aA
Neseniai pradėtas įgyvendinti Vilniaus mikrorajono Žirmūnų trikampio (Žirmūnų-Minties-Tuskulėnų g.) sutvarkymo projektas, kuriame numatyta, jog bus šalinami seni ir ligoti medžiai ir krūmai. Tačiau prasidėję darbai papiktino rajono gyventojus, kurie teigia, kad naikinami ir sveiki medžiai. Savo ruožtu Vilniaus savivaldybė nurodė, kad kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai.
Žirmūnų gyventoja negalėjo patikėti pamatytu vaizdu: žemės plaučių budeliai nepaleidžia pjūklų iš rankų
© DELFI montažas

Kaip DELFI redakcijai rašė pasibaisėjusi Žirmūnų gyventoja, Vilniaus miesto savivaldybė tikino, jog dauguma medžių yra plonakamieniai (iki 16 cm), tačiau, pasak moters, socialiniuose tinkluose žmonės dalinosi nupjautų ir pažymėtų pjauti nuotraukomis, kuriose matyti medžiai beveik visi yra 30 cm skersmens ir storesni, kai kurie siekia virš 50 cm. Emocingai nurodė, kad „žemės plaučių budeliai nepaleidžia pjūklų iš rankų“.

„Jau nupjauti medžiai dauguma yra sveiki. Akiplėšiškai meluojama apie vykdomus darbus, gyventojai projekto rengime dalyvavo tik formaliai, kad užsidėtų projekto rengėjai pliusiuką, apie kertamus želdynus ir jų planą tylima iki šiol. Minties ir Tuskulėnų gatvės turi gražias liepų alėjas, gyventojai baiminasi jų netekti.

2018 m. priimtame Lietuvos Respublikos nutarime „Dėl kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių, ir krūmų priskyrimo saugotiniems“ teigiama, jog miesto teritorijoje medžiai, esantys virš 12 cm skersmens, yra saugotini. Akivaizdu, kad nesilaikoma įstatymų.

Gyventojai reikalauja Visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos komisijos ekspertizės. Nėra aišku, kaip ir ar skaidriai buvo atliekamas medžių būklės įvertinimas. Žirmūnai yra vienas iš sostinės rajonų, kuriame daugiausia kietųjų dalelių ore“, – tikino ji.

DELFI paprašė pakomentuoti, ar iš tikrųjų Žirmūnų mikrorajonas pasižymi didesniu negu įprasta užterštumu, taip pat, ar tikrai naikinami ir sveikieji medžiai.

„Vilniaus mieste aplinkos oro kokybė stebima keturiose automatinėse oro kokybės tyrimų stotyse, kurios nepertraukiamai matuoja oro teršalų koncentracijas. Stebėjimo duomenys rodo, kad oro užterštumas kietosiomis dalelėmis kasmet kinta. Kietųjų dalelių paros ribinė vertė negali būti viršijama daugiau nei 35 dienas per kalendorinius metus. Šiemet iki lapkričio 6 d. Žirmūnų OKTS buvo viršyta 15 dienų.

Pasiruošiant darbams, pirmiausia teritorijoje atliekami pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai. Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet pakankamai seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metų nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja. Nekontroliuojamas augmenijos augimas kėlė rimtų problemų, neleido augti vertingoms rūšims, kurių vietas užima invazinės rūšys.

Trikampyje pastebėta ir keletas itin senų, pavojingai pakrypusių medžių, kai sukelti medžių svorio centrai didele jėga verčia augalus iš silpnų, pažeistų kamieno pagrindų. Žirmūnų trikampio teritorijoje iš viso numatyta šalinti 165 pavojų keliančius ligotus, senus medžius bei krūmus, dauguma medžių yra mažiau nei 16 cm skersmens. Kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai“, – komentavo specialistai.

Taip pat buvo pažymima, kad tiesiant pėsčiųjų ir dviračių takus daug dėmesio bus skirta miesto žaliosioms erdvėms: įvertinti esami želdiniai ir dedamos visos pastangos juos išsaugoti.

„Bus pašalinti uosialapiai klevai, nes šioje vietoje bus tiesiami dviračių ir pėsčiųjų takai bei kita infrastruktūra. Šalia naujų pėsčiųjų ir dviračių takų yra suplanuota pasodinti daugiau nei tris kartus – 567 naujų medžių ir 4220 krūmų, kurie apjungs žaliąsias erdves ir bus tarsi „žalieji koridoriai“.

Suprojektuotos naujos poilsio erdvės, kuriose gausu želdinių, ribojančių poilsio zonas nuo gyvenamųjų namų, gatvės triukšmo bei dulkių. Kadangi esami želdiniai rajone nebuvo gausūs rūšine sudėtimi, projektuojant naujas rūšis, buvo į tai atsižvelgta. „Žirmūnų trikampyje“ atsiras dekoratyvios tiek lapais, tiek žiedais medžių ir krūmų rūšys, pvz., lanksva, forzitija, jazminas ir kt., gudobelė, slyvos, raudonlapiai klevai ir kt. Želdynai bus papildyti spygliuočiais – serbinėmis, dygiosiomis eglėmis, kalninėmis bei juodosiomis pušimis. Parenkant želdinių rūšis atsižvelgta ir į tai, jog augalai pritrauktų kuo daugiau paukščių, todėl pasirinkti šermukšniai, gudobelės ir kt. medeliai.

Sutvarkytame Žirmūnų trikampyje bus įrengti, o kai kur rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takai, sporto ir aktyvaus poilsio aikštelės, rekreaciniai pėsčiųjų takai. Šalia Žirmūnų gatvės bus įrengtas pagrindinis skveras, jame formuojama keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštelė.

Už projekto įgyvendinimą yra atsakinga savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“, – tvirtino savivaldybė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.1875

Vilnietis apie paspirtukų eismą mieste: velniop tada tuos šaligatvius (12)

Ši nuomonė yra apie situaciją Vilniaus keliuose, tačiau daug aspektų tiks ir kitiems Lietuvos...

Deklaravęs pajamas vyras susidūrė su nesklandumais dėl mokėjimo sistemos – mokesčių inspekcija nurodė, kokį būdą galima pasirinkti (1)

Mokėti mokesčius yra mūsų visų pilietinė pareiga. Ne visada šis procesas yra malonus, tačiau...

Prie durų prisistatė moteris, rinkti paramos ukrainiečiams – policija įspėja nepakliūkit sukčiams į rankas (1)

Tęsiantis karui Ukrainoje daugelis žmonių teikia pagalbą nuo karo kenčiantiems ukrainiečiams...

Sulaukus žinios dėl skolos moteriai net ėmė drebėti rankos – paaiškėjo dvi istorijos pusės (4)

Su valstybinėmis įstaigomis ir jų nustatyta tvarka tenka susidurti dažnam lietuviui. Kartais...

Vilnietis parodė savivaldybės trūkumą – šiuo metu slėptuvių miestuose nėra (1)

Prasidėjus karui Ukrainoje ir jam besitęsiant vis daugiau nerimo juntama ir Lietuvoje . Pradėta...

Top naujienos

Statybų pažyma brango 17 kartų: dėl įvestų pokyčių sutrikę liko ir politikai (1)

Statant namą ar daugiabutį viena iš pažymų pabrango keliolika kartų. Aplinkos ministras sutinka,...

„Bellingcat“ vadovas: jėgos struktūros jau išduoda Putiną (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suprato grėsmes savo šalies viduje ir privalėjo rasti...

Delfi PliusVilma Danauskienė

Vis daugiau duomenų, kad Rusijos prezidentas turi per daug priešų: kas taps Vladimiro Putino įpėdiniu (7)

Kai pernai viename propagandiniame Rusijos televizijos kanale rodomos laidos vedėjas Vladimirui...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia sunaikinusi Ukrainoje didelį Vakarų perduotos ginkluotės krovinį Rusija uždraudė į šalį atvykti JAV prezidentui Bidenui (12)

Rusijos pajėgos toliau puola Lysyčansko ir Severodonecko miestus Ukrainos rytiniame Luhansko...

Aistros dėl Vytauto Landsbergio statuso netyla: po šio žingsnio gali būti dar vienas (28)

Į Seimo darbotvarkę grąžintas klausimas dėl valstybės vadovo statuso suteikimo profesoriui...

„Delfi agro“. Kritinės klaidos į šiltnamį persodinant pomidoro daigus ir ko negalima dėti į kompostą

Su Eligijumi Debesiūnu, „Dzūkų ūkio“, auginančio daigus, savininku, kalbamės apie tai, kaip...

Delfi PliusGabrielė Grinkaitė

Neurologė patarė, kaip išlaikyti atmintį iki pat senatvės: 5 pagrindiniai būdai padėti sau (1)

Netekti atminties ar susirgti Alzheimerio liga – tikriausiai būtent to galvojant apie senatvę...

Egidijus Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą, mano statybų inspekcija (7)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje , Pavilnių...

Gudžius įveikė Stahlį, bet auksą laimėjo diską už 71 m ribos pasiuntęs slovėnas

Šeštadienį Birmingame vykstančiame antrame šio sezono „Deimantinės lygos“ lengvosios...

Kodėl visame pasaulyje populiaresnė yra „Android“ operacinė sistema, o „iOS“ užvaldžiusi JAV rinką?

Kiekvieną kartą, kai pasakius, kad „ Android “ yra populiariausia mobilioji operacinė sistema...