aA
Šiuo metu šalyje vyrauja didžiulė problema švietimo ir mokslo pasaulyje, į kurią numojama ranka: mokytojų streikas. Šiuo laišku noriu išreikšti nepasitenkinimą šalies valdžia, kuri visiškai neobjektyviai vertina bei analizuoja situacijas ir daro taip, kad tik jiems būtų geriau.
Mokykla
© DELFI / Andrius Ufartas

Aš esu keturiolikmetė moksleivė iš Alytaus ir beveik kiekvieną dieną diskutuoju su mokytojais apie esamas problemas ne tik mokykloje, bet ir valstybėje. Diskutuoju ne tik su mokytojais, bet ir su būrelių vadovais, šeima. Ir iš tikrųjų kiekviena diskusija baigiasi ties Švietimo ir mokslo ministrės priimamų sprendimų pasekmėmis visuomenei.

Manau, tai nėra labai gerai, nes tai rodo, kad pasekmės yra liūdnos.
Ir visa ši situacija su mokytojais tik pradžia, jei nebus imtasi veiksmų. Pagaliau visuomenė pradeda rodyti savo nepasitenkinimą, nes valstybės švietimo valdžia, besislapstydama už to, kad nori lygiuotis į kitas valstybes, galutinai įves savo monarchiją.

Noriu pasakyti, kad remiu streikuojančius mokytojus ir jie yra tikri šaunuoliai. Mano manymu, mokytojo profesija turėtų būti labiausiai gerbiama. Juk tai yra žmonės, kurie mus išmoko gyventi teisingai. Abejoju, ar dabartiniai valdžioje sėdintys asmenys būtų ko nors pasiekę be mokytojų pagalbos, ypač ponia ministrė. Čia ir atsiskleidžia žmogaus žmogiškumas, kuriuo, kaip ir beveik visi galime patvirtinti, ministrė nepasižymi.

Žmonėms, kurie ją užaugino į šį postą, ji gyvenimo rožėmis nekloja. Vienos mano mokyklos mokytojos žodžiai: praeitais metais turėjau mažiau pamokų ir su sena tvarka gaudavau didesnį atlyginimą, o šiais metais su nauja tvarka ir turėdama daugiau pamokų, gaunu mažiau. Ir kiek supratau iš perskaitytų straipsnių kiekvienoje mokykloje to pačio dalyko mokytojas turi skirtingus etatus. Galbūt reikėjo viską gerai apmąstyti, palaukti kelerius metus ir tada visų mokytojų naudai įvesti naują reformą? Bet ne, viską reikia daryti kuo greičiau, koks skirtumas kam gerai bus, o kas kentės.

Vienintelis dalykas, ką ministrei norėčiau perduoti, tai, kad lazda turi du galus, ir kažkada antras galas atsisuks ir į Jus, nepamirškite to.

Kaip manote, kodėl dabar mokyklose dirba daugiau vyresnio amžiaus mokytojai? Nes jaunesni tiesiog mato, kaip neapsimoka jiems imti šią profesiją ir vykdyti ministrės diktatūrą. O vyresni mokytojai (dauguma, bet ne visi) moko taip, kaip prieš keturiasdešimt penkerius metus kažkas mokė juos. Na, kaip sovietmečiu. O mes tai XXI amžiaus gyventojai, norime modernumo. Laikai keičiasi, turi keistis ir mokymas. Į gerąją pusę, o ne taip kaip dabar – į blogąją.

Jeigu streikuoja mokytojai, kodėl ir mokiniams nestreikuoti? Susiklosčiusioje situacijoje ir moksleiviai turėtų ką blogo pasakyti. Ir nemažai. Pirma problema mokykloje yra nereikalingas mokslo metų ilginimas. Taip, suprasčiau jeigu pridėtos dienos būtų naudingai išnaudojamos, bet toli gražu. Šiais mokslo metais turime penkiolika netradicinio ugdymo dienų. Kam jos reikalingos? Į mokyklą einame ne prastumti laiko, o mokytis. Būtų gerai, jeigu jos būtų suplanuotos tinkamai ir įdomiai perteiktos mokiniams.

Taip, į šį teiginį atsakysite, kad mokykla turi pati suplanuoti tas dienas, bet jeigu darote reformą, tai gal truputį reikėtų ir pačiai prie jos prisidėti? Visiems, tiek mokiniams, tiek mokytojams jau kaip keiksmažodžiu tapo frazė: netradicinio ugdymo diena. Visi mokiniai iškart klausia, ar tą dieną būtina eiti į mokyklą, nes tiesiog žino, kad nieko gero nenuveiksime. Į ekskursijas per tas dienas nevažiuojame, nes tiesiog klasėse yra nemažai šeimų, kurios penkiolikos ekskursijų per metus neapmokės. Juk logiškai pagalvojus, viena normali ekskursija (Lietuvos ribose) kainuoja apie trisdešimt eurų. Paskaičiavus, tai tikrai nemaži pinigai. Taigi mokslo metų ilginimas, manau, nelabai pasiteisino. Galbūt ir pati ministrė tai pradeda suprasti, tik gėdijasi pripažinti, o gal dar ir nesupranta.

Kita problema moksleiviams yra, kad truputį per mažai atostogų mokslo metų laikotarpiu. Anksčiau, bent žiemos (Kalėdų) atostogos vykdavo iki Trijų Karalių, o šiais metais jos baigsis sausio 2 d. Mums, kaip ir Jums, reikia atostogų. Krūviai dideli, namų darbų – kalnai. Ypač sunku tiems, kurie apsikrovę veiklomis po pamokų. Aš pati asmeniškai lankau fotografijos būrelį, jaunųjų žurnalistų kursus, esu mokyklos mokinių tarybos pirmininko pavaduotoja, priklausau ir mokyklos tarybai. Dalyvauju įvairiose olimpiadose, konkursuose, kuriems reikia ruoštis, o laiko nėra. Nuo krūvių dažnai pervargstame, sėdime pamokose kaip kopūstai ir nieko nesuprantame. Mums tikrai reikia daugiau atostogų.

Štai šiais metais pavasario atostogos truks šešias dienas. Krūviai per dideli. Mokiniams varomas stresas, kai reikia rašyti kelis atsiskaitymus per dieną. Dauguma stovi prieš pamoką vos ne drebėdami iš baimės. Būna dienų, kai du atsiskaitymai ir vienas kontrolinis darbas. Tokios dienos yra pačios baisiausios. Pamokose prikrauta pilna informacijos, kurios neapdoroja smegenys. Vietoj tų netradicinio ugdymo dienų galėtų būti paprastos pamokos, taip būtų daug naudingiau.
Toks vaizdas susidaro, kad Lietuvoje yra dvi stovyklos: viena – veidmainė, kita – ne. Ne veidmainiai tai tie, kurie tiesiogiai savo veiksmais nori išvaryti jaunimą iš Lietuvos (gyvenimo moto: „Kuo mažiau žmonių liks Lietuvoje, tuo lengviau valdyti“) ir veidmainiai tai tie, kurie daro gerus darbus ir netiesiogiai taip pat prisideda prie emigracijos.

Mokytojai, jokiais būdai nenusileiskite raudonplaukei! Gaukite tai, ko jūs verti!

Mokiniai, sukilkime ir mes, kartu su mokytojais, palaikykim juos ir kovokime už save! Išsakykime savo nepasitenkinimą tiesiai šviesiai!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pirmajame darbo vakarėlyje atsivėrė akys – turi tik du pasiteisinimus šiai istorijai (16)

„Mano pirmas darbas“ ir „naivumas“ yra mano pasiteisinimai šiai istorijai. Nerašysiu daug...

Panevėžietę pažemino taksi vairuotojo komentaras (142)

Istorija labai paprasta. Apie Panevėžio taksistų kultūrą.

Skaitytojo verdiktas: privalome mažinti valdžios aparatą (25)

Paskaičius straipsnį ir komentarus apie Registro centrą man kyla keletas įtarimų. Registrų...

Atviras dvyliktokės laiškas: bijau, kad niekur nebeįstosiu (135)

Esu paskutiniuosius metus gimnazijoje žingsniuojanti abiturientė. Šis tekstas nėra skirtas...

Vyro elgesys su žmona sporto klube sukrėtė lankytoją (103)

Vakare sporto klube, sėdėdamas prie registratūros, išgirdau triukšmą ir greitu žingsniu iš...

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (184)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (26)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (54)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2277)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (22)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (5)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (23)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (27)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (14)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...