Kovo 10 d., minėdama Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-etį, didžiulė, vieninga Užupio bendruomenė susirinko į iškilmingą renginį paliudyti, kad Užupio gimnazija turi senas kovos už laisvę tradicijas, kad laisvės dvasia negęsta šiandien besimokančio jaunimo širdyse.
© Organizatorių nuotr.

Šventėje dalyvavo daug garbingų svečių, dabartiniai ir anksčiau gimnazijoje mokęsi mokiniai, dirbantys ir anksčiau dirbę mokytojai. Apie organizacijos veiklą visiems susirinkusiems trumpai papasakojo Užupio gimnazijos direktorė Virginija Navickienė:

„Pokario metais mokykloje, kuri vadinosi Vilniaus 16-oji vidurinė mokykla, veikė slapta organizacija „Laisva Lietuva". Ji sutelkė apie 48 narius. Veikė trejus metus, nuo 1958-ųjų iki 1961-ųjų kol jos nesusekė KGB. Jauni žmonės slapta rinkosi į susirinkimus, planavo, kaip kovoti prieš sovietų diktatūrą. Jie naktimis platino atsišaukimus, Vasario 16-osios proga iškeldavo trispalvę, ant valstybinių pastatų sienų užrašydavo antisovietinio turinio šūkius.

Tokie užrašai atsirasdavo ant Arkikatedros varpinės sienos, ant šv. Petro ir Povilo bažnyčią supančios sienos, Vilniaus universiteto. 1960 m. pabaigoje Vilniuje ir Kaišiadoryse išplatinta apie 800 antisovietinio turinio lapelių. 1960 m. gegužės 1 d. „Laisva Lietuva“ lietuvišką trispalvę, kurią siuvo patys, iškėlė ant Trijų kryžių kalno. Jų tikslas buvo didelis - nepriklausomybės atkūrimas. Organizaciją įkūrė Vladas Šakalys, Stanislovas Žvirgždas ir Vitas Vosylius.

Stojant į organizaciją reikėjo duoti priesaiką, iš esmės tai buvo gerai žinoma skautų priesaika „Dievui ir Tėvynei“. Prisiekiama dažniausiai būdavo Vlado Šakalio mamos bute. Visus organizacijos dokumentus (narių sąrašą, susirašinėjimą ir kt.) užšifruodavo. Šifrą sugalvodavo Stanislovas Žvirgždas ir Vladas Šakalys. Gal todėl pavyko išsilaikyti net 3 metus.

1961 m. pavasarį pasipuošę su gėlėmis rankose mokiniai susirinko aktų salėje laikyti pirmo egzamino – rašyti lietuvių kalbos rašinio. Tačiau įėjęs mokyklos direktorius septyniems mokiniams liepė palikti egzamino salę. Jiems nebuvo leista laikyti egzamino. Prasidėjo tardymai KGB. 5 mokiniai buvo ištremti į Mordovijos koncentracijos stovyklą. Tai – Vladas Šakalys, Vitas Vosylius (6 m.), Algimantas Baltrušis (5 m.), Stanislovas Žvirgždas ir Romualdas Ragaišis (4 m.). Daliai mokinių nebuvo leista baigti mokyklos, dalis jų galėjo baigti kitais metais.

Klasės auklėtojas Algirdas Vytėnas, fizikas, buvo atleistas iš darbo be teisės mokytojauti, direktorius Valentinas Sikorskis atleistasis darbo."

Susirinkime prie gimnazijos durų buvo pristatyti svečiai: šalies Prezidentas Valdas Adamkus, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, kai kurie Seimo nariai, buvęs gimnazijos direktorius Algimantas Šventickas, politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkas Petras Musteikis, Kastytis Stalioraitis, parašęs knygą apie organizaciją „Laisva Lietuva“, Užupio Respublikos prezidentas Romas Lileikis, premjeras Sakalas Gorodeckis, kunigas Julius Sasnauskas, „Menų inkubatoriaus“ direktorius Giedrius Bagdonas.

Dėmesio centre atsidūrė „Laisvos Lietuvos“ nariai. Tylos minute buvo pagerbti mirusieji: Vladas Šakalys, organizacijos įkūrėjas ir vadovas, po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu, Vitas Vosylius, organizacijos įkūrėjas, organizacijos narės Dalia Navadničėnaitė ,Virginija Obolevičiūtė, Gertrūda Vaitoškaitė.

Į susirinkusius svečius įtaigiu žodžiu prabilo organizacijos narys Romaldas Ragaišis. Jis prisiminė, kokie idealai skatino jaunus žmones susitelkti, palinkėjo visiems nepamiršti istorijos. Prezidentas Valdas Adamkus pasveikino su Nepriklausomybės švente ir palinkėjo branginti laisvę, mylėti Lietuvą gerais darbais.

Norėdama įamžinti pasiaukojamą jaunų žmonių drąsą Užupio gimnazija atidengė atminimo lentą, skirtą organizacijos „Laisva Lietuva“ veiklai įamžinti. Atminimo lentą savo lėšomis pagamino ir padovanojo gimnazijai skulptorius Tadas Gutauskas. Lentą atidengė Albertas Juozėnas, Romaldas Ragaišis, Tadas Gutauskas ir gimnazijos direktorė Virginija Navickienė.

Paskui lenta buvo pašventinta ir nuaidėjus patriotinei mokinių choro dainai visi buvo pakviesti į aktų salę, kur vyko iškilmingas Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio minėjimas. Gimnazistai papasakojo, kaip rinko medžiagą apie organizacijos narius Salviniją Kalesnikaitę, Žydrę Braziūnaitę, Romaldą Ragaišį, susipažino su jų gyvenimu ir veikla.

Minėjime apie organizacijos veiklą prisiminimais dalinos Danutė Maceinaitė- Mickūnienė , Albertas Juozėnas, Aneta Šlegel, apie tėvo Vlado Šakalio veiklą pasakojo Narimantas Šakalys. Jis pabrėžė, kad pagrindinė tėvo gyvenimo prasmė buvo laisvė. Jis tuo gyveno. Narimantas palinkėjo laisvės visiems pirmiausia savo širdyse. Prisiminimai pynėsi su antrųjų klasių gimnazistų atliekamomis laisvės kovų dainomis, visus sužavėjo Kotrynos Juodzevičiūtės ir jos tėčio atliekamos laisvės dainos, Gertrūdos Mažeikaitės sukurtas eilėraštis apie Vladą Šakalį.

Minėjimo kulminacija - iškilmingas deklaracijos, kurioje pasižadama atminti puoselėtas praeities kartų vertybes, skaitymas ir pasirašymas. Pirmiausia pasirašyti pakviesti organizacijos „Laisva Lietuva“ nariai, paskui po jos tekstu galėjo pasirašyti visi norintys geros valios žmonės.

Renginys parodė, kad ta pačia patriotine ugnimi dega kelių kartų širdys, kad gyvas praeities kartų pasiaukojimo atminimas, kad Užupio gimnazijos bendruomenė pasiryžusi jį išsaugoti ir puoselėti.

Siekdami įtvirtinti bendruomeniškumą buvę gimnazijos mokiniai paskelbė apie „Alumni“ klubo steigimą gimnazijoje ir pakvietė visus norinčius įsitraukti į jo veiklą.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių jaunimas Vokietijoje susitiko su garbiais svečiais (1)

Vokietijos lietuvių sąjunga (VLJS) paskutinį spalio savaitgalį kvietė užsienyje gyvenančius...

Išvardino miuziklo „Kakės Makės gimtadienis“ trūkumus: teatre veiktų puikiai, bet ne arenoje (142)

Sekmadienį Vilniuje įvyko pirmasis miuziklo „ Kakės Makės gimtadienis“ parodymas. Visi...

Pristatyta nauja knyga apie menininką Gerardą Bagdonavičių ir Šiaulių krašto ekslibrisus

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) 2017 m. rudenį išleido knygą...

Upeivės nuotykiai Rusnėje: visada reikia būti atsargiam, kai prašai (2)

Yra sakoma: „Būk atsargus prašydamas, nes gali tai gauti“. Keletą praėjusių sezonų mes,...

Padėkime vaikams gyventi aktyviau ir mažiau leisti laiko prie kompiuterio (5)

Esu jaunas treneris Sambo (imtynių) Natas Akmanavičius, treniruoju vaikus, užsiimu pats sportu ir...

Top naujienos

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (188)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (115)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (53)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Vaistus be receptų pirko dvejus metus: papasakojo, kiek laukia pas gydytojus eilėse (567)

Pakeitus tvarką ir sudarius galimybę vaistinėse lankytis slaptiesiems pirkėjams, kilo nenumatytų...

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (81)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (2)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.

Modelis parduoda savo nekaltybę: varžėsi arabų verslininkas, Holivudo aktorius ir Rusijos politikas (69)

Modeliu dirbanti jauna mergina, interneto aukcione paskelbusi apie savo nekaltybės pardavimą,...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (40)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Maskvoje – karjeros mačą sužaidęs Janas Vesely, Rodriguezo stebuklas ir dramatiška „Fenerbahce“ pergalė (2)

Eurolygos čempionų titulą ginanti Stambulo „Fenerbahce“ (5/3) 8-ame ture 95:93 (27:16,...

Jautri akimirka: bandomieji gyvūnai pirmąkart išvysta saulės šviesą (8)

Praėjusią vasarą fotografė Rachele Totaro fotografavo peles ir žiurkes . Vis dėlto,...