aA
Neseniai pradėtas įgyvendinti Vilniaus mikrorajono Žirmūnų trikampio (Žirmūnų-Minties-Tuskulėnų g.) sutvarkymo projektas, kuriame numatyta, jog bus šalinami seni ir ligoti medžiai ir krūmai. Tačiau prasidėję darbai papiktino rajono gyventojus, kurie teigia, kad naikinami ir sveiki medžiai. Savo ruožtu Vilniaus savivaldybė nurodė, kad kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai.
© DELFI montažas

Kaip DELFI redakcijai rašė pasibaisėjusi Žirmūnų gyventoja, Vilniaus miesto savivaldybė tikino, jog dauguma medžių yra plonakamieniai (iki 16 cm), tačiau, pasak moters, socialiniuose tinkluose žmonės dalinosi nupjautų ir pažymėtų pjauti nuotraukomis, kuriose matyti medžiai beveik visi yra 30 cm skersmens ir storesni, kai kurie siekia virš 50 cm. Emocingai nurodė, kad „žemės plaučių budeliai nepaleidžia pjūklų iš rankų“.

„Jau nupjauti medžiai dauguma yra sveiki. Akiplėšiškai meluojama apie vykdomus darbus, gyventojai projekto rengime dalyvavo tik formaliai, kad užsidėtų projekto rengėjai pliusiuką, apie kertamus želdynus ir jų planą tylima iki šiol. Minties ir Tuskulėnų gatvės turi gražias liepų alėjas, gyventojai baiminasi jų netekti.

2018 m. priimtame Lietuvos Respublikos nutarime „Dėl kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių, ir krūmų priskyrimo saugotiniems“ teigiama, jog miesto teritorijoje medžiai, esantys virš 12 cm skersmens, yra saugotini. Akivaizdu, kad nesilaikoma įstatymų.

Gyventojai reikalauja Visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos komisijos ekspertizės. Nėra aišku, kaip ir ar skaidriai buvo atliekamas medžių būklės įvertinimas. Žirmūnai yra vienas iš sostinės rajonų, kuriame daugiausia kietųjų dalelių ore“, – tikino ji.

DELFI paprašė pakomentuoti, ar iš tikrųjų Žirmūnų mikrorajonas pasižymi didesniu negu įprasta užterštumu, taip pat, ar tikrai naikinami ir sveikieji medžiai.

„Vilniaus mieste aplinkos oro kokybė stebima keturiose automatinėse oro kokybės tyrimų stotyse, kurios nepertraukiamai matuoja oro teršalų koncentracijas. Stebėjimo duomenys rodo, kad oro užterštumas kietosiomis dalelėmis kasmet kinta. Kietųjų dalelių paros ribinė vertė negali būti viršijama daugiau nei 35 dienas per kalendorinius metus. Šiemet iki lapkričio 6 d. Žirmūnų OKTS buvo viršyta 15 dienų.

Pasiruošiant darbams, pirmiausia teritorijoje atliekami pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai. Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet pakankamai seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metų nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja. Nekontroliuojamas augmenijos augimas kėlė rimtų problemų, neleido augti vertingoms rūšims, kurių vietas užima invazinės rūšys.

Trikampyje pastebėta ir keletas itin senų, pavojingai pakrypusių medžių, kai sukelti medžių svorio centrai didele jėga verčia augalus iš silpnų, pažeistų kamieno pagrindų. Žirmūnų trikampio teritorijoje iš viso numatyta šalinti 165 pavojų keliančius ligotus, senus medžius bei krūmus, dauguma medžių yra mažiau nei 16 cm skersmens. Kur ir kokius medžius reikalinga šalinti, nustatė SĮ „Vilniaus planas“ architektai“, – komentavo specialistai.

Taip pat buvo pažymima, kad tiesiant pėsčiųjų ir dviračių takus daug dėmesio bus skirta miesto žaliosioms erdvėms: įvertinti esami želdiniai ir dedamos visos pastangos juos išsaugoti.

„Bus pašalinti uosialapiai klevai, nes šioje vietoje bus tiesiami dviračių ir pėsčiųjų takai bei kita infrastruktūra. Šalia naujų pėsčiųjų ir dviračių takų yra suplanuota pasodinti daugiau nei tris kartus – 567 naujų medžių ir 4220 krūmų, kurie apjungs žaliąsias erdves ir bus tarsi „žalieji koridoriai“.

Suprojektuotos naujos poilsio erdvės, kuriose gausu želdinių, ribojančių poilsio zonas nuo gyvenamųjų namų, gatvės triukšmo bei dulkių. Kadangi esami želdiniai rajone nebuvo gausūs rūšine sudėtimi, projektuojant naujas rūšis, buvo į tai atsižvelgta. „Žirmūnų trikampyje“ atsiras dekoratyvios tiek lapais, tiek žiedais medžių ir krūmų rūšys, pvz., lanksva, forzitija, jazminas ir kt., gudobelė, slyvos, raudonlapiai klevai ir kt. Želdynai bus papildyti spygliuočiais – serbinėmis, dygiosiomis eglėmis, kalninėmis bei juodosiomis pušimis. Parenkant želdinių rūšis atsižvelgta ir į tai, jog augalai pritrauktų kuo daugiau paukščių, todėl pasirinkti šermukšniai, gudobelės ir kt. medeliai.

Sutvarkytame Žirmūnų trikampyje bus įrengti, o kai kur rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takai, sporto ir aktyvaus poilsio aikštelės, rekreaciniai pėsčiųjų takai. Šalia Žirmūnų gatvės bus įrengtas pagrindinis skveras, jame formuojama keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštelė.

Už projekto įgyvendinimą yra atsakinga savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“, – tvirtino savivaldybė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.1875

Trys dienos Škotijoje: ką verta pamatyti per tokį trumpą laiką? (9)

Su vaikystės draugu nusprendėme pakeliauti po Škotiją ir pamatyti jos gamtą. Iš pradžių...

Gimusi mokytojauti: pasveikino garbingo jubiliejaus sulaukusią mokytoją (1)

Giedrą rudens vidurdienį į Jūratės kavinės pavėsinę Valkininkuose (kaip ir prieš virtinę...

Niūri rudens diena buvo nuspalvinta ryškiomis spalvomis, šiltais apkabinimais ir salsos ritmais (3)

Šeštadienį, lapkričio 9 dieną, minint tarptautinę dieną prieš rasizmą, Katedros aikštėje...

Suniokotos kapinės pašiurpino lankytojus: nesitikėjo tokių kaltininkų (20)

Prienų raj., tarp Jiezno ir Stakliškių, įkurtos Sudvariškių kapinės po kranklių atakos...

Kaune parodytas išskirtinis dėmesys gausioms šeimoms – surengtos nemokamos kartingo varžybos (1)

Šių metų spalio 31 dieną vidaus patalpų kartodromai „ Kartlandas “ bendradarbiaudami su...

Top naujienos

Orai: kasdien vis labiau vės (9)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems šalto arktinio anticiklono vakarinis...

Jaunuolis neįgaliojo vežimėlyje mokykloje krito nuo laiptų: mokykloje pradėtas tyrimas (28)

Cerebriniu paralyžiumi sergantis ir dar kaukolę susilaužęs devyniolikmetis ligoninėje, o...

Regionas, virš kurio neskrenda nė vienas lėktuvas: jokia aviacijos įmonė nenori tokių problemų (38)

Tibeto regionas yra pietinėje gausiai apgyvendintos Azijos dalyje. Čia susikerta Indijos ir...

Įvertinkite: Juozas Statkevičius pristatė fatališkai moteriai skirtą kolekciją (84)

Metų mados šou – kitaip talentingojo kutiurjė Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymo jau...

Lietuviai pelnė 34 taškus, „Lokomotiv“ atsitiesė Prancūzijoje (4)

Po keturių nesėkmių iš eilės Europos taurės varžybose į pergalių kelią grįžo su...

Metų mados šou: Statkevičiaus baltuoju kilimu žengė išsipusčiusios Lietuvos ir užsienio žvaigždės (129)

Metų renginys – taip dažnai pramogų pasaulio užkulisiuose yra įvardijamas kasmetinis dizainerio...

Politikams griebiantis paskutinio šiaudo, siūlo alternatyvą: padidinkime Seimo narių skaičių (391)

Seimas imasi siūlymų, kuriais rinkimų kartelė partijoms, patenkančioms į Seimą, siektų 4, o...

Katalonai sutriuškino „Fenerbahče“, baskai parklupdė CSKA

Septynis kartus paeiliui tarpusavio rungtynėse Stambulo „Fenerbahče“ skriausta „Barcelona“...

7 temos, labiausiai įaudrinančios seksualines fantazijas (5)

Mokslininkai įvardijo temas, kuriomis žmonės dažniausiai fantazuoja. Kurią pasirenkate jūs, kai...