aA
Savaitgalį praūžusios akcijos „DAROM“ nuotaikos vis dar tvyro tarp aplinka susirūpinusių žmonių. Bėgant metams užterštumas Žemėje darosi vis didesnis, todėl tokios akcijos rinkti jas turėtų būti ne vieną kartą metuose, o kasdien. Tačiau be šiukšlių rinkimo kita opi tema yra šunų išmatų rinkimas.
Abiturientė paaiškino, kodėl nežada rinkti savo šuns išmatų
© Shutterstock nuotr.

Rinkti šuns išmatas – taip ar ne?

Daugelis žmonių, aptirpus sniegui, kaip ir kasmet, skundžiasi labai padidėjusiu šunų išmatų skaičiumi. Augintinių turėtojai griežtai skatinami rinkti išmatas, kitaip jiems grasinama baudomis. Tačiau, pati būdama šunelio šeimininkė, nepritariu tokiai nuomonei. Ir tikrai ne todėl, kad man sunku susirinkti tas išmatas, nes tai visai nesunku. Man tiesiog nekyla ranka to daryti. Kodėl? Ogi todėl, kad prieš taikant baudas šunų išmatų nerinkėjams, pirmiau reiktų atsižvelgti į faktus ir sukurti tam tinkamą aplinką.

Opi problema, apie kurią tikriausiai nesusimąstė daugelis

Kiek manote statistiškai pasaulyje yra šunų? Maždaug 900 milijonų, įskaitant ir benamius šunis. JAV namuose auginamų šunų populiacija siekia beveik 70 milijonų, Kinijoje – 27 milijonų, Rusijoje – 12 milijonų, Japonijoje – 12 milijonų, Jungtinėje Karalystėje – 9 milijonai ir t. t. Pačioje Lietuvoje, pagal 2017 metų statistiką, net 37 proc. žmonių namuose turi vieną ar daugiau šunų. Darant išvadas, šunų populiacija tarp žmonių yra išties labai didelė.

O dabar pagalvokime apie šį faktą, jog kiekvienas šuo per parą vidutiniškai išsituština du kartus, taigi du kartus jo šeimininkas turi rinkti augintinio išmatas. Kaskart rinkdamas išmatas, žmogus sunaudoja naują plastikinį maišelį. O ką tai reiškia? Jog per parą sunaudojami MILIJONAI plastikinių maišelių VIEN šunų išmatoms rinkti, neskaitant, kiek dar maišelių yra sunaudojama kitoms reikmėms. Taigi, šuns išmata, kuriai suirti reikia neilgiau 9 savaičių, yra renkama plastikiniu maišeliu, kuriam suirti reikia kelių šimtų metų, o jo paliekamos nuodingos medžiagos Žemei daro neapsakomą žalą net maišeliui suirus.

Kodėl man nekyla ranka rinkti išmatų?

Remdamasi šiais duomenimis, drąsiai galiu teigti, jog žemėje palikta šuns išmata yra šimtus kart „draugiškesnė“ Žemei, nei šuns išmatai surinkti panaudotas plastikinis maišelis. Tai rodo, jog žmonės per 9 savaites, kurių pilnai užtektų išmatai suirti, sunaudoja MILIJARDUS plastikinių maišelių, visokeriopai teršiančių ir nuodijančių žemę keliais šimtais metų į priekį, vien šunų išmatoms rinkti. ŠTAI kodėl man nekyla ranka surinkti tos menkos išmatėlės žolėje, kurios poveikis Žemės užterštumui yra net nepalyginamas su plastikiniu maišeliu, kuriuo, pagal viską, turėčiau tas išmatas rinkti.

Kas būtų, jei pakeistume savo įpročius ir požiūrį?

Pagal viską, žmonės kasdien ir nepaliaujamai teršia žemę įvairiausiais produktais, kurių gaminama ir išmetama kaskart vis daugiau. Maišeliai – tai tik nedidelė dalelė viso to Žemės nuodijimo, kurį kasdien sukelia žmonės. Tačiau pagalvokime, kas būtų, jei nei vienas žmogus neberinktų šuns išmatų plastikiniu maišeliu? Per parą maišelių suvartojimas sumažėtų milijonais vienetų. Per savaitę – milijardais. Per mėnesį – biliardais. Tačiau sugrįžkime prie klausimo, kodėl žmonės renka išmatas? Ogi todėl, kad bijo „įlipti“ į šuns išmatą, nes dėl to jiems tektų paaukoti net kelias minutes nuplaunant savo „brangaus“ batelio padą. Bet juk ir pataikyti įlipti į šuns išmatą būna gana retas atvejis.

Pati būdama šuns šeimininke, visada stengiuosi, jog išmata būtų palikta žolytėje, kurioje žmonės dažniausiai nevaikšto. Tai gali būti įvairios atokios vietos, miškeliai, ilgesnėmis žolėmis apaugę kiemuose nenaudojami žemės plotai. Jei tokioje vietoje paliekama šuns išmata dar gali sukelti žmonėms nepasitenkinimą, tai jau galima vadinti paranoja, nes kai žmonės toje vietoje net nevaikšto, jie tos „mirtinai pavojingos išmatos“ žolėje net nepastebės ir net nepajus, kaip per kelias savaites ji pati natūraliai suirs.

Suprantama, kai šunelis išsituština kur nors vidury kelio, vaikų žaidimo aikštelėje, parke, mieste ar kitoje viešoje vietoje, kur palikti išmatą būtų išties bjauru, nekultūringa ir didelė tikimybė žmogui į ją įlipti. Tokiose vietose išmatas renku ir aš pati. Bet paprastoje žolytėje, po kokiu medžiu ar krūmeliu, ypač kai šuo bėgioja toliau nuo šeimininko, tai išmatų rinkimas tiesiog pasidaro beprasmis ir tik dar labiau teršiantis gamtą. Bijant įvairiausių baudų, žmogus, pagal viską, turėtų lakstyti paskui šunį ir nenuleisti nuo jo akių, jog pastebėtų, kada ir kurioje tiksliai vietoje augintinis „išsituština“.

O tai, kaip tikriausiai su manimi sutiktų daugelis šunų turėtojų, yra absurdas.

Taigi, kokia yra išeitis?

Pradžioje minėjau, jog prievolė rinkti šuns išmatas gali būti nustatyta tik tada, kai yra padarytos tam tinkamos sąlygos. Jei valstybė ir jos piliečiai yra nepatenkinti savo kiemuose matydami krūvas išmatų ir vaikščiodami su baime į jas neįlipti, tai sudarykite palankias sąlygas - ir mes tas išmatas surinksime! Pirma – parūpinkite gamtai draugiškus maišelius, skirtus išmatoms surinkti neteršiant gamtos, kurie suirtų greitai ir pakeistų masiškai naudojamus gamtą žudančius plastikinius maišelius. Visų antra – parūpinkite, kad kiemuose ir visur kitur būtų pakankamai šunų išmatoms skirtų konteinerių. Juk surinkti išmatą yra nesunku, bet ją surinkti ir vaikščioti visą laiką laikant rankoje, mat aplink nėra nei vieno konteinerio, taip pat nėra smagu ir patogu.

Tikiuosi, jog mano nuomonė ir pasiūlymai daugelį privers susimąstyti, nes susivieniję, kaip ir per akciją „DAROM“, ir išsprendę šią problemą, laimėtume visi.

Jei jau skiriate baudas dėl išmatų nerinkimo, pasirūpinkite, kad išmatų rinkimas būtų patogus ir pačiam šeimininkui, ir aplinkiniams, ir pačiai Žemei, kurioje gyvename, nes aš jau geriau mokėsiu tą baudą, nei leisiu sau šitaip teršti planetą, kurioje gyvenu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(546 žmonės įvertino)
3.5147

20 metų veikiantis šildymas įrodė vyro tiesą: šis būdas pigesnis ir kone amžinas (154)

Istorija prasidėjo prieš 20 metų, kai pradėjau statyt savo namą Klaipėdoje. Mintis buvo...

Nėra tokio daikto, kurio ši moteris negalėtų pagaminti pati: kaip paprastai padaryti rūbą, patiekalą ar net dovaną (27)

„Mūsų Žemė labai sunkiai serga... Ir tik laiko klausimas, kiek ilgai ji ištvers“, – kartą,...

Mano vestuvės buvo tikra pasaka, bet pirmoji naktis po to – kaip košmaras (74)

Papasakoti apie savo vestuves reiškia papasakoti apie tikrove tapusią pasaką. Nuostabi ceremonija...

Vyras įsirengė išradimą, už karštą vandenį padėsiantį jam sutaupyti šimtus eurų: tai prieinama visiems (93)

Norėčiau pasidalinti, kaip aš patobulinau savo namus. Tiesą sakant patobulinimų yra labai daug:...

Plaukų stilistė originaliu vardu padarė tokį liapsusą, kad klientė nepamiršta iki šiol (7)

Jau dvejus metus savo plaukus buvau patikėjusi Monikai, kitaip tariant, Mo. Taip ji pirmąkart, kai...

Top naujienos

Per slaptą operaciją Vilniuje įkliuvo 4 policininkai: metę darbus kaip skėriai puldavo stabdyti automobilių (59)

Po itin slaptos operacijos Vilniaus apskrities policijos pareigūnai buvo priversti sulaikyti net...

Degalinėse – ilgai nematytos kainos: brangimą lemia ne tik nafta (69)

Dyzelio kaina populiariuose degalinių tinkluose jau sukasi apie 1,25 euro už litrą, benzinas –...

Po žinomo Panevėžio verslininko mirties nuo COVID-19 aiškėja skaudžios aplinkybės: teko imtis kraštutinių priemonių (840)

Klastingojo COVID-19 pražudytą žinomą Panevėžio verslininką Aidą Nauronį šiandien...

Tyrimas: Lavrovas su meiluže mėgaujasi įspūdinga prabanga (539)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas į oficialias diplomatines komandiruotes...

Modesta Meškė | D+

Nežinantiems, ką rengtis šiemet – paltą ar striukę? Stilistė turi dvi žinias: viena gerą, kitą – blogą (1)

Šaltasis metų sezonas nieko nelaukęs atskubėjo jau dabar. Su juo staiga pamiršome lengvesnius...

Atkeliauja sausesni orai

Pagaliau ciklonai iš Lietuvos pasitraukė. Kartu su jai iškeliavo ir lietaus debesys.

Odontologas tai vadina dar viena epidemija: į ligonines kai kurie atvyksta be 5 dantų (113)

Vilniaus universiteto Odontologijos instituto dėstytojas gydytojas odontologas Vytenis Almonaitis...

„Netflix“ filme – buvusio JAV pareigūno liudijimas apie Lietuvoje kalintą teroristą (204)

Amerkiečių kompanijos „Netflix“ sukurtame dokumentiniame filme buvęs Federalinio tyrimų biuro...

Šįvakar sostinės padangė nusidažė ryškiausiomis spalvomis: Vingio parke vyko tryliktoji „Vilniaus fejerija“ (93)

Šiandien, rugsėjo 25-ąją, Vingio parke vyko XIII tarptautinis fejerverų festivalis „Vilniaus...

Justina Asakavičiūtė | D+

Afganistano moterų realybė: seksas pagal Civilinį kodeksą ir mirties bausmė už išdavystę

Kaip reaguotumėte, jei jums staiga lieptų išeiti iš patalpos, nes joje sėdi vyras? Dar baisiau,...