aA
Stebina nuolatinis ministro Kukuraičio, kitų politikų ir net į DELFI rašančių pensininkų vapėjimas apie solidarumą. Lyg kas į ausį pakuždėjęs būtų, ko beklausi – atsakymas, kad reikia daugiau solidarumo. Tai aš sau ir galvoju: kodėl ne? Jei jau ieškom solidarumo, tai yra daugybė sričių, kur būtų galima jo daugiau rasti. Ir tikrai, visiem būtų į naudą.
© DELFI / Andrius Ufartas

Dabartiniai pensininkai, kurie, anot ministro, tiesiog nekenčia dirbančiųjų ir jų 2 proc. mokesčių einančių į taupyklę, gyventų geriau, jei būtų daugiau solidarumo. Jei visas biudžetas būtų skirtas tiems, kuriems labiau dega, o tada jau žiūrėtume, kaip suktis.

Pirmas mano pasiūlymas: visi žinome, kaip neproporcingai kyla būsto kainos, kaip jauni žmonės ir šeimos turi imtis paskolas ir dešimtmečius atiduoti dalį savo atlyginimo. Dabartiniams pensininkams to niekada nereikėjo, ne vienas gavo butus ir iki šiol juose puikiausiai sukasi.

Įveskime daugiau solidarumo – padalinkime butų ir dirbantiesiems. Labai paprasta: kai butą turintis pensininkas iškeliauja anapus, būstas keliauja pirmai jaunai šeimai sąraše. Kodėl dabar vyresni gali laisvai naudotis kvailais iš principo nesolidariais sovietinės sistemos pliusais, o jaunesni turi arti, kad gautų tą patį, jei ne dar mažiau?!

Antras pasiūlymas – tie patys butai senjorams leidžia prisidurti prie pensijos. Gavo nemokamai, pasidaro iš to pinigų, lyg ir jokių problemų. Man irgi yra tekę gyventi pas vieną tokių šeimininkų: per ketverius metus nuomą kėlė dukart. Na, kainos kyla, jam irgi reikia kažkaip suktis, normalu. Bet kur solidarumas, jei aš dirbu, vis didesnę dalį sumoku mokesčių, kurių sąskaita jis išlaikomas ir dar panašaus dydžio sumą atiduodu jam tiesiogiai už butą, kuriame gyvenu, o jis gavo nemokamai. Beje, visą laiką, kurį nuomovausi nei piršto nepajudino, kad pagerintų būsto būklę – visus gedimus visada turėjau taisyti pats, o paklausus, ar turi verslo liudijimą ir moka mokesčius – net iškraustyti pagrasino.

Panaudokime šiuos butus, leiskime juose gyventi sunkiau besiverčiantiems, tegul už tai kiek nors pakelia pensiją – bet juk mokėti jiems rinkos kainą nesolidaru! Arba, pavyzdžiui, nurašom komunalinius mokesčius ir paliekam tik nuomos mokestį. Na, kad įrodytume, jog abiejų pusių interesai vienas kitam neprieštarauja.

Girdime, kaip medikai ir dėstytojai protestuoja dėl per žemų algų. Duokime jiems tą nemokamą būstą – juk jei tikrai norime vienas kitam atiduoti paskutinius skudurus, tai tikrai atsiras tokių, kurie mieliau už bet kokią nuomą matys mūsų šalies šviesiausius protus padoriai gyvenančius.

Aš dar spėjau pagyventi laikais, kai deklaruojma didžioji vertybė buvo solidarumas, nors iš tikrųjų masiškai vogė ir tempė į namus. Pirštai lenkti į save buvo gal net labiau nei šiandien. Žinau, kaip atrodo, kai žmonės legaliai negalėjo dirbti sau, o buvo priversti viską atiduoti „bendriems“ interesams. Smagu – visas kaimas susirenka į bulviakasį, visi gauna vienodai, tai ir stengtis nėra dėl ko, visi prastai gyvena, bet užtat kaip solidariai!

Solidarumas yra vertybė. Bet dirbantieji jį rodo jau labai seniai – mes mokame didžiulius mokesčius ir mes dar išjudiname pamažu nusigyvenančią valstybę. Reikia sutikti, kad šiandieninių pensininkų padėtis nėra pavydėtina, tačiau kad ir kokie reklamos specialistai Kukuraičiui pakuždėjo kalbėti apie solidarumą, akivaizdu, jog tie žmonės nesuvokia, ką šis žodis reiškia.

Nusipirkti iš savo algos puodelį kavos nėra nesolidaru tiems, kurie mieste kavos neįperka. Duoti savo vaikams pinigų mokyklos pietums nėra nesolidaru, net jei pasaulyje daugybė vaikų badauja. Neapsiimti visų pasaulio problemų ant savo pečių nėra nesolidaru. Solidaru yra žiūrėti, kad sąžiningai, legaliai pasirūpindamas savo poreikiais žmogus padėtų ir kitiems.

Kada nustosime dūsauti atsisukinėdami ir šnekėdami, kaip buvo sovietų laikais? Jų nebėra, dabar viskas kitaip. Baisiausia tai, kad XXI a. Lietuvoje politikai savo sprendimus bando grįsti taisyklėmis santvarkos, nuo kurios bėgome. Ar tikrai jau pamiršome istorijos pamokas? Gal siekdami gyventi taip gerai kaip vakariečiai neturėtume semtis patirties iš blogiausių savo šalies gyvavimo metų?..

Lietuvos dirbantieji JAU padeda ne tik tiems, kuriems sunku šiandien, bet ir visai sistemai, kad ateityje, kai visuomenė pasens dar labiau, nereikėtų verkti ir prisiminti – kažkada toks Kukuraitis ieškojo kaip prakišti savo planus, pasakė „solidarumas“ ir mes, vargšai, patikėjome.

O jei tie 2, mano sprendimu, nuo mano mokesčių pervedami procentai atrodo kaip didis trukdis, tai gal tikrai dalinkimės viskuo – tik tada pensininkai ministro rinkėjai neteks žymiai daugiau nei išloš.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.0833
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dvyliktokei gyvenimą sunkina artėjantys egzaminai: kodėl mes negalime pasimėgauti pavasariu? (40)

Turbūt jau visiems aišku, kad šių laikų švietimo sistema turi daugiau trūkumų nei nuopelnų,...

Įvardijo tautos įprotį, dėl kurio galime virsti antruoju Egiptu (36)

Numečiau šiukšlę ir keliauju toliau. „Manęs tai neliečia“, „aš į šią vietą vis tiek...

Naujo kaimyno elgesys sukėlė įtarimų – labiausiai užkliuvo jo kalbos apie žmoną (47)

Prieš keletą mėnesių į mūsų namo duris pasibeldė malonus apie 40 metų vyras ir prisistatė...

Dviejų vaikų mama susimąstė: ar senosios kartos pedagogai atitinka šiuolaikinius kriterijus? (298)

Visiškai sutinku su straipsnio autoriumi. Turiu du vaikus – dešimtoką ir aštuntokę. Mokslo...

Aukštojo mokslo reforma: valdžios užkeikimai „lydekai paliepus, man panorėjus“ situacijos nepakeis (11)

Švietimo sistemą galima traktuoti arba voliuntaristiniu, arba deterministiniu požiūriu....

Top naujienos

Neeilinis žvėriškumas: kaunietis vakarą pradėjo muštynėmis bare, o baigė žiauriai sumušdamas vos trijų mėnesių sūnų (98)

Aiškėja vis daugiau detalių apie praėjusių metų rugsėjį Kaune itin sunkiai sužalotą...

Čia lietuviai jaučiasi laukiami ir turtingi: pilnas kuro bakas vos už 4, o vakarienė restorane už 5 eurus (15)

„Ar jūs norite mirti? Kodėl jūs važiuojate pas teroristus?“ Tokius klausimus dažniausiai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba vadovaujamąjį darbą? vyksta apklausa

Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba...

Kremliaus propagandistų triumfo akimirka: po mūsų iš Porošenkos dergiasi visi (271)

Nuo pat 2014 m., kai Petro Porošenka buvo išrinktas Ukrainos prezidentu karo su Rusijos remiamais...

Baltarusijai sustabdžius degalų eksportą, „Klaipėdos nafta“ kol kas rami (16)

Baltarusijos naftos produktų eksporto monopolininkei „ Belarusskaja neftenaja kampanija “ (BNK)...

Darbuotojai, pranešę apie nusikalstamas veikas, nuo šiol bus ginami: darbdaviams grės baudos iki 4 tūkst. eurų

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas buvo bandomas priimti bene dešimtmetį,...

Biudžeto perskirstymo grimasos: Lietuvai priminė Airijos ir Šveicarijos pavyzdį (47)

Lietuvos biudžetas galėtų būti perskirstomas daugiau, tačiau, kad tai būtų įgyvendinta,...

Arūnui Valinskui Velykas teko sutikti be mylimosios ir dukters: susitarėme šventes praleisti kiekvienas pas savo gimines (21)

„Pirmosios Velykos – pirmosios pažintys. Su šventėmis visus!“ – taip džiaugsmingai visus...

Stresas žudo jūsų širdį: mokslininkai įvardija efektyvius budus, kurie jus išgelbės kada stresas toleruotinas? (4)

Stresas darbe, stresas namie. Finansinis stresas. Chroniškas stresas neapsiriboja tik emocine...

Pirminės išvados: kruvini sprogdinimai Šri Lankoje – „atpildas už Kraistčerčą“ atnaujinta 15.00 (128)

Tyrimo dėl daugiau kaip 300 žmonių gyvybių nusinešusių mirtininkų sprogdintojų atakų Šri...