aA
Prieš porą savaičių LRT buvo parodytas jubiliejinis koncertas, pažymintis Lietuvos 20 metų kelią „Eurovizijos“ dainų konkurse. Per šiuos metus buvo ir skaudžių nusivylimų, ir laimingų akimirkų. Tačiau pergalės dar nesulaukėme. Kaip vertinti nueitą kelią ir ko galima tikėtis ateityje?
© DELFI

Pirmąjį atstovą – Ovidijų Vyšniauską – į „Eurovizijos“ dainų konkursą Lietuva išsiuntė dar, kaip ne vienas pasakytų, gūdžiais 1994 metais. Niekas tuo metu dar neturėjo supratimo, ko reikia šiam konkursui – kokią dainą pasirinkti, kad būtum išgirstas ir įvertintas. Lyriška baladė „Lopšinė mylimajai“ ir atlikėjo nuoširdumas (o dar ir privaloma lietuvių kalba!), akivaizdu, nepakerėjo Europos – Lietuva vienintelė tais metais iš kitų valstybių negavo nei vieno taško ir liko paskutinėje – 25 vietoje.

Vertinimas? Beribis lyrizmas, teksto gilumas, kurį gali suvokti tik žodžius suprantantis žmogus (net Lietuvoje ne visi išlemena žodį lietuviškai, ką jau kalbėti apie likusią Europą), o melodijos įmantrumu turbūt norėjo perspjauti patį Paganinį! Padainavę kažką panašaus į „Du gaidelius“, manyčiau, kur kas daugiau būtume pasiekę. Nors reikia pripažnti, O. Vyšniausko balsas – užburiantis. Bet, pasirodo, užbūrė tik lietuvius.

Pirmas blynas gerokai prisvilęs. Bet pamirškim jį ir judėkim toliau. Tik laimės kūdikiui, ir tam ne visada, gali pasisekt iš pirmo karto! Taigi, penkerius metus pailsėjom, pagalvojom, kas ta keistoji „Eurovizija“ yra ir nusprendėme – reikia išmėginti dar kartą!

1999 m. Lietuvos vėliava „Eurovizijos“ dainų konkurse buvo patikėta Aistei Smilgevičiūtei ir žemaičių kalba atliktam „Strazdui“. Originalu! Bet ir vėl pro šalį. Nelikom su nuliu, aplenkėm NET tris valstybes, bet... kas iš to? 20 vieta – ne ta, apie kurią svajoji vykdamas į grandiozinį konkursą. Vertinimas? Juozas Statkevičius kūrė kostiumą? Iki šiol negaliu tuo patikėti! O judėsiai judesėliai – lyg šienautų pievą. Teigiama pusė? Vokalas – tobulas, bet tik tiek. Sakysite, rezultatui pakišo koją tai, kad pasirodėme pirmu numeriu? Gal šiek tiek tiesos yra, tačiau tai ne viską lemia.

Už metų vykstančiame „Eurovizijos“ konkurse Lietuvos niekas nelaukia – tenka skaičiuoti mėnesius, savaites ir dienas iki dar kitų metų. Laukdami, mąstome, kokį renesansą surengti, kad nustebintume Europą.

2001 m. Lietuvoje pirmą kartą surengiama atvira nacionalinė atranka. Tačiau ji nepasižymėjo išskirtinėmis dainomis, nors ir scenoje pasirodė tuo metu bene garsiausi Lietuvos atlikėjai. Taigi, beveik be konkurencijos buvo nuspręsta, kad į Kopenhagą (Danija) turi važiuoti internacionalinė grupė „Skamp“. Pirmą kartą šūvis ne pro šalį! Užimta 13 vieta, kuri plačiai atveria duris į kitų metų „Euroviziją“. Ačiū Rusijai už įvertinimą (10 taškų). Vertinimas? Pasiekimai kalba patys už save – ką čia jau ir pridursi.

Giliai atsidusome – ir Lietuva kažką muzikos fronte sugeba (turint omeny, koks keistas europiečių skonis!). Keliaujame į Taliną!

Prisimenate tą juokingą Aivaro Stepukonio beretę 2002 m.? Taip! Bet vis dėlto ryškiau atmintyje man įstrigo keisti pritariančiųjų vokalisčių judesiai. Ir kokios spalvos! Šią „Euroviziją“ žiūrėjau kokius 300 kartų. Ne, meluoju – turbūt bus kokie 400 kartų. Kodėl? Nes tai pirmas konkursas, kurį stebėjau tiesiogiai, tad įsirašiau į kasetę. Ir vis atsukinėjau. Tais metais ir mažumėlę pakvaišau dėl šio konkurso. Bet gana apie mane. Lietuvą pastebėjo tik Latvija, Estija ir Rusija. Taigi, 12 taškų ir priešpaskutinė vieta.

Vertinimas? Vokalas geras, bet jo niekas negirdėjo, nes išplėtę akis spoksojo į tą žymiąją beretę, keistus judesius ir buvo užhipnotizuoti ryškių spalvų! Apranga – kažkoks nesusipratimas nuo galvos iki kojų. Taip, dainuojama apie laimę ir pan., bet ne visiems šie žodžiai asocijuojasi su vaivorykšte.

Atėjo metas eilinį kartą praleisti ateinančių metų „Eurovizijos“ dainų konkursą.

Kai Lietuva 2004 m. sugrįžo į konkursą, susidūrė su naujove – pusfinalio barjeru. Stambulo (Turkija) scenoje savo pasirodymo eilės sulaukė duetas Linas ir Simona su eiline balade apie meilę seilę „What's Happened To Your Love“. Finalas taip ir liko neįgyvendinta svajone. Šiaip ne taip sukrapštyti 26 taškai leido užimti tik 16 vietą pusfinalyje. Vertinimas? Mimai – gal ir gera idėja, bet jie dingo kažkur scenos gilumoje. Viskas kita – primityvu, vokalas – ne pats geriausias.

Dar vienas nesėkmingas pusfinalis Lietuvos laukė po metų. „Laura and the Lovers“ su daina „Little By Little“ 2005 m. pusfinalyje liko paskutiniai, įvertinimo (greičiau kurčio balsavimo!) sulaukę tik iš latvių ir emigrantų Airijoje bei Jungtinėje Karalystėje. Vertinimas? Pritariančios vokalistės savo „pjovimu pro šalį“ nustelbė visą pasirodymą. Daugiau nėra ką pridurti.

Reikia kažką radikaliai keisti! Imti ir į sceną atpūsti tikrą uraganą! Būtent taip 2006 m. Atėnuose padarė „LT United“. Sveikinimai už drąsą! Ir jei ne Lordi, ką gali žinoti, gal pirma vieta tais metais būtų atitekusi Lietuvai. Visa salė ūžė, švilpė, trypė kojom, bet patyrusiems scenos vilkams tai nerūpėjo – 5 vieta pusfinalyje, 6 vieta finale.

Vertinimas? Cinizmas šioje vietoje sveikintinas! Ir nesvarbu, ar tai daina, ar tik skanduotė. Svarbu ne įtikti visiems, o nepalikti abejingų. O ar gerai, ar blogai apie tave galvoja – nesvarbu.

Andrius Pojavis
Andrius Pojavis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pasilinksminom ir gana. Vėl grįžtame prie baladžių. Lietuva 2007 m. („4fun“ – „Love Or Leave“ – finale užimta 21 vieta, bet kas žino, ar būtų patekę į finalą, jei ne praeitų metų pasiekimas ir garantuota vieta finale), 2008 m. (Jeronimas Milius – „Nomads In The Night“ – 16 vieta pusfinalyje) ir 2009 m. (Sasha Son(g) – „Love“ – 23 vieta finale) bandė bristi vis į tą patį vandenį.

Vienais metais iš klaidų nepasimokome, todėl reikia jas pakartoti. Protinga?! Vertinimas? Šešėlių teatras – gal ir originalu, bet neišpildyta, ne laiku ir ne vietoje. Europiečius galėjo užburti J. Miliaus žiedai? Naivu. O Sasha Son(g) buvo bene stipriausias iš visų ligi šiol pasirodęs Lietuvos atstovas. Gaila, tikrai gera daina neatsidūrė laiku ir vietoje, todėl turėjo tenkintis tik 23 vieta finale. Vertinimas? Koją pakišo pirmas pasirodymo numeris, nes viskas kitas buvo puiku!

2010 m. „Inculto“ turbūt mąstė, kad tik nusimes kelnes ir jau visa Europa puls jiems po kojomis. Užmiršo, kad vis dėlto čia dainų konkursas. Pokšto tipo daina „Eastern European Funk“ neperžengė pusfinalio barjero, kuriame liko 12 vietoje. Vertinimas? Žaisliniai instrumentai, blizgančios trumpikės ir anaiptol netobulas vokalas. Neįžvelgiu nei vieno pliuso!

Kaipgi Lietuva be baladžių? Nuo jų atsikvėpti leidžiama tik metus. Ir tai tik kartais. 2011 m. už Lietuvą kovojo Evelina Sašenko su prancūziškąja „C'est Ma Vie“. Pagaliau Lietuva finale! Ir 19 vieta. Vertinimas? Tobulas vokalas, labai graži daina, nuostabi suknelė (tik nepritaikyta Evelinos figūrai!). O kad Europa neįvertino... Jiems pasirodė geresni bebalsiai azerbaidžianiečiai – juk jie turi naftos ir dangoraižių!

2012 m. į Baku (Azerbaidžanas) išskrido Donatas Montvydas (Donny Montell) ir atliko „Love Is Blind“. Atrodo, dar kartą pralaužėme ledus. Bent jau pusfinalyje – užimta 3 vieta. Finale Lietuvai sekėsi ne taip gerai – 14 vieta. Vertinimas? Tas neįtikėtinas suktukas buvo vertas pirmos vietos! Be to, Donato vokalas nepriekaištingas. Dar kartą visiškai nesupratau tų balsuojančių europiečių.

Ir galiausiai, 2013 m. Malmė (Švedija). Lietuvai atstovavo beveik niekam iki tos akimirkos nežinomas Andrius Pojavis su savos kūrybos daina „Something“. Šiaip ne taip prasibrauta į finalą. O ten likome gale – 22 vietoje. Vertinimas? Vokalas neblogas, nors atlikėjas akivaizdžiai jaudinosi. Tačiau svarbiausia – dainoje trūksta sprogimo!

Taigi, praėjo 20 metų istorijos. Vis dar laukiame pergalės. Ir estai, ir latviai nugalėtojų titulais džiaugėsi, o mes lyg trečias brolis Jonas liekame. Bet, kaip toje pasakoje, galiausiai turėtų viskas būti gerai. Reikia tikėti ir laukti.

Ką išsirinksime šiais metais? Atrodo, pasikeitusios nacionalinės atrankos taisyklės žada daug gero, tačiau ar tikrai jos išeis į naudą, bus matyti tik įveikus visus atrankos barjerus. Teigiama pusė, kad pagaliau šiais metais nacionalinė atranka tapo tikrų balsingų atlikėjų konkursu, o ne skirta vien tiems, kurie bet kuria kaina veržiasi į sceną – ir visai nesvarbu, ar jie bent pataiko į toną. Sveikintina! Ir visa Lietuva (gerai, ne visa, o tik jos dalis) laukia rezultatų. Ir, žinoma, didžiojo „Eurovizijos“ dainų konkurso Danijoje! Gal 2015 m. susitiksime Lietuvoje?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujo kaimyno elgesys sukėlė įtarimų – labiausiai užkliuvo jo kalbos apie žmoną (36)

Prieš keletą mėnesių į mūsų namo duris pasibeldė malonus apie 40 metų vyras ir prisistatė...

Dviejų vaikų mama susimąstė: ar senosios kartos pedagogai atitinka šiuolaikinius kriterijus? (269)

Visiškai sutinku su straipsnio autoriumi. Turiu du vaikus – dešimtoką ir aštuntokę. Mokslo...

Internete plinta jautrus įrašas: prašo padėti į pensiją išėjusiam ir ant skurdo ribos atsidūrusiam mokytojui (257)

Socialiniuose tinkluose liūdnas Karolina Rupeikaitės-Zalagaitienės kreipimasis iš Marijampolės ir...

Kandidatų pasisakymai debatuose nuvylė rinkėją: jiems pritrūko drąsos (106)

Nusprendžiau visgi parašyti apie įspūdį, kurį man paliko matyta prezidentinių debatų laida,...

Top naujienos

Ukrainoje – lemtinga atomazga: Zelenskis Porošenkai nepaliko jokių šansų Porošenka pripažino pralaimėjimą, atnaujinta 22.50 (1647)

Ukrainoje sekmadienį vykusį prezidento rinkimų antrąjį ratą triuškinamai laimėjo jokios...

Rusų politologas: Putinas netiki, kad NATO išties pagalbos ranką Baltijos šalims (289)

Sergejaus Medvedevo – politologo, televizijos laidų vedėjo interviu Konstantinui Egertui,...

Išleido į paslėptą lobį vedusių mįslių knygą: visa šalis ėjo iš proto (8)

Knygų leidybos sensacija tapusio kūrinio „Masquerade“ (angl. maskaradas ) 40-osioms metinėms...

Jis juokiasi paskutinis: Ukrainos komikas, tapęs prezidentu (19)

Komikas Volodymyras Zelenskis Ukrainos prezidentu buvo išrinktas dukart.

Amerikiečiams priteisti milijonai dėl vėžį sukėlusio chemikalo: tiesą nuslėpti padėjo lietuvių kilmės mokslininkas (203)

Plačiai pasaulyje nuskambėjo žinia apie tai, kad jau dviem amerikiečiams, susirgusiems vėžiu,...

Liūdna rezultatyviai žaidusio Sabonio sezono pabaiga: „Celtics“ eliminavo „Pacers“ klubą (4)

Savo pasirodymą NBA atkrintamosiose varžybose baigė Indianos „Pacers“ ekipa. Penktą vietą...

Po Zelenskio triumfo – dviprasmiški ekspertų vertinimai (74)

Ukrainos atsigręžimas į Rytus prezidentu išrinkus politikos naujoką komiką Volodymyrą Zelenskį...

„Mercedesas“ su atsukta rida įžiebė konfliktą: moteris prabilo apie žinomos bendrovės veiksmus (386)

Maždaug prieš metus iš Kauno automobilių turguje esančios aikštelės Jekaterina Dumskytė pirko...

Įspūdinga: Paryžiaus katedros bokštais pasipuošęs Suttonas dėdamas apsisuko 360 laipsnių (2)

Vilniaus „Ryto“ klube sezoną pradėjęs Dominique'as Suttonas pasižymėjo fantastišku dėjimu...

Vandens ir deimantų paradoksas – sunkiai įmenama mįslė ir šiuolaikiniams ekonomistams (13)

Klausimas, kodėl gyvybiškai svarbus vanduo yra toks pigus, kai tuo tarpu praktikoje mažai naudingi...