aA
Pakankamai dažnai iš aplinkinių girdžiu frazę „Neturiu laiko“. Žmonės, nenorintys kažko daryti, nenorintys apsikrauti galvojimu, nevykdantys pažadų dažnai savo neveiksnumą grindžia laiko stygiumi. Nes taip paprasčiau. Tai – pakankamai dažnas šių dienų atsakomybės nusikratymas, nes pasakydamas „neturiu laiko“ jis tampa tarsi neliečiamu.
© Shutterstock

Mama, paskambinusi sūnui telefonu ir išgirdusi „Ne dabar, neturiu laiko“, baigs pokalbį ir lauks iš sūnaus skambučio. Sulauks... Po savaitės kitos, arba kai jam ko nors prireiks. Darbe kolegos paklausus, ar peržiūrėjo siųstą laišką, jis atsakys – „Nebuvo kada“ – ir viskas, klausimų daugiau nekyla, lieka tik laukimas. Arba, jeigu kažkas nepavyko, juk yra paprasčiau pasakyti „Neturėjau laiko“, negu aiškinti, kad nepavyko, kad susiklostė ne taip, kaip planuota. Juk jeigu aiškins, kad nepavyko, dar ir kitų akyse pasirodys „per prastas“, nes juk suklydo, todėl nenorėdamas atskleisti, kas įvyko, jis pasakys „Neturėjau laiko, nebandžiau dar“.

Tačiau ar tikrai taip neturime laiko?

Užimtumas? Prioritetų sudėliojimas? Tingėjimas? Bendraujant su žmonėmis įvairiose vietose galėčiau sakančius „Neturiu laiko“ suskirstyti į kelias grupes žmonių, kurie labiausiai neturi laiko.

Vienas iš žmonių tipų – tie, kurie dirba ne visai svarbų ar labai atsakingą darbą, tačiau retai turi laiko. O laiko turi retai todėl, kad savo turimą laiką išnaudoja labai neproduktyviai. Dažniausiai paskambinus tokiam žmogui jis pasakys, kaip stipriai spaudžia darbai ir kaip nieko nespėja, tačiau tą žmogų visada pamatysi „Online“ ir jis bus pirmasis, kuris atrašys į žinutę socialiniuose tinkluose, žinos visus naujienų portalų straipsnius ir kas vyksta pramogų pasaulyje. Juk tikrai aktualu yra žinoti, kokia „žvaigždė“ ką apsirengė, kur apsilankė, taip? Dar kokį trečdalį viso savo laiko jis skirs apmąstymams, kaip jis nieko nespėja. Trumpiau tariant, savo gyvenimo ir užimtumo filosofas, kuris daugiau galvoja apie tai, kad yra kažkas negerai, bet jokių veiksmų nesiims. Ai, ir jis tas, kuris apie kitus žino daugiausiai, nes nuolat naršo ir žino viską, kas ką nuveikė ar buvo.

Dar yra žmonės kurie niekada nieko nespėja, bet yra visada užimti, ar tai diena, ar naktis. Tie žmonės nedirba 24/7, ir net ne standartiniu laiku nuo 8 iki 17 val. Jie turi savo veiklą, savo versliuką, tačiau paklausus, ką konkrečiai veikia, kalba pasisuka apie ateitį, o ne dabartį. O bet kuriuo paros metu paskambinus ir paklausus, ką šiuo metu veikia, jis pasakys kad yra užimtas, bet konkrečiai negalės įvardinti ką veikia. Jis turi susikūręs savo veiklos iliuziją, į kurią yra puikiai įsijautęs. Misteris „X“ irgi toks buvo. Daug darbo, visada užimtas, daug susitikimų, daug planų ateičiai, bet nieko konkretaus ir jokių matomų rezultatų.

Dar viena grupė yra dirbantys standartines valandas ir lyg ir turintys laisvo laiko vakare. Tačiau jie jo niekada neturi. Kodėl? Jie tai grindžia tuo, kad buvo sunki darbo diena, kad yra labai daug darbų, grįžus namo. Ir taip – kasdien, visomis darbo dienomis. Tokie žmonės, jei darbe ir būna produktyvūs, po darbo namie jie tiesiog tingi. Žiuri TV, įsijungę „Youtube“ žiūri ką nors jiems įdomaus arba plepa internetu su tais pačiais, su kuriais neturėjo laiko susitikti. Maigyti klaviatūrą arba tapšnoti išmaniojo ekraną yra paprasčiau bei reikalauja mažiau pastangų. „Neturiu laiko“ tampa jų pastangų rodikliu. Tačiau matydami, kad aplinkiniai tuo metu veikia kažką įdomaus arba siekia savo užsibrėžtų tikslų, į juos žiūri pavydžiai.

Na, ir paskutinė grupė kurią išskirčiau – tai nuolat miego norintys žmonės. Jiems visada trūksta miego. Bet ne todėl, kad iš tikrųjų trūksta, o todėl, kad jie gyvena savoje iliuzijoje, kur įsivaizduoja, kad labai persidirba ir visą savo likusį laiką skiria miegui. O darbe jų paklausus ko norėtų, atsakymas butų apie tai, kaip nėra kada išsimiegoti.

Paradoksalu, tačiau sėkmingas, daug veiklų (ar tai didelę įmonę, ar tiesiog daug laisvalaikio hobių) turintis žmogus greičiausiai turės daugiau laiko nei tas, kuris darbo atžvilgiu atsakomybių turi mažiau. Žmonėms trūksta planavimo. Sėkmingas žmogus atsikels anksti ir susiplanuos savo dieną, o ne svajos apie tai, kas būtų jeigu būtų. Jis gyvena realybe, o ne savo pasąmonėje susikurtomis iliuzijomis ir todėl laiką išnaudoja produktyviai. Visa esmė yra ne pačiame laiko kiekyje, o jo panaudojime. Visi mes laiko turime vienodai, 24 valandas per parą, tačiau vieni neapsikraudami svajoja, kas būtų jeigu turėtų kitas aplinkybes, kitus resursus, o kiti veikia bei daro. Stevas Jobsas turėjo lygiai tiek pat laiko per parą kiek ir mes visi. Rezultatą visi matome, ir čia nėra jokios sėkmės, tai yra darbas.

Kas be ko, yra nemažai žmonių, kurie turi laiko. Tačiau tokie žmonės dažniausiai turi ir daugiau veiklų. Jie dirba daugiau, bet ir spėja daugiau. Ir tokie žmonės žavi. Jie žavi savo atkaklumu, savo motyvacija, įsitraukimu, mokėjimu planuoti, domėjimusi viskuo, kas juos supa. Su tokiais žmonėmis yra įdomu, jie turi ką pasakyti ir niekada neieško pasiteisinimų. Su jais bendraujant galima atrasti naujų dalykų, pasisemti minčių, įgyti motyvacijos, jie paskatins ir pasakys „Bandyk, nesustok“.

Frazė „Aš užimtas“, kai iš tiesų nesi, neparodo jokios svarbos, nebent tik pakankamai aukštą savo paties įvertinimą, t.y. ego. O jei nuolat sakai žmogui „Aš užimtas, kitą kartą“, tiesiog nebesiteisink ir pasakyk atvirai, kad jis nėra tavo prioritetas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniečio žmoną ir dukrą užpuolusio šuns šeimininkas gali išsisukti: tokius įstatymus reikia keisti (81)

Jums nepasisekė, kad Jūsų nesuvalgė neatsakingo kaimyno šuo . Ne, rašant šią antraštę nėra...

Į pašto dėžutę gavo keistą lankstinuką: ar jo tikslas kiršinti visuomenę? (220)

Pirmadienį į pašto dėžutę gavau keistą lankstinuką nuo keisto instituto. Lankstinuko...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (171)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...

Bedarbis atsidūrė aklavietėje: kai gyveni „švogerių“ valstybėje, tai „švogeriams“ galvoti nereikia (211)

Jau keletą mėnesių ieškau darbo. Žinokite, būti bedarbiu Lietuvoje, tai tikras pragaras....

Gavus kompensaciją už elektros stulpą nusviro rankos: skambi reklama, o naudos mažai (25)

Šiaip ne taip įsikuri kaime ir gyveni sau ramiai. Klausaisi čiulbančių paukštelių,...

Top naujienos

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (1)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (624)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Nausėda: Lietuvos rezervai krizei amortizuoti nėra pakankami (25)

Seime prabilus apie artėjančią krizę skubama pabrėžti, kad ji nebūtų tokia, kaip 1998 metais...

Formalumus tvarkysiančios rinktinės sąraše – du „žali“ naujokai, penki „Ryto“ atstovai (1)

Lietuva jau turi kišenėje kelialapį į kitų metų pasaulio krepšinio pirmenybes, bet rinktinės...

Atskleidė schemą, kaip laimimi viešieji pirkimai ligoninėse: nustatė įdomią tendenciją (4)

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kuriuo nustatė atvejus, kai...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (235)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

Apokaliptinės užuominos: Maskva turi planų prie pat JAV sienų? (265)

Panašu, kad Vladimiras Putinas ketina atkurti sovietmečio laikų radioelektroninės žvalgybos...

Juozas Statkevičius: jei pradėčiau kalbėti, veikiausiai vėl likčiau atpirkimo ožiu (29)

„Apmaudu, kad tiek kelių pramyniau, iš esmės koja atidariau Paryžiaus duris, tačiau niekas tuo...

Pokalbių šou „Kitokie pasikalbėjimai“ tiesioginės transliacijos nuo šiol – tik per DELFI TV (3)

Populiariojo gyvų pokalbių šou „ Kitokie pasikalbėjimai “ tiesioginės transliacijos kraustosi...

Karbauskis: jei opozicijos kaltinimai būtų teisingi, mane turėtų suimti (54)

Tikriausiai turėčiau būti suimtas ir ilgus metus kalėti, jeigu opozicijos kaltinimai Tėvynės...