aA
Kartais skaitant kažkokio straipsnio komentarus pasidaro gėda ne vien dėl mūsų, lietuvių, vulgarumo, o ir dėl paprasčiausio žinių trūkumo tam tikrų dalykų atžvilgiu. Paskaitai komentarą, paspaudi ant jį parašiusio žmogaus nuotraukos, pamatai profilį – regis, išsilavinęs žmogus, pareigos – direktorius, brangus kostiumas, geras automobilis, nuotraukose – nuostabi šeima...
© Vida Press

O komentaras – nelogiškas ir atitinkantis mažo vaiko nežinojimo lygį. Jis gana populiarus daug kur, tačiau norint apšmeižti politikus, vartojamas dažniausiai. Apie kokį komentarą kalbu? „Na, jūs visi ir daunai...“ . O ar tamstai žinoma yra žodžio „daunas“ reikšmė?

Visų pirma tai yra „dauno sindromas” ne „daunas”. O vadindami kažką tiesiog daunu, greičiausiai lyginate jį su žymiuoju mokslininku Džonu Daunu? Tada ačiū, puiku. Vadinasi, tas kažkas yra protingas ir išsilavinęs pilietis. Bet juk ir daunas yra žmogus.

Man 27-eri. Šiemet pirmą kartą tapau laiminga mama – kitokio vaiko mama. Sakote, todėl priimu panašius komentarus taip giliai ir skausmingai? Tikrai ne. Kovo mėnesio su vyru laukėme labai nekantriai. Svajojome greičiau apkabinti savo mažąjį stebuklą. Nėštumas ėjosi sklandžiai, nebuvo jokių rodiklių, kad kažkas būtų negerai. Atėjus lemtingajai dienai su sąrėmiais vėlai vakare išvykome į ligoninę. Juokavome, kalbėjomės, laukėme tos akimirkos. Ir štai kylame liftu į gimdyklą, pasiruošimas, sąrėmiai, po dviejų nepilnų valandų glaudžiau savo sūnų prie krūtinės vos kelias akimirkas...

Kvėpavo mažylis vangiai, buvo toks bejėgis, todėl gydytojai skubiai išgabeno jį į reanimaciją. Po valandos laukimo sausa gydytojos (išgąsčio pilnomis akimis) frazė – „Dėl tam tikrų fenotipo požymių įtariame genetinę patologiją” . Dauno sindromas. Supratau iškart. Nereikėjo nieko daugiau aiškinti, tik vyras nelabai suprato, tad ir neleidau gilintis. Viską išgyvenau viena.

Kai palatos draugė laiminga glaudė savo naujagimį, o aš gulėjau viena šalia tuščios lovytės, širdis plyšo iš skausmo, nežinomybės, nevilties. Naktis baigėsi, o skausmas – ne. 9 val. – pirmas pasimatymas. Jis toks mažytis... Bejėgis ir vienišas prijungtas guli prie aparatų. Aš – mama, Dievo duota jam šioje žemėje, kad būtų saugomas ir mylimas, bet viduje – tokia tuštuma. Atrodo, svajonės sudužo į aguonos dydžio šipulius. Mintyse – chaosas, noras iššokti pro langą, numirti ir daugiau nejausti to, kas vyksta viduje. Rodos, tik du nereikšmingi žodžiai „Dauno sindromas” , o apverčia visą gyvenimą aukštyn kojomis. Nesugebėsiu, neištversiu, išprotėsiu. Kodėl man? Už ką? Ir taip – visą mėnesį.

Beviltiškos 30 dienų išbrauktų iš gyvenimo. Nesuskaičiuojami straipsniai, filmuota medžiaga, išpažintys. Akimis rydavau visą informaciją, po vieno straipsnio ateidavo ryžtas ir stiprybė, jau po kito apsipildavau nesustabdomai ašaromis. Mano išsvajotas sūnus gulėjo šalia, o žiūrint į jį galvoje buvo vien sumaištis, meilė ir tuštuma, šiluma ir abejingumas. Po mėnesio įsidrąsinau pasakyti vyrui tiesą, kurios jis tada gimdykloje taip ir nesuprato. Jo sumaištis tęsėsi kiek mažiau negu manoji. Abu ištvėrėme tai, išverkėme.

Dabar sūnui – jau pusė metų. Jis vystosi kuo puikiausiai. Akys ir šypsena tiesiog užburia, dėl jos keliuosi kiekvieną rytą. Tas nepakartojamas jausmas, kai jis liečia tavo veidą, reaguoja, šypsosi, kvatojasi balsu, guguoja... Auginant kitokį vaiką viskas yra kitaip. Tai, kad jis lėčiau skaito ar nebėga taip greitai kaip kiti, nėra liga. Užtat tas begalinis džiaugsmas, apsikabinimai, nuoširdumas ir meilė privers gyvenimą pažinti iš naujo. Didžiuojuosi tuo, kad esu jo mama.

Ne kiekvienas galėtų ištverti, todėl tik stipriausiems Dievas ir siunčią tokį stebuklą. Jei dabar manęs paklaustų, ką daryčiau, jei būčiau anksčiau žinojusi apie patologiją, atsakymas būtų vienareikšmis – gimdyčiau. Tas vaikas yra mano dalelė, mano kūnas ir kraujas. Jis užaugs toks, kokiu aš jį padarysiu, nes kiek įdėsiu pastangų, tiek ir turėsiu. O jis jau dabar, būdamas vos kelių mėnesių, atiduoda su kaupu. Praeis dar daug metų, daug iššūkių atneš ateitis, tačiau žinau, kad kada nors galėsiu pasakyti „Dauno sindromas – tai geriausia, kas man nutiko gyvenime”.

O tu, mielas komentatoriau, kol neišgyvenai to, ką išgyvenau aš ir tūkstančiai tokių pat motinų, praturtink savo žodyną kitokiais terminais, nes „daunas” nėra įžeidimas. Tai Dievo dovana atrasti pasaulį iš naujo.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sužinoję, kas mano vyras, giminės puolė atkalbinėti: teko priimti drastišką sprendimą (112)

Dar eidama į mokyklą pradėjau susitikinėti su vaikinu, su kuriuo siejau ateitį. Tik baigus...

Vyrą pribloškė šiuolaikinio jaunimo „dėkingumas“: už rastą telefoną – kaltinimai vagyste (111)

Šiąnakt teko susidurti su jaunimu. Susitikau su savo drauge, pašnekėjau su ja apie gyvenimą,...

Neteisybės mokestis: ar „antroji Lietuva“ apmokės didmiesčių gyventojų patogumus? (46)

Lietuviškos tingiosios vasaros politika, kaip visada, atostogaujančiai tyli. Net netikėtai...

Močiutės kančios paskatino netylėti: štai kaip su sunkiais ligoniais elgiamasi Lietuvoje (176)

Šiuos apmąstymus parašyti norėjau dar prieš dvejus metus, kai sirgo mano mylima močiutė....

Metė vyrą dėl emigracijoje sutikto meilužio, tačiau laimės nerado: pykau ant savęs, kad taip atsitiko (78)

Esu dviejų, nuostabių vaikų mama, kuri susilaukė vaikų iš meilės su savo tautybės žmogumi....

Top naujienos

Darius Kuolys: jie jaučiasi taip, lyg Dievas jiems būtų padovanojęs Lietuvą

Būsimos valdančiosios koalicijos sudėtis po 2020 m. Seimo rinkimų priklausys ir nuo prezidento...

Nuosavo būsto svajonė: po kiek pradiniam įnašui atsideda lietuviai (61)

Norint gauti paskolą būstui, reikia būti sukaupus pradinį įnašą , kuris padengtų bent 15...

Paveldėti milijardus Rusijoje – keblu: pokomunistinė turtuolių karta išbando Putino pažadus dėl privačios nuosavybės (24)

Vladimirui Putinui šiuo metu einant savo paskutinę prezidento kadenciją, pokomunistinės Rusijos...

Į kylančias akcijas ranka mojantis Mačiulis nujaučia begalės klaidų priežastį (4)

Šį trečiadienį Lietuvos krepšinio rinktinė surengė paskutinę treniruotę Lietuvoje:...

Milijardierius Caudwellas su Modesta Vžesniauskaite įsirenginėja brangiausią Britanijoje namą: per jį tekės upė (61)

Londono apribotos rizikos fondo lopšys turi naują nekilnojamojo turto karalių. Milijardierius,...

Po metalo laužu – sovietų mokslininkų pasididžiavimas: atidarę šį dangtį, kristumėte žemyn net 12 km (13)

Jei žinote, kur ieškoti, tai giliai vakarų Rusijoje rasite nedidelę surūdijusio metalo laužo...

Kraupi avarija Vilniaus rajone nusinešė dviejų žmonių gyvybes: dar du vyrai atsidūrė ligoninėje (7)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko baisi avarija - susidūrus dviem...

Šiaurės Korėja atsakė į JAV siūlymą derėtis: nesame suinteresuoti (8)

Šiaurės Korėja ketvirtadienį pareiškė, kad „nėra suinteresuota“ tęsti dialogo, nebent...

Pamėgtas žvejų įprotis nėra toks geras, kaip buvo manyta: kada darote meškos paslaugą (1)

Žvejyboje viena labiausiai jaudinančių akimirkų – kibimas. Tačiau vėliau žveją mėgėją...