Prieš keletą dienų laukdamas autobuso stotelėje priėjo jaunas, išvaizdus vyriškis, liūdnom akim. Jis pasakė, kad ruošėsi tą vakarą nusižudyt. Mūsų pokalbis ir paskatino parašyti šį pamąstymą, kurį dabar skaitote.
© Shutterstock nuotr.

Lietuva - viena nelaimingiausių tautų Europoje... Neverta toli važiuoti, kad tai pamatytume, užtenka pažiūreti į save ir paklausti, ar mes išties esame laimingi? Kyla klausimas, ar savižudybės kiekvieno asmeninis reikalas? Kas kaltas, kad esame pirmaujanti savižudybių skaičiumi tauta? Ir ką galime asmeniškai padaryti, kad tokie nebūtume?

Sutinku daug žmonių, kurie dėl savo nelaimingo gyvenimo linkę kaltinti valdžią, nes ji nesirūpina savo šalies piliečiais. Kiti kaltina susiklosčiusias aplinkybes ir kitus žmones. Gal jau užteks būti silpnavaliais ir pagaliau prisiimti atsakomybę už savo paties gyvenimą?

Kiekvienas iš mūsų esame visuomenės, kurioje gyvename dalis. Musų valdžia tik musų pačių atspindys. Daugelį piktina valdžios abejingumas piliečiams, visi norime būti išgelbėti „aukštesniųjų“ bet kažkodėl taip neatsitinka. Kodėl mes taip piktai reaguojame ir garsiai rėkiame,  kad tai neteisinga? Ar jie akli ar kurti? O gal mes juos padarėme kurčiais ir nejautriais nuolatiniais skundais ir problemomis?  Mus gi labiausiai erzina mūsų pačių trūkumai matomi kituose. Gal ir reikėtų nuo to pradėti keistis, kad gyventume pilnavertiškesnį gyvenimą.

Taigi dar kartą klausiu, ar esate laimingi, ir gyvenate prasmingai? Jei  Jūsų atsakymas yra absoliučiai Taip, tai sveikinu, Jūs esate vienas iš dvasiškai stipriausių žmonių. Kad tai pripažintume reikia drąsos. Juk gyvename pavyduolių krašte, kur negalime pasirodyti, kad sekasi geriau, nei kitiems, juk tai pavojinga, kaimynas gali blogiau pasijusti ir tą pyktį  perkelti mums. 

Todėl kruopščiai saugome savo laimės trupinius sau patiems. Arba pasielgiam dar kitaip: einame ir garsiai skalambijam, koks gyvenimas sunkus, kokie žmonės  šykštūs, pikti, nemalonūs, visi nori mums pakenkti nes aš geras ir teisingas, aš matau visuomenes bėdas ir garsiai šaukiu, kad visi žinotų! O ar taip elgdamiesı mes būsime geresni, teisingesni, labiau priimtini ar mylimi? Tikriausia taip, mus apsups tokiu pačių kaip mes būrys bendraminčių. Ir elgsis taip pat kaip mes.  Jausimės svarbūs, o savo bruožus, mintis, elgesį pamatysite kituose, nes panašumai suvienija. O kas nutiks jei vienas mūsiškių dės didesnes pastangas, kad gyventu geriau?

Jam už pastangas bus atlyginta ir jis taps kitoks, galbūt tai pasireikš  geresne materialine padėtim, gražesne  išvaizda, kitokiu požiūriu. Ir jis taps kitokiu, nebepriimtinu, su juo nebebus įdomu kalbėtis apie bendrus reikalus nes tokių jau nebebus. Atotrūkis. Mums beliks, tik pripažinti, kad iškilo žmogus ir užsidėjo laurų vainiką.

Tyliai pavydėsime, bet nesidžiaugsime, nes gi negalime atrodyti prastesni… o ar yra kitų būdų jaustis gerai? Žinoma, visada galime rinktis būti laimingais. Ar tam reikia priežasčių? Visiškai ne. Didelė dalis žmonių turi praeitį, kupiną kelią kančių, išbandymų, netekčių, ligų, neteisybės,  kol  atranda savo laimę, ir tai, jeigu išmoksta gyvenimo skirtas pamokas.

Deja daugeliui gyvenimas smūgiuoja nuolat, ir jie vis nesupranta, nes priežastis suranda kaltindami kitus. Tačiau ar apskritai kaltinimas padeda? Nemanau. O kaip būtų galima padaryt? Nustoti kaltinti ir ieškoti priežasčių, suradus priežastis įsisamoninti klaidas, kad ateityje būtų galima to išvengti. Tačiau dar lengvesnis būdas yra mokytis iš kitų patirties: atsimerkti, stebėti ir analizuoti kitus, mokytis kaip negalima gyventi, ir ieškoti gerų pavyzdžių, kuriais butu galima sekti.

Tame kelyje sunkiausia yra priprasti ir suvokti, kad gyvenimas toks spalvingas. Nelengva atvira širdim priimti viską, kas nutinka, ir džiaugtis, ir kiekvieną rytą atsikelti su klausimu - koks šiandien stebuklas man atsitiks, kokią vertingą pamoka išmoksiu? Manau, daugeliui iš mūsų jau laikas nutildyti savo ego, suvokti, kad pasaulis sukasi ne tik aplink Jus, o Jūs nesate nei tobulas, nei menkavertis, nei gražiausias ar bjauriausias, Jūs esate kažkur pakeliui į save. Jūs esate savo paties veiksmų, minčių rezultatas, ir esate toks nes norėjote tokiu būti.

Jei siekėte turėti  kuo daugiau pinigų, tai turite ir turėsite, jei siekėte būti gražiais - būsite. Bet ar viduje esate gražūs ir turtingi? Jei vis dėlto pavyko pažvelgti į save iš vidaus ir  šis vaizdas nepatinka,  verta apsidairyti aplink,  pamatyti, kad aplink yra daug žmonių, kuriems reikia mūsų pagalbos. Jie duoda mums progą būti geresniais, padėkokime Jiems. Yra daug žmonių, kurie nori ir gali mums padėti. Leiskime jiems, ir  nesijausime skolingi, tačiau padėkokime, kad Jų dėka galime atsitiesti, sustiprėti, kad vėl galėtume daryti gera kitiems, taip suteikdami sau ir kitiems džiaugsmo.  

Mes net nežinodami esame pavyzdys kitiems, todėl atsakingai rinkimės, kokiais norime būti - laimingi ar nelaimingi. Ar sugebėsime ilgai išbūti tarp nelaimingųjų. O gal geriau dalintis džiaugsmu ir sėkminga patirtimi su kitais laimingaisiais? Tokiu būdu prisidėdami prie geresnių, nuoširdesnių, supratingesnių ir laimingesnių, dvasiškai stipresnių žmonių visuomenės kūrimo.

O jei vis dar svarbiausi tikslai išlieka pinigai, išorinis grožis, prestižas, ir manai, kad pavydas, godumas, apkalbos, šmeižtas, pyktis ir nusivylimas yra savaime suprantami apibūdinimai tikram lietuviui, pagalvok ar tikrai buvai teisus, ir padarei viską,  kad nereikėtų eiti į autobuso stotelę, prisėsti šalia nepažįstamojo ar nepažįstamosios ir sakyti, jog pavargai nuo tuščio gyvenimo. Gali būti, kad norinčių išklausyti jau nebebus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (108)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (125)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Sergančio kūdikio mamą piktina slaugytojų elgesys: svarbiau žurnalo pildymas ar ligonio sveikata? (24)

Auginu nuo gimimo labai sunkia epilepsija sergantį kūdikį. Ligoninėse beveik gyvename vis...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (208)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (121)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1215)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (511)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (4)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje (8)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (315)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo (6)

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (3)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (17)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (27)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...