aA
Labai gali būti, kad šis trumpas tekstas yra suprantamas tik išskirtiniam skaitytojui, kuris domisi karyba, žino ką reiškia trumpiniai PKT (profesinė karo tarnyba) ar JKVM (jaunesniųjų karininkų vadų mokymai). Bet aš tikiuosi, kad sudominsiu visus pilietiškai nusiteikusius asmenis, trumpam sustojusius perskaityti, pagalvoti ir skubančius gyventi toliau.
Būti karininku: ginti tėvynę paskatino ir randuotas tėčio petys
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tiesa tokia, kad ryt, liepos 22- ąją, jaunesniųjų karininkų vadų mokymų antros laidos klausytojams po trejų metų tarnybos ir mokslų bus suteikti leitenanto laipsniai.

Prie generolo Jono Žemaičio paminklo Vilniuje keturios dešimtys mano kolegų ir klausytojų, studentų ir mokytojų, asmenybių ir piliečių išsirikiavę aikštėje bus pilni nekantraus nerimo laipsnių teikimo ceremonijai vykstant.

Kodėl aš jums tai sakau? Gal noriu pasipuikuoti savais pasiekimais? Gal dar kartą, eilinį kartą, priminti kariuomenės svarbą visuomenei? O gal tik (net) papasakoti vieno žmogaus – savo žmogaus istoriją didelėje istorijų jūroje?

Priklausau kartai jaunuolių, kurie jau gimė nepriklausomoje ir laisvoje Lietuvoje. Tuo metu, kai griuvo kaimuose ūkiai (kolūkiai), kai prasidėjo blokada, pirmus žingsnius gyvenime žengiau ir aš. Apie šį laikotarpį daugiau galiu sužinoti klausydama tėvų pasakojimų ar stebėdama senąsias televizijos laidas. Žinau, kad nestovėjo manieji tėvai prie bokšto Sausio 13-ąją, nes gyveno kažkur provincijoje, ir galėjo stebėti įvykius iš šalies, kiek tai leido tuometinė televizija ir spauda. Klausydama jų išsilaisvinusios Lietuvos istorijos versijos galiu pajusti kartėlio nuosėdas dėl sunkmečio, tuo metu prarastų darbų, jaunoms šeimoms sunkių gyvenimo sąlygų. Tačiau kaip tik iš šio laikotarpio turiu vienus pilietiškiausių prisiminimų.

Namuose buvo knyga, tokia žalia, nedidutė. Ten, nuotraukoje, ne be mamos pagalbos atpažinau savo tėtį. Su kariška uniforma dėvintį tamsiai raudonos spalvos beretę ir laikantį rankose ginklą. , Šalia jo stovėjo dar du vyrai, taip pat apsirengę uniformomis, bet rankose laikantys po plevėsuojančią vėliavą. Lietuvos vėliavą. Mama sakė, kad tuomet tėtis tarnavo SKAT‘e (tuomet – savanoriška krašto apsaugos tarnyba).

Prisimenu ir randuotą tėčio petį. Buvau maža ir kaip visi maži vaikai daugybę kartų klausdavau to paties klausimo: kas gi čia buvo nutikę? Nesakydavo. Paskui mama probėgšmais užsiminė, iš kur tėtis turi tokį didelį randą – pasirodo, kad tarnaudamas šauktiniu Sovietų sąjungos armijoje, sumanė išreikšti savo pilietišką poziciją Lietuvos atžvilgiu. Sutarė su draugais ir išsitatuiravo ant peties Vytį. Tuometiniams vadams toks sumanymas nebuvo priimtinas, todėl netrukus buvo duotas įsakymas tatuiruotę išdeginti. Per tuos trejus mokslo ir tarnybos metus iš savų kurso draugų išgirdau ne vieną panašią istoriją, kuri paskatino juos ateiti į kariuomenę. Vieni ėjo, nes yra, kaip viena kolegė sakė, kariuomenės romantikai, matantys joje savo idealus, galbūt siekiančius net ir tarpukarį. Kiti atėjo saviugdos tikslo vedami, treti turėjo senelius ir prosenelius, grįžusius iš Sibiro, kurių tėvynės meilės istorijos buvo įkvepiančios.

Kiekvieno iš mūsų, mūsų šeimos, giminės istorija yra unikali visos Lietuvos istorijos dalis. Būti jaunesniųjų karininkų vadų kursante reiškia būti didžios Lietuvos istorijos dalimi, prisiliesti prie ypač svarbaus ir skaudaus jos gyvenimo etapo – pokario rezistencijos. Pirmą kartą panašūs kursai buvo sugalvoti dar tarpukariu, kurių žymiausias absolventas – Adolfas Ramanauskas Vanagas. Pagal profesiją – mokytojas, širdyje ir gyvenime – karys. Atsargos leitenantas, kuris atsargoje išbuvo neilgai. Tik jis anuomet save vadino ne kursų klausytoju, o kariūnu aspirantu.

Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje, vadų kursai buvo laikinai atgaivinti 1998-2002 metais, 2005-aisiais baigė paskutinieji absolventai. Gal vertėtų atgaivinus kursus iš naujo atgaivinti ir tradiciją, siekiant oficialiai įvardinti, kad jaunuoliai pasirinkę šį karo tarnybos ir mokslų kelią būtų ne eiliniai klausytojai, o išdidūs ir istoriją prisimenantys kariūnai apsirantai? Kariuomenėje kiekvienas dalinys yra pavadintas vieno ar kito karo vado vardu, bylojančiu tam tikrą, savitą istorijos dalį ir biografinį pasakojimą, tai kodėl gi nesuteikus ir šiems kursams istorijos svorio?

Čia jau ir užbaigsiu. Einu pasitikti laipsnių teikimo ceremonijos, namiškių sveikinimų ir neramiais geopolitiniais santykiais pažymėto rytojaus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po baisios avarijos vaikinas liko neįgaliu – gydytojos žodžiai pakreipė jo gyvenimą ypatinga linkme (8)

Mano vardas – Artūras Tūrė Žilis. Norėčiau pasidalinti savo istorija ir tikiuosi, kad ji...

2 kartą ištekėjusi moteris: santykiuose svarbiausia ne meilė – įsitikinau (193)

Santuoka – dviejų žmonių susiėjimas, tikėtina, ilgam. Kai kurie išsiskiria po 2 mėnesių, o...

Kalbos apie antstolių nurašytas baudas įpykdė: čia toks tipinis mūsų bruožas (55)

Visi verkia apie viską. Kada lietuviai pagaliau išmoks laikytis įstatymų, o ne jais skųstis?...

Vidutinio amžiaus vyras prieš savo valią tampa blogiuku: net išsiskirti nėra kaip (170)

Koks nuostabus gyvenimas ir kaip gera gyventi. Gražūs tai žodžiai, bet dažnai neatitinkantys...

Klausiau Aurelijaus Verygos – naktimis nemiegodama dėl skausmo kai ką supratau (159)

Noriu pasidalinti mintimis su visa Lietuvos populiacija, gal skausmas, kuris prikėlė naktį, bus...

Top naujienos

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (13)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Dėl Europos Sąjungos „pietiečių“ ima kelti nepatogius klausimus: išvardijo visas nuodėmes (68)

Briuselyje dauguma sutaria, kad reikalingas bendras atsakymas į pandemijos sukeltą ekonominę...

30 eurų vertės pirkinys kaunietį pavertė ginklų kontrabandininku (120)

Įstatymų neišmanymas ir nedėkingai susiklosčiusios aplinkybės karo istorija besidomintį...

Vokiečių spauda: šalies neonaciai sukarintus mokymus atlieka Rusijoje (40)

Dešiniosios pakraipos ekstremistai iš Vokietijos lavinti kovinių įgūdžių vysta į Rusiją ,...

Po baisios avarijos vaikinas liko neįgaliu – gydytojos žodžiai pakreipė jo gyvenimą ypatinga linkme (8)

Mano vardas – Artūras Tūrė Žilis. Norėčiau pasidalinti savo istorija ir tikiuosi, kad ji...

Jurbarko krašto gamtos ir architektūros lobiai: kelionė paliks neišdildomus įspūdžius (27)

Jei visus gražiausius Lietuvos kampelius būtų galima sudėti į vieną didelę knygą, Jurbarko...

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (174)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (443)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Užkalnis: pirkau kvepalus tik dėl pavadinimo ir kaina nesvarbu (86)

Kartais būna taip, kad mano antraštė būna nei šiokia, nei tokia. Pirmiausia, žmonės klausia,...

|Maža didelių žinių kaina