aA
Esu vienos Lietuvos gimnazijų mokinė, jau porą metų esu savo gimnazijos mokinių tarybos narė ir ten patekus man atsivėrė akys, kas iš tiesų vyksta mūsų mokykloje tarp valdžios ir mokinių. Jau skaičiau ne vieną moksleivių straipsnį, pasipiktinimą Lietuvos švietimo sistema, mokyklomis, vertinimais, egzaminais ir kt...
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Žinau, kad esu tik moksleivė ir dar nežinau tam tikrų niuansų švietimo sistemoje, tačiau noriu savo mokinės akimis papasakoti apie tai, kas vyksta mano mokykloje (ir manau, kad mūsų mokykla nėra išimtis).

Bandėme šnekėtis ir su mokyklos valdžia, ir su rajono valdžia, bet buvome neišklausyti ir neišgirsti. Tikiu, kad metas kreiptis į visą Lietuvą.

Mano nuomone, pirmoji darbuotojų ir ją valdančių žmonių pareiga – motyvuoti vaikus mokytis, veikti, kurti, organizuoti. Tuo mūsų mokykloje nė iš tolo nekvepia. Kiekviena mokinių idėja, renginys, veikla yra tarsi sutrypiami su žemėmis, nespėjus jiems net padoriai išsivystyti. O vėliau prasideda priekaištai, kad mokiniai aptingę, monotoniški, neveiklūs. Bet ar leidžia kas nors mums būti kitokiais?

Taip pat motyvuoti, sudominti savo dėstomu dalyku nesugeba ir mokytojai, kurie turėtų mums padėti surasti ateities kelią. Tačiau, kaip galima surasti dominančią sritį moksluose, jei gauni tik sausą informaciją, ją „iškali“ ir atsiskaitinėji kontrolinį po kontrolinio? O kai kurių mokytojų bijai net klausti, nes ne tik būsi išdarkytas visų klasiokų akivaizdoje, bet dar ir dvejetuką dovanų į žurnalą įrašys.

Žinau, kad negalima tiesiog atimti iš žmogaus darbo. Tačiau kai tie patys mokytojai dėstė tavo močiutei (tą būtų galima pasakyti ir apie mokyklos įrangą, laboratorijos prietaisus, knygas), net juokas suima. Jei šie mokytojai vystytųsi kartu su savo dėstomu dalyku, viskas būtų gerai. Bet dabar „atsėdi“ gamtos mokslų pamokoje, nuvažiuoji pas papildomą mokytoją ir visą mokymuisi laiką skiri tam, kad tau išdėstytų, ką tau kitaip pasakė mokyklos mokytojas, ir ką tu išmokai, kas jau seniai užmiršta ir netikslu.

Taip pat tenka nusivilti, kai turime vokiečių kalbą kaip „dėstomą“ dalyką, tačiau nei kabineto, nei tinkamo mokytojo nėra. Tai koks tada mokinio pasirinkimas? Arba susitaikai su tuo, arba išeini ieškoti didesnio gėrio į kitą mokyklą.

Kaip mes galime būti aktyvūs, jei mokytojai nerodo pavyzdžio? Neseniai mokinių taryba organizavo vieną renginį. Nesulaukėme nei moralinės, nei piniginės paramos iš mokyklos darbuotojų ir valdžios. Viską darėm iš savo kišenės ir gerų, su mokykla nesusijusių žmonių, pagalba. Viena mokinė iš savo santaupų tam paskyrė savo pinigų. Gal jums tai pasirodys nedidelė suma, tačiau moksleiviui, kuris neturi nuolatinių pajamų šaltinio, tai yra didžiuliai pinigai (…).

Taip pat šiais metais mūsų mokykloje buvo suremontuota sporto salė. Mokiniai už tai yra labai dėkingi, nes senojoje bijodavo įlūžti į grindis, tačiau kas iš tos salės, jei mums net neleidžia ja naudotis? Ten neberengiami jokie renginiai, mokiniams nebegalima rengti diskotekų, karnavalų ir kitų pasibuvimų. O kai pagaliau paprašėme padaryti muzikos vakarą, prižadėdami, kad visi bus su kojinėmis, valdžia mums davė pusantros valandos, nes po to į salę ateina jos nuomininkai, o juk mes, mokiniai, tai jiems nemokame nuomos, todėl ką mums ten ir veikti? Sunešk, išnešk aparatūrą ir va – renginiui pusvalandis. Tuomet paaiškinkit, kam apskritai tą salę remontavot, jei dabar į ją nebegalima įeiti?

Apie valgyklą ir biblioteką taip pat negaliu nutylėti. Bibliotekoje niekas nesilanko ir tam yra priežastis. Negali normaliai liesti knygų ir prie jų artintis. Turi tiksliai žinoti kokios knygos ieškai ir būti psichologiškai pasirengęs, kad gali būti aprėktas bibliotekos vedėjos. Tad likit sveikos, knygos. Valgykloje už bandelę sumoki daugiau nei pusę euro. O iš buvusių mokinių girdi, kaip jų laikais už bandelę 0,20 ct mokėdavo. Aš suprantu, kad kyla kainos, bet tikrai ne tokiu greičiu, kaip mūsų valgyklos maisto kainos, nepaisant to, kad neskiri ar kepsnį valgai, ar kartono gabalą. O kur dėtis? Ir tenka misti tuo valgyklos „maistu“.

Kiekvienais metai verkiama, kad ateina vis mažiau mokinių. O ko galima tikėtis, kai mokykloje tokia padėtis? Kai mokiniai neišklausomi, ujami ir nesuinteresuoti mokytis bei kažko siekti? Mes esame vieni iš tų, be kurių mokyklos nebūtų. Mes esame vieni iš tų, kurie kada nors bus Lietuvos ateitis. Bet dabar sunku matyti šviesą visoje mokyklos sistemoje, kai mokiniai iš mokyklos sunkiai išsineš laimingų prisiminimų apie mokslą. Galiausiai ieškos kažko geresnio, ir šviesiausią ateitį matys už Lietuvos ribų, kur, pripažinkime, mokykla yra žymiai labiau gerbiama įstaiga, o mokiniai lengviau atranda save.

Bijau, kad tokia padėtis prives ne tik mokytojus, bet ir mokinius prie streiko. Aš labai bijau, kad mokinių situacija tokiose mokyklose kaip mano greitai nepagerės. Todėl kreipiuosi į visus jus anapus ekranų, tikėdamasi, kad atsiras asmenų, kurie paskatins ir paspartins mokinių padėties gerinimą tokiose mokyklose kaip mano.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite atsiųsti savo nuomonę? Patarti? Pasidalinti mintimis? Kviečiame tai padaryti! Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užklupusi liga parodė Lietuvos institucijų grimasas: ar ten sėdintys jaučiasi nuo visko apsaugoti? (20)

Oi kaip neretai man norisi pakartoti tą garsiąją AtA Bobelio frazę – mūsų Seimas bukas. Ir...

Mokytoja nevynioja žodžių į vatą: griauti reikia tada, kai turi aiškią ateities viziją (24)

DELFI publikuotas abiturientės laiškas sulaukė ir mokytojos reakcijos, kuri teigia, jog norint...

Mokytojo prestižas: mokytojais tapsime tik įgyvendinę paprastus dalykus (20)

Mokytojo autoritetas yra tragiškai smukęs. Ant mokytojo pečių kraunama didžiulė našta:...

Neįtikinsite, kad kaime šunys yra laimingi: tampyti grandinę visą gyvenimą – laimė? (145)

Kas yra geriausias keturkojis žmogaus draugas, žino net maži vaikai . Šį gyvūną žmogus...

Abiturientės laiškas: pabandykite pagyventi šiuolaikinio mokinio kailyje bent savaitę (218)

Vienuolika metų buvome bandomieji Švietimo ministerijos triušiai. Artėjant egzaminams norime...

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (154)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (242)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (138)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (8)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Vasiliauskas: uždraudę viską, liktume prie suskilusios geldos (1)

Pinigų plovimo istorijos, kuriose minimi ir Baltijos šalyse veikiantys bankai, turi neigiamos...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio? (25)

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (43)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Incidentas viešbutyje virto konfliktu, kokio nesitikėjo niekas: reikalai dar pablogėjo po juokelių apie kinus (20)

Šio diplomatinio konflikto nesitikėjo niekas, tačiau per pastarąsias savaites įtampa tarp Kinijos...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (443)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

3 klaidos, kurias dauguma daro ruošdami pusryčius (19)

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui, sako kinų...