aA
Lietuvos mokesčių mokėtojams pradėjus deklaruoti pajamas ir renkantis, kam paskirti 2 proc. nuo jų sumokėto pajamų mokesčio, privačiuose pokalbiuose, o dabar jau iš viešojoje erdvėje kasmet pastebime vis daugiau nerimą keliančių raginimų šią sumą paskirti iš biudžeto jau ir taip finansuojamos institucijoms.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tokiuose raginimuose įžvelgiame siekį silpninti jauną Lietuvos pilietinį sektorių, kuris ypač šiandien turi ypatingą reikšmę Lietuvai. Taigi, jaučiame pareigą priminti kokia yra šių 2 proc. prigimtis bei ko paprastai pasaulyje siekiama tokiu reglamentavimu.

Kam ir kodėl kilo tokia idėja?

Pasirodo, tai nutiko dar XIX amžiuje. Vakarų valstybėms įgyvendinus sekuliarius sprendimus ir atskyrus bažnyčios galias nuo valstybės galių, teko spręsti klausimą dėl bažnyčios finansavimo. Dalis valstybių, pavyzdžiui Vokietija bei Austrija, pasirinko teisinę praktiką leidžiančią mokesčių mokėtojams atitinkamą procentą nuo jų sumokėtų mokesčių paskirti norimai religinei bendruomenei. Vakarų Europoje tokie įstatymai išimtinai buvo skirti finansuoti teisę į valstybines lėšas praradusią bažnyčią.

Tuo tarpu Italijoje bei Ispanijoje numatyta alternatyva tiems mokesčių mokėtojams, kurie savęs nesieja su religinėmis bendruomenėmis. Šiose valstybėse mokesčių mokėtojams buvo įteisinta galimybė paskirti atitinkamą dalį nuo jų sumokėtų mokesčių ir kitoms viešąjį interesą tenkinančioms organizacijoms. Tokiu pavyzdžiu pasekė nemažai rytų bei centrinės Europos valstybių.

Dar 1996 m. panašų įstatymą priėmė Vengrija, o po jos sekė Slovakija, Lenkija, Kroatija, Estija ir Lietuva. Reikia paminėti, kad atskirose valstybėse šis reglamentavimas kiek skiriasi, pavyzdžiui, Estijoje fiziniai asmenys gali skirti net 5 proc. nuo pajamų mokesčio nevyriausybinėms organizacijoms. O slovakai, kartu su estais, tokią pat teisę remti pilietines organizacijas suteikia ir juridiniams asmenims. Kaip teigia Tarptautinio ne pelno teisės centro ekspertai, valstybės pasirinkdamos tokį reglamentavimą aiškiai išreiškia siekį stiprinti savo pilietinį sektorių ir daro išvadą, kad toks reglamentavimas valstybėse paprastai priimamas siekiant dviejų pagrindinių tikslų:

1) Stiprinti pilietinę visuomenę, suteikiant galimybę nuo valdžios aparato nepriklausomoms bei viešąjį interesą tenkinančioms organizacijoms užsitikrinti bent minimalius finansinius resursus;

2) Paskatinti visuomenę domėtis pilietinėmis organizacijomis ir įsitraukti į filantropinę veiklą.

Lietuvoje visuomenės labui veikiančios pilietinės organizacijos priskiriamos nevyriausybinių organizacijų (NVO) sektoriui, kuriame veikia tūkstančiai organizacijų ir aktyvūs visuomenės gerovei dirbantys žmonės. Toks įstatyminis reglamentavimas ypatingai pasitarnauja pilietinės visuomenės stiprinimui: suteikiamas priėjimas prie papildomo finansinio šaltinio; didinamas pilietinių organizacijų ir jų vykdomų veiklų žinomumas; lavinami organizacijų įgūdžiai pristatyti save visuomenei.

Taip stiprinamas ryšys tarp NVO sektoriaus ir visuomenės bei didinamas pilietinių organizacijų skaidrumas ir atsakomybė. Šie žingsniai yra ypač svarbūs valstybėse, kuriose filantropijos tradicijos dar labai jaunos.

Neretai būtent 2 proc. paskyrimas nevyriausybinėms organizacijoms paskatina mokesčių mokėtojus domėtis ir pagalvoti, kodėl ir kurią organizaciją jis norėtų paremti. Tad sekant tarptautine praktika tai yra labai sveikintinas žingsnis, siekiant valstybėje sukurti filantropijos kultūrą. Tačiau Lietuvoje reglamentuojant 2 proc. buvo nueita gerokai toliau ar net per toli, apibrėžiant juridinių asmenų ratą, kurie gali pretenduoti į šią paramą.

Deja, dėl mūsų politikų nebrandumo, instrumentu, kuris buvo sukurtas remti pilietinę visuomenę, ypač plačiai naudojasi iš valstybės biudžeto finansuojamos institucijos, taip sumažindamos visus aukščiau išvardintus teigiamus aspektus Lietuvos visuomenei.

Tokioje padėtyje pilietinės visuomenės organizacijos pralaimi nelygioje kovoje su daug didesnę įtaką turinčiomis valstybės institucijomis ir lieka su savo ribotais resursais kovoti dėl „trupinių“. Ne paslaptis, jog prasidėjus 2 proc. dalyboms, dažnai susiduriame su mokyklų bei darželių direktorių spaudimu jų darbuotojams bei vaikų tėvams. Tačiau ypač nerimą kelia politikų raginimai šiais filantropijos daigais remti iš valstybės biudžeto didžiules sumas gaunančias institucijas. Šiems politikams norėtųsi priminti, jog NVO finansavimo stiprinimas bei filantropijos, nukreiptos į pilietines organizacijas skatinimas, ypač šiais mūsų valstybei neramiais laikais, yra gyvybiškai būtinas ir svarbus.

Nepamirškime, kad būtent pilietiškumą skatinančios NVO yra neatsiejama pilietinės gynybos sudedamoji dalis. Šokiruojanti statistika skelbia, kad Lietuvoje kasmet nusižudo po dvi klases jaunuolių, tad paremkime psichologinės pagalbos linijas, kad šios galėtų išsaugoti šimtus ar net tūkstančius gyvybių Lietuvoje. Paremkime vaikų gerove besirūpinančias organizacijas, kurios su nedidele suma geba užtikrinti, kad tūkstančiai mažųjų kas mėnesį gautų karštus pietus, psichologinę ir medicininę priežiūrą, užsiimtų kūrybine veikla ir vystytų savo gebėjimus Lietuvai. Ypač raginame atkreipti dėmesį į tas nevyriausybines organizacijas, kurios aktyviai prisideda prie rinkimų skaidrumo užtikrinimo ir įneša didžiulį indėlį į valstybės saugumą.

Dėl fizinių bei juridinių asmenų paramos iniciatyvūs piliečiai atgraso ir ženkliai sumažina Lietuvai nedraugiškų jėgų bandymą patekti į mūsų valstybės aukštus ir atsakingus postus, perkant balsus. Pasidomėkime organizacijomis, kurios ugdo pilietiškumą, skatina domėjimąsi istorija bei valstybės gerovės užtikrinimu.

Labai dažnai girdime, kad nedraugiškos Lietuvai jėgos investuoja didžiules sumas į vadinamąją minkštąją galią, tad privalome nepasiduoti. Lietuvoje turime daug iniciatyvių piliečių, atsakingų ir efektyvių nevyriausybinių organizacijų, kurios pačiais įvairiausiais būdais ugdo mūsų pilietiškumą. Tad primindami 2 proc. paramos pagrindinę idėją – remti iš valstybės biudžeto nefinansuojamas organizacijas, norime paraginti socialiai atsakingus mokesčių mokėtojus domėtis Lietuvoje veikiančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis ir stiprinti mūsų pilietinį sektorių, kuris padarys viską, kad apsaugotų Lietuvos žmonių gerovę.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekstremali situacija kelyje: greitosios pagalbos dispečerių konsultacija priminė siaubą (57)

Noriu pasidalinti nutikimu, įvykusiu pirmadienį kelyje Kaunas – Vilnius . Sakyčiau, liūdni dėl...

Tėvą pribloškė gydytojo skambutis – nebežino, kur kreiptis (2)

Neapsikentęs laukimo pas gydytoją nusprendžiau ir aš pasidalinti savo istorija. Nieko rimta,...

Vilniečio žmoną ir dukrą užpuolusio šuns šeimininkas gali išsisukti: tokius įstatymus reikia keisti (108)

Jums nepasisekė, kad Jūsų nesuvalgė neatsakingo kaimyno šuo . Ne, rašant šią antraštę nėra...

Į pašto dėžutę gavo keistą lankstinuką: ar jo tikslas kiršinti visuomenę? (244)

Pirmadienį į pašto dėžutę gavau keistą lankstinuką nuo keisto instituto. Lankstinuko...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (186)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (245)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (21)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (491)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui (7)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (3)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (15)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (23)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (2)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (1)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (21)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...