Žinomas siaubo žanro specialistas, meksikietis režisierius, prodiuseris ir scenaristas Giliermas Del Toro, padovanojęs pasauliui tokius unikalaus stiliaus kūrinius kaip jo paties režisuotą 2006 metų „Pano labirintą“, „Pragaro vaikio“ dvilogiją, kviečia į naują kelionę po siaubingas žmogaus pasąmonės vietas.
Filmas "Mama"
© "Forum Cinemas" nuotr.

Šį sykį talentingasis kino kūrėjas apsiima tik prodiuserio veikla, tačiau čia patirtis ne ką ne mažesnė, nes jo dėka dienos šviesą pamatė tokios juostos kaip 2007 m. „Prieglauda“ ar 2009 m. pasirodęs fantastinis siaubo trileris „Chimera“.

Meksikietis kartu su pilnametražiame kine debiutuojančiu Andresu Muschietti, pagal kurio 2008 m. trumpametražį filmuką ir yra įkvėptas šis projektas, pristato galimybę pamatyti išskirtinę siaubo juostą, sukurtą pagal visas senas šio unikalaus žanro tradicijas.

Apie ką mes čia...

Išgabentos savo paties tėvo į miške esantį namą, mergaitės vienos praleidžia penkerius metus. Išbadėjusios lyg laukinės katės, nemačiusios civilizacijos, randamos policijos. Jas globoti apsiima tėvo brolis Lukas su mergina Anabele. Mergaitės pripranta prie jaukumo, dingsta agresija, tačiau jų kažkas nenori paleisti – jos visą laiką kalba apie paslaptingą mamą.

Kūrinio vidus

Siaubo žanras paskutiniais metais neišgyvena geriausių laikų. Vis dėlto pasirodo daug pasikartojančių ir neįdomių juostų, ypač, jeigu kalbėsime apie neseniai pradėtus lyg ant konvejerio štampuojamus „Paranormalių reiškinių“ filmus. Naujos tendencijos šiame žanre pasidaro tokios skurdžios, jog bežiūrint tokio pobūdžio filmus darosi tiesiog nuobodu.

Vienintelis filmas, kuris yra vertas vadintis tikru siaubo žanro atstovu, 2012 m yra „Grėsmingas“. Įdomus tai, jog beveik visuose paskutiniais metais pasirodžiusiose filmuose didžiausią vaidmenį atlieką vaikai.

Ši juosta yra išskirtinė visais aspektais, joje pateikiamas psichologinis vaiko portretas ir motinos svarba vaiko gyvenime. Šiame filme, kaip ir visuose kituose, vaikas yra lyg raktas, durys visiems demonams patekti į mūsų pasaulį. Simboliškai pateikiami vaikai išrenkami ne veltui — juk jie yra dar tyri, jie yra idealūs blogiui, todėl įtampa kyla palaipsniui, suvokiamas yra demono tikslas.

Metaforiškai pateikiamas ir mamos portretas. Būtent ilgesys bei noras turėti artimiausią žmogų yra labai svarbus, todėl vaikas tiesiog sugeba išgalvoti draugą, net ir mamą. Prisirišimas prie demono pateikiamas gana subtiliai – vis dėlto jis jas saugo nuo kitų žmonių. Kita vertus, yra dar viena medalio pusė – mergaitės priklauso jam.

Siaubas parodomas per švelniai, yra staigių ir senos siaubo žanro mokyklos pavyzdžių, bet bendras psichologinis vaizdas yra per silpnas. Įtampos per mažai, tačiau viską gelbėja gana gera siužetinė linija, neleidžianti nuobodžiauti dėl pačios istorijos įdomumo.

Parodoma ir pamotės elgsena su mažomis mergaitėmis, todėl kartu iškyla dilema: geriau būti su lengvabūdišku žmogumi, kuriam nerupi, ar geriau pasilikti su rūpestingu ir saugojančiu tave blogiu. Viskas pateikiama kaip ir gyvenime, todėl toks metaforiškas paveikslas lygus turtingai ir beširdžiai pamotei, bei skurdžiai tačiau mylinčiai motinai.

Būtent scenarijus po tokio gana stipraus sociologinio juostos konteksto yra didžiausias variklis, kuris sugeba net nustebinti apmąstymais apie vaikų auklėjimą. Iki pat juostos pabaigos nuslepiama tiesa, todėl net ir įtampai nebūnant intriga išlieka.

Vis dėlto, kartu su „Grėsmingu“, tai yra antras pasisekęs siaubo žanro filmas per pusmetį.

Techninės pusės ypatumai

Juostos stilius, spalvų išdėstymas, dekoracijos suteikia nejaukų ir pilką vaizdą bežiūrint šią juostą. Siaubo žanrui su tokia spalvų gama tarsi būtina parodyti, jog nieko gero pabaigoje nebus.

Vis dėlto labiausiai dėmesio vertas - operatoriaus darbas ir garso montažas. Operatorius kameros dėka sukuria magiją, sukelia siaubo motyvą, tačiau jis tik vizualiai parodo situaciją. Didesnį poveikį turi garso montažas, kuris vos du kartus yra sustiprinamas, bet tai staigiems momentams prideda stiprumo.

Garso takelis - tipinio siaubo žanro atstovo. Netgi nesukelia įtampos, nors tai ir keista – juk tas pats kompozitorius sukūrė nuostabų muzikinį papildą 2007 m. ispanų „Prieglaudai“ ar 2012 m. dramai „Pragaras rojuje“.

Specialiųjų efektų filme nebuvo, o visus šešėlius arba demonų pasirodymus kino kūrėjai pateikia natūraliai. Vis dėlto galima pripažinti, jog vizualiai ir dėl garso takelio filmas nėra išskirtinis, neturi individualumo iš kitų panašių juostų, bet vis dėlto jaučiama europinio kino dvasia, kuri nuteikia maloniai peržiūrai atsipalaiduoti nuo holivudinių štampų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filme visą darbą padaro mažos mergaitės, o tai net labai keista, kai savo arsenale režisierius turi vieną talentingiausių mūsų dienų aktorių – Jessica Chastain. Megan Charpentier ir Isabelle Nelisse, suvaidinusios Viktorijos ir Lilės personažus, natūraliai ir šarmingai pateikia mums iš dalies vaikiškos vaizduotės portretą, jausmus, norus ir kartu - emocijas. Vaikai „tempia“ visą juostą, todėl sukoncentruotas ties jomis dėmesys sudaro visos istorijos branduolį.

Anksčiau minėta talentingoji Jessica Chastains suvaidina patį pilkiausią savo karjeros vaidmenį. Žinoma, kardinaliai pasikeitusisavo išvaizdą moteris sugeba pakerėti, bet daugiau iš jos - jokios naudos kadre. Kiti aktoriai dar silpniau pasirodo, sunku net prisiminti juos po peržiūros ir ką jie veikė filme. Šiuo atveju matosi, jog scenaristas padirbėjo labiausiai ties seserų personažais, iškeldamas jas į pirmą vietą, tačiau kartu pamiršdamas apie visus kitus filmo veikėjus.

Verdiktas

„Mama“ – tai neišsiskiriantis iš savo žanro filmas, turintis tik neblogai parašyta scenarijų, laikantį nežinioje iki pat juostos pabaigos bei puikią mažų mergaičių vaidybą. Filmas, parodantis motinos svarbą vaikui ir socialines vaiko auklėjimo puses yra vienintelis per daugelį metų siaubo žanro atstovas, galintis pasigirti kruopštesne dažnai ekranuose pasirodančių vaikų pasąmonės analize. Tačiau kartu tai filmas, be stiprios siaubo filmo atmosferos, nesukuriantis išgąsčio bei tiesiog prilygstantis dramai su kai kuriais momentais pasirodančiais šiurpuliukais.

Bendras vertinimas: 6/10

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikščiodamas Utenos parke nufotografavo keistus grybus (11)

DELFI skaitytojas, mėgstantis fotoaparatu fiksuoti žavingas akimirkas, atsiuntė keletą...

Televizoriaus pirkimas virto galvos skausmu: jaučiausi apvogtas (77)

Taigi istorija tokia, kad dabar jaučiuosi apvogtas save laikančios didžiausios elektroninės...

Bičiuliui siųstas šakotis sugrįžo virtęs trupiniais (115)

Vilnietis Artūras susidūrė su kuriozine situacija – dar kovo mėnesį draugui išsiųstas...

Alytuje užfiksavo užsisvajojusį kelių pažeidėją (4)

DELFI skaitytojas Alytuje nusistebėjo išsiblaškiusiu kito vairuotojo poelgiu.

Pamatytas vaizdas sukrėtė skaitytoją: ar tik vaistinės darbuotojai nesityčioja iš neįgaliųjų? (4)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kurią papiktino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU...

Top naujienos

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (106)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

Trenerė Pajaujienė: pilnesni žmonės gali būti sveikesni už lieknas manekenes

Atšilus orams daugelis pradeda ieškoti būdų, kaip nusimesti žieminį „kailį“. „Pirma...

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti (161)

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Tauragės rajone tragedijos sukrėsti kaimynai: nužudęs du žmones puolė šaudyti į mus (80)

Po tragedijos Tauragės rajone, Eidintų kaime, vietos gyventojai vis dar neatsigauna po patirto šoko...

Jazzu sužadėtinis Donatas Ivanauskas apie jųdviejų santykius: kartais kuo sudėtingiau – tuo lengviau (58)

Sunku tylėti, kai širdis šaukte šaukia: „Myliu!“ Meilė, į kurią sudėti gražiausi...

Rūta Mikelkevičiūtė: man nėra nepatogių klausimų

„Manau, kad nėra per jauno amžiaus „žinoti“ . Jei vaikui kyla klausimas, vadinasi „pats tas...

Žmogžudystė Tauragės rajone: šaudė ir į policininkus (89)

Policija tiria šeštadienį Tauragės rajone įvykusios tragedijos, kai vyras nušovė du žmones ir...

Viename Londono oro uostų - sutrikdyti skrydžiai (3)

Didžiojoje Britanijoje naktį iš šeštadienio į sekmadienį siautėję žaibai sutrikdė...

Karjeros įvartį įmušęs Bale'as pasiuntė žinutę istoriją kuriančiam Zidane'ui (2)

Garethas Bale'as didžiąją šio sezono dalį praleido ant atsarginių suolelio. Ant atsarginių...

Paskutinė akimirka prieš žengiant į dujų kamerą: laiško tonas tiesiog pribloškė (23)

Tėvas savo sūnui apie šio laiško egzistavimą pasakė 1946 metais, iš karto po karo, bet sūnus,...