aA
Vilniaus meras Remigijus Šimašius dar 2015 m. liepą nukėlė daug aistrų visuomenėje kėlusias Žaliojo tilto skulptūras, tačiau idėjos, kaip nors papuošti šią vietą nebuvo atsisakyta. Vilniaus miesto savivaldybė (VMS) nusprendė surengti „Žaliojo tilto meninių instaliacijų konkursą“ ir išrinkti du projektus, kuriuos eksponuotų visus 2019 m. Tačiau jo rezultatai supriešino ir internautus, ir dalyvius.
sculptures being removed from Vilnius' Green Bridge
© DELFI / Tomas Vinickas

Sulaukė pašaipų

Kaip rašoma VMS internetiniame puslapyje (projektų vizualizacijas galite pamatyti ČIA), konkurse dalyvavo keturi dalyviai – skulptorius Donatas Norušis, fotografas Saulius Paukštys, menininkai Paulius Zaviša ir Eglė Grėbliauskaitė.

Galiausiai buvo išrinkti du projektai: skulptoriaus Donato Norušio „Šeima“ ir žinomo fotografo Sauliaus Paukšto meninė instaliacija „Megarealybės gerumo aktyvatorius“. Pasak VMS, pakaitomis po pusmetį šios laikinos instaliacijos Žaliąjį tiltą turėtų puošti visus 2019 metus, kol jas pakeis nauji tęstinio konkurso laimėtojų projektai.

Visgi savivaldybės feisbuko paskyroje publikuotos šių projektų vizualizacijos susilaukė neigiamos komentatorių reakcijos ir pajuokų. Kai kurie klausė, ar rimtai bus vykdomi tokie projektai ir ar negėda juos rodyti viešai.

Konkursas sukėlė klausimų

Taip pat tokiu sprendimu pasipiktino ir vienas iš konkurso dalyvių, menininkas Paulius Zaviša, kuriam kilo daug klausimų dėl surengto konkurso įgyvendinimo ir vertinimo komisijos sudėties. Jo teigimu, komisiją sudarė ne meno ekspertai, o įvairių Lietuvos partijų atstovai.

„Komisijos nariai buvo Marius Skarupskas – LSDP (Lietuvos socialdemokratų partijos) frakcijos seniūnas; Romualda Poševeckaja – Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“ frakcijos narė; Paulė Kuzmickienė – TS-LKD (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų) frakcijos narė; Gediminas Rudžionis – frakcijos Tvarkos ir teisingumo seniūnas; Algis Čaplikas – frakcijos „Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai)“ seniūno pavaduotojas; Audronis Imbrasas – Liberalų sąjudžio frakcijos narys; Gintautas Terleckas – „Lietuvos sąrašo“ frakcijos narys. Būtent M. Skarupskas ir galėtų plačiau pakomentuoti, kokie buvo atrankos kriterijai“, – DELFI sakė jis.

Menininkas nesėdėjo rankų sudėjęs ir po rezultatų paskelbimo trumpu videoįrašu uždavė tris klausimus konkurso organizatoriams – pirma, kodėl buvo nuspręsta neviešinti visų projektų jau įvykus konkursui, antra, organizatoriai buvo užsiminę, kad projektas turėtų atsipindėti „žaliąją“ energiją ir turėti saulės bateriją. P. Zavišai pasirodė keista, jog meninė instaliacija „Šeima“ tokią turi, todėl klausė, ar tai tik sutapimas, ir trečia, pagrįstų abejonių jam kėlė komisijos kompetencija.

Menininkui viešai apie tai prakalbus, su juo susisiekė ir kita dalyvė, Eglė Grėbliauskaitė, kuri irgi nebuvo patenkinta šio konkurso įgyvendinimu.

Užtruko ieškant rėmėjų

P. Zavišos teigimu, dalyvauti šiame konkurse buvo sunku ir dėl iškeltų griežtų VMS sąlygų, koks gali būti finansavimas.

„Kartu tai nepigiai kainuojantis dalykas, teko ieškoti finansinių šaltinių. Užtrukau, kol juos radau, nes VMS iškėlė sąlygas, kad papildomas finansinis šaltinis pridės pasiūlymui taškų, tačiau rėmėjas negali tikėtis jokių nuorodų į savo kokias nors paslaugas ar produktus. Tai labai komplikavo pinigų paieškas, nes iš esmės tokia sąlyga sako, kad rėmėjas gali duoti pinigų, bet mainais negaus nieko“, – apie sunkumus kalbėjo jis.

Menininkas tikino, kad jo pasiūlymą būtų finansavusi Saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, nes prie instaliacijos būtų pritaisytas QR kodas, kurį nuskenavus būtų matomi Lietuvos draustiniai, nacionaliniai parkai, rezervatai ir juos palydintys tekstai.

Prielaidas kelia neteisingai

DELFI susisiekė su pagrindiniu idėjos papuošti Žaliąjį tiltą instaliacijomis iniciatoriumi Mariumi Skarupsku. Pasak jo, P. Zaviša prielaidas dėl konkurso kelia labai neteisingai.

„Komisija net nuostatuose buvo numačiusi viešinti projektus“, – komentavo jis ir pacitavo vieną iš nuostatų, kurioje nurodoma, kad „24. Administracijos direktorius, gavęs darbo grupės rekomendacijas, per 10 darbo dienų įsakymu patvirtina finansuojamų projektų sąrašą. /.../ Administracijos direktoriaus patvirtintas finansuojamų projektų sąrašas, taip pat projektai, kuriems finansavimas nebuvo skirtas, skelbiami interneto svetainėje“.

M. Skarupskas aiškino nežinąs, kodėl administracija to nepadarė ir pridūrė, kad jos neatstovauja, o komisija buvo nusprendusi tai padaryti (dabar jau matomi visi projektai VMS puslapyje – DELFI).

„Dėl kažkokios sąsajos su projektu „Šeima“. Čia yra kažkokia provokacija ir nesąmonė. Aš nežinau nei „Šeimos“ autoriaus, nei kažkokių papildomų reikalavimų projektams turėjau. Mano pirminė vizija išsakyta ČIA. Vilniaus miesto taryba nusprendė, kad Žaliojo tilto komisiją sudarys po vieną narį iš VMST (Vilniaus miesto savivaldybės tarybos – DELFI) frakcijos. Ir dar dėl komisijos – Žaliasis tiltas yra tapęs ir politiniu klausimu, gal tokia komisija galėjo įvertinti ir šį aspektą“, – teigė Vilniaus miesto tarybos narys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Gimusi mokytojauti: pasveikino garbingo jubiliejaus sulaukusią mokytoją (1)

Giedrą rudens vidurdienį į Jūratės kavinės pavėsinę Valkininkuose (kaip ir prieš virtinę...

Niūri rudens diena buvo nuspalvinta ryškiomis spalvomis, šiltais apkabinimais ir salsos ritmais (3)

Šeštadienį, lapkričio 9 dieną, minint tarptautinę dieną prieš rasizmą, Katedros aikštėje...

Suniokotos kapinės pašiurpino lankytojus: nesitikėjo tokių kaltininkų (18)

Prienų raj., tarp Jiezno ir Stakliškių, įkurtos Sudvariškių kapinės po kranklių atakos...

Kaune parodytas išskirtinis dėmesys gausioms šeimoms – surengtos nemokamos kartingo varžybos (1)

Šių metų spalio 31 dieną vidaus patalpų kartodromai „ Kartlandas “ bendradarbiaudami su...

Klaipėdiečiams uosto keliama tarša nebejuokinga: kas apsaugos mūsų vaikus? (58)

Klaipėdos vaikai kvėpuoja nebe sveikatai naudingu jodu nuo mūsų taip mylimos jūros, o chromu ir...

Top naujienos

Ukrainos milijardierius: šalis atsigręš į Rusiją (13)

Kai Igoris Kolomoiskis sako, kad Ukraina turėtų nusigręžti nuo Vakarų ir atsigręžti į...

Siaubingi faktai: Kėdainiuose nauja poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant žmonių kaulų (128)

Mažiau nei savaitę Kėdainiuose dirbantys archeologai atskleidė siaubingus faktus – apie 700...

Rusijos žvalgybos vadas žada „veidrodines priemones“, atsakant į malonę dviem rusų šnipams (56)

Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas penktadienį paskelbė, kad...

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (123)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė reikalauja beveik 2 milijonų eurų prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (161)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Vidą Antonovą pažinojęs režisierius prabilo apie mažai kam matytą jo pusę: kraštutinumai šeimoje kėlė didžiausią nuostabą (14)

Lapkričio 14-osios dienos rytą nuo kraujo vėžio mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Zenonas...

Niūrios žinios iš vienos pavojingiausių vietų Žemėje: ima aižėti radioaktyvių atliekų pilnas kapas (9)

Maršalo Salų gyventojai branduolinių atliekų saugojimo vietą – Runito kupolą – vadina kapu...

Romas Lazutka. Dėl nedidinamų algų kalti visi, bet labiausiai mes patys (94)

Valdžia skriaudžia dėstytojus, išsižada kitąmet 10 proc. didinti algas. Doc. M. Jastramskis...

Neapsikentė ir Tapinas: jei prieš 3 metus į LFF būtų atėję vyrai juodais kostiumais ir kaukėmis... (16)

Paskutinis Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimas Europos čempionato atrankos rungtynėse su...

Šokiruojanti statistika – apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus (7)

Stereotipus apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus Lietuvoje, pilnai patvirtina statistiniai...