aA
Labai gali būti, kad šis trumpas tekstas yra suprantamas tik išskirtiniam skaitytojui, kuris domisi karyba, žino ką reiškia trumpiniai PKT (profesinė karo tarnyba) ar JKVM (jaunesniųjų karininkų vadų mokymai). Bet aš tikiuosi, kad sudominsiu visus pilietiškai nusiteikusius asmenis, trumpam sustojusius perskaityti, pagalvoti ir skubančius gyventi toliau.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tiesa tokia, kad ryt, liepos 22- ąją, jaunesniųjų karininkų vadų mokymų antros laidos klausytojams po trejų metų tarnybos ir mokslų bus suteikti leitenanto laipsniai.

Prie generolo Jono Žemaičio paminklo Vilniuje keturios dešimtys mano kolegų ir klausytojų, studentų ir mokytojų, asmenybių ir piliečių išsirikiavę aikštėje bus pilni nekantraus nerimo laipsnių teikimo ceremonijai vykstant.

Kodėl aš jums tai sakau? Gal noriu pasipuikuoti savais pasiekimais? Gal dar kartą, eilinį kartą, priminti kariuomenės svarbą visuomenei? O gal tik (net) papasakoti vieno žmogaus – savo žmogaus istoriją didelėje istorijų jūroje?

Priklausau kartai jaunuolių, kurie jau gimė nepriklausomoje ir laisvoje Lietuvoje. Tuo metu, kai griuvo kaimuose ūkiai (kolūkiai), kai prasidėjo blokada, pirmus žingsnius gyvenime žengiau ir aš. Apie šį laikotarpį daugiau galiu sužinoti klausydama tėvų pasakojimų ar stebėdama senąsias televizijos laidas. Žinau, kad nestovėjo manieji tėvai prie bokšto Sausio 13-ąją, nes gyveno kažkur provincijoje, ir galėjo stebėti įvykius iš šalies, kiek tai leido tuometinė televizija ir spauda. Klausydama jų išsilaisvinusios Lietuvos istorijos versijos galiu pajusti kartėlio nuosėdas dėl sunkmečio, tuo metu prarastų darbų, jaunoms šeimoms sunkių gyvenimo sąlygų. Tačiau kaip tik iš šio laikotarpio turiu vienus pilietiškiausių prisiminimų.

Namuose buvo knyga, tokia žalia, nedidutė. Ten, nuotraukoje, ne be mamos pagalbos atpažinau savo tėtį. Su kariška uniforma dėvintį tamsiai raudonos spalvos beretę ir laikantį rankose ginklą. , Šalia jo stovėjo dar du vyrai, taip pat apsirengę uniformomis, bet rankose laikantys po plevėsuojančią vėliavą. Lietuvos vėliavą. Mama sakė, kad tuomet tėtis tarnavo SKAT‘e (tuomet – savanoriška krašto apsaugos tarnyba).

Prisimenu ir randuotą tėčio petį. Buvau maža ir kaip visi maži vaikai daugybę kartų klausdavau to paties klausimo: kas gi čia buvo nutikę? Nesakydavo. Paskui mama probėgšmais užsiminė, iš kur tėtis turi tokį didelį randą – pasirodo, kad tarnaudamas šauktiniu Sovietų sąjungos armijoje, sumanė išreikšti savo pilietišką poziciją Lietuvos atžvilgiu. Sutarė su draugais ir išsitatuiravo ant peties Vytį. Tuometiniams vadams toks sumanymas nebuvo priimtinas, todėl netrukus buvo duotas įsakymas tatuiruotę išdeginti. Per tuos trejus mokslo ir tarnybos metus iš savų kurso draugų išgirdau ne vieną panašią istoriją, kuri paskatino juos ateiti į kariuomenę. Vieni ėjo, nes yra, kaip viena kolegė sakė, kariuomenės romantikai, matantys joje savo idealus, galbūt siekiančius net ir tarpukarį. Kiti atėjo saviugdos tikslo vedami, treti turėjo senelius ir prosenelius, grįžusius iš Sibiro, kurių tėvynės meilės istorijos buvo įkvepiančios.

Kiekvieno iš mūsų, mūsų šeimos, giminės istorija yra unikali visos Lietuvos istorijos dalis. Būti jaunesniųjų karininkų vadų kursante reiškia būti didžios Lietuvos istorijos dalimi, prisiliesti prie ypač svarbaus ir skaudaus jos gyvenimo etapo – pokario rezistencijos. Pirmą kartą panašūs kursai buvo sugalvoti dar tarpukariu, kurių žymiausias absolventas – Adolfas Ramanauskas Vanagas. Pagal profesiją – mokytojas, širdyje ir gyvenime – karys. Atsargos leitenantas, kuris atsargoje išbuvo neilgai. Tik jis anuomet save vadino ne kursų klausytoju, o kariūnu aspirantu.

Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje, vadų kursai buvo laikinai atgaivinti 1998-2002 metais, 2005-aisiais baigė paskutinieji absolventai. Gal vertėtų atgaivinus kursus iš naujo atgaivinti ir tradiciją, siekiant oficialiai įvardinti, kad jaunuoliai pasirinkę šį karo tarnybos ir mokslų kelią būtų ne eiliniai klausytojai, o išdidūs ir istoriją prisimenantys kariūnai apsirantai? Kariuomenėje kiekvienas dalinys yra pavadintas vieno ar kito karo vado vardu, bylojančiu tam tikrą, savitą istorijos dalį ir biografinį pasakojimą, tai kodėl gi nesuteikus ir šiems kursams istorijos svorio?

Čia jau ir užbaigsiu. Einu pasitikti laipsnių teikimo ceremonijos, namiškių sveikinimų ir neramiais geopolitiniais santykiais pažymėto rytojaus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (52)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (57)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (99)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (185)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (3)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (270)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (272)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (9)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...