aA
Nenustoju galvoti apie mokytoją iš Žiežmarių. Kaip pagaminti mokytoją siaubūnę? Kaip tokiais atvejais dažniausiai būna, tauta teisia išsijuosusi ir eilinį sykį man primena įtūžusią Viduramžių minią.
© DELFI montažas

Pirmoji šovusi mintis, paklausius fragmentinio įrašo, buvo apie mokytojos beviltišką darbą, kai nesąmoningai prisiimama pernelyg daug atsakomybės už mokinių veiksmus, mokymosi rezultatus. Visas mano paties darbe retkarčiais kylantis užgniaužtas pyktis ar beviltiškumas dėl mokinių atsiranda tada, kai pradedu per daug stengtis, rūpintis, trokšti, kad suprastų medžiagą, kad išgirstų, pasižymėtų, pildytų savo spragas sąmoningai ir t. t. ir pan. Kartais tiesiog to nereikia daryti ir viskas būna puiku.

Tačiau perfekcionizmas ne vieną nuvarė į kapus, nes mus taip mokė. Būti atsakingais, nes mokytojas – juk tai taip svarbu vaiko gyvenime (čia antroji mama ir antrasis tėtis), o kai apiplėšė mokytoją finansiškai, jam buvo primestas tik likęs idėjinis orumas – taip, mokytojas gi toks prestižas, pinigais gi nepamatuosi, dirbkit už idėją – te, imkit mano vaiką ir dirbkit su juo už prestižinę idėją!

Mokytojas negali būti atsakingas už augančias visiškai skirtingas individualybes, turinčias absoliučiai skirtingus gebėjimus ir socialinę patirtį, šeiminę situaciją. Atsakingas gali būti tik už savo gerovę ir vidinę ramybę, tad nebeverta sudievinti lūkesčių ir nebeverta trokšti, kad visi būtų vienodi. Jei mokinys nemotyvuotas – tu neturi ant savęs dėl to pykti. Nereikia pykti, jeigu tavo pastangos neatsiperka, nes tada tu nukreipi savo pyktį į minią.

Mūsų pedagogikoje labai daug nemokė tokių praktinių psichologinių savęs gerbimo ir tausojimo dalykų, mus mokė tik patenkinti vaiko, kaip mokinio poreikius, atsižvelgti į jo individualumą, pamirštant save. Manau, tai blogai. Pirmiausia, mokytojas turi galvoti apie savo savijautą, nes jis ją transliuoja, rezonuoja ir mokiniai jaučia bet kokį tavo krustelėjimą, mintelėjimą, kuris pasireiškia kad ir antakių kilstelėjimu.

Kas suteikė tai mokytojai pagalbą? Prieš tą įvykį ir kas suteiks po šio skandalo? Juk rėkė sužeista siela, o mums pristatė kaip vaikus grobianti Baba Jaga. Prabėgo reporteriai pro miestelį, visi paliudijo, kad ji turinti problemų, o mes po akmenuką jau saujoj gniaužom – taip, tikra Baba Jaga. Juk mums, suaugusiems, taip gėda kreiptis pagalbos į administraciją, psichologus ir t. t., nes mums įkalta į galvą, kad mokytojas pats turi susitvarkyti, jis turi gebėti valdyti nemotyvuotą ir provokatyvią mokinių minią. O dar būna kai kada, kai skaudžiai įgelia: „Ak, nesusitvarkai su vaikais, tai ko išvis dirbi mokytoja?“ Ir lieki ant ledo su savo įtūžiu, kuris apkartina pamokas, o mokiniai tai suvokia ir kartais tuo mėgaujasi, nes puikiai išmano savo teises. Ar jūs girdėjote, ką jie pareiškė reportažuose apie mokytoją? Ją peikė už dienyne rašomas pastabas (nors toks skyrelis sąmoningai dienyne egzistuoja, bet jis tampa mokytojo nesusitvarkymo žyme, o ne pagalbos iš tėvų ir administracijos priemone). Oi, kiek tokių paskutiniu metu slaptų įrašų daroma, karpoma ir montuojama, nešama pas direktorius, kiek tėvai grasina susidoroti su mokytojais teismais, viešinimu, prestižinės karjeros griovimu. Mokiniai sąmoningai tariasi išprovokuoti įrašus, tai jiems įdomiau už bet kokias matematikos formules – socialiniais įgūdžiais nebesiskųskime! Išdidūs vaikšto koridoriais, baksnoja ir rodo, kas su kokiu mokytoju susidorojo ir net apmoko kitus – tai ne mano mokykloje, tai gretimose gimnazijose vykstanti kasdienybė.

Taip, įtūžio negalima toleruoti, taip, tai žemina mokinius ir mokytoją, bet tai yra tik rezultatas, ilgai kaupto netvardomo profesinio išsekimo ir nusivylimo. Niekas nediskutuoja, ar įrašas nepažeidė mokytojos teisių? Bet mokinio nuotrauka, jeigu būtų praslydusi į spaudą, – oi! Kur iškirptas mokinių provokatorių juokas ir graži dovanėlė pateikta viešumai? Jeigu nežinočiau, kiek mokytojų balansuoja kartais mokydami nemotyvuotas minias tokiomis teroristinėmis sąlygomis, nes mokytojai neturi kito pasirinkimo, manyčiau, kad ir man reiktų mesti akmenį į beviltiškai pagalbos rėkiančią Žiežmarių mokytoją.

P. S. Tikiuosi, kad mano mintis priimate ne kaip mokytojos gynybinę kalbą, bet kaip perspėjimą, kad kuo labiau popinam mokinius, tuo labiau nesaugūs jaučiasi jų žeminami ir į provokacinius spąstus vedžiojami „prestižiniai“ mokytojai. Juk įrašymo įranga šiais laikais svarbesnė liudijanti tiesa.

Desertui.

Kas apsaugos mokytojus, jeigu jis nebegali, liaudiškai sakant, duoti pastabos NAGLAI į akis cigaretės dūmą pučiančiam mokiniui? Kaip gyvensime šios kartos visuomenėje, kai policininkas klausia trylikamečio:

– Ar galiu iš jūsų paimti rūkymo priemonę?

O mokinys atsako:

– Ne.

Policininkas nueina atgal į automobilį.

Čia reali situacija. Jeigu ką.

Aktyviai dalyvaujate mokyklos gyvenime? Esate mokinys ar mokyklos darbuotojas? Pasidalinkite savo patirtimi, su kokiais sunkumais susiduriate? Ką norėtumėte pakeisti Lietuvos švietimo sistemoje?

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lenkai turi, o lietuviai – per mažai: ar tai vis dar visuomenę skaldantis reiškinys? (6)

Važiuojant per Lenkiją kiekviename mieste ir miestelyje galima pamatyti Solidarumo gatvę....

Studentei darbo paieškos Lietuvoje baigėsi fiasko: darbdaviams esame tik pigi darbo jėga (158)

Vilnius ir Kaunas, populiariausi Lietuvos mokslo židiniai ir kultūros pažibos, kasmet tampa vis...

Lietuviams kelionė mikroautobusu iš Olandijos virto pragaru: išsekęs vairuotojas vos nepražudė (204)

Dažnai tenka keliauti į užsienį autobusais arba lėktuvais, nes dirbu turizmo sferoje, tačiau...

Parduotuvės vadovė darbuotoją vadino „lope“ ir „nenormalia“: jaučiausi nepilnaverčiu žmogumi (68)

Prieš kelis mėnesius nusprendžiau įsidarbinti sporto prekių parduotuvėje Šiauliuose....

Vyrui atsivėrė akys, kai žmona pasiūlė išbandyti seksą trise (66)

Dar beskaitant straipsnį „Žmona palūžusi: vyro priklausomybė nuo pornografijos išskyrė...

Top naujienos

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (277)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (34)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Knygų mugėje – jausminga Ramanausko-Vanago dukros kalba: jo auka nebuvo beprasmė (12)

Šeštadienį Knygų mugėje buvo pristatyta istoriko ir politiko Arvydo Anušausko knyga „Aš esu...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (110)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Putinas apleido labiausiai palaikiusią rinkėjų dalį, pasekmės gali būti neprognozuojamos (383)

Rusijos prezidentas buvo iš paprastų žmonių kilęs vyrukas. Tačiau paprasti žmonės ėmė...

Prezidentiniuose reitinguose ryškėja du lyderiai (2531)

Tarp kandidatų į prezidentus daugiausiai palaikymo sulaukia ekonomistas Gitanas Nausėda , už jo...

Žvilgsnis į turtingiausių žmonių istorijoje santuokas: vienų – tarsi pasakos, kitų – kupinos skausmo (1)

Turtingi žmonės, kaip ir visi kiti, įsimyli ar nustoja mylėti, o jų santykiai – ne mažiau...

Paneigė sovietinės nostalgijos mitus: tais laikais mūsų pramonė klestėjo, po to ją sunaikinom ir nieko nebesukūrėm (2740)

Vienas iš gajausių mitų yra mitas apie Lietuvos pramonės likimą. Jeigu keliais žodžiais, ją...

Specialistai perspėjo dėl sparčiai populiarėjančių jauno kraujo injekcijų (2)

Jungtinių Valstijų valdžia perspėja: garbaus amžiaus žmonės neturėtų mokėti pinigų už...

Skandalingiausios Lietuvos kultūros istorijos: Ivaškevičius tikrai nebuvo pirmas (30)

Mariaus Ivaškevičiaus romanas „Žali“ į Lietuvos kultūros istoriją įeis kaip sukėlęs...