aA
Pasakysiu atvirai: imu visa širdimi nemėgti valstybinių švenčių ar kitų visuomenei svarbių datų. Ir tikrai ne dėl to, jog tai būtų mums nereikšminga ar neturėtų jokios išliekamosios vertės. Anaiptol. Iš tiesų, iškiliomis dienomis tiesiog negaliu matyti ir girdėti mūsų politikų, kurie it sliekai po lietaus išlenda iš po žemės ir gėrisi saulute. Jų bejausmės, šabloniškos kalbos kelia šleikštulį ir pyktį ir, regis, jose slepiasi įdomi potekstė: „ačiū Jums, runkeliai, už laisvę!“
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ar dažnai pagalvojame, kiek gi tos laisvės dabar turime? Turbūt nelabai. Panašu, jog užtenka to, kad galima viešai išlieti tulžį ant Rusijos – buvusios Sovietų Sąjungos, iš kurios nagų ištrūkome prieš kiek daugiau nei du dešimtmečius.

Manydami, kad šiandien viskas jau yra kitaip nei prieš, tarkime, 30 metų, būsime teisūs. Iš dalies. Tačiau yra ir kita medalio pusė.

Galbūt klystu, tačiau analizuojant ir vertinant kai kuriuos aspektus, susidaro įspūdis, jog esminių pokyčių taip ir nematyti. Tai man primena kai kurių gamintojų politiką, kuomet pakeitę savo prekės pakuotę ar išvaizdą, ją pristato kaip visiškai naują produktą.

Bene identišką situaciją matau šiandien Lietuvoje: totalitarinę valdymo formą pakeitė demokratija, kuri, galima drąsiai teigti, tikrų demokratijos principų praktiškai neturi. Pavyzdžiui, Prezidento rinkimuose dalyvauja asmuo, kuris net neturi teisės juose dalyvauti, nes grįžęs iš JAV nėra Lietuvoje išgyvenęs reikiamo skaičiaus metų, kuris nurodytas Konstitucijoje.

Niekam ne paslaptis, jog Seimo rinkimų metu balsai, ypač kaimuose ir mažesniuose miesteliuose, yra perkami (žinoma, galbūt žmonės balsuoti nevežami autobusais, kaip tai daroma Lukašenkos Baltarusijoje), stojant į ES referendumo įstatymas buvo neteisėtai pakeistas, o balsavimo metu buvo aibės pažeidimų (prisiminkime lipdukus, už kuriuos prekybos centruose buvo galima įsigyti skalbimo miltelių ar alaus), Visagino AE statyba, pasirodo, neatitinka Konstitucijoje nurodyto svarbiausio Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimo statuso ir referendumas jai nereikalingas.

Tiesa, kilus visuotiniam šurmuliui, neseniai pasigirdo kalbos, jog referendumas vis dėlto gali būti skelbiamas. Tačiau šaukštai po pietų. Apskritai, Lietuvoje, norint, kad referendumas būtų skelbiamas, to turi reikalauti ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę. Valstybei, kuri (jau) nebeturi net 3 milijonų gyventojų, tai – didžiulis skaičius, kurį reikėtų mažinti.

Konstitucija taip pat garantuoja teisę į nemokamą mokslą ir nemokamą gydymą, tačiau neretai tenka pirkti vadovėlius, o prieš operaciją – švirkštus ir lašelines. Konstitucijoje taip pat teigiama, jog valdžios institucijos tarnauja žmonėms (!), tačiau tai prasilenkia su realybe.

Galų gale, mes net turime susirinkimų laisvę, tačiau negalime rinktis prie Seimo; žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas, bet beveik pirmaujame Europoje pagal gyventojų, kurių pokalbių klausomasi, skaičių. Paradoksalu, ar ne? Ir čia - tik labai maža dalis galimų pavyzdžių.

Kyla klausimas: kam mums reikalinga Konstitucija, jei ji pažeidinėjama visur, kur tik žengsi? Juk Sovietų Sąjunga irgi turėjo Konstituciją, kurios kertinių punktų taip pat nebuvo laikomasi. Tad ar toli pabėgome?

Senąją nomenklatūrą pakeitė naujoji, kuri yra tokia pati neatskaitinga, neliečiama ir gali jaustis bei elgtis visiškai nevaržomai. Ji visiškai nebaudžiama, o pagal ją mes gyvename gerai ir nėra ko skųstis – juk turime Nepriklausomybę! Ak, ta Nepriklausomybė. Magiškas žodis, išties.

Bet be jos dar turime žiniasklaidą, kurioje nepageidaujami komentarai trinami ar tiesiog neviešinami; supuvusią teisinę sistemą, už kelių žmonių nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis skiriančią vos dešimtį metų nelaisvės; institucijas, dirbančias nežinia kam ir nežinia kaip (joms terminas „švogerių kraštas“ – sovietinio „blato“ atitikmuo – tinka kaip niekam kitam) ir tiesiog bendrai – visišką anarchiją, suirutę ir netvarką.

Skaudžiausia, jog turime beveik tris milijonus viskuo nusivylusių lietuvių, kurie gimtinėje nemato jokių prošvaisčių ir yra pasiryžę emigruoti. Gerai nors tiek, kad ES mums suteikia galimybę laisvai emigruoti.

Iš šios sąjungos taip pat buvo daug ko tikėtasi, tačiau jai kažkodėl labiau rūpi homoseksualų teisės ar tai, kaip apgaudinėti ir geriau išnaudoti Rytų Europos valstybes, kurioms tos dvylika žvaigždučių ir „Odė džiaugsmui“ asociavosi su vakarietiška svajone. Džiaugsmas pro ašaras.

Dargi turime ir senąją kartą, kuri ilgisi sovietinių laikų. Ir aš jos nesmerkiu. Tiesiog kartais paklausiu savęs: „kaip blogai turi būti dabar, jog žmonės ilgėtųsi tų laikų?“ Tos santvarkos, nuo kurios dar taip neseniai bėgo. Santvarkos, kurioje buvo pinigų, bet dešros reikėdavo laukti ilgoje eilėje. Dabar viskas apsivertė aukštyn kojom: dešros yra, tačiau nėra už ką jos nusipirkti. Šiandien mes stovime eilėse prie lėktuvų bilietų į Vakarus ir laukiame dar ilgesnėje eilėje prie demokratijos, kuri nėra tik jos parodija, pilietiškumo, žmogaus teisių ir vakarietiško gyvenimo. Bet ar sulauksime...?

O kol laukiame, pasiklausykime širdį glostančių valdančiųjų kalbų ir padėkų mums už iškovotą „laisvę“. O jie tikrai dėkingi, patikėkite. Nes laisvi yra jie, o ne mes.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilnietė nesitikėjo kieme pamatyto vaizdo – iš pradžių negalėjo patikėti kaimynės žodžiais (27)

Kol vieni atostogavo ir pramogavo, o gal dirbo, kiti šienavo. Ir ne žolytę, o berželius. Taip...

Atviras Airijos emigrantų laiškas prezidentui: mes turime viziją, kaip stabdyti korupciją stambiu mastu (27)

Mes esame neabejingi Lietuvos likimui, kadangi nuolat vyrauja mintis grįžti į gimtąją Lietuvą.

Paaiškino, kodėl prailginti mokslo metai, o ne karštis yra problema (33)

Ketvirtadienį DELFI portale pasirodė mano, kaip piliečio, straipsnis apie beprasmišką laiko...

Abiturientę glumina matematika: jei man ji nepatinka, kodėl privalau laikyti egzaminą? (159)

Esu viena iš 18000 (ir daugiau) abiturientų, birželio 14-ąją laikiusių matematikos egzaminą....

Top naujienos

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (46)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti (4)

Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume...

Jakilaitis papasakojo, kas vyksta išjungus kameras: vienu metu prieš mane buvo pradėtas karas (96)

Laidų cikle „Profesija visam gyvenimui“ keliamas klausimas, ar žurnalisto profesija gali būti...

Ką galės padaryti nauji greičio matuokliai: „matys“ per lietų ir rūką, fiksuos iki 250 km/val.

Birželio pradžioje Lietuvos automobilių kelių direkcija ( LAKD ) inicijavo naują viešąjį...

Kelionės automobiliu po Europą šeimai neapsieina be nuotykių: akistata su šernu, vizitas į ligoninę ir žado netekę bulgarai (3)

Tris vaikus auginanti Vaivos ir Martyno šeima sako, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių,...

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus (137)

Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis...

Esate pavydus? Porų psichologas patarė, kaip šio jausmo atsikratyti

Pavydas – dažnas ir daugelį porų kamuojantis jausmas. Statistiškai du penktadaliai vedusių...

Iš šešto aukšto iškritęs berniukas – reanimacijoje: medikai papasakojo apie jo būklę šeima tarnyboms žinoma (38)

Sekmadienį Vilniuje per šešto aukšto balkoną iškritęs berniukas gydomas Santaros klinikų...

Manekenei Radvilei Labutytei kaitrą padeda išgyventi keletas modelių gudrybių: grožį išlaiko paprastomis priemonėmis (14)

Modeliui Radvilei Labutytei tenka nemažai laiko praleisti skrydžiuose ir kelionėse, tad ir...

Kinas pardavinėjo ekskursijas į Černobylį, tačiau žmonėms rodė Čeliabinską (10)

Kinijos turizmo agentūros vadovas pardavinėjo keliones į Černobylį , tačiau turistus siuntė...