aA
Gyvūnų registracija yra privaloma, tačiau tam prisiruošia toli gražu ne visi augintinių savininkai. To priežastis dažniausiai būna nenoras kas mėnesį mokėti papildomų mokesčių. Visgi registracija išspręstų daug problemų, o ir suma, kurią reikia mokėti Kauno mieste tėra simbolinė – per mėnesį už šunį 5 Lt, o už katę 2 Lt. Be to, kai kurioms žmonių grupėms taikomos lengvatos ir mokėti už gyvūną, kad ir registruotą, visai nereikia.
Užregistruoti savo gyvūną ne tik privaloma, bet ir naudinga
© Autoriaus nuotr.

Gyvūnų registracijos pliusai akivaizdūs. Visų pirma, tai padeda mažinti benamių gyvūnų populiaciją, o juk nevaldomai besidauginantys beglobiai gyvūnai yra itin opi problema. Tai ypač pastebima daugiabučių kiemuose, kur ne vienas praeidamas rauko nosį dėl nemalonaus kvapo, kurį sukelia ten įsikūrę benamiai gyvūnai. Taip pat kyla problemų dėl beglobių gyvūnų maitinimo – vieni juos šeria, o kiti pyksta.

Ką jau kalbėti apie pačių gyvūnėlių gerovę. Nesibaigiančių problemų virtinę, susijusią su šia aktualija, padėtų spręsti gyvūnų registracija. Juk tada žmonės daug atsakingiau žiūrėtų į augintinių priežiūrą, neišmestų jų į gatvę. Taip pat tai išugdo atsakingesnį požiūrį į gyvūnų veisimą - šeimininkai apgalvotų, ar turėtų kur padėti atsiradusius gyvūnėlius.

Antra, ugdomas šeimininkų atsakingumas ir gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės atžvilgiu. Tai privaloma padaryti kasmet, bet ne kiekvienas šeimininkas pasirūpina šiuo dalyku. Jei gyvūnas registruotas, teisėsaugos pareigūnai iškart mato, kas yra jo savininkas ir esant reikalui gali išsiaiškinti, ar gyvūnas yra vakcinuotas.  

Be to, sužinoti, kas yra gyvūno savininkas, svarbu ir tada, kai jis sužeidžia aplinkinius žmones ar padaro kažkokią turtinę žalą. Taip būtų ne tik aišku, kas privalo už tai atsakyti, bet ir skatintų šeimininkus tinkamai prižiūrėti ir vedžioti savo gyvūnus.

Galiausiai, pasimetus augintiniui, galima kur kas greičiau jį surasti. Pagal registruoto gyvūno ženklinimo metu suleistą mikroschemą galima patikrinti, kas yra jo savininkas ir tučtuojau su juo susisiekti. Taip sutaupomos gyvūnų prieglaudoje pasimetusio gyvūno priežiūrai skiriamos lėšos, gyvūnas patiria mažiau streso, nes greičiau grįžta pas tikrąjį savininką.

Tuo pačiu ir šeimininkui netenka jaudintis, kad jo augintinis neatsiras ar bus atiduotas kitam žmogui. Gyvūną galima atrasti net tada, jei jis pasiklydo užsienio šalyse. Svarbu, kad integriniu grandynu (mikroscema) paženklintas gyvūnas būtų užregistruotas GRC (www.registracija.lt) ir „Europetnet“ (www.europetnet.com) duomenų bazėse. Bazėje esantys duomenys išsiunčiami daugiau nei 30 asociacijų visoje Europoje. Jei gyvūnas užregistruotas vienoje jų, bus lengva sugrąžinti jį savininkui. Svarbiausia tai, kad pasiklydusio gyvūno paieška atliekama be papildomų mokesčių.

Gyvūnų registracijos sąlygos

Kai kurie šeimininkai gal ir norėtų užregistruoti savo augintinį, bet paprasčiausiai nežino, kaip tai padaryti ir kur kreiptis, todėl pateiksime šios procedūros taisykles Kauno mieste.

Pirmiausia reiktų žinoti, kad teisėtu gyvūno savininku gali tapti bet kuris asmuo, sulaukęs 16 m. ir nuolat ar laikinai jį auginantis. Išimtis taikoma agresyvių šunų augintojams – jie privalo turėti ne mažiau kaip 18 m. Laikomų gyvūnų skaičius bute taip pat yra ribotas: leidžiama laikyti vieną šunį ir vieną katę, arba du šunis, arba dvi kates.

Registracijai reikia  atvykti į vieną iš Gyvūnų registravimo centrų: Šv. Gertrūdos g. 46 arba Islandijos pl. 209, Kaunas. Su savimi privaloma turėti savo asmens tapatybę liudijantį dokumentą ir augintinio skiepų pažymėjimą bei patį augintinį.

Duomenys apie gyvūną užregistruojami viename iš gyvūnų registracijos žurnalų ir saugomi kompiuterizuotoje duomenų bazėje, o pats augintinis paženklinamas – jam giliai po oda implantuojama mikroschema, pagal kurią, esant reikalui, nustatomas savininkas. Mikroschema yra mažytė kompiuterinė schema, kuri savyje turi užprogramuotą identifikacinį numerį. Schema yra apvilkta vienalyčiu, stipriu, biologiškai pritaikytu stiklu ir yra pakankamai maža, kad tilptų į poodinę adatą. Kartą įterpus gyvūnui mikroschemą, tik jam vienam skirtas identifikacijos numeris suteiks galimybę jį atskirti visą jo gyvenimą.

Šio identifikacijos neįmanoma pamesti, pakeisti ar apgalvotai pašalinti. Dažnai šeimininkai nerimauja, kaip mikroschema veikia augintinį. Dėl to nereikia išgyventi – mikroschemos pagamintos iš biologiškai neaktyvių medžiagų, yra sterilios todėl gyvūnui nesukelia jokio diskomforto. Nelieka nei randų, nei pakinta augintinio elgesys. Mikroschemos įterpimas prilygsta pačiai paprasčiausiai injekcijai ar vakcinavimui. Tai galima atlikti bet kokio amžiaus gyvūnui. Taip pat šeimininkui duodamas registravimo pažymėjimas ir žetonas, kurį jis privalo pritvirtinti prie augintinio antkaklio. Ženklinimas nieko nekainuoja.

Paprasta ir tetrunka vos kelias minutes. Viskas, ką toliau privalo daryti šeimininkas, yra tinkama augintinio priežiūra, kasmetinis vakcinavimas ir rinkliavos už gyvūno auginimą mokėjimas. Ją galima mokėti už mėnesį arba iš anksto už sutartą ilgesnį periodą. Kaip buvo minėta straipsnio pradžioje, katės auginimas Kaune kainuoja 2 Lt, o šuns - 5 Lt. Nustatyto dydžio rinkliavos turi būti sumokamos į Kauno apskrities VMI surenkamąją sąskaitą. Mokėti galima banke ir internetu.

Akliesiems, laikantiems šunis-vedlius, vienišiems asmenims, kurie yra nedarbingi ar iš dalies darbingi, vienišiems pensininkams, laikantiems vieną gyvūną, ir asmenims, turintiems policijos, krašto priešgaisrinės apsaugos ar žmonių gelbėjimo tarnybų pažymą, patvirtinančią šunų reikalingumą jų veiklai taikomos lengvatos – jiems už gyvūnų auginimą mokėti nereikia (bet registruoti privaloma).

Asmenys, neužregistravę savo augintinio, yra baudžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Tačiau ne bauda turėtų būti akstinas užregistruoti augintinį – juk tai procesas, užtikrinantis gyvūno gerovę ir šeimininko ramybę.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užsienyje gyvenanti lietuvė prašo keisti įstatymą: po 11 bendro gyvenimo metų vaikų tėvas tapo nebe tėvu (105)

Lietuvoje negyvenu jau daugiau kaip 10 metų. Gerbiu Lietuvą, jos kalbą, lietuvių kalbos mokau ir...

Rūkytą ungurį prekybos centre įsigijusi pirkėja: išvyniojome ir žagtelėjome (203)

Ir nusipirkom unguriuką... Būtų juokinga, jei nebūtų keista. Bet apie viską iš pradžių.

Pačiame Kauno centre – nuo lietaus mirkstantys butai: pirmas butų ūkio atsakymas nustebino (46)

Pusantro mėnesio laukti atsakymo dėl kiauro stogo, kai tiesiai į virtuvę ir miegamąjį varva...

Vilnietė prie Kalvarijų turgaus jaučia tikrą gėdą – kas patys nematė, nepatikėtų (270)

Kaip ir daugelis, noriu matyti savo Vilnių gražų, šiuolaikišką, atsinaujinusį, modernų... ir...

Pateko į spygliuota viela aptvertą kalėjimo ligoninę: štai kaip atrodo mūsų išlaikomas turtas (17)

Kaip gyvenam ir kaip rūpinamasi mūsų visų turtu. Vartai buvo atviri. Viduje - jokių spynų. Dar...

Top naujienos

Teisme – JAV gyvenančio Venckienės sūnaus skundas: kur yra mano pusseserė? (170)

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktos buvusios teisėjos ir iš Seimo apkaltos proceso tvarka...

Sergamumu koronavirusu gerokai pralenkėme Švediją: profesorius paaiškino, ką darome ne taip (100)

Švedija nesiėmė ypač griežtų kovos prieš koronavirusą priemonių. Tačiau sergamumas...

Razmuvienė: matant žmonių elgesį – 950 atvejų per dieną yra ne riba papildyta (475)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė siūlo nebevartoti...

VRK nusprendė dar kartą perskaičiuoti balsus Utenos vienmandatėje apygardoje

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė dar kartą perskaičiuoti balsus Utenos vienmandatėje...

Putinas: jokio karantino nebus prie ligoninių – greitosios pagalbos automobilių eilės (179)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį sakė, kad Rusijoje neplanuojama įvesti...

Nick Leiber | D+ nariams

Pandemijai atsparus verslas: nebus geresnio laiko pradėti naują arba reorganizuoti esamą

Covid-19 pandemija sugriovė Trento Griffino Braafo transporto paslaugų įmonę – tad jis...

Paauglę sodyboje sumušęs ir išžaginti bandęs jurbarkietis išsaugojo laisvę papildyta merginos advokato ir prokuroro komentarais (941)

Žiauriu smurtu prieš merginą ir pasikėsinimu išžaginti pasibaigusi paauglių šventė...

Koronavirusas pasiekė vieną atokiausių pasaulio valstybių

Maršalo Salos – viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kuriose iki šiol nebuvo fiksuota...

Melo pagalba ragina plungiškius pasekti Raseinių pavyzdžiu: pataria nesitestuoti dėl COVID- 19 (18)

Nepaisant nerimą keliančios COVID-19 situacijos, kai kurie lietuviai ragina tautiečius spjauti į...

Įspėjo dažnai manevruojančius: jūsų keliamas pavojus yra didesnis nei įsivaizduojate (10)

Suirzę ar skubantys vairuotojai dažniau ne tik viršija numatytą leistina greitį, tačiau ir...

|Maža didelių žinių kaina