Lietuva yra vienas iš nedaugelio Europos Sąjungoje likusių mokesčių rojų... „Contus“, kuriame aš darbuojuosi grandinės vadovu, yra buhalterinės apskaitos grandinė su biurais Lietuvoje, Švedijoje ir Norvegijoje.
Eurai
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Šitą aš jums sakau tikrai ne reklamos tikslais, o tik tam kad suprastumėte, kad mes privalome nuodugniai išmanyti šių trijų šalių mokesčių sistemas. Taigi, jūsų žiniai, įmonių mokami mokesčiai Lietuvoje yra mažiausi iš šių trijų šalių. Be to, lietuviškuose mokesčių įstatymuose tyčia ar netyčia yra paliktos tokios skylės, kurios jau seniai, na tarkime kokiais 1960 ar 1970 metais, užlopytos Švedijoje ir Norvegijoje.

Jums bus įdomu išgirsti, kad Švedijos pelno ir pajamų mokesčio įstatymas turi 67 skyrius, kurie, žinoma, yra skirtingo ilgio, tačiau vienas apytikriai turi apie 20 straipsnių (paragrafų). Norvegijos pelno ir pajamų mokesčio įstatymas turi viso labo 20 skyrių, aišku, labai skirtingo ilgio, tačiau tarkime ir jų kiekvienas yra apie 20 straipsnių. Lietuviai per du atskirus pelno ir pajamų mokesčio įstatymus turi 88 straipsnius, kurie pagal „skandinavišką“ 20 straipsnių/skyriui normą sudarytų 5 skyrius. Turbūt sužinojus šitą jums nebekils abejonių dėl Lietuvos mokesčių įstatymų skylėtumo ir pasidarys aišku, kodėl mokesčiais surenkame apie 30 proc. nuo BVP, tuo tarpu kitos labiau vakaruose esančios Europos šalys surenka apie 60 proc. nuo BVP.

Tikrai jums nieko negalėčiau pasakyti apie Jungtinę Karalystę, nes mes ten nedirbame. Tačiau Švedijoje ir Norvegijoje jūsų veikla būtų apmokestinama žymiai daugiau – iš dalies dėl tarifo, o iš dalies dėl geriau įstatymu aprašytos mokestinės bazės. Iš tikrųjų, Lietuva yra vienas iš nedaugelio dar likusių Europos Sąjungos mokesčių rojų, kur įmonės pelno mokestis yra 15 proc. arba 5 proc., su gausybe atvejų, kai tas mokestis gali būti 0 proc. Dividendų mokestis Lietuvoje yra 15 proc. ir tai reiškia, kad jūs kaip verslininkas galite legaliai į kišenę įsidėti įmonės pelną, apmokestintą 20 proc. arba 30 proc.

Iš tiesų, jūs turėtumėte džiaugtis Lietuva, skubėti kuo greičiau gauti pelną Lietuvoje ir jį apmokestinti Lietuvoje, nes bijau, kad taip ilgai nebebus. Visuomenė jau gana aktyviai diskutuoja dėl progresinių mokesčių idėjos, o gyvename juk Šiaurės Europoje ir mūsų tautiečiai masiškai kraustosi į Skandinaviją, kur tie mokesčiai beveik dvigubai ar trigubai didesni. Nenustebčiau, jei kažkam iš mūsų politikų kils tokia mintis pakelti verslo apmokestinimą iki Skandinavijos lygio.

...jums nėra būtina pasirinkti tokią verslo formą, kurioje mokesčiai didžiausi

Laisvė Lietuvoje atnešė mums tokias pačias laisves kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Tai, deja, apima ir laisvę pasirinkti tokią verslo vystymo formą, su kuria sumokėsite didžiausius įmanomus mokesčius. Kaip supratau jūs pasirinkote ne įmonės, o individualios veiklos variantą, ir didžioji dauguma žmonių jį pasirenka būtent todėl, kad patys nemoka vesti buhalterijos dvigubu įrašu, o buhalterijos paslaugų teikėjo samdyti nenori.

Tačiau pagailėję kelių dešimčių eurų per mėnesį buhalterijos paslaugų teikėjui, jūs stipriai permokate mokesčių Lietuvos valstybei. Arba daug mokėsite ateityje, nes užsiprogramuojate sau blogą mokestinę situaciją. Nors galbūt ir patriotiška, tačiau kažin ar labai išmintinga.

Lietuvos valstybė čia jau niekuo dėta dėl šių mokesčių, čia tiesiog jūsų paties sprendimai ir pasirinkimai. Be to, kaip supratau iš jūsų nusiskundimo dėl pridėtinės vertės mokesčio, tai kažkas jus neteisingai pakonsultavo ir dėl šio mokesčio. Aš labai abejoju, ar šių Bitkoino tipo valiutų apyvarta apmokestinama pridėtinės vertės mokesčiu. Tačiau, kad tai sužinotumėte, jums reikėjo kreiptis į kvalifikuotą mokesčių konsultantą. Čia panašiai kaip susirgus apendicitu – jūs galite pagal draugų patarimus ir Google esančią informaciją apendicitą patys išsipjauti. Tačiau kažin, ar rezultatas bus geras. Toks pats prastas rezultatas bus, jeigu jums apendicitą išpjaus veterinaras.

Lygiai taip pat ir šiuo atveju – jūs galite daryti sprendimus pats, arba patariamas draugų, kurie ne ką daugiau žino, o galite kreiptis į kvalifikuotus mokesčių ir buhalterijos specialistus.

Ar jūs žinote, kad valstybė nemokamai konsultuoja pradedančiuosius verslininkus?

Nežinau, ar jums teko girdėti, kad Lietuva nemokamai konsultuoja pradedančiuosius verslininkus, arba teisingiau – perka įvairias verslo konsultacines paslaugas rinkoje pradedančiųjų verslininkų naudai, naudodama specialius tam skirtus vaučerius. Nors ši programa yra šiek tiek biurokratinė, tačiau tikrai realiai veikianti ir ja galima pasinaudoti, turint šiek tiek kantrybės.

Tačiau mes patys jums galime pasiūlyti dar greitesnį variantą. Mes būtent jums, padovanosime vieną mokestinių ir buhalterijos konsultacijų valandą, kurios metu jūs galėsite susidėlioti savo schemą, kaip jums dabar vykdyti savo verslą. Tiesiog susiraskite mūsų puslapį internete, paskambinkite mums ir mes susitarsime dėl mums visiems patogaus laiko.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!
Nori paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašyk el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užkliuvo profesoriaus Lazutkos mintys: vargu, ar pavyks visiems civilizuotai susikalbėti (4)

Esu Edvinas iš Vilniaus. Permečiau akimis profesoriaus Lazutkos komentarą apie pensijų reformą...

Aplankė Palangoje dirbančias drauges – pasibaisėjo gyvenimo sąlygomis (36)

DELFI tekstas apie vis darbuotojų nerandančius pajūrio verslininkus sukrėtė DELFI skaitytojus...

Specialistės komentaras: Meghan Markle makiažas – kuo jis ypatingas? (16)

Sveiki, Mieli skaitytojai, bei grožio ir estetikos puoselėtojai! Neseniai prabėgo labai garsus...

Tiesus kelias į „subobėjimą“ – sekso atsisakymas (88)

Bobos nėra lytis, nėra amžius, nėra kokia nors kita socialinė grupė. Tai sindromas. Diagnozė....

Vaikui į darželį – nuo rugsėjo mėnesio: nejaugi 100 eurų kompensaciją nutrauks dabar? (10)

Į DELFI redakciją kreipėsi mažamečio mama, kuri tikino, kad jai turi būti nuo gegužės...

Top naujienos

Dalia Grybauskaitė – apie „paskolas dėžutėse“, VSD pažymas ir „Agroverslo“ susiliejimą su politika išskirtinis interviu (229)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad teisėsauga turi labai atsargiai galvoti, kokius slaptus...

Atmosfera tarp politinės korupcijos tyrėjų kaista: pasipylė abipusiai kaltinimai (104)

Neleistinų politikų ir verslo santykių tyrimui Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete...

Šimašiaus ultimatumas Skverneliui: arba pritariat, arba nacionalinio stadiono nebus (185)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad per porą savaičių negavus Vyriausybės pritarimo,...

Hitlerio danties fragmento tyrimas griauna sąmokslo teorijas apie jo mirtį (27)

Mokslininkai iš Prancūzijos ištyrė nacių diktatoriaus Hitlerio danties fragmentą. Gautos...

Iš JAV – mįslingas įspėjimas europiečiams suglumino saugumo specialistus (97)

Prieš kelias dienas JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo pasakė: „Šiandien Irano...

Jei vaistai bus pardavinėjami vaistinėse ir degalinėse, kokių bus galima įsigyti? (7)

Seimui pritarus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos iniciatyvai netrukus leisti kai...

Įspėja ne vietoje plaunančius automobilius: norintys sutaupyti mokės baudas (194)

Daugiabučių gyventojai, nenorintys skirti daug lėšų automobilio plovimui, dažnai nepaiso...

Kaip į namus įsileisti gyvybės: paprastos ir nebrangios priemonės skoningai atnaujinti būstą

Pavasarį esame natūraliai išsiilgę šviesos, šilumos, šviežumo ir gyvybės, todėl visa tai...

Dietologės vertinimas, kas sveikiau: nealkoholinis alus ar sultys (31)

Šalia gausybės įvairių gaiviųjų gėrimų staiga į populiariųjų viršų iššovęs...

Ekspertė: CV be darbo patirties siunčia tėvų išlaikytiniai (47)

Vadovavimo ir lyderystės ekspertė Alisa Minionaitė sako, kad darbdaviai, gavę kandidato,...