aA
Šiandien į svečius atvažiavo močiutė ir senelis su maža anūkėle. Mergaitei treji metukai. Ir aplink vaiką, savaime aišku, visi suaugusieji šokinėja kaip dresiruoti šunyčiai. Tai ir paskatino mane pasidalinti su jumis kai kuriomis savo mintimis apie vaikus ir jų tėvus.
Seneliai su anūke
© Adobe Stock

Pirmoji pastaba

Kai vaikas vienas, o suaugusiųjų daug (tėvai, seneliai, močiutės, tetos, dėdės ir t. t.), pradedama kovoti dėl jo dėmesio. Stengiamasi išpildyti kiekvieną mažojo užgaidą, pradžiuginti dovanomis, pamyluoti. Viskas normalu, tik žmonės dažniausiai visiškai praranda saiką, dėl ko mažylis pavirsta vietinės reikšmės imperatoriumi.

Filmukai? Puiku, savo TV laidą mes vėliau pasižiūrėsime, atsisuksime įrašą, o dabar – filmukas mažajam. Taip, taip, dešimtą valandą vakaro!

Saldainiuką? Jokių problemų! Šitas nepatiko, išspjovei? Tai mes dar dešimt kitų duosim atsikąsti. Ir bala nematė tos sriubos, jeigu valgyti nenori.

Į lauką? Tuojau, palauk minutėlę, senelis mes visus darbus ir bėgs su tavimi į lauką, kad po penkių minučių nutartum grįžti namo.

Šiandien mūsų virtuvėje buvo labai karšta (+30 lauke, o dar viryklė veikė visu pajėgumu). Vėjelis padvelkė? Ajajai! Skersvėjis! Perpūs! Ir kituose kambariuose taip pat visus langus uždarykite, juk ji ir į juos gali užeiti!

Po galais, jeigu jums norisi, gyvenkite savo namuose kaip pirtyje, tačiau kodėl mano namuose septyni suaugę žmonės turi derintis prie vienos mažos mergaitės?!

Tenkindami menkiausias užgaidas, jūs nesirūpinate vaiku. Jūs jį lepinate.

Antroji pastaba

Dabar apie naminius gyvūnus. Kodėl negalima paaiškinti vaikui, kad šuniukai, kačiukai ir paukščiukai – gyvos būtybės? Jeigu mažylis tampo katei už uodegos, tiesiog pasakykite, kad katei SKAUDA ir kad taip daryti negerai, užuot aikčioję iš mielumo: „Tegu sau žaidžia mergaitė“. Jūs turite atsarginį vaiką? Gyvūnas juk gali pradėti gintis, ne toks jau jis ir mielas, jei susierzins.

Savo svečius mes iškart informavome, o paskui dar tris kartus pakartojome, kad mūsų katinas – su charakteriu, kad maži vaikai pas mus lankosi retai, jis prie jų nepratęs, taip kad kibti prie jo nesaugu.

Tačiau mergaitė vis tiek prisikabino, pradėjo tampyti ir t. t. Katinas ją truputėlį apdraskė (net kraujo nebuvo, tiesiog šviesi juostelė), o kiek riksmo buvo! Ir katinas į kailį gavo. O kuo jis kaltas? Bauskite savo anūkėlę už tai, kad neklauso, o ne augintinį už savigyną.

Trečioji pastaba

Mergaičiukė buvo išties labai išlepinta. Guosti jos puolė visa minia. Ir papūsti, ir pabučiuoti, ir supuoklėmis pasisupti, ir saldainiuką, ir dar vieną saldainiuką, ir žaisliuką... Nusiramino ji iš karto, tačiau ašaras iš savęs spaudė dar kokias dvidešimt minučių. Ramiai taip atsidusdavo, patylėdavo ir vėl iš naujo: „aaaaaaaaaaaaaaa!!!“ Tik paliko ją suptis ant sūpuoklių ir vėl: „aaaaaaaaaaaaaa!!! Skaudaaaaaaaaaaaaaaaa!!!“ Ultragarsinis siaubas kažkoks, o ne mergaitė.

O dabar pereisiu prie ciniškiausios savo bambėjimo dalies. Auklėjimas – tai beveik dresiravimas. Skatinti reikia tik gerus poelgius. Pavalgei, iš kaladėlių namą pastatei, išmokai naują raidę – šaunuolis, duok pabučiuosiu. Bet jeigu toji būtybė jau dešimt minučių rėkia be jokios priežasties, tai tikriausiai nereikėtų taip energingai pritarti. Vieną kartą parėktų, antrą, trečią, tada pastebėtų, kad jos pastangos ignoruojamos ir nustotų. Juk ne kvailesnė už katiną, pagaliau.

Kaprizai – tai ne charakterio, o absoliutaus neišsiauklėjimo požymis. Aš anaiptol netvirtinu, kad vaikų apskritai nereikia guosti. Tiesiog reikėtų atskirti, kur tikros ašaros, o kur – egoistiška isterija.

Galite užmėtyti mane šlepetėmis, jei nesutinkate, tačiau išlepintų vaikų tėvus aš vis tiek laikysiu absoliučiais idiotais. Meilė – tai nuostabu, tačiau demonstruoti ją galima ir be visaleidžiamumo. Mažą žmogų reikia ruošti gyvenimui visuomenėje, sociume, kur kiti žmonės turi savų norų, su kuriais irgi reikia skaitytis. O imperatorius pasaulyje yra tik vienas, o ir tas – Japonijoje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
4.5823

Emocijoms nuslūgus: jeigu pinigų maišas atsirado tokiam betono kiekiui, gal Zapyškyje visa kita jau sutvarkyta?

Zapyškio bažnyčios istorija, nors ir sukėlė audrą emocijų, bet kol kas diskusija sukasi tik...

Po „Žalgirio“ pralaimėjimo: ar „Eurolyga“ tapo piniguočių varžybomis? (22)

Komandiniame sporte laimi pinigai , talentas ar noras? Po paskutinių „Žalgirio“ varžybų...

Klaipėdiečiui kilo klausimas: kas slypi už skleidžiamos panikos mieste? (8)

Klaipėdoje gyvenu daugiau nei keturiasdešimt metų. Visada žinojau, kad šalia yra uostas, kad čia...

Buvusi dvyliktokė papasakojo, ką jai teko patirti kaimo mokykloje: tos pamokos priminė karo zoną (32)

12 klasė turėtų būti patys įsimintiniausi metai mokykloje . Man jie tokie ir buvo, deja, ne iš...

Top naujienos

Naujų mokesčių prakeiksmas kabo virš Seimo: tokių pokyčių neplanuota net per didžiausias krizes (234)

Premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad kitų metų biudžeto projektas bus priimtas gruodžio 10...

„Huawei“ vadovai – apie santykius su JAV ir technologijų ateitį: pamirškite 5G, prasitarė apie kuriamą 6G specialiai DELFI iš Paryžiaus (52)

5G ryšio diegimas, 6G kūrimas, klientų duomenų saugumas bei Kinijos santykių su JAV pasekmės...

Kur veda Serbijos flirtas su Rusija? (36)

Prieš porą savaičių Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabic išvyko į Maskvą pasirašyti...

Rusijoje – lietuvių sambrūzdis: Kurtinaitis vadino Juškevičių nesustabdomu, Maksvyčiui trūko pergalės (4)

Po trilerio VTB lygos rungtynėse pirmadienį Maskvoje prie dviejų skirtingų Rusijos komandų vairo...

Planas „Skydas“ Vilniaus apylinkės teisme: pranešė, kad sprogs 9 val. (25)

Antradienio rytą policijai buvo pranešta, kad Vilniaus miesto apylinkės teisme padėtas sprogmuo.

Lietuvos gyventojų sveikata ilgainiui tik dar labiau blogės: profesorė įvardijo, kokios priemonės gali mus išgelbėti (56)

Jeigu žiūrėtume kelių dešimtmečių perspektyvoje, tai visa situacija tik blogėja. Fizinis...

Meghan Markle vėl atrodė kaip atstumtoji: ekspertai paaiškino, kodėl jai neliko vietos prie svarbiausių karališkosios šeimos narių (39)

Per savaitgalį vykusią Atminties dienai skirtą ceremoniją Jungtinės Karalystės karalienė...

Nuodai ir toliau šluoja keturkojų gyvybes: augintinės netekęs vyras siūlo problemos sprendimą (108)

Viešose vietose mėtomi nuodai pasmerkia keturkojus žiauriai kančiai ir mirčiai, o gyvūnų...

Buvęs Lietuvos pašto valdybos pirmininkas: buvome pasiryžę tęsti darbą, tačiau neišėjo susitarti su Narkevičiumi (15)

Su susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi neišėjo sutarti nė vieno dalyko dėl „Lietuvos...