aA
Nežymėti policijos automobiliai – prevencija, ar provokavimas pažeidžiant KET? Šitai parašyti paskatino du epizodai. Abu apie tai, kaip dirba kelių policijos pareigūnai su nežymėtais automobiliais. Pirmą prieš keletą dienų mačiau per TV laidą „Reidas“. Antrąjį vakar parodė draugas – DELFI reportažas, kaip pareigūnai nežymėtu automobiliu sustabdė JAV pilietį, važiavusį 210 km/h greičiu.
Vairuotojas įtūžo dėl pareigūnų elgesio
© DELFI / Ainis Gurevičius

Abiejuose epizoduose veiksmas vyko beveik taip pat – pastebėjus pažeidėją dėl kažkokių priežasčių jis stabdomas ne iš karto, o kurį laiką (pagal greitį – visai netrumpai) paskui jį pasivažinėjus. Galima aptarti antrąjį epizodą apie sustabdytą amerikietį, nes vaizdo įrašą visi gali pasižiūrėti.

Vaizdo įrašo pradžioje rodomas greitis – apie 150 km/h (žinoma, neaišku, kiek laiko iki to epizodo buvo važiuojama). Aplenkus kelyje besimaskatuojantį mikroautobusą, labai greitai tampa apie 170-180 km/h. Per maždaug 25 sekundes persekiojamas „Mercedes-Benz“ pasiekia apie 200 km/h greitį. Galų gale, praėjus praktiškai minutei nuo vaizdo įrašo pradžios, pareigūnai pradeda automobilį stabdyti, kai greitis pasiekia tuos 210 km/h. Čia ir kyla pirmasis mano klausimas – ko laukiama, kodėl stabdoma ne iš karto? Arba kodėl stabdo 210, o ne 240?

Argumentų saugumo kelyje prevencijai neįžvelgiu – vietoj vieno skriejančio automobilio turime du. Logiškas paaiškinimas, kodėl nestabdoma tarkim, kai greitis siekia 170 km/h – laukiama, kol bus peržengta toji >50 km/h riba, įskaitant visas vairuotojo naudai esančias paklaidas. Nesvarbu, tikriausiai, kad per tą minutę važiavimo iš paskos gali daug kas įvykti. Toliau pavadinime yra žodžiai apie KET pažeidimą. Ir ne be reikalo.

Būtų įdomu išgirsti atsakymą , ar po tokio patruliavimo, ir vairavęs pareigūnas užsidirba riebią baudą? Nes skaityti moku jau labai seniai, o Kelių Eismo Taisyklėse, 186 punkte, rašoma: „186 - Specialiųjų transporto priemonių vairuotojai, turintys leidimus naudoti mėlynus ir raudonus švyturėlius ir specialiuosius garso signalus, gali naudotis įjungtais mėlynais ir raudonais (arba tik mėlynais) švyturėliais ir specialiaisiais garso signalais tik tuo atveju, kai tai būtina gelbėjant žmogaus gyvybę, sveikatą ar turtą, užtikrinant viešąją tvarką ir eismo saugumą, sulaikant įtariamus padariusius teisės pažeidimą asmenis, eskortuojant ir lydint Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytus saugomus asmenis. Specialiųjų transporto priemonių vairuotojai, važiuodami kelyje su įjungtais mėlynais ir raudonais (arba tik mėlynais) švyturėliais (kurie turi būti matomi 360º kampu) ir specialiaisiais garso signalais, gali nepaisyti Taisyklių V, X, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX, XXI, XXII skyrių ir 1–3 priedų reikalavimų ir pasinaudoti pirmenybe tik tuo atveju, jeigu nepakenks eismo saugumui, ir tik tada, kai įsitikina, kad jiems duodamas kelias. Šia teise taip pat naudojasi transporto priemonių, kurias lydi specialiosios transporto priemonės, vairuotojai.“

Pagal tai, kas parašyta, kiekvienas, mokantis skaityti, tikriausiai supranta, kad čia neužsimenama apie jokią teisę specialiajam transportui įsibėgėti iki pažeidėjo greičio, ir švyturėlius ir signalą jungti tada, kada patinka. Švyturėliai ir garsinis signalas turėjo būti įjungtas viso persekiojimo metu. Kitaip, kaip ir šio bei kitų panašių atvejų metu, nežymėtą automobilį vairavęs pareigūnas turėtų gauti pasirašyti tokį patį ATPK pažeidimo lapelį, kaip ir sustabdytasis. Čia tik aptariau konkretų atvejį, kurį viešindama policija didžiuojasi savo darbo vaisiais.

Tačiau kur policijos atsakymai į klausimus, kurie jau seniai uždavinėjami, bet ignoruojami? Apie greitėjimo juostose, ant viadukų ar patiltėse paliekamus slaptuosius „kablukus“ su stacionariais radarais. Apie provokavimą greitėti prisikabinus prie automobilio galo. Viskas užmėtoma statistika apie vaisingą prevencinę veiklą, kurią atlieka nežymėti tarnybiniai automobiliai. Tie patys, kurie, mano galva, pažeidėją stabdo ne iš karto pastebėję, o kai pažeidėjas pasiekia tam tikrą greitį, kai pakankamai pasimėgauja dideliu greičiu (adrenalinas gi), kai išsigąsta kad pasibaigs kuras ar viršys dienos normą (kodėl ne?), kai tarnybinis automobilis jau „netraukia“ o kai pažeidėjo vis dar tolsta(labai realu)? Nes čia tik tikėjimo reikalas, ar pažeidėjas per tą minutę, kol mes paskui jį važiuosim, ką nors užmuš ar neužmuš.

Būtų malonu ir įdomu išgirsti Kelių Policijos atstovo atsakymus į šiuos pastebėjimus ir konkrečias situacijas. O nežymėtus tarnybinius automobilius vairuojantys pareigūnai užsiima ne tik prevencija, bet ir provokacijomis. Suprantama, juk jie irgi vyrai. Ačiū už dėmesį.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris:

„Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad policijos pareigūnai, vykdydami jiems priskirtą eismo priežiūros funkciją,  vadovaujasi Policijos patrulių veiklos instrukcija, kurioje yra nurodyti policijos patruliui keliamų uždavinių vykdymui galimi patruliavimo būdai ir priemonės.

Skaitytojo pateiktoje informacijoje pateikti faktai bus ištirti.“

Norite pasidalinti savo patirtimi? Tai galite padaryti žemiau:


|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naktį dangų nušvietė supermėnulis – skaitytojai užfiksavo įstabiausius vaizdus (5)

Naktį iš balandžio 7 į 8 turėjome galimybę išvysti neįprastai didelį mėnulį. Rausvasis...

Karantine įžvelgė ir privalumų: gal atsigaus braškančios santuokos (94)

Naujasis koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje sukėlė nemažai sumaišties. Gyvenimas tam tikrose...

Finansų ekspertė įspėjo, ko jokiu būdu šiuo laiku nereiktų daryti su santaupomis (98)

Taupyti ar netaupyti – tokį klausimą keliame šiuo laiku. Kaip elgtis su savo finansais krizės...

Įspūdžiai Vilniaus centre: būriais iš Baltarusijos vežami vyrai girti ir pusnuogiai šlaistosi po kiemą (319)

Kadangi žinias pasiskaitau dažniausiai „Delfi“ portale, nusprendžiau kartu su jumis...

Studentė atvirai: sunkioje situacijoje mano karta pasirodė blogiausiai (179)

Pabudus ryte atrodo, kad sapnai yra panašesni į realybę nei tai, kas dabar vyksta mūsų visų...

Top naujienos

Veryga patikslino: net jei karantinas švelnės, kai kurios paslaugos sugrįš labai negreitai (103)

Nors trečiadienį Vyriausybėje karantino laikotarpis bus dar pratęstas bent dviem savaitėms,...

Po iš Santarų pabėgusios moters kelionės autobusu – siūlo visiems keleiviams izoliuotis jai patvirtintas koronavirusas (419)

Antradienį Vilniuje iš Santaros klinikų Infekcinių ligų centro per langą pabėgusi moteris (gim....

Lietuvoje dėl koronaviruso 21 asmens būklė yra sunki papildyta 12.49; vasaros renginių siūlo dar neatšaukti (130)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pristatė naujienas, susijusias su...

Astravo atominėje elektrinėje – 15 koronaviruso atvejų: skelbiama, kad visi užsikrėtusieji Rusijos piliečiai (4)

Identifikuota 15 koronavirusu užsikrėtusių Rusijos piliečių, atvykusių į Astravo atominę...

Dar viena ES šalis švelnina karantino gniaužtus – atidaro mažas parduotuves, leis būtinas keliones į užsienį (119)

Lietuvos vyriausybei svarstant, kaip galėtų būti švelninamas karantinas, dar viena Europos...

Prieš artėjančias Velykas – slaugytojos kreipimasis: padėkite mums (259)

Slaugytoja Vera savo feisbuko paskyroje pasidalino kreipimųsi į visuomenę artėjant Šv. Velykoms...

Iš savivaldybių – įspėjimo signalai: dėl mažėjančių GPM įplaukų gali tekti priimti sunkius sprendimus (79)

Siekdamos suvaldyti koronaviruso situaciją ir dėl šalyje įvesto karantino savivaldybės visoje...

Gydytoja apie koronavirusą Baltarusijoje: katastrofa, sėdime ant parako statinės (98)

Dauguma Baltarusijos sostinės Minsko ligoninių šiuo metu jau pritaikytos pacientams, sergantiems...

Šeštadienį lietuvių laukia dar vienas skrydis iš Londono (19)

Šiuo metu užsienio šalyse yra likę 180 Lietuvos piliečių, negalinčių sugrįžti namo,...

„The Roop“ dainą „On Fire“ ironiškai perkūrė pagal karantiną: tikiuosi, kad nebūsim suprasti neteisingai (1)

Teatro, kino ir televizijos aktorius Arnas Ašmonas kartu su broliu Aidu karantino metu laiko veltui...

|Maža didelių žinių kaina