aA
Neseniai pasirodė straipsnis apie smulkų ir stambų verslą, parašytą „žymaus“ apžvalgininko Užkalnio. Suprantu žmogų, kuris gyvenime nėra sukūręs savo verslo, nebuvęs Akvilės vietoje. Ką gi, manau, šiam veikėjui reikėtų susipažinti su tikrąja Akvilės padėtimi ir supažindinti su tikruoju Akvilės gyvenimu. Pavyzdys bus taip apžvalgininko mėgstamas maitinimo verslas
© DELFI montažas

Taigi, Akvilė sugalvojo atidaryti kavinę. Prieš atidarant kavinę Akvilei reikia susirasti patalpas. Be abejo, pradedančiam verslui reikia nedidelių patalpų, pageidautina su dideliu klientų srautu. Akvilė pasižiūri į galimas patalpas ir nustemba, kad miestų centruose, geriausiuose vietose, įsikūrę Rugilės valdomi prekybos centrai. Čia ne vakarai, kur prekybos centrai kuriasi užmiesčiuose, čia Lietuva, kur Rugilė, patepusi miesto valdininkus įsikuria geriausiuose vietose, o patys Rugilės prekybos centrai dažnai išdyksta pažeidžiant galiojančius teisinius aktus. Bet negi kam įdomu, juk Rygos tragedija gal neatsitiks, o jei ir atsitiks, gal jau būsiu pensijoje, mąsto dažnas valdininkas, raitydamas parašą ant dar vieno prekybos centro projekto.

Gal būt Akvilė gali patekti į prekybos centrą su savo kavinuke? Pasvajojote ir gana – gi Rugilės įkurti prekybos centrai priima tik „brendinius“ tinklus, todėl prekybos centre įsikuria dar vienas Rugilės valdomas kavinių tinklas, šeriantis savo klientus antrarūšiu maistu.

Po didelio vargo Akvilė randa patalpas miesto pakraštyje ir pradeda kurtis. Bet prasidėję remontai reikalauja šiek tiek daugiau lėšų nei tikėtasi iš pradžių ir būtų taip gerai gauti banko paskolą arba bent jau garantiją tiekėjams. Čia Akvilė ateina į banką ir sako – tiekėjas prašo 5000 Eur garantijos. Banko vadybininkas, net nežvilgtelėjęs į popierius, sako – užstatykite turtą, kurio vertė 100 000 Eur ir mes pagalvosime, ar galėsime gauti 5000 Eur garantiją. Beje, už šią garantiją turėsite mokėti kas mėnesį palūkanas, su ne mažiau kaip 20 proc. metinių palūkanų. Tiesa, jei Jūs padėsite indėlį, tai Jūs gausite 0,01 proc. metinių palūkanų, na ir dar mokėsite mėnesinį 100 Eur aptarnavimo mokestį. Nepatinka? Tavo reikalas – be banko sąskaitos tu niekur nedingsi, tad pasirašyk su mūsų sąlygomis

Tiesa, Rugilė savo verslo plėtrai pinigų iš banko gauna be problemų – jai suteikiamos lėšos su 0,001 proc. metinėmis palūkanomis bei be jokių užstatų, o patys bankininkai kasdien skambina, siūlydami savo paslaugas.

Akvilei pasiseka ir sukrapščiusi paskutinius pinigus atidaro savo išsvajotą kavinę. Kur buvęs kur nebuvęs prisistato maisto kokybės inspektorius ir sako – dabar maitinsi mane nemokamai, o jeigu nepatinka – tave momentaliai uždarysiu. Akvilė priversta maitinti ne tik inspektorių, bet ir jo draugelius. Aišku, niekas net neatkreipia dėmesio, kad tas pats inspektorius nemato pažeidimų, kuriuos padaro Rugilės kavinių tinklas. Jis netgi patars Rugilei, kaip paprasčiau išspręsti problemą – neseniai Rugilės kavinėje pagamintu maistu apsinuodijo virš 100 žmonių. Rugilė sumokės 50 Eur baudelę ir viskas bus puiku. Tiesa, Akvilei už minimaliausią pažeidimą tenka mokėti 1000 Eur baudą, bet gi čia Akvilė.

Gan greitai pas Akvilę apsilanko darbo inspektorius, kuris ką tik buvo išvytas iš Rugilės užsidarančio prekybos centro. Kaip netikėta, kai tik uždaro Rugilė savo prekybos tinklą, 1000 Rugilės darbuotojų iš darbo išeina savo noru. Iškilus šiai istorijai į viešumą, darbo inspektoriukui liepiama nueiti į Rugilės prekybos tinklą ir išsiaiškinti tyliai problemą. Rugilė inspektoriukiui sako – visi mano darbuotojai išėjo savo noru. Ir šiaip – gi gaudavai otkatus – taip kad p... nk iš čia. Ir inspektoriukas p... na iš Rugilės prekybos tinklo, nematydamas, kaip jam sakoma – mes čia dirbome viršydami darbo valandas, jų mums neužrašydavo, klastodavo tabelius, nemokėdavo algų. Inspektoriukui reikia parodyti, kad dirba, tad jis ateina į Akvilės kavinę ir sako – va, čia ne toje eilutėje pasirašyta - mokėk baudą.

Kur buvęs kur nebuvęs prisistato mokesčių inspektoriukas ir Akvilei iš karto sako – žinai, ne tokį popieriuką pildai – baudelė. Akvilė, būdama smulki verslininkė, buvo nusprendusi maisto produktus pirkti iš tokių pat smulkių tiekėjų. Mokesčių inspektoriukas sako – na va, dabar dar viena baudelė ir ateityje bus po baudelę, ir gausi tol, kol nepradėsi pirkti produktų iš Rugilės prekybos centrų. Po inspektoriuko apsilankymo Akvilė atsiverčia dienos spaudą ir savo akimis netiki – Rugilę, kaip slėpti mokesčius, konsultuoja pats... mokesčių viršininkas! Ir dar giriasi, kad tokius, kaip Akvilė, laiko už konkolų!

Nusimena Akvilė ir skaito toliau spaudą – girdi, tokie kaip Akvilė skatina šešėlinę ekonomiką, tokie kaip ji per metus paslepia milijardinius mokesčius. Tačiau ta pati spauda nei žodelyčiu neužsimena, kad Rugilė seniai įkūrusi įmones ofšoruose ir ofšorų dėka nesumokami šimtai milijardų mokesčių. Bet negi spauda nors žodelyčiu cyptels apie slepiamus Rugilės mokesčius – ji neišgyventų be Rugilės teikiamos reklamos.

Akvilė toliau skaito spaudą ir stebisi Seimo narių priimamais sprendimais – viskas daroma tik tam, kad Rugilės kavinių tinklas klestėtų toliau – Seimas priima įstatymą, kad bet kuris, norintis atidaryti kavinę, turės turėti draudimą, kuris turės būti ne mažesnis nei 100 000 Eur - viskas daroma vardan to, kad „būtų apgintos vartotojų teisės“, o iš tiesų, kad rinkoje įsigaliotų Rugilės monopolija ir daugiau jokių kavinių konkurenčių nebūtų kuriama. Kas belieka Akvilei... Argi jos kas klausia?

Kitą dieną pas Akvilę apsilanko riebus, nesiskutęs chamas iš Vilniaus, save pristatantis maisto ekspertu ir savo redaguojamame bloge į šuns dienas išdeda Akvilės kavinę bei išgiria Rugilės kavinių tinklą. Visi žino, kad Rugilės kavinėje naudojami pigūs produktų pakaitalai, o Akvilės kavinėje – tikri produktai ir pati Akvilė yra savo darbo ekspertė, kurią įvertino pats Gordonas Ramzis. Kodėl taip atsitiko? Nes blogo rašytojas nėra joks maisto ekspertas, juo pasiskelbė pats, iš tiesų toks jis ir maisto ekspertas – nebaigęs nei vieno universiteto, jo straipsnių apie maistą niekas nematė užsienio spaudoje, jis niekada nedirbo su Michelin maisto vertinimo ekspertu, ir realybėje nesugeba atskirti parmidžano nuo pigios fetos, o rislingo nuo vaisinio vyno.

Tai buvo paskutinis lašas Akvilės kantrybės taurėje ir ji susikrauna daiktus ir išvyksta į užsienį. Koks jos tolimesnis likimas? Tai jau kitos istorijos tema.

O dabar labai rimtai: minėti faktai su mažais iškraipymais įvyko ir vyksta realiame Lietuvos gyvenime. Statistika rodo, kad vienas prekybos centras sunaikina ne mažiau kaip 1000 darbo vietų (nes sunaikinamos ne tik mažos parduotuvės, bet ir gamintojai, tiekiantys prekes mažoms parduotuvėms).

Todėl, skirtingai, nei Lenkijoje ar bet kur Europoje, smulkusis ir vidutinis verslas Lietuvoje neatsistoja ant kojų, o viena iš emigracijos priežasčių – stambaus verslo įsigalėjimas, kuris jau dabar kuria daugybę socialinių problemų, importuodamas darbuotojus iš trečiųjų šalių bei slėpdamas mokesčius.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(290 žmonių įvertino)
4.4655

Atostogos Maltoje prasidėjo sėdint ant akmens: nesitikėjo, kad kelionė taip pabrangs (35)

Mano atostogos prasidėjo nuvykus į Maltą , į mažą miestelį Mgarr, prie užrakintų durų....

Gyvūnai kenčia dėl valstybinių institucijų nekompetencijos: ar eilinį kartą tai pamiršime? (43)

Praeitą sekmadienį buvo paviešintas žiauriausias gyvūnų eksporto atvejis Lietuvoje . Lenkijoje...

Netiki, kad Lietuva taps gerovės valstybė: kol kas einame ne tuo keliu (146)

Vis dažnėjant kalboms apie gerovės valstybę, pasigirsta skirtingų nuomonių apie galimas jos formas.

Palangoje atostogavusią motiną supykdė močiutės įžūlumas: tai vyksta Baltijos kelio išvakarėse (124)

Esu mama Kristina, auginu 5-erių metukų dukrelę. Gyvename mes Vilniuje, per atostogas nusprendėme...

Atviras laiškas Skverneliui ir Mažeikai: prašau jūsų apmąstyti kelis klausimus (76)

Tema nėra nauja, bet noriu užduoti viešus klausimus mūsų valdžios ponams dėl planuojamo...

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (135)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (26)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (83)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (191)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (100)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (12)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (74)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (88)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...