aA
Neseniai pasibaigė „Baltic Pride“ eitynės. Smagu buvo sužinoti, kad jose dalyvavo rekordinis skaičius žmonių (apie 10 tūkstančių). Tikiuosi, jog tai reiškia, kad netolerancija Lietuvoje po truputėlį miršta. Tik nemačiau fizinio skirtumo tarp žurnalisto Kristupo Krivicko organizuojamų „Tradicinių šeimų eitynių“ bei „Baltic Pride“ dalyvių – visi ten dalyvavę buvo žmonės. Skirtumas tas, kad „Baltic Pride“ siekė atkreipti dėmesį į šiuo metu esančias ne vienodas teises homoseksualams. O ko siekė „tradicinės šeimos“, jei jos visas teises turi? Paaiškinsiu, kodėl tradicinių šeimų nelaikau vertybe.
Atviras klausimas: ko siekia „tradicinės šeimos“, kai turi visas teises?
© DELFI / Lukas Bartkus

Visų pirma, kas yra tradicinė šeima? Bandžiau surasti apibrėžimą ir, manau, daktarės Giedrės Purvaneckienės straipsnis puikiai tai atskleidžia – „Taigi „tradicinės šeimos“ samprata labai skiriasi ir kinta laikui bėgant. Ji skiriasi ne tik įvairiose šalyse, ir vienoje šalyje įvairūs žmonės gali suprasti šį terminą skirtingai. Galiu atsakingai pareikšti, kad jokio vieningo „tradicinės šeimos“ apibrėžimo nėra“.

K. Krivicko apibrėžimas (iš jo feisbuko įrašo) yra šis: „...tradicines, vaikus auginančias šeimas, kur yra tėtis, mama ir vaikučiai ir kurias saugo Lietuvos Respublikos Konstitucija“. Įtariu, tai atspindi bent pusės lietuvių tradicinės šeimos sampratą. Galbūt galima būtų pridėti senelius ar kitas gimines į šį apibrėžimą, bet svarbiausia, kaip atrodo, yra genai. Nes jei nesieja kraujas ar romantinis ryšys su kažkokiu žmogumi, jis nėra šeimos narys, ar ne taip?

Įdomu, ar vieniši tėvai yra tradicinės šeimos? O vaikas, auginamas močiutės ir tetos? Be to, kodėl reikia neštis Lietuvos vėliavą per tas nieko nelemiančias ir nieko nekeičiančias eitynes – ar tai reiškia, kad užsieniečiai negalės prisijungti? Tai ir yra priežastis, dėl kurios man nepatinka tradicinės šeimos „reklamavimas“ – nes žmogus buvo sukurtas gyventi bendruomenėje.

Labai paplitęs pasakymas, kad šeima (šiuo atveju kalbu apie vadinamąją tradicinę šeimą) yra visuomenės ląstelė, man atrodo, yra netikslus. Tai tik koks dešimtadalis ląstelės (gal net ir mažiau). Žmonės yra socialinės būtybės – kūdikiai neišgyventų be suaugusiojo priežiūros metų po gimimo, todėl mes esame priklausomi vienas nuo kito visomis prasmėmis. Mums reikia emocinio, moralinio palaikymo, fizinio saugumo, rūpesčio ir t. t. Gyvūnijos pasaulis yra šiek tiek kitoks, nes dauguma ką tik gimusių gyvūnų pradeda vaikščioti per kelias savaites (gal net ir greičiau) ir greitai sugeba susirasti maisto išgyvenimui. Bet ir jie renkasi gyventi kartu. Kiek teko skaityti, homofobijos gyvūnijos pasaulyje nėra, o mes, žmonės, elgiamės kaip kvaili parazitai šioje planetoje.

Ar nepastebėjot, kiek Lietuvoje daug susvetimėjimo, jokios (arba mažai) pagarbos aplinkiniams, pykčio, pavydo ir dar visokio brudo, kuris prasideda galvoje? Ir kodėl taip yra? Nes lietuviams (ir ne tik) trūksta bendrumo jausmo. Štai ir bendruomenės apibrėžimas iš vikipedijos – „žmonių bendruomenė – žmonių grupė, kurią sieja emociniai ryšiai ir bendrumo jausmas („mes – jausmas“).

Be bendrumo jausmo prasideda rasizmas, nacionalizmas, homofobija ir dar visokie -izmai ir fobijos. Kodėl Lietuvoje nėra karų tarp skirtingų religijų (o mes jų turime daug)? Nes skirtingų religijų žmonės nuo viduramžių laikų buvo atvežti ir apgyvendinti Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Gal tada vietiniams tai buvo šokas, bet su laiku tapo aišku, kad nei viena grupė nekelia vienas kitam pavojaus ir nuo to laiko draugiškai viena su kita gyveno. Be to, bendradarbiavimas vienas su kitu yra daug naudingiau, nei kariavimas.

Įsivaizduokite, kaip sumažėtų savižudybių skaičius, streso, skurdo lygis, jeigu vietoj reklamuojamų tradicinių šeimų rinktumėmės gyventi bendruomenėse? Pavyzdžiui, tėvams nereikėtų ieškoti auklės kelioms valandoms, nes bendruomenės narys pagelbėtų. Neturi šaldytuve maisto? Ne problema, nes kas nors bendruomenėje jo turės ir dar pasidalins garuojančiu patiekalu su tavimi. Susinervinai ir esi piktas? Nueisi išsikalbėti ir gyvenimas nušvis gražiomis spalvomis, nes žinosi, kad yra tave palaikančių žmonių. Kalbant apie fizinį bendruomenės idėjos įgyvendinimą, kiekvienas iš jūsų turėsite vienokį ar kitokį įsivaizdavimą. Galbūt tai galėtų būti nedidelis kaimas, kad ir daugiabutis namas, kuriame gyventų didelė šeima (gal apie 20-60 žmonių), kur dauguma būtų nesusieti kraujo ryšiais, bet susieti bendradarbiavimu, pagarba vienas kitam.

O kodėl negalime taip pat gražiai gyventi su homoseksualiais, biseksualiais žmonėmis ar transeksualais? Galėčiau dar pridėti skirtingas rases, tautybes. Krivicko feisbuko įrašas atsako kodėl: „Būtų smagu pamatyti, kad mūsų susirinks daugiau negu jų, nes vis dažniau atrodo, kad jų sparčiai daugėja, o mūsų atvirkščiai – sparčiai mažėja“. Aiškiai išreikšta priešprieša tarp „jų“ ir „mūsų“. Tiesiog juokas ima, kad suaugęs vyras rašo su tiesa prasilenkiančius dalykus – heteroseksualų nemažėja.Tiesiog bendrai daugėja žmonių pasaulyje (Krivickai prie to prisidėjo), o homoseksualai vis mažiau bijo prabilti apie orientaciją. Tai yra sveikintina, nes gatvėmis susikabinę už rankų gali eiti ir tos pačios lyties atstovai be papildomų replikų ar nusiskundimų iš aplinkinių. O jei nesugebate savo vaikams paaiškinti apie „du princus“ ar „dvi princeses“, vadinasi, nedaug ką apskritai sugebate.

Pasibjaurėtina, kai žinomi žmonės inicijuoja kažkokias priešpriešas tarp AŠ ir TU, MES ir JIE. Ir kodėl žurnalistas rengė tas eitynes, jei jo šeima nėra pavyzdys? Turėti penkis biologinius vaikus globalinio atšilimo laiku yra nepadoru! Jei žmogus nori turėti biologinių vaikų, tai tiek to – poreikio daugintis nesustabdysi, bet svajojant apie didelę šeimą (daugiau nei du vaikai), privalai įsivaikinti. Štai todėl anksčiau žmones palyginau su parazitais. Tikiuosi esate girdėję, kad žmonijai gresia išnykimas, jei klimatas ir toliau kais?

Palaikau tiek homoseksualų santuoką, tiek įsivaikinimą, kol mokslas neįrodys, kad homoseksualios poros traumuoja vaikus daug labiau, nei heteroseksualios. Nė viena pora nėra tobula ir visi tėvai traumuoja savo vaikus vienu ar kitokiu būdu. Kaip pastebėjau, daug netolerantiškų žmonių kaip orientacijos pavyzdį pateikia pedofilus ir zoofilus. Tai nėra tas pats, kas būti homoseksualiu, nes, kalbant apie seksualinius santykius, turi būti: 1) abipusis sutikimas; 2) susiformavę lytiniai organai 3) malonumo jautimas. Aišku, kad nepritaiksi šių trijų punktu vaikams ir gyvūnams ir todėl zoofilijos ir pedofilijos paradų nekada nebus.

Laikas lįsti lauk iš siauro mąstymo rėmų, nes jie greitai su besikeičiančiu pasauliu jums taps labai nepatogūs. Tradicinės šeimos samprata su laiku kinta ir tikiuosi, kad vietoj dabartinio apibrėžimo greitai turėsime naują šeimos, kaip bendruomenės, sampratą. Ir joje vietos bus visiems – tiek homoseksualams, tiek heteroskesualams, tiek užsieniečiams, tiek skirtingos rasės atstovams. Nes dabartinė tradicinė šeima yra deformacija to, kas iš tikrųjų turi būti šeima.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.7879

Draugę pamilusiai merginai tėvai apkartino gyvenimą: jų persekiojimas buvo neištveriamas (238)

Meilė yra dalykas, kuris gali nutikti bet kokiomis aplinkybėmis ir bet kokioje situacijoje....

Praėjus vos pusmečiui po vedybų – skyrybos, atnešusios naują, bet uždraustą, meilę (26)

Viskas prasidėjo, kai aš stovėjau prie altoriaus. Buvo įprastos vestuvės, svečiai, vaišės....

Vyro kankinta moteris pasakė „stop“: valstybė padeda tik alkoholikėms ir neprižiūrėtiems vaikams (134)

Norėčiau pakomentuoti dabartinę situaciją Lietuvoje iš besiskiriančios mamos pozicijos. Kaip jau...

Po tragedijos našlė ramybės ieškojo bažnyčioje, bet viską apvertė ryšys su kunigu (59)

Uždrausta meilė kiekvienam reiškia kažką labai trokštamo, tačiau nepasiekiamo. Vis dėlto...

Moteris papasakojo apie savo meilę Martynui Starkui: sekėme paskui jį net iki buto durų (50)

Tikiuosi, jis skaitys šį tekstą ir šypsosis, nes aš šypsausi jį rašydama.

Top naujienos

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (36)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (54)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (60)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (308)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Rimvydas Valatka. Po kiek dabar lietuviška svajonė? (174)

Mindaugo karūnavimo diena. Kaip dar vienas ilgasis Išgertuvių savaitgalis. Jums nieko netrūksta?...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (42)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (136)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

Kaip dažnai mylėtis, kad būtų sveika ir vyrui, ir moteriai? (9)

Klausimas: Mano vyras sako, kad turime mylėtis net jeigu ir nelabai norime užsiimti seksu , nes...

Atsakau toms nepriklausomoms trisdešimtmetėms – dėl vienatvės kalti jūsų „tūsai“ (117)

Man valgyti neduok, bet leisk „Delfi“ paskaityti. Kartais net į „Delfi plius“ įlendu....

Mokslininkai ėmė tyrinėti krūtų implantus: kiekviena moteris privalo tai žinoti (10)

Krūtų didinimas yra viena populiariausių chirurginių procedūrų Jungtinėse Valstijose . Visgi...

|Maža didelių žinių kaina