aA
Visiems žinoma – skaičiai, kaip ir valdžia – dalykas rimtas. Todėl natūralu, kad rimta valdžia mėgsta remtis rimtais skaičiais. Rimti skaičiai sako, kad mokslininkų atlyginimai per porą metų paaugo. Ir ne šiaip sau paaugo! Valdžia, apsireiškusi ar patarėjo propagandos klausimais Skirmanto Malinausko, ar Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pavidalu, vis kartoja, kad per dvejus metus didino atlyginimus mokslininkams visais 40 procentų. Įspūdinga!
© DELFI / Karolina Pansevič

Ir kaip po to netikėt anos gerumu? Bet, pasikartosiu, skaičiai – dalykas rimtas, tad vis dėlto reikia patikrinti kaip valdžios gerumas reiškiasi konkrečiai. Pavyzdžiui, paimkime vieną iš humanitarinių mokslo institutų, kuriame dirba laimingieji 40 procentų didesnių skaičių gavėjai, realūs žmonės, t. y. mokslininkai.

Aiškumo dėlei įvardinkim algos dydžius – kiek žmogus gauna „į rankas“, kadangi valdžia per tą laiką prikūrė stebuklų aplink algą „ant popieriaus“. Ir štai jie – realūs algalapiai! Jaunesnieji mokslo darbuotojai, t. y. realiame gyvenime jau baigę aukštąjį mokslą, dirbantys mokslinį darbą, nebūtinai doktorantai, dažnai jau apsigynę disertaciją, už pilną darbo etatą 2017 metų gruodį uždirbo nei daug nei mažai – 426 Eur. Priminsiu, tuo pat metu du visiems pažįstami dirbančiojo savivertės skaičiai t. y. minimalus atlyginimas šalyje buvo 380 Eur, o štai vidutinis atlyginimas „į rankas“ – 690.50 Eur. Anomis dienomis, kaip ir visada, kažkur fone girdėjosi nesibaigiančio valdžios teatro choras apie susirūpinimą mokslo kokybe, mokslą kaip valdžios prioritetą ir t. t. ir pan. Bet tai buvo seni, gūdūs ir tamsūs laikai, kurių jau niekas nepamena. Nes 2018 metų kovą jaunesniojo mokslo darbuotojo gyvenimas, ačiū partijai ir vyriausybei abstrakčiai ir Skirmantui Malinauskui asmeniškai, ženkliai pagerėjo – už pilną darbo etatą jis gavo 498 Eur, t. y. 72 Eur daugiau.

Tiesa, padidėjo ir minimalus atlyginimas, o ir visad klastinga infliacija nestovėjo vietoje. Bet jau 2019 metų vasarį jaunesnysis mokslo darbuotojas iš laimės nebegalėjo patikėti savo akimis – už pilną darbo etatą gavo kosminius 607 Eur! Su šitiek pinigų, žmogus, jau nežinai ką daryti. Nepratęs esi prie prabangos. Tiesa, kiti skaičiai ir vėl smogė atgal: vidutinis atlyginimas šalyje augo iki 802,70 Eur „į rankas“, o minimalus pagal senesnę, dar nestebuklinę valdžios išrastą mokesčių sistemą – iki 430 Eur.

Kažkokie jaunesnieji, vargo pelės – ne rodiklis, pasakysite jūs. Būsite teisūs. Todėl štai jums ir to paties instituto mokslo darbuotojai, realiame gyvenime žmonės, kurie baigė aukštąjį mokslą, rašė mokslinius straipsnius, apsigynė disertacijas, besimokydami praleido jau mažiausiai 10 metų, t. y. valstybė į šiuos specialistus ir jų parengimą jau kaip reikiant investavo. Tai kaip gi jie gyvena, tie mokslo žiurkėnai? Gal geriau už jaunesniuosius kolegas? Bet, pasirodo, nelabai. 2017 metų gruodį gavo 535 Eur per mėnesį, 2018 metų sausį – 652 Eur, o štai 2019 sausį (nematyta negirdėta!) -„net“ 786 Eur „į rankas“. Tenka pripažinti – 2019 sausį vieno mokslinio instituto atveju įvyko neįtikėtinas dalykas – 10 metų besimokiusio mokslų daktaro, dirbančio mokslinį darbą, alga beveik priartėjo prie šalies vidutinio darbo užmokesčio!

Paveikslas išlieka nepilnas – pažvelkime kaip gyvena instituto mokslo žvaigždės, vyriausieji mokslo darbuotojai, tempiantys didžiausią mokslinės produkcijos naštą. Realiame gyvenime jie jau išleidę ne vieną monografiją, dirbantys mokslinį darbą dažniausiai ne vieną dešimtį metų, mokslo elitas. Savo srities profesionalai – net labiau už „profesionalų“ vyriausybę. Jau minėtą gūdų 2017-ųjų gruodį vyriausieji mokslo darbuotojai gavo „į rankas“ 645 Eur. Anomis dienomis tai buvo 45 Eur mažiau nei tuometinis vidutinis darbo užmokestis. O štai 2019 metų vasarį – „jau“ 942 Eur. „Į rankas“. Pasaka! Kas kažkada galėjo patikėti, kad antai mokslo institute ateis laikai kai Lietuvos mokslo elitas algos gaus daugiau nei vidutiniškai lietuvis!

Bet problema – vidutinis šalies darbo užmokestis drauge su infliacija neklauso nei partijos, nei vyriausybės ir net Skirmanto Malinausko: jie ir toliau kaip zuikiai liuoksi į viršų savais keliais. Dar blogiau – zuikių liuoksėjimas vyksta laisvai, zuikiai nekoordinuoja veiksmų su valdžios sugalvota ir jos pačios nepatvirtinta viešojo sektoriaus algų kėlimo strategija. Aišku, blogai nuo to ne valdžiai, o nabagams mokslininkams. Maža, kad 10 procentų algų kėlimas aniems buvo pažadėtas dar praėjusį pavasarį. Kas ir kiek prieš prezidento rinkimus žadėjo, tuomet skaičiavo tik tie, kam tai rūpėjo. Nei partijai, nei vyriausybei, nei Skirmantui Malinauskui nebeįdomu. Šiandien jau kitas rytas ir valstybės prioritetai kiti.

Bet jei kalbėtume apie prioritetus, ar gali būti kažkas gėdingiau už cinišką valdžios pasirinkimą viešai prisidengti skaičių ekvilibristika tam, kad nuslėptume kokiame nesibaigiančiame skurde gyvena Lietuvos mokslas, kai nesiliaujama viešai postringauti apie jo kokybę, bet nutylima, jog už tą kokybę mokama pati žemiausia ir elementarų žmogaus orumą paniekinanti kaina?

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.7297

Aklas pasimatymas Klaipėdoje išdegino žymę širdyje: tai buvo skaudi pamoka (32)

Kiekvienas iš mūsų gyvenime esame turėję gražių ir ne tokių jau malonių akimirkų. Vieniems...

Universiteto atkirtis valstybei: pagaliau nebebūsime pastumdėliais eilinėje šachmatų lentoje (11)

Senas viduramžių posakis skelbia: „miesto oras daro žmogų laisvą“. Prisipažinsiu: negaliu...

Nemalonus incidentas oro uoste galėjo kirsti per kišenę – pareigūnų reakcija buvo netikėta (26)

Šeštadienį, lapkričio 30 d., mano dukrai Vilniaus oro uoste nutiko nemalonus įvykis. Kai praėjo...

Vyras jaučiasi apgaudinėjamas: su žmona uždirbame panašiai, bet visas sąskaitas apmoku aš (241)

Žmona turi savotišką požiūrį į bendrą gyvenimą. Nėra kalbos apie savanorišką dovanų...

Susirašinėjo su emigrante, bet tokios aikštingos princesės nesitikėjo pažinti: greitai pasipylė reikalavimai (96)

Pamačiau skelbimą, kad mergina nori pabendrauti. Buvo matomas jos el. paštas, nors ir keistokas,...

Top naujienos

Seimas gavo eksperto vertinimą: prekybininkai garantuotai padidintų kainas, bankams mokestis būtų nepakeliamas (114)

Seimui jau pateiktas nepriklausomo eksperto vertinimas dėl bankų ir prekybos tinklų mokesčio....

Arūnas Milašius. Kodėl ūkininkai pralaimėjo dar prieš išvarydami traktorius į miestus (41)

Formaliai praeitos savaitės ūkininkų protesto akcijos atnešė sėkmę – žymėtas dyzelinas...

Gyvai / Eurolygos dvikova Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (7)

Kauno „Žalgirio“ (3-8) krepšininkų laukia sunki užduotis. Eurolygos 12-o turo rungtynėse...

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (298)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...

Henrikas Daktaras nenori kalėti iki gyvenimo galo: skyrė teismui emocijų kupiną kreipimąsi (341)

Kauno šešėlinio pasaulio lyderiu anksčiau vadintas Henrikas Daktaras, pravarde Henytė prašo...

Bjauriuoju ančiuku praminta Panevėžio eglė pagaliau atsitiesė: pajuokos objektas tapo tikru grožio etalonu (10)

Šiemet Panevėžys tapo ankstyviausiu kalėdinio laikotarpio pranašu Lietuvoje ir, aplenkęs visus...

Už tautiečių nužudymą teisiamą ukrainietį prašoma įkalinti iki gyvos galvos

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį baigė nagrinėti už tautiečių nužudymą teisiamo...

Ištyrė ir rėžė rezultatus: kurį mėnesį gimusiems didžiausia tikimybė sulaukti šimto metų, o kurį – mažiausia?

Ar turi reikšmės tai, kokį mėnesį gimėte? Akivaizdu, kad taip, ir šį kartą kalba sukasi ne...

Asfaltuojama prezidentės Grybauskaitės namų gatvė: kainą perpus pasidalino gyventojai ir savivaldybė (397)

Vasarą kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės namų gatvėje vyksta asfaltavimo...

Gyvai / Atsakingas požiūris. Diskusija su verslininkais Alytuje: ko trūksta, kad galimybėmis verslui ir darbuotojams pasivytų Vilnių?

DELFI iniciatyva „ Atsakingas požiūris “ pradeda savo kelionę po Lietuvą ir pirmąja savo...