptį: kaip lietuviui pavyko laimėti 649 kartus? (2)

„Ar jūs kada nors dalyvavote feisbuko konkurse? Ar dalinotės jūsų draugams neįdomiais...