Paskutinę savaitę naujienų portalų padangės kaiste kaito nuo abiturientų skundų apie anglų kalbos egzamino sudėtingumo. Prisipažinsiu, garbės šio egzamino spręsti neturėjau, kadangi universitete artimiausiu metu laukia C1 lygio egzaminas. Vis dėlto, tai ir nėra taip svarbu, kadangi mano pamąstymai - ne apie patį egzaminą.
© DELFI / Tomas Vinickas

Didesne įdomybe laikau žmonės, rašančius komentarus po straipsniais, kuriuose skundžiasi abiturientai. Pirmiausia pabandysiu jus, mielieji, suklasifikuoti:

Grupė A: „Egzaminą laikiau prieš n metų, dabar, kai pradėjau dirbti, suprantu, kad valstybinio rezultato egzamino rezultatai niekam neįdomūs“;

Grupe B: „Gerai, kad egzaminai sunkūs, ne visi nusipelno šimtuko“ arba „Žliumbikai abiturientai, gyvenimas jūk toks sunkus ir neteisingas...“;

Grupe C: „Dirbu „ant savęs“, gaunu 3000 Lt“.

Dabar visiems prieinama bei suprantama kalba kiekvienai iš aukščiau paminėtų grupių pabandysiu paaiškinti, kodėl abiturientų žliumbimas yra pateisintinas (su sąlyga, kad egzaminas išties buvo toks sudėtingas).

Grupės A atstovams reiktų atsibusti bei susivokti, kad jie seniausiai baigė mokyklas, universitetus. Mielieji, jau nebeesate švietimo sistemos dalis. Seniausiai dirbate, tikėtina, auginate vaikus bei gyvenate kitais suaugusiųjų pasaulio rūpesčiais. Tuo tarpu abiturientų po egzaminų sesijos laukia stojimai į mūsų aukštojo mokslo kalves. Tik gavę popieriaus lapą, vadinamą „Diplomas“, daugumą jų kaip pilnaverčius įsilies į darbo rinką. Jūs jau dirbate, o jiems iš pradžių reikia bent jau įstoti į svajonių specialybes...

Svarbu paminėti, kad nuo šių metų, jaunuoliai, norintys pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą, privalo išlaikyti anglų kalbos egzaminą arba išsilaikyti ir pateikti IELTS arba TOEFL egzamino sertifikatą. Paklausite - „Na ir kas? Išsilaikyti tai juk tikrai išsilaikys“. Čia atsiranda kita problema - vien tik išlaikyti nepakaks, kadangi pats egzamino įvertinimas taip pat įeina į konkursinio balo sandarą. Taigi, ką gauname?

Žmonės, tikėtina, bus stipriai susimovę egzamino dalyje, kuri vertinama, deja, ne vienu, dviem ar trimis procentais viso egzamino taškų. Kažkam gali užsiverti durys vadinamoms studijoms valstybės lėšomis. Dar „geriau“ - stoję į gerus užsienio universitetus ir gavę „conditional offer“, kurio viena galimų sąlygų - ne mažesnis už prašoma anglų kalbos egzamino rezultatas brandos atestate, taip pat sėdės ir žliumbs, nes neįvykdo reikalavimo. O gal ir jūsų vaikas šiais metais laikė anglų kalbos egzaminą? Kaip jums perspektyva, kad jis metus praleis vegetuodamas, kadangi neįstojo į svajonių specialybę?

Grupei B reikėtų ne tik suprasti ką tik paminėtus priėmimo principus, bei taip pat suvokti, kad nuo 2013 metų valstybinių brandos egzaminų vertinimas yra kriterinis, o ne norminis. Laikantysis gauna įvertinimą remiantis jo surinktų taškų skaičiumi, nepriklausomai nuo to, kaip parašė jo kolegos, kaip būdavo iki 2013 metų. Pasikartosiu, dėl tų nelemtų užduočių nukentės anglų VBE įvertinimai, ir to gali užtekt, kad žmogus, kuris turi potencialo ir gali studijuot aukštojoje mokykloje, neįstotų ten, kur nori. Baigėt mokyklas, kai dar buvo norminis vertinimas? Puiku, jums gerai, bet nustokite keiksnoti „bukus“ abiturientus, kol neišsiaiškinot, kodėl žliumbiama.

Grupės C atstovams reiktų suprast kiek kitas tiesas. Pirmiausia, tai kad jūs dirbate ir esate „pats sau režisierius“, yra tiesiog puiku. Jūs sukūrėte verslą, kuris generuoja pajamas bei suteikia darbą kitiems - puiku. Problema atsirandą kiek kitur - kiek naujų verslų sukuriama, tiek pat jų ir bankrutuoja, t.y. vieną gražią dieną jūs atsibūsite, suvoksite, kad jūsų valdomos įmonės nebėra valstybinio Registrų centro registre ir pradėsite galvoti, ką gi man daryt toliau?. Turite diplomą bei darbo patirties? Puiku, pasėdėsite darbo biržoje arba, jeigu tingėsit gaišti laiką, susirasite darbą per pažįstamus. Deja, šioje pastraipoje aš nusitaikęs į kitą grupę - tuos, kurie minėtojo diplomo neturi. Netekus valdomos įmonės jūs liekate be nieko, nors ne, darbas prekybos centre „Maxima“ jums vis dėlto išlieka kaip variantas

Tad, po velnių, užsičiaupkit ir nustokit reikšti nuomonę apie tuos, kurie siekia nueiti stabiliu ir racionaliu keliu, tol, kol patys nesusikūrėte stabilumo savo gyvenime.

Mūsų abiturientams norėčiau palinkėti vieno: net jeigu jums dėl egzaminų rezultatų nepavyktų pakliūti norimon specialybėn - nenusiminkit. Metai nėra mirtinai ilgas laiko tarpas, išlaikysite kitais metais. Jeigu koją pakiš anglų kalbos egzaminas, siūlyčiau nepagailėti pinigų IELTS egzaminui. Jis tikrai nėra lengvesnis už valstybinį, bet čia jūs bent jau būsit įvertinti pagal tai, kiek išties vertos jūsų žinios. Užtat nesusidursite su NEC nuotaikų svyravimais, kur egzaminų sudėtingumas kad neproporcingai skiriasi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Emigranto vaikas tapo nevaldomu – mamos reakcija bendraklasių tėvus apstulbino (194)

Nuo pat pirmų metų sūnaus klasėje buvo hiperaktyvus berniukas. Iš pradžių didesnių problemų...

Lietuvos šaulys: ginklas yra tik įrankis – toks pat kaip benzininis pjūklas ar golfo lazda (95)

Perskaičius straipsnį ir pasižiūrėjus p. A. Tapino laidą kilo svetimos gėdos jausmas. Labai...

Susirūpinę šauktinių tėveliai: kodėl mūsų vaikų neišleidžia namo savaitgaliais? (284)

Nuo spalio 9 dienos į Karaliaus Mindaugo Husarų batalioną, kuris yra Panevėžyje, atvyko atlikti...

Pasidalino įspūdžiais apie Iraną – tokios neapykantos valdžiai daugiau niekur nepastebėjo (41)

Pasakojimą pradėsiu greičiausiai nuo Irano žmonių. Jie nuostabūs. Tikrąja to žodžio prasme....

Nutraukė Tapino „Laisvės TV“ prenumeratą: matyt, laisvę suvokiame skirtingai (274)

Gerb. Andrius Tapinas sekmadienį savo laidoje prakalbo apie ginklus ir kaip blogai, kad Lietuvos...

Top naujienos

Gydytojas pasidalino kraupiomis nuotraukomis: šie žmonės netaisyklingai nešiojo akių lęšius N-18 (37)

Žmonėms, turintiems regos problemų, kontaktiniai lęšiai vietoj akini ų – labai patogi...

Po Prancūzijos veiksmų – nerimą keliantis signalas visam Rusijos elitui (42)

Rusijos laikraštyje „Vedomosti“ pasirodė pranešimas, kuriame komentuojamos Prancūzijos...

Orai: temperatūra šoks aukštyn, bet erzins lietus (2)

Savaitei baigiantis į šalį sugrįš šiluma, vėl įsivyraus rudeniški orai . Tačiau prireiks...

Žaibiškas rinkėjų nusivylimas „valstiečiais“: kas mėnesį - po porą nemalonių sprendimų (441)

Buvusi Algirdo Butkevičiaus valdančioji koalicija ilgai išlaikė savo populiarumą, o dabartiniai...

Pamatę naujai įstatytas balkono duris nepatikėjo savo akimis (84)

Naujai įstatytos balkono durys įžiebė nemenką konfliktą. Šernų soduose gyvenanti klaipėdietė...

Progreso pasigendančio Jasikevičiaus kompromisas: aš pasiruošęs kentėti, jei bus pergalių

Ketvirtadienio vakarą Eurolygos devinto turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“ (5 pergalės/4...

Ulanovo karjeros šou Kaune nugramzdino Eurolygos autsaiderius neišvengė nuostolių (96)

Stebėdamas transliaciją iš Kauno, į Kosovą ketvirtadienį atvykusios Lietuvos krepšinio...

Per vakarienę Kosove Adomaitis paskelbė rinktinės dvyliktuką specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (21)

Ketvirtadienio vakarą tiesioginiu skrydžiu iš Palangos Lietuvos rinktinė pasiekė Kosovo sostinę...

Areštinėje – nepilnamečio savižudybė: sudaužyto likimo atomazga (211)

Lietuva skaudžiai moka už klaidas, kurias padarė vienišus vaikus sugrūsdama į globos namus, kur...

Italų žurnalistai „rado“ sensaciją: kruvinų žudynių istorijoje - lietuvių snaiperių pėdsakai (1275)

Kas iš tikrųjų įvyko 2014-ųjų vasarį Kijeve, kai į Maidano protestuotojus pasipylė...