aA
Kai 2003 - 2004 m. vyko apkaltos procesas dėl Rolando Pakso pašalinimo iš prezidento pareigų, jis buvo apkaltintas šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu bei priesaikos sulaužymu. Vienas iš jo argumentų, bandant pateisinti savo poelgius, garsioji frazė „Aš nekaltas – aplinka kalta“, labai gerai atitinka daugelio šiųmetinių abiturientų mąstymą.
Abiturientė apie lietuvių k. egzaminą: gavau 93 balus – jie iš dangaus nenukrito
© DELFI / Tomas Vinickas

Skaitant skundus dėl Lietuvos švietimo sistemos ir NEC‘o, nuvariusio į kapus moksleivių svajones ir bet kokias ateities perspektyvas, visuose straipsniuose atsispindi vienas bendras bruožas - kaltinti visus aplink, tik ne save. Kaltė verčiama ant mokytojų, egzaminų sudarinėtojų ir kitų švietimo sistemos darbuotojų, nes juk visi jie „siekia sužlugdyti abiturientus“ ir, be abejonės, matydami vis daugiau neišlaikiusių mokinių, patiria neapsakomą malonumą.

Mano nuomone, toks požiūris yra ne tik klaidingas, bet ir kenksmingas patiems moksleiviams, nes būtent toks mąstymas, būdingas ne tik mokiniams, bet ir gana didelei daliai suaugusių žmonių, trukdo tobulėti bei pasiekti gerų rezultatų.

Taip, aš pati esu abiturientė ir egzaminų rezultatai mane kol kas džiugina, netgi iš Jo Didenybės lietuvių kalbos egzamino surinkau 93 balus (kitų dviejų egzaminų rezultatai dar aukštesni) ir manau, kad gautas įvertinimas atitinka mano žinias. Tačiau kaip bebūtų keista, geri rezultatai iš dangaus nenukrito nei man, nei daugumai abiturientų, planuojančių mokyklą baigti su pagyrimu.

Pripažinsiu, man tikrai nusišypsojo laimė ketverius metus mokytis gimnazijoje, kurią pabaigusi nesijaučiu kaip ištrūkusi iš kalėjimo, kurios mokytojais visuomet galėjau pasitikėti šimtu procentų ir kurios atmosfera nuolat skatino stengtis ir visuomet siekti daugiau, o ne švaistyti laiką. Tačiau visi šie dalykai gali tik paskatinti ir suteikti motyvacijos, o mokytojų perteikiamas žinias įsisavinti tenka pačiam mokiniui, taigi abiturientai neturėtų piktintis, jeigu visus dvylika metų nesimokė sistemingai ir nesuprato, kad mokslas – sėkmingos ateities pagrindas, o dabar mato, kad tikrovė gerokai prasilenkia su jų lūkesčiais.

Neteigiu, kad mūsų švietimo sistema yra tobula – joje tikrai yra spragų, trukdančių adekvačiai įvertinti mokinių gebėjimus, tačiau sukurti ir įtvirtinti pažangią mokymo sistemą reikia šiek tiek daugiau nei dvidešimties Lietuvos Nepriklausomybės metų. Reikia turėti omenyje ir tai, kad šiuolaikinis pasaulis keičiasi itin greitu tempu ir iš suaugusių žmonių reikalauja vis daugiau – lankstumo, sugebėjimo prisitaikyti prie naujų sąlygų, įveikti sunkumus bei nuolat tobulėti, taigi nereikia tikėtis, kad reikalavimai baigiant mokyklą turėtų būtų mažinami – natūralu, kad kartelė kyla aukštyn. Be viso to, iš švietimo sistemos nuolat reikalaujama pokyčių ir atsinaujinimo, kai tuo pat metu bet kokios naujovės (lietuvių kalbos egzamino raštingumo vertinimo normų griežtinimas, nauja istorijos egzamino programa) dažnai sutinkamos priešiškai. Tai tik įrodo, kad vis dar esame nepakankamai lankstūs ir dažnai keliame reikalavimus aplinkiniams, kurių laikytis mums patiems atrodo nebūtina ir per daug sudėtinga.

Turbūt niekas negalėtų paneigti, kad dabartinė valstybinių brandos egzaminų sistema atitinka ugdymo programą, nuo kurios įsisavinimo priklauso moksleivių galimybės gauti gerą egzamino įvertinimą. VBE nėra tobuli, tačiau jie ir nėra skirti atskleisti bekraštę išmintį, kuria tiesiog trykšta dauguma „neteisingai“ įvertintų ir sužlugdytų abiturientų.

Egzaminai – tai brandos išmėginimas, kuris parodo, kaip jaunuolis, žengdamas į suaugusiųjų pasaulį, sugeba susidoroti su įvairiomis užduotimis, laiko planavimu, stresu ir kitomis kliūtimis. Svarbiausia yra tai, kad VBE rezultatas parodo gebėjimą mokytis bei atskleidžia tik dalį išsilavinimo, kuris yra reikalingas besiruošiant ateičiai. Sutikite, juk per tris ar keturias valandas neįmanoma atskleisti viso išprusimo, įgyto mokykloje ir už jos ribų. Egzaminas patikrina įgūdžius, reikalingus nuolat besikeičiančiame ir išmėginimų kupiname šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame išsikovoti vietą kasdien darosi vis sunkiau.

Mokiniai, visus dvylika metų mokęsi gerais pažymiais ir iš egzaminų gavę dvigubai žemesnius rezultatus negu tikėjosi, turėtų iš naujo įvertinti įdėtas pastangas – tokie moksleiviai greičiausiai mokėsi ne to, ko reikėjo egzaminui, pasidavė stresui arba ilgus metus buvo vertinami neadekvačiai. Ir atvirkščiai – abiturientai, gavę dvigubai daugiau, negu tikėjosi ir jie, ir jų mokytojai, tikriausiai nepasidavė stresui, egzamino metu išspaudė viską, ką turėjo sukaupę savyje, ir, be abejonės, buvo lydimi sėkmės - neatsiejamos bet kokių egzaminų palydovės.

Jeigu vis dar manote, kad visą gyvenimą elgėtės teisingai, nepadarėte jokių klaidų ir vis tiek tapote aplinkybių auka, prisiminkite „Microsoft“ korporacijos įkūrėjo, inžinieriaus ir filantropo Bilo Geitso mintį: „Gyvenimas yra neteisingas - pratinkitės prie to“.

Gyvenimas po mokyklos taps tik sudėtingesnis ir pareikalaus iš mūsų dar daugiau – galite būti dėl to tikri. Nors kaltinti kitus visada yra lengviau, negu pačiam prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir jų pasekmes, kiekvienas esame atsakingas už save ir visus dvylika metų turėjome tokias pačias sąlygas mokytis ir išmokti, nors ir ne kiekvienas tai sugebėjome padaryti. Aš pati žinau, kad istorijos egzaminą parašiau silpniausiai ir nesitikiu iš jo gauti gero įvertinimo, tačiau dėl to nekaltinu nei mokytojų, nei valstybės vadovų – žinau, kad visa tai buvo mano pačios rankose.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

37 m. našlė: graudu pamačius, kaip mergina skundžiasi izoliacija instagrame (83)

Sveiki, graudu žiūrėti, kas vyksta... Esu 37 metų našlė ir turiu du nepilnamečius vaikus....

Pandemijos dienoraštis: Europos degalinėse ne taip gerai, kaip atrodo (18)

Šeštadienis, kovo 21 d. Važiuoju iš Anglijos. Persikėliau iš Doverio į Dunkerque ir atvažiavau...

Kurjeris kreipėsi į Vilniaus merą: tokiu metu turime vieną prašymą (14)

Gerbiamas Mere Remigijau Šimašiau, tikrai džiaugiuosi matydamas, kokių priemonių imatės...

Dėl prekių pristatymo įsiutęs kaunietis: ir taip jau neįmanoma apsipirkti, o dabar dar atšaukė! (113)

Dėl viruso, dėl karantino , darosi sunku net apsipirkti. Ne man vienam taip, visi žinome situaciją.

Jei medis kalbėtų: mano laiškas vilniečiams ir merui (7)

Aš esu medis, Klevas, tiksliau – Paprastasis Klevas. Lotyniškas mano pavadinimas Acer Platanoides....

Top naujienos

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai: pranešama apie susirgimus Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio ligoninėse užfiksuoti 43 nauji atvejai (801)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Panevėžio ligoninės direktorius: ligonis pradžioje nerodė jokių COVID-19 simptomų, atsekti užsikrėtimą – sunku (39)

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas sekmadienį spaudos...

Estijoje mirė dar vienas koronavirusu užsikrėtęs pacientas (5)

Estijos Saremos saloje anksti sekmadienį mirė naujuoju koronavirusu užsikrėtęs 90-metis, tapęs...

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai (24)

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai – Infekcinių ligų klinikoje...

Šiaulių miesto merui atliktas koronaviruso testas (86)

Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui atliktas koronaviruso testas. Jo rezultatas – neigiamas.

Valančiūnas ir Sabonis – geriausių NBA duetų sąraše (39)

JAV sporto žiniasklaidos gigantas „Bleacher Report“ sudarė geriausių šio sezono NBA duetų...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Vienas vandenyne: kaip britų pilotas jūroje leidosi

1983 metų birželį netoli Portugalijos krantų NATO pradeda pratybas. Sąlygos – kuo artimesnės...

Klaipėdos ligoninėje koronavirusas nustatytas dar keliems ligoniams (69)

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje koronavirusas nustatytas Neurochirurgijos skyriuje...

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (610)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Duonos kepykloje Kaune darbuotojui diagnozuotas koronavirusas tikina, kad duonos tiekimas nesutriks (122)

Kovo 28 dieną Kaune , „ Fazer Lietuva “ priklausančioje duonos kepykloje, vienam iš...

|Maža didelių žinių kaina