Prieš keletą dienų laukdamas autobuso stotelėje priėjo jaunas, išvaizdus vyriškis, liūdnom akim. Jis pasakė, kad ruošėsi tą vakarą nusižudyt. Mūsų pokalbis ir paskatino parašyti šį pamąstymą, kurį dabar skaitote.
© Shutterstock nuotr.

Lietuva - viena nelaimingiausių tautų Europoje... Neverta toli važiuoti, kad tai pamatytume, užtenka pažiūreti į save ir paklausti, ar mes išties esame laimingi? Kyla klausimas, ar savižudybės kiekvieno asmeninis reikalas? Kas kaltas, kad esame pirmaujanti savižudybių skaičiumi tauta? Ir ką galime asmeniškai padaryti, kad tokie nebūtume?

Sutinku daug žmonių, kurie dėl savo nelaimingo gyvenimo linkę kaltinti valdžią, nes ji nesirūpina savo šalies piliečiais. Kiti kaltina susiklosčiusias aplinkybes ir kitus žmones. Gal jau užteks būti silpnavaliais ir pagaliau prisiimti atsakomybę už savo paties gyvenimą?

Kiekvienas iš mūsų esame visuomenės, kurioje gyvename dalis. Musų valdžia tik musų pačių atspindys. Daugelį piktina valdžios abejingumas piliečiams, visi norime būti išgelbėti „aukštesniųjų“ bet kažkodėl taip neatsitinka. Kodėl mes taip piktai reaguojame ir garsiai rėkiame,  kad tai neteisinga? Ar jie akli ar kurti? O gal mes juos padarėme kurčiais ir nejautriais nuolatiniais skundais ir problemomis?  Mus gi labiausiai erzina mūsų pačių trūkumai matomi kituose. Gal ir reikėtų nuo to pradėti keistis, kad gyventume pilnavertiškesnį gyvenimą.

Taigi dar kartą klausiu, ar esate laimingi, ir gyvenate prasmingai? Jei  Jūsų atsakymas yra absoliučiai Taip, tai sveikinu, Jūs esate vienas iš dvasiškai stipriausių žmonių. Kad tai pripažintume reikia drąsos. Juk gyvename pavyduolių krašte, kur negalime pasirodyti, kad sekasi geriau, nei kitiems, juk tai pavojinga, kaimynas gali blogiau pasijusti ir tą pyktį  perkelti mums. 

Todėl kruopščiai saugome savo laimės trupinius sau patiems. Arba pasielgiam dar kitaip: einame ir garsiai skalambijam, koks gyvenimas sunkus, kokie žmonės  šykštūs, pikti, nemalonūs, visi nori mums pakenkti nes aš geras ir teisingas, aš matau visuomenes bėdas ir garsiai šaukiu, kad visi žinotų! O ar taip elgdamiesı mes būsime geresni, teisingesni, labiau priimtini ar mylimi? Tikriausia taip, mus apsups tokiu pačių kaip mes būrys bendraminčių. Ir elgsis taip pat kaip mes.  Jausimės svarbūs, o savo bruožus, mintis, elgesį pamatysite kituose, nes panašumai suvienija. O kas nutiks jei vienas mūsiškių dės didesnes pastangas, kad gyventu geriau?

Jam už pastangas bus atlyginta ir jis taps kitoks, galbūt tai pasireikš  geresne materialine padėtim, gražesne  išvaizda, kitokiu požiūriu. Ir jis taps kitokiu, nebepriimtinu, su juo nebebus įdomu kalbėtis apie bendrus reikalus nes tokių jau nebebus. Atotrūkis. Mums beliks, tik pripažinti, kad iškilo žmogus ir užsidėjo laurų vainiką.

Tyliai pavydėsime, bet nesidžiaugsime, nes gi negalime atrodyti prastesni… o ar yra kitų būdų jaustis gerai? Žinoma, visada galime rinktis būti laimingais. Ar tam reikia priežasčių? Visiškai ne. Didelė dalis žmonių turi praeitį, kupiną kelią kančių, išbandymų, netekčių, ligų, neteisybės,  kol  atranda savo laimę, ir tai, jeigu išmoksta gyvenimo skirtas pamokas.

Deja daugeliui gyvenimas smūgiuoja nuolat, ir jie vis nesupranta, nes priežastis suranda kaltindami kitus. Tačiau ar apskritai kaltinimas padeda? Nemanau. O kaip būtų galima padaryt? Nustoti kaltinti ir ieškoti priežasčių, suradus priežastis įsisamoninti klaidas, kad ateityje būtų galima to išvengti. Tačiau dar lengvesnis būdas yra mokytis iš kitų patirties: atsimerkti, stebėti ir analizuoti kitus, mokytis kaip negalima gyventi, ir ieškoti gerų pavyzdžių, kuriais butu galima sekti.

Tame kelyje sunkiausia yra priprasti ir suvokti, kad gyvenimas toks spalvingas. Nelengva atvira širdim priimti viską, kas nutinka, ir džiaugtis, ir kiekvieną rytą atsikelti su klausimu - koks šiandien stebuklas man atsitiks, kokią vertingą pamoka išmoksiu? Manau, daugeliui iš mūsų jau laikas nutildyti savo ego, suvokti, kad pasaulis sukasi ne tik aplink Jus, o Jūs nesate nei tobulas, nei menkavertis, nei gražiausias ar bjauriausias, Jūs esate kažkur pakeliui į save. Jūs esate savo paties veiksmų, minčių rezultatas, ir esate toks nes norėjote tokiu būti.

Jei siekėte turėti  kuo daugiau pinigų, tai turite ir turėsite, jei siekėte būti gražiais - būsite. Bet ar viduje esate gražūs ir turtingi? Jei vis dėlto pavyko pažvelgti į save iš vidaus ir  šis vaizdas nepatinka,  verta apsidairyti aplink,  pamatyti, kad aplink yra daug žmonių, kuriems reikia mūsų pagalbos. Jie duoda mums progą būti geresniais, padėkokime Jiems. Yra daug žmonių, kurie nori ir gali mums padėti. Leiskime jiems, ir  nesijausime skolingi, tačiau padėkokime, kad Jų dėka galime atsitiesti, sustiprėti, kad vėl galėtume daryti gera kitiems, taip suteikdami sau ir kitiems džiaugsmo.  

Mes net nežinodami esame pavyzdys kitiems, todėl atsakingai rinkimės, kokiais norime būti - laimingi ar nelaimingi. Ar sugebėsime ilgai išbūti tarp nelaimingųjų. O gal geriau dalintis džiaugsmu ir sėkminga patirtimi su kitais laimingaisiais? Tokiu būdu prisidėdami prie geresnių, nuoširdesnių, supratingesnių ir laimingesnių, dvasiškai stipresnių žmonių visuomenės kūrimo.

O jei vis dar svarbiausi tikslai išlieka pinigai, išorinis grožis, prestižas, ir manai, kad pavydas, godumas, apkalbos, šmeižtas, pyktis ir nusivylimas yra savaime suprantami apibūdinimai tikram lietuviui, pagalvok ar tikrai buvai teisus, ir padarei viską,  kad nereikėtų eiti į autobuso stotelę, prisėsti šalia nepažįstamojo ar nepažįstamosios ir sakyti, jog pavargai nuo tuščio gyvenimo. Gali būti, kad norinčių išklausyti jau nebebus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kauniečių pasipūtimas patyrė fiasko: ginčas „kieno eglutė gražesnė“ nėra pagrindinė problema (81)

Visvaldai, kur diržas? Tavo komanda užmigo ant laurų! Taip, kreipiuosi familiariai, bet ar ne taip...

Mamą papiktino traukinio bilietų pirkimo tvarka vaikams: nepirkau iš principo (121)

Teko savaitgalį keliauti su dviem vaikais pas senelius. Visada važiuodavome mašina, bet dabar...

Maniau, kad buvusioji subrendo – po darbo vakarėlio supratau jos tikrąją prigimtį (164)

Kartais gyvenime tiesiog būna taip, kad užeini į parduotuvę ir pamatai akciją prekei, kurią...

Pamokoje reiktų bent dviejų mokytojų – būtų daugiau interaktyvumo ir mažiau skaitymo (32)

Pirmiausia „emigravo“ pozityvumas... Taip noriu pradėti savo ilgojo laiško pirmąją...

Lietuvą palygino su nuo bėgių lekiančiu traukiniu – žmonėms vis tenka laukti Kalėdų stebuklo (123)

Ar esate girdėję tokį posakį, kad šalis kaip traukinys lekia be stabdžių žemyn nuo kalno,...

Top naujienos

Už ES lėšas Klaipėdos valstybinės kolegijos pedagogai važiavo į Latviją pigaus alaus (506)

Kol nepatenkinti aukštojo mokslo padėtimi Lietuvoje vienų šalies aukštųjų mokyklų darbuotojai...

Ruoškitės: „apšilimas“ baigtas, mokesčių reforma vyks kitąmet (181)

„Tai buvo pirmieji metai. Vyriausybės ministrai atėjo nauji, jie nedalyvavo rinkimų kampanijoje...

Nužudytas gimnazistas palydėtas į paskutinę kelionę (1)

Trečiadienio popietę artimieji, draugai ir bičiuliai atsisveikino su sekmadienio vakarą...

„Ryanair“ klientams įsigalios naujos rankinio bagažo taisyklės (11)

Airijos pigių skrydžių oro bendrovė „Ryanair“ priminė savo klientams, kad po mėnesio...

Remigijus Šimašius. Laikas gelbėti Vytį! (221)

Jei kas prieš porą metų būtų pasakęs, kad iš tautą vienijančio laisvės simbolio Vytis taps...

Dirbančiųjų Lietuvoje sumažėjo sparčiausiai ES (126)

Dirbančių asmenų skaičiaus nuosmukis trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su antruoju...

„Sezoninės virtuvės“ receptas: lyg kalėdinė eglutė atrodantis Skruzdėlynas (1)

Visų taip mėgstamas senas geras Skruzdėlynas ypač tinka Kalėdoms . Jį apdėliojus...

Džordana ir Elegijus penktąsias vestuvių metines paminėjo su staigmenomis (1)

Prieš penkerius metus, 2012-ųjų gruodžio 12-ąją, Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius...

Ar tai grasinimas? Dagys įsitikinęs, kad sulaukė užuominos (159)

Konservatorius Rimantas Dagys žada kreiptis į etikos sargus, prašydamas išsiaiškinti, ar Seimo...

Dviguba nesėkmė: lietuviai vėl pralaimėjo, puolėjas atsidūrė ligoninėje specialiai DELFI iš Bledo (3)

Nors Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) ledo ritulio rinktinė Blede (Slovėnija) ir iki tol nesimaudė...