aA
Neseniai Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie planuojamus šalies komercinių bankų paslaugų pabrangimus. Remtasi argumentais, kad grynųjų pinigų išėmimas iš bankomatų brangiai kainuoja.
© AFP/Scanpix

Bankai dainuoja vienodą dainelę apie tai, kad reikia gyventojus pratinti atsiskaitinėti negrynaisiais. Dar labiau žibalo į ugnį įliejo ir gerbiamas Andrius Užkalnis. Nenoriu su juo ginčytis, bet šį kartą tiesiog nusprendžiau parašyti taip, kaip yra. Tik, deja, ne Lietuvoje, o Jungtinėje Karalystėje. Ir remsiuosi tik savo patirtimi.

Taigi, aš naudojuosi „Lloyds“ banko paslaugomis (visai neseniai vadinosi „LloydsTSB“, nes buvo sujungti du bankai, kurie jau atsiskyrė), bet už jas nemoku nė penso. Manęs bankas neplėšia už kortelės išdavimą ir nėra jokio kortelės aptarnavimo metinio ar mėnesinio mokesčio. Aišku, kad kortelė ne kreditinė, o debetinė. Kreditinė čia nelabai ir reikalinga, nes panašias paslaugas galima gauti ir su paprasta. Ji tokia, kokią turi labai daug anglų ir tų pačių atvykėlių. Man visai nieko nekainuoja pinigų išgryninimas ne tik to paties, bet ir visų bankų bankomatuose. Tiesa, yra privačių firmų bankomatų, kuriuose šis malonumas apmokestinamas. Bet tai pranešama riebiomis raidėmis ant paties bankomato, kad net silpnaregis netyčia neišleistų neplanuotų vieno ar kelių svarų.

Šiemet Jungitnės Karalystės žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad šalies valdžia nori sumažinti privačių bankomatų valdytojų apetitą ir galop juos visai uždrausti. Maža to, man prieš dešimtmetį atrodė neįprasta tai, kad visi prekybos centrai nepamiršta atsiskaitant už prekes kortele paklausti, ar nenoriu pasiimti grynųjų. Visai kaip banke. Už gražų ačiū. Ši paslauga anglų supratimu turi būti nemokama. Visai atvirkštinė logika lietuviškajai. Maža to, aš galiu nemokamai įnešti pinigus į bet kurio savo tautiečio, o jei noriu, kad ir afrikiečio sąskaitą, jei jis tik tokią turi šiame banke. Tą patį nemokamai galiu padaryti ir kituose bankuose. Nieko man nekainuoja ir pinigų pervedimas internetu iš mano einamosios sąskaitos į to paties ar bet kurio kito JK banko sąskaitą.

Prieš keletą metų mano bankas dvigubai sumažino tarptautinius pervedimus ir dar planuoja juos mažinti. Nekainuoja mokesčių įmokos tiek internetu, tiek nuėjus į banko kasą. Visos šitos operacijos yra vadinamos paslaugomis, už kurias anglai (ir aš) nemoka nė penso. Žinoma, anglai nėra tokie kvaili, kad visas paslaugas teiktų veltui. Ir jie uždirba daugiau nei lietuviai, bet nė už ką nenori mokėti tam, kas gali savo pajamas susirinkti iš kitų paslaugų. Lietuviai, deja, negali ar to nenori. O juk puikiai žinom, kad daugiau valgant, atsiranda didesnis apetitas. Nežinau, ko užvalgė Lietuvos bankų vadovai ir jų vyriausias prižiūrėtojas, kad jiems jau atrodo nebepatikimos kodų kortelės. Mano bankas jau beveik dešimt metų nereikalauja pasikeisti slaptažodžio. Todėl net vidury nakties aš neapsisapnuosiu ir surinksiu teisingus prisijungimo duomenis. Čia labai paprasta – prisijungimo numeris, slaptažodis ar įsimintinas žodis. Labai patogu naudotis išmaniaisiais telefonais. Ir niekam galvos neskauda, kad kas nors ims ir atspės mano ilgaamžį slaptažodį.

Matyt, anglų mąstymas kitoks. Tas pats ne tik bankų, bet ir ryšio paslaugų sferoje. Laimei, JK mobiliojo ryšio paslaugų teikėjai nesusigundė didesniu pyrago kąsniu ir neplėšia pensų iš gyventojų už sąskaitos likučio patikrinimą. Nekainuoja ir skambutis į operatoriaus klientų aptarnavimo centrą. O vienas iš naujokų rinkoje, nors jis jau daugiau kaip dešimt metų – tinklas pavadinimu „3“ visą vasarą savo klientus malonina nemokamais skambučiais iš užsienio. Tiesa, ne iš visų šalių.

Todėl į tą pačia Jungtinę Karalystę emigravę lietuviai džiaugiasi, kad nereikia ne tik riboti savo nereikalingų išlaidų, bet tiesiog nereikia būti suvaržytais įvairių beverčių mokesčių. Šios salos pasaulis minėtas paslaugas suvokia kaip kasdienybės menkniekį, kuris buvo ir bus nemokamas. Todėl šiandien čia visi bankai verčiasi per galvą, kad pritrauktų kuo daugiau klientų. Čia, skirtingai nei Lietuvoje, ir minimumą uždirbantis žmogus be vargo gali gauti nemažą paskolą geromis sąlygomis. Ir ne tik šiaip paskolą, bet gali įsigyti ir nekilnojamo turto. O jei nori taupyti, bankai (ne tik mano) pasiūlys patrauklias palūkanas, kas taip pat jau netolimoje ateityje gali būti nebeįmanoma Lietuvoje.

Tai kur geriau gyventi?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Lietuvą grįžo gyventi po šešerių metų: didžiausias mitas, kad čia mažos algos palygino išlaidas Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje (92)

Artėjant Brexitui ne vienam Didžiojoje Britanijoje (DB) gyvenančiam lietuviui tikriausiai kyla...

Sostinės svečią prekybos centre sunervino du lietuvių įpročiai (132)

Kadangi esu gimęs Vilniuje, bet tingiausius ir sočiausius gyvenimo metus leidžiu provincijoje,...

Išvažiavo gyventi į užsienį ir pamatė Lietuvą kitomis akimis (120)

Jau porą metų gyvenu ne Lietuvoje, bet nuolat grįžtu, domiuosi, kas vyksta šalyje, domiuosi...

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (108)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (146)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Top naujienos

Nori keisti vaikų paėmimą iš šeimų: kartu pas globėjus tektų išsikraustyti ir vienam iš tėvų (121)

Jei būtų įteisintos valstiečių ir žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio pateiktos Vaiko teisių...

Giminaitį laidoję plungiškiai sukrėsti pareigūnų elgesio: vietoje užuojautos sulaukė piniginių baudų (626)

Policijos pareigūnų elgesys mums visiems turėtų būti sektinas pavyzdys. Gaila, bet kartais...

Incidentas Rusijoje: kryptį pakeitęs orlaivis jau nusileido, sulaikytas vyras papildyta 14.50 (188)

Lėktuvo, skridusio maršrutu Surgutas - Maskva , keleivis pareikalavo apsukti orlaivį ir skristi į...

Murmansko srityje į aerodromo taką rėžėsi Rusijos viršgarsinis bombonešis, žuvo du įgulos nariai (115)

Vienas Rusijos strateginis bombonešis „Tu-22M3“ antradienį sudužo šiaurinėje Murmansko...

Ekspertai: atėjo palankiausias metas parduoti turtą (143)

Po rekordinių 2018-ųjų, kuomet komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių apimtys...

Kurtinaitis į Chimkus grįžo lyg į namus: sutikau iš karto, netgi finansinių sąlygų neaptarėme interviu (18)

Rimas Kurtinaitis antradienio rytą jau darbavosi Maskvoje – 58-erių krepšinio specialistas iš...

Trylikametę 88 dienas laikė po lova, mergina pasakoja siaubą keliančias detales (30)

Pagrobimo auka tapusi Jayme Closs detektyvams pateikė siaubą keliančių detalių apie 88...

Pensijas pristatančios bendrovės vadovas tvirtai žada: iki kada visi pensininkai sulauks savo pinigų (202)

Šiuo metu senatvės pensijas jau gavo daugiau nei 70 proc. žmonių, kurioms jos priklauso, visoje...

Po tragedijos Lenkijoje populiarią pramogą įvertino ir pas mus: dirba be instrukcijų, yra degių dalių (2)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ( PAGD ) pareigūnai baigė prevencinę Lietuvoje...

Nuo gripo neapsaugos nei česnakas, nei vitaminai: specialistai pabrėžia tik kelias priemones, kurios dabar gali išgelbėti (90)

Penkiose Lietuvos – Alytaus, Vilniaus, Panevėžio, Kauno ir Klaipėdos – apskrityse sergamumas...