Tėvai, kurie rūpinasi, kokius tekstus reikia jų vaikams skaityti per lietuvių kalbos pamokas, kartais patiria šoką. Kai kurios anksčiau išleistuose vadovėliuose gvildentos temos šiuolaikiniams tėveliams tampa nepriimtinos ir nesuprantamos.
© DELFI montažas

Socialiniuose tinkluose šiuo metu plinta dviejų skirtingų leidyklų lietuvių kalbos vadovėlių ištraukos – pirmokams skirta ištrauka apie tai, kaip vaikas rado ant tako cigaretę ir pradėjo ją rūkyti, ir antroji, skirta septintokams, kurioje pateiktas vaikų tautosakos žanro, šiurpės, pavyzdys apie „sumaltą“ mergaitę mėlynais nagučiais.

Pirmąjį vadovėlį išleido „Šviesos“ leidykla, antrąjį – „Baltos lankos“.

Svarbu suvokti kontekstą

„Šviesos“ leidyklos viešųjų ryšių vadovė Rūta Latinytė DELFI teigė, kad svarbu atsižvelgti, kada buvo leistas vadovėlis. Aptariamas vadovėlis buvo išleistas ir perleistas prieš dešimtmetį. Tuo metu jis atitiko galiojusias ugdymo programas ir vyravusius užduočių pateikimo būdus.

„Nuo to laiko pradinių klasių ugdymo programos buvo atnaujintos ir pagal jas išleisti kiti, naujesni vadovėliai“, – aiškino ji.

Tėvus įaudrino du lietuvių kalbos vadovėlių tekstai – ekspertai ramina, kad ne viskas taip blogai
© Asmeninis archyvas

Kalbėdama apie priežastis, kodėl tokia užduotis buvo sukurta, R. Latinytė pabrėžė, kad svarbu suvokti tų metų, kai leidinys buvo rengiamas, kontekstą.

„Mokykloje visi dalykai buvo vis labiau integruojami, tad, kaip matote, per lietuvių kalbos pamoką buvo siekiama formuoti ir požiūrį į sveiką gyvenseną, o rūkymas pateiktas kaip žalingas užsiėmimas. Užduotys sukurtos žaisminga forma, siekiant paskatinti diskusiją ir integruoti ŠMM (Švietimo ir mokslo ministerija – aut. past.) patvirtintą Alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programą“, – sakė atstovė.

Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad dabar ŠMM programoje rekomenduojama, jog vadovėliai turėtų būtų integruoti ir apie žalingą rūkymo įprotį būtų kalbama kompleksiškai, iš visų pusių. Naujuose vadovėliuose jų leidykla rinkosi kitokius ugdymo metodus ir panašių užduočių jau būtų sunku rasti.

Nesimato svarbios užduoties

Pirmokams skirto vadovėlio autorė ir pedagogė dr. Elena Marcelionienė tikino, kad internete plintančioje nuotraukoje nėra matoma svarbi užduotis, kuri yra žemiau.

„Ji skamba taip: „Ką tu atsakytum Domukui?“. Taigi šis tekstas yra labai svarbaus pokalbio apie rūkymo žalą pradžia. Pokalbis šia tema rekomenduojamas ir mokytojams skirtuose metodiniuose patarimuose“, – DELFI pasakojo autorė.

Dr. Elena Marcelionienė paminėjo, kad labai svarbu atsižvelgti į temos pavadinimą puslapio viršuje, kuris vadinasi „Nenorime išmokti“ ir į dailininkės iliustraciją prie teksto. Pasak jos, visa ši medžiaga sudaro visumą ir tikrai neskatina vaikų rūkyti, o priešingai – padeda suprasti, kokios baisios gali būti rūkymo pasekmės.

„Net dr. Meilė Lukšienė per vadovėlių aptarimą visuomet pabrėždavo, kad negalima vaikui pateikti vien tik teigiamų pavyzdžių. Ji sakydavo, kad su vaiku reikia skaityti ir apie blogus dalykus, kalbėtis apie tai, kad jis mokytųsi skirti gėrį nuo blogio. Teksto „Dūmas“ situacija nebuvo išgalvota: pati mačiau, kaip du pirmokai ar antrokai, o gal net ikimokyklinukai nuo šaligatvio pakėlė dar smilkstančią nuorūką ir bandė rūkyti.“, – atskleidė ji.

Kyla egzistenciniai klausimai

„Baltų lankų“ leidyklos atstovas ir vadovėlio bendraautorius Saulius Žukas, komentuodamas tėvus išgąsdinusios šiurpės pavyzdį, pirmiausia nurodė, kad leidyklos vadovėliuose supažindindami vaikus su praeities tekstais (tautosaka ir pan.) bando parodyti, kokių sąsajų jie turi su šiandiena.

„Minėta šiurpė yra talpinama skyriuje apie graikų mitus, lietuvių mitines būtybes, tuo pačiu laumes, giltines, aitvarus, raganas, maro deives ir pan. Kai kurios šios tematikos sakmės pasakoja ir apie gana žiaurius dalykus, žiaurumų esama ir graikų mitologijos skyreliuose, pavyzdžiui, kai Polifemas suryja Odisėjo bendražygius, o jam išduriama akis“, – teigė jis.

Tėvus įaudrino du lietuvių kalbos vadovėlių tekstai – ekspertai ramina, kad ne viskas taip blogai
© Asmeninis archyvas

S. Žuko tvirtinimu, prieš publikuojant šiurpes yra pristatomas jų žanras, nurodant, kad jis gali baigtis ir linksmai. Po jų yra pateikti klausimai, kuriais siūloma šiurpes atidžiau perskaityti, pabandyti suprasti, kas ir kodėl kelia baimę.

„Nevalia mokyklos visai atskirti nuo realios šių dienų vaikų patirties. Psichologai, su kuriais esame konsultavęsi prieš publikuodami šiuos tekstu, atkreipia dėmesį, kad 10 – 13 metų vaikams kyla egzistenciniai klausimai, jie domisi, kas yra gyvybė, kas mirtis, jie nori žiūrėti siaubo filmus. Tokių ar panašių temų vengimas, nutylėjimas nepanaikina tų temų, palieka vaikus vienus akistatoje su jomis“, – paaiškino atstovas.

Vertintojai siūlo išimti

Ugdymo plėtotės centras (UPC) šiurpę apie mergaitę mėlynais nagais siūlo išimti ir mano, kad toks tekstas šeštokams nėra tinkamas. Jis nebuvo centro patvirtintas.

„Kreipsimės į „Baltų lankų“ leidyklą, kad būtų sustabdytas vadovėlio platinimas mokyklose. Jis galės būti iš naujo išleistas ir siūlomas mokykloms tik tada, kai bus įvertintas vertintojų ir ištaisyti trūkumai“, – informavo UPC atstovė Laura Bačinskienė.

Visgi, jų centro nuomone, savaime šiurpių tekstai nėra vengtini vadovėliuose, nes, pirma, leidžia vaikams prisiliesti prie savo baimių (jas atpažinti, mokytis kontroliuoti...), antra, gali sudaryti sąlygas kalbėtis apie gėrio-blogio dinamiką, apie priežastis, sukėlusias tragediją, apie mirtį, t.t.

„Vaikams siaubo istorijos būna įdomios, nes per simbolinę medžiagą jie prisiliečia prie savo giliausių baimių (pvz, buvimo vienu, mirties, bejėgiškumo...), tačiau tai yra individualu – jautresnės psichikos vaikas gali jaustis nesmagiai, ypač jei bus paliesta kokia trauminė patirtis (pvz., prievartos situacija)“, – detalizavo atstovė.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pajuokauti sumanę Laisvės alėją rekonstruojantys darbininkai netikėtai pateko į kadrą (225)

Karštą vasaros dieną rekonstruojamoje kauniečių pamėgtos Laisvės alėjos dalyje vyko...

8 mėnesių draugiškas šuniukas ieško namų (2)

Dovanojamas 8 mėnesių draugiškas šuniukas. Jis gyvena kaime netoli Vilniaus, pririštas prie būdos.

Kaunietė apstulbusi: policija vyrą nubaudė, nes pažeidimas „pasirodė“ (218)

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė, atrodo, neįtikėtina istorija. Skaitytoja pasakoja, kad...

Vilnietei užkliuvo ženkliukai nėščiosioms: kas toliau? Paženklinsime pensininkus ir svetimšalius? (82)

Nėščiosioms dalinami specialūs ženkleliai privertė vilnietę susimąstyti: ar tikrai žmonių...

Nustėro pamačiusi vaizdelį Egipto viešbutyje (63)

Noriu pasidalinti prisiminimais, kaip sekėsi atostogauti Egipte.

Top naujienos

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba (27)

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (100)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Brandos egzaminus šimtukais prieš kelerius metus išlaikę studentai: tie pasiekimai nelabai ką reiškia (50)

Nyderlandai, Škotija, Anglija – tai tik kelios kryptys, kurias įvardijo šįmet šimtukais...

Kaimynus sukiršino vaizdo stebėjimo kameros (195)

Keturbučio namo kieme įtaisytos vaizdo stebėjimo kameros įplieskė konfliktą tarp kaimynų.

9 puikiai apmokami darbai, kurių neatims robotai

Darbų automatizacija pasižymi didesniu našumu ir daugybe kitų privalumų. Visgi yra ir trūkumų:...

Ministerija skelbia 3 priemones pensininkų skurdui mažinti (70)

Statistikos departamentui paskelbus šalies skurdo rizikos rodiklius, paaiškėjo, kad 2017 m....

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (27)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Detalė, kuri liko nepastebėta: kodėl lyderių žmonos lyg susitarusios renkasi rožinę spalvą

Puikus pavyzdys, kad rožinė spalva išties mylima įtakingų vyrų žmonų – Meghan Markle ,...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (22)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...

Iš laukuose išmestų kiaušinių išsirito viščiukų vada (3)

Baltarusijos Minsko srities gyventojai susidūrė su šimtais laukuose išmestų kiaušinių, iš...