Visai nesenai paminėjome sausio 13-ąją, prieš savaitę – vasario 16-ąją, o netrukus minėsim kovo 11-ąją. Tarp visų šių švenčių verta pagalvoti apie tai, kas jas visas sieja – apie Laisvės idėją. Tikrai, dabar mes galim daryti daugybę dalykų, apie kuriuos anksčiau net nesvajodavom. Bet kartu atsiranda ir vis daugiau draudimų, apie kuriuos anksčiau nebūtumėm galėję net pagalvoti.
© Shutterstock nuotr.

Maždaug prieš metus sužinojom, kad mažamečiams negalima pūsti balionų, mat tai jiems kelia pavojų. Pučiamas balionas gali sprogti ir taip išgąsdinti mažylį, kad šis pradės mikčioti ar gal net numirs. Siaubas. Neseniai australai pareiškė, kad vaikams negalima būriu užpūsti žvakučių ant torto. Sako, kad tai labai pavojinga, nes pūsdami jie įkvepia vienas kito mikrobų. Baisu. Reikia uždraust!

Mums tai kas – Australija toli. Tik dabarties pasaulyje visi dalykai plinta labai greitai. O kvaili – ypač greiti. Berods Einšteinas yra pasakęs, kad proto kiekis Žemėje yra pastovus dydis, nors žmonių ir daugėja.

Praėjo vos keli metai nuo to laiko, kai kavinėse uždraudė rūkyti. Nieko tokio. Žiemą galima į kavines ir nevaikščioti, o vasarą – rinktis lauko kavines, kuriose daryti TAI dar leidžiama. Aišku, visuomenės sveikatintojai ir kovotojai prieš rūkančiuosius greitai prisikas ir iki jų.

Vasario pradžioje Latvijos Seimo socialinių reikalų komisija parėmė naujus pasiūlymus dėl rūkymo ribojimo. Parlamentarai pritarė pataisoms, pagal kurias draudžiama rūkyti balkonuose, lodžijose (dengtas balkonas – red.pas.), laiptinių aikštelėse, koridoriuose ir kitose daugiabučių bei visuomeninių pastatų bendro naudojimo patalpose, taip pat dešimt metrų iki įėjimo ir laiptinių. Na, tai mes jau turime. Bet mes juk nenorime atrodyti atsilikėliai, nesuvokiantys, kas yra GERAI, ar ne?

Į sveiką rytojų nuvesim geležine ranka, net ir be jūsų sutikimo.

Dabar Lietuvoje neleidžiama rūkyti laiptinėse ir kitose bendro naudojimo patalpose. Nuosavose erdvėse, prie kurių kai kurie nesusipratėliai vis dar priskiria ir savo butų balkonus, kol kas dar galime rūkyti, galime ir dar kai ką, jei tik nemėtome tuščių butelių į kaimynus. Tiesiog kažkokie viduramžiai. Bet mes turime „ekspertų“. Jie mums parodo kelią į šviesų rytojų. Jie mums paaiškina, kas gerai ir kas blogai, kas yra mūsų ir kas – visų.

Vienas toks ekspertas – Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis. Kaip supratau, jo manymu, žmonės turėtų rūkyti ten, kur aplinkiniai nejustų ir dūmai jiems nekenktų. „Kur – neįsivaizduoju, nes aplinkui visada yra daug žmonių“, – LRT radijui sakė J. Antanaitis.

Jis apgailestauja, kad mūsų šalyje yra uždrausta rūkyti klubuose ir kavinėse, tačiau gatvėse vis tiek pilna rūkančiųjų. Jis įsitikinęs, jog „nuosavų erdvių“ nėra, nes balkonas taip pat yra viešoji erdvė. „Rūkyti apskritai negalima niekur“, – mano J. Antanaitis. (...)

Džiaugiuosi, kad turim tokių užtikrintų žmonių. Pagaliau mes padarysim dar vieną žingsnį Pažangos, Laimės bei Sveikesnės Gyvensenos kelyje. O dar kokios perspektyvos atsiveria. Pavyzdžiui, vieną gražų vasaros rytą išsivirsiu kavos ir nuspręsiu ją išgerti stebėdamas tekančią saulę... Tik gyvenu pirmame aukšte, o saulėtekį užstoja gretimas penkiaaukštis. Bet juk balkonai yra vieša erdvė. Tad kas man neleis penktą ryto nueiti į penktame aukšte gyvenančio kaimyno balkoną ir pasimėgauti saulėtekiu?

Aišku, kaimyną ir visą jo šeimą prižadinsiu, bet juk jis pats kaltas, kad apsigyveno vieninteliame praėjime tarp dviejų viešų erdvių – laiptinės ir balkono. Ir nors jis neapsidžiaugs, žinosiu, kad dar ir gerą darbą padariau. Juk kaip sako viena lietuvių liaudies patarlė: anksti kėlęs – nesigailėsi.

Galima dar daug dalykų prigalvoti. Tik svarbu nepakenkti sveikatai, nes kiekvieno sveikata – visos visuomenės turtas ir nuosavybė. Tad privalu ją saugoti, nes kitaip tapsime socialistinės nuosavybės grobstytojai... Tfu, norėjau parašyti, valstybės turto naikintojai. Užvadinkit patys. Šiuos terminus gali vartyti kaip nori, bet po jais vis tiek slėpsis ta pati fašistinis valstybės tikslas: daugiau galios valstybei – mažiau teisių jos piliečiams.

Jeigu apie visa tai pagalvojus be juoko – liūdesys apima.

Prisimenat, kalbėjom apie Laisvę. Pabandykit atminty prasukti paskutinius dvidešimt tris metus ir palyginti, kaip gyvenimas atrodė tada, kai Lietuva paskelbė Nepriklausomybę ir dabar. Kaip jautėmės tada, kai visi pasijutom pagaliau laisvi, ir tos Laisvės buvo tiek, kad gyvenom beveik ant anarchijos ribos. Ir kaip viskas atrodo dabar, kai mes vėl apkrauti apribojimais ir draudimais.

Viskas, beje, mūsų pačių labui, mūsų sveikatai ir saugumui užtikrinti. Mūsų pačių nuomonės šiais klausimais niekam nereikia. Mes turim savo išrinktuosius, kurie sprendžia, kas mums sveika, kas saugu, ką galima daryt ir ko ne, kas gali žygiuoti Gedimino prospektu ir kas negali, kada galima streikuoti ir kada ne, ir t.t. Jie sako, kad tai mes juos išrinkdami įgaliojome spręsti mūsų vardu. Visus klausimus.

Palyginkime dvi šalis: Lietuvą ir Šveicariją. Lietuva surengė patariamąjį referendumą dėl Visagino atominės elektrinės. Liaudis „patarė“ nestatyti. Išrinktieji skelbė: „reikia atsižvelgti į rinkėjų nuomonę“. Bet dabartiniai valdantieji nebesusivokia: tai atominės nereikia, tai reikia, bet ne tos, tai tos, bet ne dabar. Na, bet jie, Išrinktieji, mes juos įgaliojom ir jie žino geriau. Tik kam tas referendumas buvo reikalingas – liko neaišku.

Šveicarijoje 2012 m. rugsėjo mėnesį vyko referendumas, kuriame be kitų dalykų buvo sprendžiamas klausimas, ar griežtinti draudimą rūkyti darbo vietose ir viešosiose erdvėse. 66% piliečių pasisakė prieš draudimo sugriežtinimą. Viskas. Klausimas išspręstas. Ir jokių spekuliacijų apie tai, kaip traktuoti referendumo rezultatus.

Beje, reikėtų suprasti vieną dalyką. Tie procentai nereiškia, kad du trečdaliai šveicarų yra rūkantys. Tai reiškia, kad du trečdaliai Šveicarijos piliečių žino, kad visi žmonės privalo turėti vienodas teises.Pas mus, beje, tokio referendumo tikėtis nereikėtų. Nes referendumas daug kainuoja, be to – juk viršuje sėdintys žino geriau.

Dar vienas dalykas. Taip jau yra, kad pirmiausia pas mus sukruta tie, kurie nori kažką atimti, uždrausti ir tik po to ima gintis užpultieji. Deja, dažniausiai per vėlai, nes jau būna tapę antrarūšiais, į kuriuos nugalėtojai rimtai nebežiūri. O jei tie antrarūšiai pabando pasireikšti, būna tuoj pat priplojami kietai susuktu „argumentų“ laikraščiu: rusai, tabako gamintojų agentai, Lietuvos priešai – reikalingą punktą pabraukite patys. Todėl skubu pareikšti, kad nesu susijęs su jokiais tabako gamintojais, Gazpromu, Briuseliu, marsiečiais ar dar balažin kuo.

O dabar, pagal darbo kompiuteriu saugos technikos taisykles, privalau padaryti pertraukėlę, todėl atsisveikinu ir einu padaryti TAI – parūkyti. O jūs, kurie nerūkote, suvalgykite šokolado, ar kokios uogienės. Kol galite, žinoma, nes šie dalykai greitai irgi bus ribojami. Bet apie tai – kurį kitą kartą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tiesus kelias į „subobėjimą“ – sekso atsisakymas (78)

Bobos nėra lytis, nėra amžius, nėra kokia nors kita socialinė grupė. Tai sindromas. Diagnozė....

Vaikui į darželį – nuo rugsėjo mėnesio: nejaugi 100 eurų kompensaciją nutrauks dabar? (10)

Į DELFI redakciją kreipėsi mažamečio mama, kuri tikino, kad jai turi būti nuo gegužės...

Sritis, kurioje estai mus stipriai lenkia – laukti kitų rinkimų būtų per vėlu (10)

Nuolat matome pasiūlymus, kaip dirbti mažiau, bet uždirbti daugiau. Bet kaip uždirbti daugiau,...

Atskleidė, ką gavo emigravusi: nebežinau, ar konkretus atlyginimas priviliotų atgal (125)

Kai jau nebegali tylėt – tavy prabyla grafomanas, Ir liejasi tamsiom raidėm namų kompiuterio...

Komentarai po laidos su lietuviškuoju kenu pribloškė: tokių žmonių reikia daugiau (90)

Vakar žiūrėjau laidą „ Yra kaip yra “. Ten dalyvavo Kenas Katis. Jį visi vadino...

Top naujienos

Nerimstantis politinis „žemės drebėjimas“ skandina ne tik Liberalų sąjūdį (83)

Nerimstantis politinės korupcijos skandalas skandina ne tik Liberalų sąjūdį. Nesibaigiančios...

Mačiulis: pinigai dar niekada nebuvo tokie pigūs (43)

Kiek leidžia žinoti turimi duomenys, pinigai šiandien yra pigiausi per 5 tūkst. metų, sako...

Prieš susitikimą su Merkel – Putino akibrokštas (7)

Vokietija ir Rusija stengiasi išlaikyti gerus santykius, nepaisant politinių nesutarimų, rašo...

Tūpsnis žemvaldžiams: paprasti mirtingieji apie tai galėtų nebent pasvajoti (85)

Publikavus DELFI tyrimą apie gyventojų interesus pažeidžiančias statybas Kėdainių rajono...

Iš „valstiečių“ frakcijos pasitraukęs Urbšys Panevėžyje turi didelių problemų (51)

Panevėžyje darosi karšta ne vien dėl artėjančios vasaros orų. Miesto Taryboje ištirpo...

Agnė Jagelavičiūtė sukritikavo Meghan Markle įvaizdį: pasimatė visi suknelės trūkumai (266)

Savaitgalį įvykusios karališkosios princo Harry ir buvusios aktorės Meghan Markle vestuvės –...

Nesuprantamas vaikino elgesys: vertė pjaustytis rankas mažamečius kaimynus (5)

Mįslingas įvykis Raseinių rajone: vaikinas, grasindamas sumušti, vertė pjaustytis rankas...

Po DELFI straipsnio – susidomėjimas Klaipėdos medikų darbu (7)

Pirmadienį DELFI publikavo straipsnį, kuriame buvo rašoma apie galimą Klaipėdos universitetinės...

Skvernelis įvardijo, kas jam kiša koją (93)

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad didžiausią grėsmę jo vyriausybės planuojamoms...

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus? (405)

Gerbiamas JAV prezidente, ar amerikiečių ir lietuvių kariniai patarėjai žinojo apie Ukrainos...