aA
Skaitau ir širdis dainuoja! F. Šopeno „Laidotuvių maršą”. Ir Jums, mieli tautiečiai, prieš skaitant – siūlau jį susirasti. Bus puikus fonas šiai rašliavai. Mūsų mielos Lietuvėlės atspindys – minorą keičia mažoras, tada vėl minoras, tačiau taip ir nesulaukiama A. Vivaldžio „Allegro“ iš ciklo „Metų laikai“. Tiesa, juk dabar – beveik žiema, kuri užsitęsė gerokai... Dvidešimtmetį, o gal daugiau...
Gydytojai
Gydytojai
© Shutterstock

Skaitau ir raudu... Mokytojams – blogai, medikams – „važiuoja stogas“ (nežinia, dėl darbo krūvio ar dėl laisvo laiko rašant straipsnius į DELFI), mamoms – isterija („Skiepyti ar neskiepyti? Štai kur klausimas!“), liaudžiai – paranojiškas juokas iš valdžios (kurią, beje, patys išsirinkome), menininkai - užtilę (nes tyliai triūsia ir daro tai, kuo tiki), universitetai – priešmirtinėse konvulsijose (ir vargiai dėl mokslo kokybės... Kiek magistrų, neminint bakalaurų, baigia studijas tik tam, kad, cituoju, „juk reikia baigti ką nors“ arba „ai, nemokamai, tai ko nepabaigti“?), likusiems – užsitęsusi depresija (kelios tabletės per parą nebepadeda – ieškom stipresnių), man – irgi blogai (tapo beveik neįmanoma rasti straipsnių, kurie tave įkvėptų, suteiktų naujų žinių, praturtintų, lavintų publicistinį skonį ir, galų gale, būtų parašyti ne todėl, kad „reikia“, o su „ugnele“ ir be daugybės klaidų), tik keletui – jau gerai (tiesa, kenčia Lietuvos prestižas savižudybių statistikoje). Apibendrinant, blogai – visiems. Kadangi esu iš „sveikatos sektoriaus“ ir labai empatiška – raudu (P.S. ironija). O ką daugiau daryti?

Pakalbėkime apie medikus ir mediciną, tą „kilniausią iš visų menų“ (Hipokratas). Tiesa, dabar tai – mokslas ir jokio meno. Gal todėl vis daugiau tautiečių ieško Tibeto kraštų, Ajurvedos, Kinų medicinos ir kitų „menininkų“. Nes, kartais, mokslas nebepadeda. Žinoma, susilaužius kaulą nesigydysime žolelėmis, tačiau ar antidepresantus taip ir gersime visą gyvenimą? Paradoksas: antidepresantų suvartojimas didėja, o savižudybių skaičius gana stabilus ar auga (dar turime laiko iki metų galo „pagerinti“ statistinius duomenis). Kadaise, kai dar dauguma nebuvo gimę, vyko karai, tačiau žmonės nesižudė – gyveno, kovojo už gyvenimą ir... negėrė antidepresantų. Tačiau, „dinozaurai“ baigia išmirti, o mes auginame Prozac‘o kartą. Būtų gerai, kad tik jo...

Žinote, nieko nėra keisčiau, nei skaityti „gailestingosios seselės“ ir kitų „prestižinių“ žmonių komentarus bei nuomones apie kitų profesijų atstovus. Nežinai, žmogus, juoktis ar verkti iš jų išsilavinimo. Ir kalba čia ne apie universiteto diplomą, o išprusimą. Tai, kas tave daro tikru žmogumi ir už ką, deja, nemokama. Tikrai, jei nemokama – tai kam ir vargintis. Ar ne taip, kolegos? Matyt, už tai dabar ir prašoma sumokėti. Beje, jei kalbant apie universiteto diplomus ir vertus bei nevertus, ar kada susimąstėte, kiek mūsų „prestižinių“ žmonių universitetą baigė gana žemais balais.. Taip, mes patikime savo gyvybes ir sveikatą ir „dešimtukininkams“, ir „penketukininkams“... Kraupoka, tiesa? Visgi, kad ir kaip bekeiktume medikus, susirgę – vis tiek bėgame pas juos. Gydytojus. Ir kartais pamirštame, jog su mumis dirba ir slaugytojai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, psichologai ir daug kitų specialistų. Pamirštame, nes jie vis dar sėdi tyliai. Sėdi tyliai, nors galėtų rėkti visam pasauliui, kad būtent dėl jų žmogus pakilo iš vežimėlio, išmoko vaikščioti su protezu po amputacijos, išsigydė depresiją ir t.t.

Jie tyli, kai jų algos vos didesnės už minimumą. Nes jie – ne „prestižas“, jie nesimokė „virš dešimt metų“ ir jiems „nereikėjo išsilaikyti universitete“, nors, dažnai, apie žmogų žino ne ką prasčiau, nei kai kurie medikai. Paradoksalu, tačiau kartais jie suteikia žmogui daugiau pagalbos, žinių, atsakymų, vilties ir šilumos.

Mes – lietuviai. Mes – mėgstame skaičiuoti pinigus. Ypač – svetimus. Dar labiau – medikų, kunigų, verslininkų. Labai patogu – paklausk ko nori – išgirsi bent dešimt nuomonių, kaip misteris X pasistatė namą. Gali rinktis kuo tikėti. O, štai, konteinerius tikrinančio žmogaus istorijos nežino niekas. Juk neįdomu – ne apie pinigus. Gal bus nustebusių, tačiau daugiau uždirbti nori visi! Tik kaip valdžiai išsirinkti kurių norus tenkinti, o kurių – ne? Žiūrėti, kas garsiau rėkia arba graudžiau kalba? Arba kas mitinguodami sukels daugiau problemų? Arba tiems, kurie – „svarbesni“? Pastaroji mintis itin „žavi“.

Neseniai aptarinėta mokytojų, o dabar – medikų svarba. Dėl lėšų visi rungiasi vieni su kitais savo vertę įrodinėdami numenkinant kitų profesijų atstovus. Tiesa, mokytojai žaidė „švariai“. Ir, tiesa, net aukščiausios jų algos sunkiai lygiuojasi su medikų žemiausiomis. Bet, mieli medikai, jei ne kai kurie mokytojai ir dėstytojai, vargu, ar sėdėtumėte taip šiltai, kaip sėdite dabar. Jei ne tos nelemtos neišsilavinusios „kirpėjėlės“ – plaukučius kirptumėte patys. Jei ne „antrarūšiai statybininkai“ – nebūtų ir tų „vilų“ bei pilių. Galų gale, jei ne vadybininkai, kurie „dirba neatsakingą darbą“ ar „be vargo baigia doktorantūrą“ (ne taip, kaip Jūs) – mūsų BVP (nors ir dabar jis ne „kosminis“, tačiau auga ir tikrai ne medikų dėka) būtų dar mažesnis. O kuo jis mažesnis, tuo prasčiau visiems.

Mieli medikai, ir Jums. Tad, jei jau skaičiuojame, skaičiuokime globaliai.

Yra labai taiklus posakis: „Geriausia ten, kur mūsų nėra“. Už „tvoros“ ir žolė žalesnė ir algos geresnės. Deja, ten jos geresnės visiems, procentaliai. Laikmečiu, kai vis daugėja straipsnių apie didžiulę socialinę atskirtį Lietuvoje (taip, būtent Lietuvoje, nes išvažiavę visų profesijų atstovai svetur yra patenkinti savo uždarbiu) mes norime dar labiau ją padidinti. Ir ne nuostabu, kad socialinėje erdvėje visi galanda peilius ir laukia naujų aukų. Jei neįdurs peiliu – tai bent liežuviu. Laimingi žmonės taip nesielgia. Tačiau, kur būsi laimingu, jei vos galą su galu suduri ar tavo hormoninę veiklą iškreipia minėti antidepresantai. Kai nėra su kuo kariauti – tai darome vieni su kitais. Ir, dažniausiai, dėl į save linkstančių nagų. Tačiau, mieli tautiečiai, mes visi sėdime vienoje valtyje. Ir ta valtis dreifuoja. Ir dreifuos tol, kol nesutarsime kurion pusėn plaukti ar kol neprakiurs dugnas, o tada – galas visiems. Mes visi – „Titaniko“ keleiviai.

Ir, atleiskite, vien aukštesnis išsilavinimas, geresnė materialinė padėtis, ilgesnis laiko tarpas, praleistas universitete, plaukų spalva ar darbas nepadaro vienų, vertesnių už kitus, sėsti į gelbėjimosi valtis. Gal kokia „neverta manikiūrininkė“ dabar augina žmogų, kuris išras vaistus nuo vėžio. Tad, jei kas nors siūlo tą „gelbėjimosi valtį iš už tvoros“ – lipkite, jei norite. Tačiau, jei jau liekate, plaukime draugiškai ir lygiomis teisėmis?

Na, o kol mes visi užsiiminėjame rašliava ir paguodos ieškojimu, kažkur, gal Santariškių klinikose, gal kitur, kažkokie profesoriai ar tiesiog medikai, braukia prakaito lašus ir džiaugiasi, kad pradėjo plakti kažkieno širdis. Kažkur, kažkoks vaikas, grįžo iš biologijos pamokos, kurioje kažkokia mokytoja įkvėpė jam norą tapti gydytoju. Kažkur, kažkoks praeivis sustojo ir kovojo už kito gyvybę, kol pačiam pritrūko kvapo. Kažkur, kažkas, kažkaip. Ir ne todėl, jog kas nors sumokėjo ar prašė – todėl, jog manė, kad taip teisinga, sąžininga ir žmogiška. Lenkiuosi žmogiškumui – tiek praeivio – tiek mediko. Ir klausausi „Laidotuvių maršo“, nes net jame girdima viltis...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Draugę pamilusiai merginai tėvai apkartino gyvenimą: jų persekiojimas buvo neištveriamas (204)

Meilė yra dalykas, kuris gali nutikti bet kokiomis aplinkybėmis ir bet kokioje situacijoje....

Praėjus vos pusmečiui po vedybų – skyrybos, atnešusios naują, bet uždraustą, meilę (26)

Viskas prasidėjo, kai aš stovėjau prie altoriaus. Buvo įprastos vestuvės, svečiai, vaišės....

Vyro kankinta moteris pasakė „stop“: valstybė padeda tik alkoholikėms ir neprižiūrėtiems vaikams (132)

Norėčiau pakomentuoti dabartinę situaciją Lietuvoje iš besiskiriančios mamos pozicijos. Kaip jau...

Po tragedijos našlė ramybės ieškojo bažnyčioje, bet viską apvertė ryšys su kunigu (59)

Uždrausta meilė kiekvienam reiškia kažką labai trokštamo, tačiau nepasiekiamo. Vis dėlto...

Moteris papasakojo apie savo meilę Martynui Starkui: sekėme paskui jį net iki buto durų (51)

Tikiuosi, jis skaitys šį tekstą ir šypsosis, nes aš šypsausi jį rašydama.

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (347)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (15)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (135)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (150)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (113)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (87)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (450)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (105)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (149)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina