aA
Kovo 10 d., minėdama Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-etį, didžiulė, vieninga Užupio bendruomenė susirinko į iškilmingą renginį paliudyti, kad Užupio gimnazija turi senas kovos už laisvę tradicijas, kad laisvės dvasia negęsta šiandien besimokančio jaunimo širdyse.
Užupio gimnazijoje vyko ypatinga nepriklausomybės minėjimo šventė
© Organizatorių nuotr.

Šventėje dalyvavo daug garbingų svečių, dabartiniai ir anksčiau gimnazijoje mokęsi mokiniai, dirbantys ir anksčiau dirbę mokytojai. Apie organizacijos veiklą visiems susirinkusiems trumpai papasakojo Užupio gimnazijos direktorė Virginija Navickienė:

„Pokario metais mokykloje, kuri vadinosi Vilniaus 16-oji vidurinė mokykla, veikė slapta organizacija „Laisva Lietuva". Ji sutelkė apie 48 narius. Veikė trejus metus, nuo 1958-ųjų iki 1961-ųjų kol jos nesusekė KGB. Jauni žmonės slapta rinkosi į susirinkimus, planavo, kaip kovoti prieš sovietų diktatūrą. Jie naktimis platino atsišaukimus, Vasario 16-osios proga iškeldavo trispalvę, ant valstybinių pastatų sienų užrašydavo antisovietinio turinio šūkius.

Tokie užrašai atsirasdavo ant Arkikatedros varpinės sienos, ant šv. Petro ir Povilo bažnyčią supančios sienos, Vilniaus universiteto. 1960 m. pabaigoje Vilniuje ir Kaišiadoryse išplatinta apie 800 antisovietinio turinio lapelių. 1960 m. gegužės 1 d. „Laisva Lietuva“ lietuvišką trispalvę, kurią siuvo patys, iškėlė ant Trijų kryžių kalno. Jų tikslas buvo didelis - nepriklausomybės atkūrimas. Organizaciją įkūrė Vladas Šakalys, Stanislovas Žvirgždas ir Vitas Vosylius.

Stojant į organizaciją reikėjo duoti priesaiką, iš esmės tai buvo gerai žinoma skautų priesaika „Dievui ir Tėvynei“. Prisiekiama dažniausiai būdavo Vlado Šakalio mamos bute. Visus organizacijos dokumentus (narių sąrašą, susirašinėjimą ir kt.) užšifruodavo. Šifrą sugalvodavo Stanislovas Žvirgždas ir Vladas Šakalys. Gal todėl pavyko išsilaikyti net 3 metus.

1961 m. pavasarį pasipuošę su gėlėmis rankose mokiniai susirinko aktų salėje laikyti pirmo egzamino – rašyti lietuvių kalbos rašinio. Tačiau įėjęs mokyklos direktorius septyniems mokiniams liepė palikti egzamino salę. Jiems nebuvo leista laikyti egzamino. Prasidėjo tardymai KGB. 5 mokiniai buvo ištremti į Mordovijos koncentracijos stovyklą. Tai – Vladas Šakalys, Vitas Vosylius (6 m.), Algimantas Baltrušis (5 m.), Stanislovas Žvirgždas ir Romualdas Ragaišis (4 m.). Daliai mokinių nebuvo leista baigti mokyklos, dalis jų galėjo baigti kitais metais.

Klasės auklėtojas Algirdas Vytėnas, fizikas, buvo atleistas iš darbo be teisės mokytojauti, direktorius Valentinas Sikorskis atleistasis darbo."

Susirinkime prie gimnazijos durų buvo pristatyti svečiai: šalies Prezidentas Valdas Adamkus, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, kai kurie Seimo nariai, buvęs gimnazijos direktorius Algimantas Šventickas, politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkas Petras Musteikis, Kastytis Stalioraitis, parašęs knygą apie organizaciją „Laisva Lietuva“, Užupio Respublikos prezidentas Romas Lileikis, premjeras Sakalas Gorodeckis, kunigas Julius Sasnauskas, „Menų inkubatoriaus“ direktorius Giedrius Bagdonas.

Dėmesio centre atsidūrė „Laisvos Lietuvos“ nariai. Tylos minute buvo pagerbti mirusieji: Vladas Šakalys, organizacijos įkūrėjas ir vadovas, po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu, Vitas Vosylius, organizacijos įkūrėjas, organizacijos narės Dalia Navadničėnaitė ,Virginija Obolevičiūtė, Gertrūda Vaitoškaitė.

Į susirinkusius svečius įtaigiu žodžiu prabilo organizacijos narys Romaldas Ragaišis. Jis prisiminė, kokie idealai skatino jaunus žmones susitelkti, palinkėjo visiems nepamiršti istorijos. Prezidentas Valdas Adamkus pasveikino su Nepriklausomybės švente ir palinkėjo branginti laisvę, mylėti Lietuvą gerais darbais.

Norėdama įamžinti pasiaukojamą jaunų žmonių drąsą Užupio gimnazija atidengė atminimo lentą, skirtą organizacijos „Laisva Lietuva“ veiklai įamžinti. Atminimo lentą savo lėšomis pagamino ir padovanojo gimnazijai skulptorius Tadas Gutauskas. Lentą atidengė Albertas Juozėnas, Romaldas Ragaišis, Tadas Gutauskas ir gimnazijos direktorė Virginija Navickienė.

Paskui lenta buvo pašventinta ir nuaidėjus patriotinei mokinių choro dainai visi buvo pakviesti į aktų salę, kur vyko iškilmingas Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio minėjimas. Gimnazistai papasakojo, kaip rinko medžiagą apie organizacijos narius Salviniją Kalesnikaitę, Žydrę Braziūnaitę, Romaldą Ragaišį, susipažino su jų gyvenimu ir veikla.

Minėjime apie organizacijos veiklą prisiminimais dalinos Danutė Maceinaitė- Mickūnienė , Albertas Juozėnas, Aneta Šlegel, apie tėvo Vlado Šakalio veiklą pasakojo Narimantas Šakalys. Jis pabrėžė, kad pagrindinė tėvo gyvenimo prasmė buvo laisvė. Jis tuo gyveno. Narimantas palinkėjo laisvės visiems pirmiausia savo širdyse. Prisiminimai pynėsi su antrųjų klasių gimnazistų atliekamomis laisvės kovų dainomis, visus sužavėjo Kotrynos Juodzevičiūtės ir jos tėčio atliekamos laisvės dainos, Gertrūdos Mažeikaitės sukurtas eilėraštis apie Vladą Šakalį.

Minėjimo kulminacija - iškilmingas deklaracijos, kurioje pasižadama atminti puoselėtas praeities kartų vertybes, skaitymas ir pasirašymas. Pirmiausia pasirašyti pakviesti organizacijos „Laisva Lietuva“ nariai, paskui po jos tekstu galėjo pasirašyti visi norintys geros valios žmonės.

Renginys parodė, kad ta pačia patriotine ugnimi dega kelių kartų širdys, kad gyvas praeities kartų pasiaukojimo atminimas, kad Užupio gimnazijos bendruomenė pasiryžusi jį išsaugoti ir puoselėti.

Siekdami įtvirtinti bendruomeniškumą buvę gimnazijos mokiniai paskelbė apie „Alumni“ klubo steigimą gimnazijoje ir pakvietė visus norinčius įsitraukti į jo veiklą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Motinos dieną alytiškių šeima sulaukė baisios žinios: tėvai su dukrelėmis parlėkė tiesiai į liepsnas (66)

Motinos dieną svečiuodamiesi pas tėvus šeimos nariai sulaukė baisios žinios. Kaimynai, laimei,...

Dėl pašto klaidos kaunietei teko tris savaites gaudyti siuntą: spėju, taip atsitinka ne man vienai (70)

Išgirdusi, kad jau kitą dieną gaus siuntą, moteris dar jos laukė beveik tris savaites. Nors...

Gavęs skiepų pažymą pasipiktino: ką aš, vakcinuotas pilietis, su tokia darysiu (189)

Rašau jums dėl skiepų pažymų. Du kartus pasiskiepijau nuo COVID-19 Klaipėdoje ir gavau...

Vilnietė mama aprašė mokytojos elgesį progimnazijoje: kas vyksta, baisu ir pasakoti (282)

Esu vilnietė. Mano vaikas mokosi vienoje iš Viniaus progimnazijų. Turiu didelę problemą –...

Žymios klinikos Vilniuje pacientės perspėja neapsigauti: kaip „nemokamai“ virto 21 euru (129)

Gavę siuntimą nemokamam tyrimui dėl visa ko pasiimkite ir piniginę. Trys žinomos Vilniaus...

Top naujienos

Aiškėja, kaip atrodys naujas karantino etapas: po poros savaičių gyvenimas keisis pagerėjus situacijai testas galėtų galioti 48 valandas (155)

Vyriausybė trečiadienį pritarė galimybių pasui: tvarkai, pagal kurią nuo gegužės 24-osios...

Nuo sausio algų negavę „Belorus“ darbuotojai susirinko Vilniuje: grasina 400 šeimų bado streiku Adomėnas: darbuotojai tapo Lukašenkos režimo įkaitais (501)

Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojų kolona, lydima policijos, lanko valstybės...

Tarp britų ir prancūzų gilėja konfliktas: Jungtinė Karalystė Džersio salos link pasiuntė karinių patruliavimo laivų (61)

Britų ir prancūzų konfliktas dėl žvejybos taisyklių, įsigaliojusių po „ Brexit “, panašu,...

Masinė visuomenės vakcinacija Lietuvoje prasidės nuo gegužės 10 dienos: kaip tai veiks? (375)

Lietuvoje planuojama pradėti masinę etapinę visuomenės vakcinaciją nuo koronaviruso . Apie tai,...

Šimašius: jei liks vakcinų, nuo rytojaus kviesime skiepytis 35+ (145)

Jei liks vakcinų, jau penktadienį Vilnius pakvies registruotis skiepytis nuo koronaviruso 35 metų...

Šimonytė apie paramą verslui laisvėjant karantinui: tam dabar kuriamos priemonės (11)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad, laisvinant karantino apribojimus, reikės...

Vyriausybės užmačios – ekonomikos gaivinimo fondo milijonais pamaloninti LRT Po kilusio skandalo tvirtina, kad atsitraukia (287)

Iki paskutinės minutės nuo visuomenės slėptame premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamos...

Šimonytė galimybės nuo COVID-19 skiepyti vaikus nemato: tai neįtraukta į vakcinos registracijos dokumentą pasisakė apie medikų atlyginimus (3)

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad Lietuva sprendimą skiepyti jaunesnius nei 16 metų vaikus...

Malinauskas su keliais šimtais druskininkiečių atvyksta į Vilnių: keliame vėliavas, laukite (573)

Didelė kolona druskininkiečių, tarp kurių ir miesto meras Ričardas Malinauskas jau rikiuojasi...

Pagalbinis apvaisinimas: ką turėtų žinoti šia procedūra pasinaudoti nusprendusi pora?

Lietuvoje maždaug 1 iš 6 porų susiduria su vaisingumo sutrikimais. Vis dažniau poros, kurios...