aA
Pastaruoju metu vis daugėja sunerimusių miestiečių pastebėjimų apie kertamus iš pažiūros sveikus medžius miestuose, apie paliekamas plynas vietas be medžių šešėlių. Keisčiausia, kad tokie kirtimai suintensyvėjo pavasario pradžioje, vasarą. Kertami medžiai su visais paukščių lizdais, kirtimų vietose blaškosi išsiperėję, bet dar nepaskrendantys paukščių jaunikliai.
Sodo medžių kirtimas
© DELFI montažas

Kenčia tai matantys ir suprantantys beprasmybę ir žalą žmonės, paukščiai, medžiai, žolė ir žemė. Tik valdininkams ir darbus atliekantiems darbininkams čia viskas tvarkoje, nes jie turi stebuklingą argumentą „leidimas yra“.

Pasigilinus plačiau, paaiškėja, kad kertami ne tik pavieniai, atrodo, niekam netrukdantys medžiai. Savivaldybės sudarė projektus ir pasirašė milijoninius projektus su rangovais, siekdami atnaujinti viešas miestų ir miestelių teritorijas. Tik kažkodėl plūsta žmonių pasipiktinimas iš Lietuvos didmiesčių (Vilnius, Šiauliai, Klaipėda), miestų (Marijampolė, Plungė), miestelių, kad vykdomas ne tik medžių, bet ir žmonių žlugdymas – gražiose viešose vietose kertami seni brandūs medžiai, aikštės klojamos trinkelėmis ir pakraščiais pasodinami keli medeliai. Dar atsižvelgiant į kažkokius žmonių poreikius pastatoma scena arba milžinams galiūnams skirti turgaus prekystaliai (Aukštadvaris). Žmonėms pasiskundus, kad viso to nereikia, pateikiamas galingas argumentas – projekto vykdymui nutraukti reikės milijonų. Ir darbai tęsiami, net jei dėl jų vis dar deramasi (Sapiegų parkas Vilniuje, Panevėžy Rožyno miškas). Nes valdžia „žino geriausiai“.

Tačiau didelių brandžių medžių iškirtimas nėra tas pats, kaip kokios nelegalios statybos ar tas asfaltas, kurį paklojus ir trumpai pasidžiaugus, jau lupamas lauk, nes, pasirodo, dar reikia apačioje inžinerinius tinklus pravesti. Nukirtus medį, jo niekaip neatstatysi. Net pasodinus naują, neaišku, ar šis prigis, ir greičiausiai jau niekada dėl žemės pokyčių nebeišaugs į tokį didelį ir brandų medį, kurių Lietuvoje kažkodėl skubama atsisakyti. Naujų medžių sodinimas yra pagirtinas veiksmas, kai jie sodinami ten, kur medžių iki šiol nebuvo, kai jie suderinami su kraštovaizdžiu ir aplink natūraliai augančiais ar kažkada pasodintais medžiais, kai jie pasodinami šalia to medžio, kuris galbūt nebeilgai gyvens.

Dalį brandžių medžių akyla ir priekabi komisija paskelbia „patenkinamais“, „blogais“ dėl pažeistos lajos, kamieno, šaknų. Yra ir įdomesnių priežasčių, dalis medžių yra nurašyta dėl pasvirimo. Vilniuje suinventorizuoti beveik visi medžiai, labai didelė jų dalis paskelbti blogos būklės ir jiems prirašytas „gydymas“ – šalinimas. Įdomu, kas būtų, jei taip imtume elgtis su žmonėmis? Blogos kokybės, pažeistas ligos kūnas, rekomenduojame šalinti šį žmogų.

Vilniaus mieste, kaip ir kituose Lietuvos miestuose, yra tik keletas geros būklės medžių. Ką tai sako apie mūsų medžių priežiūrą? Kad ji yra nieko verta, kad jei ir yra šį darbą išmanančių žmonių, tai didžiąją dalį genėjimo, medžių saugojimo kelių tiesimo ar statybų metu, medžių sodinimo ir priežiūros darbus atlieka tikrai ne jie. Medžiai traumuojami juos agresyviai apipjaustant, o tuomet jie skelbiami blogos būklės ir galima juos šalinti, nes jie nebeatitinka estetinės išvaizdos, yra pažeisti. Senų medžių vietą užima trinkelės arba nauji importuojami sodinukai. Ir skelbiama, kad tai yra mūsų, žmonių, naudai, apmokama iš mūsų mokesčių ar iš Europos fondų ateinančiais pinigais, kurie, o varge, greit baigsis ir kuriuos reikia skubėti bet kokiais būdais įsisavinti.

Todėl atėjo metas garsiai pasakyti: mums, miestiečiams, kiekvienas gyvas, gebantis žaliuoti ir mesti šešėlį medis yra svarbus. Net jei tai invazinis uosialapis klevas. Jei jis yra 60 centimetrų skersmens kamienu, meta tikrai didelį šešėlį ir džiugina savo žaluma. Mums gerai yra pasvirę, pažeistais kamienais, pažeistomis lajomis esami medžiai, nes mes, miesto žmonės, taip pat nesame tobuli ir vienodi, mes vertiname gamtos kreivumą, netobulumą, gebėjimą pasigydyti, atsitiesti, kiekvieną pavasarį atsigauti. Tačiau jei valdžios sprendimai palieka tik kelmus – tai veda link pasidavimo arba protestų, prie nevertinimo valdžios ir savo miesto, prie nesistengimo arba teismų. Jei nutraukti kreivus planus kainuoja milijonus, tai mes, miestų gyventojai, galime iškelti valdžiai teismo bylas už miesto darkymą, irgi nepagailėsime milijoninių ieškinių. Bet labai norisi, kad vis dėl to pradėtume kalbėti.

Prašome. Stabdykite bet kokius medžių kirtimo ir genėjimo darbus gyviems medžiams. Pasirūpinkite, kad tie, kurie geni medžius, suprastų, ką daro, yra būdų, kaip šio darbo išmokti. Žmogus su darbo kombinezonu ir benzininiu pjūklu ant keltuvo nelygu specialistui, žinančiam, kaip medžius genėti. Svarbiausia – skelbkite, kad medžiai yra miesto ir Lietuvos vertybė. Nes tyrimai rodo, kad medžių buvimas šalia gyvenamų vietų ne tik gerina orą, šalina taršą, bet ir gerina žmonių psichinę sveikatą, aplinkoje, kurioje yra medžių, krūmų, žolės, vaikams lengviau augti, mokytis, žmonėms sutarti vieniems su kitais, lengviau jaustis laimingais.

Miestų ir Lietuvos medžiai yra saugomi Lietuvos žmonių. Atminkite tai, jei kils noras rašyti užsakymus, leidimus kirtimams. Kad kartu su medžiais nenukirstumėt ir lietuvių tautos. Nes jūs, valdininkai, esate tautos tarnai, o ne valdytojai, pakirtę tautos pasitikėjimą, atgal jo nebesusigrąžinsite.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(110 žmonių įvertino)
4.6545

Vyras jaučiasi atsidūręs kvailio vietoje: bandė guosti išsiskyrusią draugę, bet jos lūkesčiai tik augo (83)

Taip jau nutiko, kad susipažinau su moterimi, kuri jau turi vaiką iš ankstesnių santykių. Iš...

Nėštukė pakraupusi poliklinikos lankytojų elgesiu: kiekvieną kartą turiu morališkai pasiruošti (87)

Šiuo metu esu 8-ame mėnesyje besilaukianti. Gyvenu Vilniuje , viskas gerai, nėštumo laikotarpis...

Tiems, kam trūksta pusės valandos per dieną – žinau, kaip rasti laiko (4)

Įdomu, ar visiems užtenka laiko ir tik man vienai jo nuolat trūksta? Vakar vakare telefonu...

Jauną mamytę pribloškė nepažįstamos moters įžūlumas: jei turėtų proto, susimąstytų (305)

Rašau kreipimąsi į visas anytas, uošvienes, mamas, tetas ir ponias, kurios jaučiasi itin drąsiai...

Sudargo klebonijos padėtis kelia nerimą: mums, lietuviams, jos likimas ypač svarbus (9)

Lietuviams, kaip tikriausiai nė vienai kitai pasaulio tautai, itin svarbūs ir brangūs žodžiai...

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (290)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (72)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (201)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (36)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

Čempionų lyga: svarbi „Inter“ pergalė, Messi ir Mertenso pasiekimai bei nuostabus „Liverpool“ įvartis (1)

UEFA Čempionų lygoje trečiadienio vakarą baigėsi grupių varžybų pirmasis ratas.

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė spąstus (656)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Lietuvą dar palepins šiluma: savaitės pabaigoje termometrų stulpeliai vėl kils (3)

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio sritis. Lietaus nenumatoma, tačiau debesų bus gana...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (42)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (393)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (87)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...