aA
Savaitgalį praūžusios akcijos „DAROM“ nuotaikos vis dar tvyro tarp aplinka susirūpinusių žmonių. Bėgant metams užterštumas Žemėje darosi vis didesnis, todėl tokios akcijos rinkti jas turėtų būti ne vieną kartą metuose, o kasdien. Tačiau be šiukšlių rinkimo kita opi tema yra šunų išmatų rinkimas.
Abiturientė paaiškino, kodėl nežada rinkti savo šuns išmatų
© Shutterstock nuotr.

Rinkti šuns išmatas – taip ar ne?

Daugelis žmonių, aptirpus sniegui, kaip ir kasmet, skundžiasi labai padidėjusiu šunų išmatų skaičiumi. Augintinių turėtojai griežtai skatinami rinkti išmatas, kitaip jiems grasinama baudomis. Tačiau, pati būdama šunelio šeimininkė, nepritariu tokiai nuomonei. Ir tikrai ne todėl, kad man sunku susirinkti tas išmatas, nes tai visai nesunku. Man tiesiog nekyla ranka to daryti. Kodėl? Ogi todėl, kad prieš taikant baudas šunų išmatų nerinkėjams, pirmiau reiktų atsižvelgti į faktus ir sukurti tam tinkamą aplinką.

Opi problema, apie kurią tikriausiai nesusimąstė daugelis

Kiek manote statistiškai pasaulyje yra šunų? Maždaug 900 milijonų, įskaitant ir benamius šunis. JAV namuose auginamų šunų populiacija siekia beveik 70 milijonų, Kinijoje – 27 milijonų, Rusijoje – 12 milijonų, Japonijoje – 12 milijonų, Jungtinėje Karalystėje – 9 milijonai ir t. t. Pačioje Lietuvoje, pagal 2017 metų statistiką, net 37 proc. žmonių namuose turi vieną ar daugiau šunų. Darant išvadas, šunų populiacija tarp žmonių yra išties labai didelė.

O dabar pagalvokime apie šį faktą, jog kiekvienas šuo per parą vidutiniškai išsituština du kartus, taigi du kartus jo šeimininkas turi rinkti augintinio išmatas. Kaskart rinkdamas išmatas, žmogus sunaudoja naują plastikinį maišelį. O ką tai reiškia? Jog per parą sunaudojami MILIJONAI plastikinių maišelių VIEN šunų išmatoms rinkti, neskaitant, kiek dar maišelių yra sunaudojama kitoms reikmėms. Taigi, šuns išmata, kuriai suirti reikia neilgiau 9 savaičių, yra renkama plastikiniu maišeliu, kuriam suirti reikia kelių šimtų metų, o jo paliekamos nuodingos medžiagos Žemei daro neapsakomą žalą net maišeliui suirus.

Kodėl man nekyla ranka rinkti išmatų?

Remdamasi šiais duomenimis, drąsiai galiu teigti, jog žemėje palikta šuns išmata yra šimtus kart „draugiškesnė“ Žemei, nei šuns išmatai surinkti panaudotas plastikinis maišelis. Tai rodo, jog žmonės per 9 savaites, kurių pilnai užtektų išmatai suirti, sunaudoja MILIJARDUS plastikinių maišelių, visokeriopai teršiančių ir nuodijančių žemę keliais šimtais metų į priekį, vien šunų išmatoms rinkti. ŠTAI kodėl man nekyla ranka surinkti tos menkos išmatėlės žolėje, kurios poveikis Žemės užterštumui yra net nepalyginamas su plastikiniu maišeliu, kuriuo, pagal viską, turėčiau tas išmatas rinkti.

Kas būtų, jei pakeistume savo įpročius ir požiūrį?

Pagal viską, žmonės kasdien ir nepaliaujamai teršia žemę įvairiausiais produktais, kurių gaminama ir išmetama kaskart vis daugiau. Maišeliai – tai tik nedidelė dalelė viso to Žemės nuodijimo, kurį kasdien sukelia žmonės. Tačiau pagalvokime, kas būtų, jei nei vienas žmogus neberinktų šuns išmatų plastikiniu maišeliu? Per parą maišelių suvartojimas sumažėtų milijonais vienetų. Per savaitę – milijardais. Per mėnesį – biliardais. Tačiau sugrįžkime prie klausimo, kodėl žmonės renka išmatas? Ogi todėl, kad bijo „įlipti“ į šuns išmatą, nes dėl to jiems tektų paaukoti net kelias minutes nuplaunant savo „brangaus“ batelio padą. Bet juk ir pataikyti įlipti į šuns išmatą būna gana retas atvejis.

Pati būdama šuns šeimininke, visada stengiuosi, jog išmata būtų palikta žolytėje, kurioje žmonės dažniausiai nevaikšto. Tai gali būti įvairios atokios vietos, miškeliai, ilgesnėmis žolėmis apaugę kiemuose nenaudojami žemės plotai. Jei tokioje vietoje paliekama šuns išmata dar gali sukelti žmonėms nepasitenkinimą, tai jau galima vadinti paranoja, nes kai žmonės toje vietoje net nevaikšto, jie tos „mirtinai pavojingos išmatos“ žolėje net nepastebės ir net nepajus, kaip per kelias savaites ji pati natūraliai suirs.

Suprantama, kai šunelis išsituština kur nors vidury kelio, vaikų žaidimo aikštelėje, parke, mieste ar kitoje viešoje vietoje, kur palikti išmatą būtų išties bjauru, nekultūringa ir didelė tikimybė žmogui į ją įlipti. Tokiose vietose išmatas renku ir aš pati. Bet paprastoje žolytėje, po kokiu medžiu ar krūmeliu, ypač kai šuo bėgioja toliau nuo šeimininko, tai išmatų rinkimas tiesiog pasidaro beprasmis ir tik dar labiau teršiantis gamtą. Bijant įvairiausių baudų, žmogus, pagal viską, turėtų lakstyti paskui šunį ir nenuleisti nuo jo akių, jog pastebėtų, kada ir kurioje tiksliai vietoje augintinis „išsituština“.

O tai, kaip tikriausiai su manimi sutiktų daugelis šunų turėtojų, yra absurdas.

Taigi, kokia yra išeitis?

Pradžioje minėjau, jog prievolė rinkti šuns išmatas gali būti nustatyta tik tada, kai yra padarytos tam tinkamos sąlygos. Jei valstybė ir jos piliečiai yra nepatenkinti savo kiemuose matydami krūvas išmatų ir vaikščiodami su baime į jas neįlipti, tai sudarykite palankias sąlygas - ir mes tas išmatas surinksime! Pirma – parūpinkite gamtai draugiškus maišelius, skirtus išmatoms surinkti neteršiant gamtos, kurie suirtų greitai ir pakeistų masiškai naudojamus gamtą žudančius plastikinius maišelius. Visų antra – parūpinkite, kad kiemuose ir visur kitur būtų pakankamai šunų išmatoms skirtų konteinerių. Juk surinkti išmatą yra nesunku, bet ją surinkti ir vaikščioti visą laiką laikant rankoje, mat aplink nėra nei vieno konteinerio, taip pat nėra smagu ir patogu.

Tikiuosi, jog mano nuomonė ir pasiūlymai daugelį privers susimąstyti, nes susivieniję, kaip ir per akciją „DAROM“, ir išsprendę šią problemą, laimėtume visi.

Jei jau skiriate baudas dėl išmatų nerinkimo, pasirūpinkite, kad išmatų rinkimas būtų patogus ir pačiam šeimininkui, ir aplinkiniams, ir pačiai Žemei, kurioje gyvename, nes aš jau geriau mokėsiu tą baudą, nei leisiu sau šitaip teršti planetą, kurioje gyvenu.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(546 žmonės įvertino)
3.5147

Susipažinęs su mergina, po pirmo pusvalandžio nešė muilą: džiaugiuosi, kad nežino, kur gyvenu (53)

Papasakosiu apie savo blogiausią pasimatymą. Susitikdamas su mergina nesitikėjau, kad iki dabar jos...

Po tėvų susirinkimo pirmokės mama liko nustebusi: pradėkite taupyti jau dabar (158)

Dukra šiemet išėjo į pirmą klasę. Ir laukė jos, ir nelabai. Laukė, nes daug kalbėjomės apie...

Po Didžiulių ir Lavrinovičių skandalo įžvelgė vieną aspektą: tokia savęs reklama yra tiesiog bjauri (369)

Kaip mes ant kito šapelį pamatom, o ant savęs nepastebim rąsto. Šiomis dienomis vyrauja...

Detaliai paaiškino, kodėl reikia nešioti kaukę: atsakykime į šiuos klausimus (34)

Kolega iš Laborantų-filosofų sąjungos atkreipė dėmesį į štai tokį dėsningumą: kuo daugiau...

Lietuvis girdėjo, kad kiti savo keliones slepia – grįžęs iš Suomijos suprato, kodėl (126)

Noriu pasidalinti savo labai nemaloniomis patirtimis, kurias patyriau pastaruoju laikotarpiu.

Top naujienos

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (2)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (181)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Iš vaikų namų su 3 tūkst. eurų kišenėje: patyrė benamio dalią ir išdavystės kartėlį (87)

Mažiau nei 3 tūkst. eurų – toks kraitis įdedamas globos namus paliekantiems pilnamečiams....

„Masalo efektas“ – triukas, verčiantis mus išlaidauti (1)

Kavinėje siūloma pasirinkti net iš trijų ar net keturių dydžių kavos puodelių. Jų kainos,...

Paulius Jurkevičius. Misija – pjauk grybą, garbink burbulą, melskis skaičiams! (23)

Lietuviškas posakis „pjauti grybą “ – itin smagus tais atvejais, kai tenka išreikšti tam...

Su trečdaliu darbuotojų dėl įmonėje įsisukusio koronaviruso likęs vadovas: tokios situacijos nelinkime niekam (60)

Šiaulių tekstilės įmonėje „ Interscalit “ dėl plintančios koronaviruso infekcijos šiandien...

Grįžusi iš JAV jauna kaunietė pasinėrė į neįprastą verslą

JAV 10 metų praleidusi Raminta Stowe prieš metus grįžo į Lietuvą kartu su savo amerikiečiu...

Buvęs žalgirietis Lawsonas persistengė – kinai diskvalifikavo iki gyvos galvos (3)

Ramiu būdu niekada negarsėjęs amerikietis Ty Lawsonas , pastaruosius ketverius metus žaidęs CBA...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (294)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

Pirmoji LKL sezono staigmena: „Pieno žvaigždės“ neperplaukė „Nevėžio“

28-ojo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezono pirmojo turo rungtynėse Pasvalyje šeštadienį vietos...

|Maža didelių žinių kaina