aA
Nėščiosioms dalinami specialūs ženkleliai privertė vilnietę susimąstyti: ar tikrai žmonių ženklinimas ir bandymas išskirti iš kitų yra būtinas? Gal užtektų tiesiog daugiau bendrauti tarpusavyje, paprašyti, jei ko reikia?
Akcija „Čia vienu daugiau“
© Vilniaus savivaldybė

„Šiandien pastebėjau Vilniaus viešąjame transporte naują akciją, kuria siekiama paženklinti besilaukiančias moteris specialiai tam skirtais ženklais. Taip norima paskatinti kartu važiuojančius keleivius užleisti vietą.

Sutinku, kad idėja gera, bet pats jos įgyvendinimas labai prastas. Iš istorijos, manau, jau turėjome būti pasimokę, kad žmonių ženklinimas ir bet kokia segregacija niekada nebuvo duodantis naudos. Tai skatina supriešinimą ir netgi tam tikrą žmonių pažeminimą. Nėščias moteris mes turime gerbti, o ne joms įsegti auskarus kaip amerikietiškame seriale ar lietuviško kaimo laukuose. Kas toliau? Paženklinsime pensininkus? Svetimšalius?

Kas turėtų būti daroma, tai skatinamas dialogas viešąjame transporte. Įprastai gyvenime žmonės, norėdami suprasti vienas kitą, kalbasi. Tačiau viešąjame transporte norima supratimą pasiekti apsikarstant ženklais, auskarais ar plakatais. Jeigu sėdintis ir galintis užleisti vietą to pats nedaro, galima jo paklausti, ar galėtų tai padaryti. Reikia išmokti kalbėtis. Mes nemokame skaityti vienas kito minčių!

Pamenu savo nėštumo metus ir paklausus, ar galėčiau atsisėsti, visada sulaukdavau teigiamo atsakymo. Nereikėjo kaskart būti prisisegus ženklų, kad galėčiau atsisėsti. Taip pat nereikėdavo stovėti ir būti piktai, kad kokie žmonės blogi, nes nesupranta! Tiesiog reikėdavo mandagiai paklausti ir žmonės nebeatrodydavo tokie blogi aplinkui. Linkiu visiems daugiau kalbėtis, šypsotis ir nereikės išleisti tūkstančių reklamos kampanijoms, kurios užsegs tau ženklą, kad tu dabar esi kitokia ar kitoks“.

Vilnietei užkliuvo ženkliukai nėščiosioms: kas toliau? Paženklinsime pensininkus ir svetimšalius?
© Saulius Žiūra


Į skaitytojos pastabas atsako įmonės „Susisiekimo paslaugos“ Komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė:

– Vilniuje šį birželį iš tiesų startavo socialinė kampanija „Čia vienu daugiau“. Jos tikslas – skatinti viešojo transporto keleivius pasirūpinti saugesne besilaukiančių moterų kelione. Būsimoms mamoms yra dovanojami specialūs ženkliukai su užrašu „Čia vienu daugiau“, o keleiviai raginami pastebėti jas, užleisti vietą, nesistumdyti. Tokiu būdu keleiviai yra skatinami kurti draugišką atmosferą autobusuose ir troleibusuose, kad keliauti visiems būtų jaukiau ir saugiau.

Vilnius, kaip modernus, atviras naujovėms ir sparčiai augantis miestas, yra dėmesingas visiems sostinės gyventojams, kad jie skirtingose miesto erdvėse jaustųsi komfortiškai. Šiemet rekordiškai atnaujindami sostinės viešąjį transportą, pačius keleivius norime paskatinti kurti draugišką atmosferą jame, kad keliauti visiems būtų jaukiau. Keleivių patogumas ir saugumas yra kasdienė mūsų įmonės atsakomybė, todėl nuolat tiek viešajame transporte, tiek organizuodami kitas savo veiklas, raginame keleivius būti supratingais ir pastebėti tas visuomenės grupes, kurios yra jautresnės.

Ženkliukus puošia užrašas ir vizualinis simbolis ČIA VIENU DAUGIAU. Pristatydami juos skatiname tiek pačių keleivių supratingumą, tiek ir būsimųjų mamų elgesio pokytį, drąsinant jas įsisegti ženkliuką ir taip aplinkiniams parodyti, kad saugo ir dar vieną gyvybę, kurią reikia ypatingai prižiūrėti ir globoti.

Socialinių kampanijų būsimoms mamytėms idėja yra populiari visame pasaulyje. Kampanijų, kurios susijusios būtent su dėmesiu viešuoju transportu keliaujančioms besilaukiančioms moterims, tikslas yra skatinti viešojo transporto keleivius pasirūpinti besilaukiančių moterų kelione. Būsimos mamos segi specialius ženkliukus, kurie padeda keleiviams jas pastebėti ir užleisti vietą, skatina iš esmės būti dėmesingesniems. Nusprendėme, kad ir Vilniuje, atėjo laikas tokiai iniciatyvai. Svarbiausia, kad važiuodami autobusais ir troleibusais saugiai, patogiai ir geros nuotaikos pasiektume kelionės tikslą, o supratingas ir mandagus elgesys su kitais keleiviais yra vienas esminių elementų puoselėjant kultūrą viešajame transporte.

Norime pabrėžti, kad sprendimas segėti arba nesegėti tokio ženkliuko yra pačios būsimosios mamos pasirinkimas. Sulaukėme daugybės pačių nėščiųjų, o taip pat ir viešojo transporto keleivių teigiamų atsiliepimų ir palaikymo šiai kampanijai, tad tikime, kad ji neabejotinai prisidėjo prie kultūros ir supratingumo viešajame transporte puoselėjimo.

Ženkliukai būsimoms mamoms dovanojami Vilniaus miesto poliklinikose, ligoninėse, „Susisiekimo paslaugų“ Klientų aptarnavimo centruose, moterų studijose. Dabartinis platinimo vietų sąrašas patalpintas čia, o ateityje planuojama jį pildyti: http://vilniustransport.lt/ciavienudaugiau.

Kasmet Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis, gimsta maždaug 11 tūkst. mažųjų vilniečių, o pirmajame šios kampanijos etape iš viso išdalinta apie 5 tūkst. ženkliukų. Pati kampanija nėra konkrečiai apibrėžta laike – ženkliukų dalinimas ir bendradarbiavimas su platinimo kanalais tikrai bus tęsiamas.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Utena įrodė: ir valstybines šventes galima švęsti įdomiai

Pirmą kartą mane nustebino, kad valstybinė šventė gali būti įdomi, labai jautri, kad gali...

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (455)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Katę priglaudė spontaniškai, bet bijojo vyro reakcijos (10)

2014 metais, spėju, kad pavasarį, Obelių miestelyje, Rokiškio rajone, šį pasaulį išvydo...

Nieko nenorėjau daugiau matyti ir girdėti – man reikėjo šuns (10)

Prieš 4 metus išgyvenau savo mylimo šuns , su kuriuo, galima sakyti, užaugau, netektį. Pusę...

Pilietiškumo pamoka „Atmintis gyva, nes liudija...“ Vilniaus Senvagės gimnazijoje (2)

1991 m. sausis... dienos, tapusios istorija, parodžiusios, kokia gali būti vieninga tauta ir kurios...

Top naujienos

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (217)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (191)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (829)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (109)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (831)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (403)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Geriausiu savo žaidėju Lekavičių vadinantis PAO treneris: jis neišpildo tik vieno prašymo (1)

Rickas Pitino iki šiol nebuvo viešėjęs Lietuvoje, bet apie lietuvius atsiliepia labai pagarbiai. O...

Mėnesį viena po Aliaską keliavusi lietuvė: be pagalbos išlikti čia itin sudėtinga (4)

„Aplankiau apie 50 įvairiausių pasaulio šalių. Jos buvo savaip gražios, įdomios ir...

Dviejų vaikų mama per metus susitaupė 30 tūkst. dolerių: pasidalijo 8 patarimais, kaip tai padaryti ir jums (29)

Olivia White sugebėjo sutaupyti 30 tūkst. dolerių per 12 mėnesių po to, kai pasiryžo nedideliems...

Nauja „Instagram“ bendruomenė sukėlė tikrą perversmą: nuo šiol moterys išdidžiai demonstruoja savo žilų plaukų grožį (8)

Senovėje žili plaukai buvo siejami su išmintimi ir žiniomis – tokia asociacija vis dar...