aA
„Game of Thrones“ kūrėjas George R.R. Martin sako: „Kad aš nieko nekuriu. Idėjos pačios ateina. Jos atplaukia... fragmentais ir man neplanuojant. Tada skubu jas užsirašyti, nes jas labai lengva pamesti, o aš taip bijau... bijau, kad taip nenutiktų. Tikiu mūza ir aš kasdien bijau, kas bus, jei mūza nutils? Juk tada nutilsiu ir aš.“
Algimantė Griciūtė. Kodėl esame kūrybiški?
© Shutterstock nuotr.

Tuo tarpu Albertas Einšteinas išplaukė į jūrą nesant vėjo, kol jo kolegos pietavo restorane iš neturėjimo ką veikti. Visi į jį pažiūrėjo kaip į kvailį. Einšteinas netapo plaukimo virtuozu, tačiau jis, plaukdamas neįprastomis sąlygomis, pamatė tai, ko niekada nebūtų mates plaukęs vėjui esant. Būtent tai leido pasireikšti jo kūrybiškumui.

Ir šiandien aš apie tai – kūrybiškumą...

Atgaiva sielai ir mūzai stebint Hermann Vaske filmą „Kodėl mes kūrybingi?“, kuris didelę dalį gyvenimo investavo į svarbiausius pasaulio renginius, kad pavyktų pakalbinti įstabias pasaulio personas vienu klausimu: „Kodėl esate kūrybingas“?

Ir mūsų nuostabai dažnu atveju pirmoji reakcija yra triskart prašant pakartoti klausimą ar tylos minutė. Iki kol atsiveria žmoguje esanti jautri ir intymi erdvė – kūrybiškumo terpė.

Kaip filme sakė kūrėjas, rašytojas David Lynch, nėra nieko labiau pasaulyje jaudinančio, kaip sugalvoti idėją ir ją ištransliuoti pasauliui, tad dalinuosi savo fiksuotomis mintimis, kurios vertė ir stebėtis, ir šypsotis, linkčioti, leisti bėgti šiurpui ar trumpam sustingi klausant... Nespėjau užsirašyti visų pavardžių, tad dalinuosi ir „paslaptingųjų“ kūrėjų citatomis, kurios vertos dėmesio. Rasite mano interpretacijas – pavadinimus, kuriuos savaip išskyriau grupuodama žymių menininkų mintis. Taigi, kodėl esate kūrybiškas?

Nes turiu TĖVUS

• Filmo metu uždavus klausimą žymiam menininkui jis pirštu parodo į šalia sėdintį tėtį ir, anot jo, tai yra viskas, ką galima šia tema pasakyti – „Todėl, kad esame savo tėvų vaikai“.

• Kūrybingumas gimsta tada, kai mūsų tėvai yra skirtingos asmenybės ir pasaulį mato skirtingai. Kitu atveju būti kūrybiškam neįmanoma, nes užaugame su ribotu požiūriu į pasaulį. Tad, jei turime dovaną nuo vaikystės matyti dalykus įvairiais rakursais, tai neabejotinai ugdo mūsų kūrybiškumą (John Cleese, komikas, aktorius).

• Dažnu atveju kūrybą laikome įgimtu dalyku, ypač, kai matome kūrybos tąsą giminėje. „Nes ribas nustatau tik AŠ“.

• Mums dažnai nurodo, ką turime daryti ir būtinai tam tikruose rėmuose. Niekada nieko neklausykite, jei norite sukurti ką nors naujo. Kūrybingumas negali būti saugus. Galbūt, būdami nesaugūs, esate kur kas stipresni. Todėl maištaukite prieš viską, ką jums nurodo daryti.

• Būtinai klausykite geriausių marketingo specialistų, įsiklausykite į viską, ką jie sako. Ir tuomet darykite viską atvirkščiai.

• Kūrybiškumas – kai ieškai sau tinkamų burių jas iškelti ir tuomet plauki į jūrą... Keliauji toliau ir tyrinėji savo nerimą ir baimes... Kūrybiškumas yra apie nepastovumą. Nereikia pasikliauti viskuo, kas atrodo pastovu ir įprasta. Iš tiesų nėra nieko pastovaus (David Bowie).

• Kūrybiškumo gebėjimas mane verčia pajusti, kad galiu keisti dalykus.

• Kūryba yra nuostabus dalykas, nes joje aš pats nustatinėju ribas, niekas kitas ribų man nustatyti negali. Nes suteikiu idėjai KŪNĄ

• Mums visiems nuolat gimsta kūrybingų idėjų, tačiau idėja be formos – niekas. Kūrybiškumas privalo įgauti formą ir jeigu žmogus sugeba tą formą išgauti, tuomet jis tikrai yra kūrybingas žmogus.

• Jeigu jau gavome kūrybiškumo dovaną, turime su ja kažką daryti. Negalima sau leisti šio gebėjimo neišnaudoti, tai būtų didelė nuodėmė (Quentin Tarantino, režisierius).

• Tikrasis kūrybiškumas gimsta susidūrus su gyvenimo proza. Kūrybingi išlieka ne visi – tie, kurie kūrybiškumo neišnaudoja ir jo neugdo, nėra kūrėjai. Nes tai – MALONUMO ir IŠLIKIMO klausimas

• Neįsivaizduoju kaip kitaip ištverčiau gyvenimą, jei nebūčiau kūrėjas (David Hockney, tapytojas).

• Frank Gehry (architektas) atskleidžia, kad jį geriausiai apibūdina žodis „creatorholich“ ir sako, tiesiog nežinantis, kaip sustoti kurti.

• Nes aš daugiau nieko nemoku (Bjork).

• Nes negaliu daugiau nieko kito dirbti. Mane visada atleisdavo pirmą darbo dieną. Nes tai PAŽINTIS su savimi ir pasauliu

• Kūrybiškumas – tai energija, dėl kurios jautiesi vientisas, neišsiskaidęs.

• Kai šuo nesupranta, ko jo prašoma, jis pakreipia galvą – bando suprasti tai kitu kampu, jis stengiasi rasti atsakymą. Lygiai taip pat ir žmogus turėtų gebėti stebėti pasaulį įvairiais rakursais. Daug žmonių nesistengia to daryti ir tiesiog sako tam tikrų dalykų nesuprantantys.

• Menininkai tenori būti suprasti. Dėl šio noro jie negali nustoti kurti, jie negali be to gyventi (drabužių dizaineris iš Japonijos).

• Kūrybiškumas man padeda suvokti save ir pasaulį. Nes tai PAVEIKU

• Kūrybingumas yra tikras tik tada, kai provokuoja.

• Seksualumas yra galingas kūrybiškumo instrumentas, kuris paveikia visus be išimties.

• Dalai Lama: „Viena pagrindinių ir unikalių žmogaus savybių – vaizduotė. Mes ją išreiškiame per kūrybiškumą. Kūrybiškumas nuostabus dalykas, tačiau jis naudojamas ne tik geriems tikslams, bet ir blogiems, kaip karas.“

• Kuo daugiau žmonių skleis kūrybiškumą, tuo žmonija bus sveikesnė.

• Kūrybiškumas – tai gyvenimo ir kelionių pagrindas, tai žmonijos viltis.

• Kūrybiškumas yra socialinių pokyčių ir revoliucijos įrankis, kuris nepalankus sistemoms. Nes tai yra DIEVIŠKA.

• Kūrybiškumą man davė Dievas, o aš turi dirbti, kad tas idėjas įgyvendinčiau.

• Kūrybiškumas yra iš Dievo. Tikėjimas ir vaizduotė yra labai susiję ir persipynę dalykai.

• Kūrybiškumas yra grožio apaštalas. Kiekvienas turi dalelę kūrybiškumo (Popiežius Jonas Paulius II).

• Aš turiu daug brolių ir seserų ir kartu su tėvais visi gyvenome toje pačioje aplinkoje, veikiami tų pačių sąlygų ir žmonių. Tačiau aš vienintelis šeimoje esu menininkas ir pasaulį matau kitaip. Na ir kaip filmo autorius pasakė: „Kūrybiškumo priežasčių yra tiek, kiek pasaulyje yra kūrybiškų žmonių.“

Tad tai negalutinis ir subjektyvus sąrašas. Ir net šioje vietoje galime pasitelkti Froido išmintį, jog „kartais įmanoma pamatyti tiesą tik apvertus ją aukštyn kojom“.

O tai ir yra tikrasis kūrybiškumas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Komandiruotėje vyrą suviliojo dvi rusės – toks meilės trikampis baigėsi pasiūlymu, didesniu už lovą (84)

Nors mes nuo Rusijos pabėgome devyniasdešimtaisiais, bet ką čia slėpti, dar ilgai naudojomės jos...

Aprašė ypatingą naktį motelyje: išvesk mane iš doros kelio (26)

Noriu vesti tave iš proto. Vilkėti raudoną suknelę ir tapti deginančia lava, naikinančia visas...

Helovino vakarėlis padovanojo vaikinui aistringiausią patirtį: kai draugė mane perrengė, buvo svarbu išlaikyti mano paslaptį (3)

Buvo Helovino vakaras. Atėjo kasmetinis karnavalinis vakarėlis, kuriame norėjau sudalyvauti su...

Beprotiškas draugės bruožas baigia peržengti kantrybės ribas: kas taip darote, prašau, liaukitės (65)

Turiu draugę, kuri kartais varo mane iš proto. Ji labai mėgsta tarsi atsiskaitinėti už viską,...

Vyras aprašė didžiausią savo fantaziją viešbutyje: įsivaizduok, ką patirtume (45)

Įsivaizduok mudviejų pasimatymą. Vakaras, viešbutis... Tu išeini iš dušo apsigaubusi...

Top naujienos

Latvijoje įvedamas karantinas, planuojama įvesti komendanto valandą šalis yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo augimą (368)

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms – iki lapkričio 15-osios – įvedamas...

Politikams įteikė tyrimą dėl tos pačios lyties kartu gyvenančių porų: vienas Seimo narys tikina, kad jo nuomonę pakeistų tik avarija (495)

Lietuvoje sociologai pirmą kartą atliko mokslinį tyrimą apie kartu gyvenančias tos pačios lyties...

Modesta Meškė | D+

Viskas apie kvepalus ir jų dėvėjimo kultūrą: ekspertė išaiškino, kokios galioja etiketo taisyklės ir kada jokiu būdu negalima kvėpintis (2)

Kvėpintis mėgstame visi, tačiau dažnai besirinkdami pasiklystame parfumerijos lentynose, skirstome...

Kauno daugiabučio gyventojai šildymo nesulaukia iki šiol: parašykite prašau, kad kai kuriems asmenims trūksta žmoniškumo (37)

Šildymo sezonas Kaune buvo pradėtas dar rugsėjo pabaigoje, bet miesto centre vieno namo...

Per 89-ąjį gimtadienį Landsbergis sulaukė staigmenos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pirmadienio vakarą profesoriui...

Orų prognozė: ciklonas atneša ir lietų, ir šilumą

Šiandien rytinės šalies pusės orus dar lems besitraukianti aukštesnio slėgio juosta, o...

Sniego pilys | D+

Pasakiški sovietų šulų turtai: varguoliai juos būtų suplėšę į gabalus, jei sužinoję, kokioje prabangoje maudėsi vadai (4)

Sovietiniams nomenklatūrininkams nebuvo reikalingi pinigai, nes jie viską gavo nemokamai. Jiems...

Gyventojai pasakė, ką galvoja apie kuriamą Skvernelio partiją: užtektų dviejų, vienos kairės, kitos dešinės (328)

Seime jau daugiau nei mėnesį veikianti Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pirmadienį...

Techninės pražangos neišvengęs Šeškus galiausiai šypsojosi: aukščiau – tik „Žalgiris“ (10)

Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) debiutantė Jonavos „CBet“ (4/1) siekia...

Apie itin reikalingą, bet kiek nuvertintą profesiją: ateities perspektyvos – puikios, joks robotas šių specialistų nepakeis (17)

Pandemijos akivaizdoje profesionalios slaugos paslaugos Lietuvoje, teigia šios srities profesionalai,...