Būtent tokias idėjas įgyvendino Kauno technologijos universiteto (KTU) Inžinerinio dizaino studentės Viktorija Liupševičiūtė ir Monika Vaičiulytė, pelniusios prizus eko-dizaino konkurse „Stilingos rūšiavimo idėjos“.

V. Liupševičiūtės sukurta modernaus būsto idėją papildanti daili dėžė iš skaidraus organinio stiklo su „besišypsančiu“ žaliu dangčiu laimėjo pagrindinį konkurso prizą „Stilingo funkcionalumo“ kategorijoje, o M. Vaičiulytės įmontuojamos į virtuvinius baldus šiukšliadėžės su trimis vidiniais konteineriais popieriui, stiklui ir plastikui pelnė publikos simpatijų prizą.

Kas gi paskatino idėjų nestokojančias merginas imtis tokio netradicinio darbo – išradinėti šiukšlių dėžę?

Kaip įprotį paversti malonumu

Pasirodo, priežasčių naujai pažvelgti į visiems gerai žinomą buitinės paskirties daiktą – atliekų rūšiavimo talpą, buvo keletas. Viena jų – niūrioji. Per metus Lietuvoje susidaro 1,3 mln. tonų buitinių atliekų. Bet jų perdirbama tik 15 proc., nes gyventojai šias atliekas rūšiuoja itin vangiai.

Atliekų rūšiavimas – daugumai vis dar laiko gaišatis. Dažniausiai sakoma, jog rūšiuoti atliekas esą nepatogu, kiti neturi tinkamos šiukšliadėžės, pritrūksta laiko ar vietos, nes keletas dėžių netelpa į virtuvės spintelę. Kartais tai lemia ir vidinė žmonių nuostata: jiems nesmagu prieš kaimynus ir pačius save rūšiuoti atliekas, mat yra prigijęs mitas, jog rūšiavimas yra negarbingas užsiėmimas, kad tai papildoma nešvara bei taršos židinys virtuvėje.

Šį įsigalėjusį mitą ir pabandė sugriauti projekto „Aš – žalias“ organizatoriai, paskelbę eko-dizaino konkursą „Stilingos rūšiavimo idėjos“.

Galima išrasti dviratį, o galima... atliekų dėžę

Konkursu, kuriame varžėsi originalios idėjos, kaip patogiai ir stilingai namuose rūšiuoti atliekas, siekta paskleisti visuomenėje kūrybiškas rūšiavimo idėjas, padedančias keisti kasdienius žmonių įpročius, suformuoti palankų požiūrį į atliekų perdirbimą.

Iš pradžių pasiūlymas dalyvauti šiame konkurse KTU Inžinerinio dizaino studentėms – V. Liupševičiūtei ir M. Vaičiulytei – nepasirodė nei įdomus, nei daug žadantis.

„Kuo gi gali išsiskirti daiktas, į kurį dedama visa tai, kas tampa atliekomis? Atrodė, kad nieko naujo neįmanoma sukurti. Vis tik ryžomės dalyvauti ir „sukelti revoliuciją“ šiukšlių rūšiavimo kasdienybėje“, – prisiminusios pradžią šypsojosi studentės.

Viktorija pasiūlė „neslėpti“ atliekų rūšiavimo dėžės, gaminti ją iš skaidraus organinio stiklo. Kad Viktorija nuėjo teisingu keliu, patvirtina dėstytojų ir studentų įspūdžiai iš kelionių po užsienį. Štai Airijoje retai pamatysi virtuvę, kurioje atliekų rūšiavimo dėžė būtų įsprausta virtuvės spintelėje. Dažniausia ji statoma virtuvės centre ant grindų, kad visada būtų po ranka.

Taigi konkurso dalyviai įrodė, kad ir atliekų dėžė gali būti graži, o rūšiuoti atliekas įmanoma stilingai. Beliko įtikinti visuomenę. Bet juk geros idėjos – užkrečiamos?