aA
Negalima nepritarti Vilniaus licėjaus direktoriaus S. Jurkevičiaus mintims, išsakytoms straipsnyje „Nuolaidžiavimas mokiniams ugdo ištižusią kartą“ ir noriu pradėti nuo to, kuo jis straipsnį baigia: „Nesinorėtų tapti šalimi, į kurią atvažiuotų pažiūrėti, kaip nereikia daryti švietimo reformų. Geriau tapkime šalimi, kuri nebijo tapti savimi, sugeba turėti savo poziciją ir remtis savo tradicijomis, o ne plaukia pasroviui su abejotinos vertės pedagoginėmis fantazijomis ir utopijomis“.
© Shutterstock nuotr.

Kaip tik neseniai per LRT buvo kalbėta apie tai, kad Rytų šalių mokinių žinios ir pasiekimai lenkia mūsų mokinių gebėjimus ir kad mums iš Kinijos ir Japonijos reiktų pasimokyti, neužsidaryti savo darže, ruošti vaikus gyventi pasaulyje.

O štai ką rašo apie tai a. a. rašytojas Romualdas Granauskas, beje, kurį laiką dirbęs mokytoju: „Pažiūrėkime į japonus, kokia jų dvasinė kultūra, kiek yra perėmę svetimos kultūros, bet neatsisakė savo šaknų, o visa tai sugeba suderinti. Pasiima iš pasaulio tai, kas reikalinga būtent Japonijai. Mes griebiame bet ką... Nesvarbu, kad ten kita visuomenė, kitas mentalitetas, kiti žmonės, ir tradicijos, mąstymas“ (Baltas liūdesio balandis, 2015 m. p. 308).

Kur glūdi mūsų šaknys? Ar dabartinėje mokykloje jos puoselėjamos? Tarpukario Lietuvoje jos buvo tinkamai ugdomos. 1936 m. išleistas naujas Pradžios mokyklų įstatymas skambėjo taip: „Pradžios mokyklų tikslas yra teikti Lietuvos jaunimui pradžios mokslų žinių, ugdyti jo dvasios bei kūno pajėgas, mokyti jį Lietuvą mylėti, branginti ir jai aukotis.“ Tų mokyklų auklėtiniai įrodė savo meilę Tėvynei ir užjūriuose, ir Sibiro tremtyje, ir partizaniniame kare. Tarpukario Lietuvos mokyklose buvo daug vaikų ir vyresnio amžiaus mokinių organizacijų. Tarybinėje mokykloje skautai tapo pionieriais, užklasinė veikla buvo aktyvi, bet labai ideologizuota.

Nutraukus šią tradiciją, dabartinėje mokykloje įsivyravo slogi tyla. Ypač kaimo mokyklose. Nesakau, kad visose. Yra gražių pavyzdžių, bet jų nedaug.

Man keistai skamba „Savaitė be patyčių“. O kitos savaitės – su patyčiomis? Mokykloje visada turi būti tvarka. Tam yra budintys mokytojai, klasių vadovai. Gal reikėtų organizuoti vyresnių klasių mokinių savanorišką budėjimą.

Bet pirmiausia patyčių neturi būti darželyje. Negera praktika vaikams leisti bėgioti po teritoriją, rėkauti, stumdytis. Vaikai turi mokėti lauko žaidimų su kamuoliais, kamuoliukais, šokdynėmis, liaudiškų ratelių. Kadangi darželiuose trūksta vietų, tai neklaužadas, mušeikas reikėtų šalinti iš darželio savaitei, mėnesiui ar net visam laikui, jeigu tėvai nesugeba paveikti vaiko taip, kad jis elgtųsi tinkamai.

Gražaus elgesio estafetę turėtų perimti mokyklos. Pradinių klasių mokytojai irgi turėtų būti budrūs. Negalima palikti vaikų vienų klasėse per pertraukas. Tada jie irgi turėtų žaisti lauke, jei gražus oras, jei blogas – koridoriuje, prižiūrimi budinčios mokytojos.

Mano supratimu, tiek jaunesnėse, tiek vyresnėse klasėse patyčios tarpsta ten, kur nėra ką veikti. Užimti vaikus vienokia ar kitokia kūrybine veikla yra būtina. Apie tai turi galvoti ministrai ir mokyklų vadovai kartu su mokinių tėvais. Normalūs, draugiški vaikų ir paauglių tarpusavio santykiai formuojasi tik klasės ar būrelio, sportinio kolektyvo veikloje, kai vadovas yra autoritetas, sugebantis vaikus uždegti bendram tikslui. Bet tokių vadovų jau reikia paieškoti. Mokyklose labai daug pagyvenusių mokytojų ir dirbančių keliose mokyklose. Jie dažnai kratosi menkai apmokamo klasės vadovo darbo.

Ar nesumenko dabar klasės vadovo vaidmuo? Socialinės pedagogės, psichologės, dar pagalbos telefonai skelbimų lentoje, dar šimtai draugų feisbuke... Ir atsiranda žudanti vienatvė. Ar yra mokyklose dar tokių klasės vadovų, kurie gali paguosti, apginti, paskatinti, pabarti?

Dar yra vaikų teisų darbuotojai. Ar ta kryptimi jie dirba? Jeigu jau jie gina vaikus, tai pirmiausia tegul gina tuos, kurie kultūringai elgiasi mokykloje ir už jos ribų, kurie nori mokytis, tegu gina mokytojų pastangas sukurti darbinę atmosferą pamokoje. Vaikų teisių darbuotojai kartais prasilenkia su etika, klausinėdami vaikų, ar mokytojai jų nepravardžiuoja, nevaro iš klasės, užuot aiškinę vaikams, kad trukdyti pamoką, įžeidinėti mokytojus ir draugus yra nusikaltimas.

Yra naujovių, kurios visiems nepriimtinos. Tai pradinių klasių mokinių žinių vertinimas saulutėmis, žvaigždutėmis, raidėmis ir dar ilgiausiais aprašymais. Toks vertinimas apsunkina mokytojus, visiškai neaiškus tėvams. Pirmoje klasėje gal ir galima pažaisti su saulutėmis, bet nuo antrosios klasės jau reikėtų naudotis visiems aiškia, įprasta, suprantama dešimties balų sistema.

Ar ne per vėlai pradedama mokyti antrosios užsienio kalbos? Septintoje klasėje jau vėloka. Kodėl nepradėti jos mokyti nuo penktosios klasės?

Kita bėda – vadovėliai. Rusų kalbos vadovėliai kaimo vaikams nepritaikyti. Pagal juos ir mokyti, ir mokytis yra sunku.

Dar viena naujovė – kaupiamieji pažymiai, kuriuos mokytojai rašosi į savo sąsiuvinius, ne visada netgi mokinius informuodami. Tėvams jie lieka dažniausiai nežinomi. Kai kuriems dalykams toks vertinimas gal ir tinkamas. Bet dar reikėtų pagalvoti, ar jis skatina mokinius geriau mokytis, ar pažymys mėnesio gale nėra pernelyg tolima perspektyva mokiniui.

Keista naujovė – kūno kultūros pamokų sumažinimas – liko tik dvi savaitinės pamokos. Ar čia taip rūpinamasi vaikų sveikata?

O kas rūpinasi vaikų atminties, mąstymo lavinimu, estetinių jausmų ugdymu? Atrodytų, visų dalykų programos nukreiptos ta linkme. Bet kodėl ir pradinukai, ir vyresnių klasių mokiniai nemoka atmintinai eilėraščių? Literatūros mokytojai kažkodėl nori visus mokinius paruošti studijuoti filologiją.

Iš mokinių reikalaujama žinoti daugybę literatūros teorijos terminų, rašyti rašinius, panašius į mokslinius straipsnius. Sakykit, ar svarbiau žinoti tikslų soneto apibrėžimą, ar mokėti atmintinai bent vieną Šekspyro sonetą? Ryškiausi mūsų ir pasaulio klasikų poezijos ir prozos kūriniai, jų ištraukos turi susigerti į jauno žmogaus atmintį ir širdį kaip gražiausi ir teisingiausi žodžiai apie Tėvynę, apie žmogaus gyvenimo grožį ir prasmę.

Mūsų šalis neturtinga. Negalim įgyvendinti visų svajonių bet kurioje srityje, tuo pačiu ir šveitimo sistemoje. Todėl turim būti labai protingi ir nuoširdūs. Visi: ministerija, mokyklų vadovai, mokytojai. Ir to paties mokykim savo mokinius, kurių likimas patikėtas mums šiandien.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Danguje užfiksavo ženklą, kuris pranašauja orų kaitą Lietuvoje (6)

DELFI skaitytoja Giedrė Streikauskaitė vasario 21 d. rytą Kaišiadorių raj., Bačkonių kaime,...

Pirkėją „Iki“ darbuotojai nuteikė nemaloniai: kodėl negalėjau susimokėti už nurodytą kainą? (45)

Kone kasdien apsiperku prie namų esančioje Kauno „Saulėtekio“ IKI, ir tikrai ne kartą yra...

Vairuotoją kelyje nustebino „meninė instaliacija“: ar tai „dovana“ kelių gaideliams? (2)

Nuo vasario vidurio Lietuvoje nebeveikia greičio matuokliai, esantys užmiesčio keliuose. Ne vieną...

Kilnią idėją skleidžiantis renginys – jau šį šeštadienį

Antrus metus rengiamas „Spintadienis“ šiais metais pritrauks dar daugiau lankytojų....

Šeštadienį į Kauno gatves išriedėjo rekordinis dviratininkų skaičius

Antrus metus „Minam kartu” iniciatyvos autoriai kvietė Vasario 16-ąją sutikti originaliai....

Top naujienos

Rinkimai, pakeitę Lietuvos istoriją: kaip Paksas „ėmė apačias“ (2)

Pasiūlymas tikrinti moksleivius dėl narkotikų su kinologų šunimis, raginimai mažinti nedarbą...

Lietuvius sugundė butai pajūryje po 10 tūkst. eurų: kelia rimtą konkurenciją Palangai

Užsienio šalys vis labiau traukia lietuvių dėmesį siūlydamos itin nebrangius būstus saulėtuose...

Prastos žinios rusams: teks dar stipriau susiveržti diržus (30)

Po penkerius metus trukusio pajamų mažėjimo ar jų inertiškumo Rusijos vartotojai 2019 metais...

Valatka: Skvernelis atstovauja išmirštančiai Lietuvai, o Puidokas dabar yra šalies gelbėtojas (799)

Didžiausioje istorijoje korupcijos byloje teismas leidžia suimti teisėjus, o Druskininkų merui...

Ekspertai to nematė daugiau nei 10 metų: ką daryti, jeigu nusprendėte imti būsto paskolą (203)

Ar pigios paskolos ir brangstantis nekilnojamasis turtas atneša dar vieną krizę? Kiek dar šiemet...

Lietuvė siekė tapti balerina, bet konstruoja kosmoso palydovus: darome tai, ko niekas pasaulyje dar nėra daręs (82)

Jei kas Simonai Liukaitytei (28) paauglystėje būtų pasakęs, kad ateityje ji bus ne balerina, o...

Orai: būkite atsargūs – kelius nuklos plikledis (2)

Penktadienį orus lemiant aukštesnio slėgio laukui, dangus išgiedrės.

Valančiūnas praleis NBA rungtynes – skubiai grįžo į Lietuvą šaltiniai nurodė priežastį (25)

Penktadienio rungtynes su Los Andželo „Clippers“ praleis Memfio „Grizzlies“ vidurio...

Kraupus įvykis Šilalės rajone: ugniagesiai rado sudegusį automobilį ir šalia negyvą vyrą (9)

Bendrasis pagalbos centras informavo, jog ketvirtadienį 22.14 val. buvo gautas pranešimas apie tai,...