aA
Kas apgins Lietuvos provincijos dirbančiuosius nuo išnaudojimo? Gal Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos? Pavadinimas skamba įspūdingai, bet...
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Kiril Čachovskij

VDI yra niekam nepavaldi ir nekontroliuojama institucija. Ji vadovaujasi vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus sukurtomis taisyklėmis, pagal kurias savo darbo neatliekantys VDI inspektoriai visada lieka teisūs. Jeigu Jūsų darbdavys pažeidinėja darbo įstatymus ir jus išnaudoja, galite kreiptis į VDI. Žinoma, kai apie tai sužinos darbdavys, Jūs būsite atleistas iš darbo. O provincijoje susirasti kitą darbą bus labai sunku.

VDI pareigūnai reaguos į Jūsų skundą, patikrins darbdavį ir duos jam laiko pažeidimams pašalinti. Darbdavys pažeidimų nepašalins, nes jis žino, kad VDI antrą kartą jo įmonės nebetikrins. Jeigu Jūs dar kartą kreipsitės į VDI dėl nepasikeitusių darbo sąlygų, sulauksite atsakymo, kad VDI jau 1 kartą ištyrė Jūsų skundą ir dėl tų pačių problemų galėsite kreiptis praėjus metams. Jeigu darbdavys jau atleido Jus iš darbo, VDI nebeteiks Jums informacijos apie patikrinimo išvadas, nes Jūs jau nebesate šios įmonės darbuotojas.

VDI inspektorių sprendimą galima apskųsti vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui, bet sulauksite atsakymo, kad pareigūnai puikiai atliko savo darbą, vadovaudamiesi vyriausiojo inspektoriaus taisyklėmis. Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nutarimą galima apskųsti Administraciniam teismui, bet reikės sumokėti žyminį mokestį ir samdyti advokatą dokumentų surašymui.

Vadinasi, jeigu darbdavys apgaudinėja savo darbuotoją, nesumoka darbo užmokesčio, darbuotojui belieka pasiskolinti pinigų ir ieškoti teisybės teisme. Neabejoju, kad teisėjas priims sprendimą, jog VDI puikiai atliko savo darbą vadovaudamasi savo pačios sukurtomis taisyklėmis. Paskui dar keli aukštesni teismai Lietuvoje, o dar vėliau ir iki Strasbūro galima nueiti.

Va tokią Valstybę susikūrėme per 30 metų, kai grįžome iš Baltijos kelio. Kodėl į ją turėtų grįžti emigrantai? Kodėl Užimtumo tarnybos bedarbiai turėtų norėti eiti į darbą ir vergauti darbdaviui už minimalų darbo užmokestį?

Gerovės valstybė – turtuoliams, o ubagamsubagynas.

---

Komentuoja Valstybinė darbo inspekcija (VDI):

Sudėtinga komentuoti nežinant konkrečios situacijos. Kalbant bendrai, bet kuris asmuo, kuris mano, kad darbdavys elgiasi neteisėtai, gali Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) pateikti savo skundą. Jame turi būti nurodyti asmens duomenys ir kontaktai. Tiriant skundą, VDI neteikia darbdaviui informacijos, iš ko gautas skundas.

VDI inspektoriai ištirti skundą turi per 20 darbo dienų nuo jo gavimo. Jie lankosi įmonėje, tikrina dokumentus, įvairius vidaus teisės aktus, kalbasi su darbuotojais. Nustačius pažeidimus, surašomas protokolas, reikalavimai pažeidimus ištaisyti, gali būti skiriama bauda. Vėliau įmonė tikrinama pakartotinai, ar VDI reikalavimai buvo įvykdyti. Jei turima realių įtarimų, kad egzistuoja tęstiniai pažeidimai, tuomet VDI pakartotinai tikrina įmones bei taiko sankcijas.

Su VDI atlikto patikrinimo išvadomis darbuotojus privalo supažindinti darbdavys. Skundą pateikusiam asmeniui jo nurodytais kontaktais išsiunčiamas atsakymas, kuriame pateikiamos tyrimo metu nustatytos aplinkybės, darbo inspektorių atlikti veiksmai, priimti sprendimai, teisėtų interesų gynybos galimybės, tiksli sprendimo apskundimo tvarka.

Darbo inspektorių veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui. Tokiu atveju jo nurodymu atliekamas darbo inspektorių veiksmų ir priimto sprendimo patikrinimas, peržiūrint, ar viskas buvo atlikta tinkamai. Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus sprendimas per 20 dienų nuo šio sprendimo gavimo dienos taip pat gali būti skundžiamas teismui.

Darbuotojo kreipimasis į VDI nėra teisėta priežastis atleisti jį iš darbo. Dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu darbuotojas gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Ši komisija taip pat Nagrinėja ginčus dėl neišmokėto darbo užmokesčio. Darbo ginčų komisiją yra privaloma ikiteisminė institucija, kurią sudaro VDI, darbdavių ir darbuotojų atstovai.

VDI savo veikloje vadovaujasi įstatymais ir norminiais teisės aktais, reglamentuojančiais darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius. VDI tikslai ir funkcijos, struktūra, inspektorių teisės, pareigos, atsakomybė, inspektavimų ir darbo tvarka yra nustatyti Valstybinės darbo inspekcijos įstatyme. Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius tiesiogiai pavaldus ir atskaitingas socialinės apsaugos ir darbo ministrui. Už VDI metinio plano vykdymą atsiskaitoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai jos nustatyta tvarka.

Per pirmąjį šių metų pusmetį VDI gavo 2111 skundų ir pranešimų. Ištirtuose skunduose ir pranešimuose dėl viešojo intereso pasitvirtino ar iš dalies pasitvirtino 35,6 proc. juose iškeltų klausimų.

Darbo ginčų komisijos šiais metais gavo 3382 reikalavimų dėl darbo užmokesčio ir su juo susijusių sumų išieškojimo. Šios komisijos priėmė sprendimų dėl 4 325 374,5 eurų išieškojimo darbuotojų naudai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.3548

Nėštukė pakraupusi poliklinikos lankytojų elgesiu: kiekvieną kartą turiu morališkai pasiruošti (87)

Šiuo metu esu 8-ame mėnesyje besilaukianti. Gyvenu Vilniuje , viskas gerai, nėštumo laikotarpis...

Tiems, kam trūksta pusės valandos per dieną – žinau, kaip rasti laiko (4)

Įdomu, ar visiems užtenka laiko ir tik man vienai jo nuolat trūksta? Vakar vakare telefonu...

Jauną mamytę pribloškė nepažįstamos moters įžūlumas: jei turėtų proto, susimąstytų (303)

Rašau kreipimąsi į visas anytas, uošvienes, mamas, tetas ir ponias, kurios jaučiasi itin drąsiai...

Sudargo klebonijos padėtis kelia nerimą: mums, lietuviams, jos likimas ypač svarbus (8)

Lietuviams, kaip tikriausiai nė vienai kitai pasaulio tautai, itin svarbūs ir brangūs žodžiai...

Atviras laiškas Vilniaus hipsteriams: kur dabar jūsų protestai? (43)

Mieli hipsteriai, turtingų tėvų dukros ir sūnus, iš visų mūsų kišenės finansuojamų...

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (21)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (49)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (97)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (9)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė ir spąstus (400)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (308)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (3)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (50)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (34)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (146)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...