aA
Žinomas siaubo žanro specialistas, meksikietis režisierius, prodiuseris ir scenaristas Giliermas Del Toro, padovanojęs pasauliui tokius unikalaus stiliaus kūrinius kaip jo paties režisuotą 2006 metų „Pano labirintą“, „Pragaro vaikio“ dvilogiją, kviečia į naują kelionę po siaubingas žmogaus pasąmonės vietas.
Filmas "Mama"
© "Forum Cinemas" nuotr.

Šį sykį talentingasis kino kūrėjas apsiima tik prodiuserio veikla, tačiau čia patirtis ne ką ne mažesnė, nes jo dėka dienos šviesą pamatė tokios juostos kaip 2007 m. „Prieglauda“ ar 2009 m. pasirodęs fantastinis siaubo trileris „Chimera“.

Meksikietis kartu su pilnametražiame kine debiutuojančiu Andresu Muschietti, pagal kurio 2008 m. trumpametražį filmuką ir yra įkvėptas šis projektas, pristato galimybę pamatyti išskirtinę siaubo juostą, sukurtą pagal visas senas šio unikalaus žanro tradicijas.

Apie ką mes čia...

Išgabentos savo paties tėvo į miške esantį namą, mergaitės vienos praleidžia penkerius metus. Išbadėjusios lyg laukinės katės, nemačiusios civilizacijos, randamos policijos. Jas globoti apsiima tėvo brolis Lukas su mergina Anabele. Mergaitės pripranta prie jaukumo, dingsta agresija, tačiau jų kažkas nenori paleisti – jos visą laiką kalba apie paslaptingą mamą.

Kūrinio vidus

Siaubo žanras paskutiniais metais neišgyvena geriausių laikų. Vis dėlto pasirodo daug pasikartojančių ir neįdomių juostų, ypač, jeigu kalbėsime apie neseniai pradėtus lyg ant konvejerio štampuojamus „Paranormalių reiškinių“ filmus. Naujos tendencijos šiame žanre pasidaro tokios skurdžios, jog bežiūrint tokio pobūdžio filmus darosi tiesiog nuobodu.

Vienintelis filmas, kuris yra vertas vadintis tikru siaubo žanro atstovu, 2012 m yra „Grėsmingas“. Įdomus tai, jog beveik visuose paskutiniais metais pasirodžiusiose filmuose didžiausią vaidmenį atlieką vaikai.

Ši juosta yra išskirtinė visais aspektais, joje pateikiamas psichologinis vaiko portretas ir motinos svarba vaiko gyvenime. Šiame filme, kaip ir visuose kituose, vaikas yra lyg raktas, durys visiems demonams patekti į mūsų pasaulį. Simboliškai pateikiami vaikai išrenkami ne veltui — juk jie yra dar tyri, jie yra idealūs blogiui, todėl įtampa kyla palaipsniui, suvokiamas yra demono tikslas.

Metaforiškai pateikiamas ir mamos portretas. Būtent ilgesys bei noras turėti artimiausią žmogų yra labai svarbus, todėl vaikas tiesiog sugeba išgalvoti draugą, net ir mamą. Prisirišimas prie demono pateikiamas gana subtiliai – vis dėlto jis jas saugo nuo kitų žmonių. Kita vertus, yra dar viena medalio pusė – mergaitės priklauso jam.

Siaubas parodomas per švelniai, yra staigių ir senos siaubo žanro mokyklos pavyzdžių, bet bendras psichologinis vaizdas yra per silpnas. Įtampos per mažai, tačiau viską gelbėja gana gera siužetinė linija, neleidžianti nuobodžiauti dėl pačios istorijos įdomumo.

Parodoma ir pamotės elgsena su mažomis mergaitėmis, todėl kartu iškyla dilema: geriau būti su lengvabūdišku žmogumi, kuriam nerupi, ar geriau pasilikti su rūpestingu ir saugojančiu tave blogiu. Viskas pateikiama kaip ir gyvenime, todėl toks metaforiškas paveikslas lygus turtingai ir beširdžiai pamotei, bei skurdžiai tačiau mylinčiai motinai.

Būtent scenarijus po tokio gana stipraus sociologinio juostos konteksto yra didžiausias variklis, kuris sugeba net nustebinti apmąstymais apie vaikų auklėjimą. Iki pat juostos pabaigos nuslepiama tiesa, todėl net ir įtampai nebūnant intriga išlieka.

Vis dėlto, kartu su „Grėsmingu“, tai yra antras pasisekęs siaubo žanro filmas per pusmetį.

Techninės pusės ypatumai

Juostos stilius, spalvų išdėstymas, dekoracijos suteikia nejaukų ir pilką vaizdą bežiūrint šią juostą. Siaubo žanrui su tokia spalvų gama tarsi būtina parodyti, jog nieko gero pabaigoje nebus.

Vis dėlto labiausiai dėmesio vertas - operatoriaus darbas ir garso montažas. Operatorius kameros dėka sukuria magiją, sukelia siaubo motyvą, tačiau jis tik vizualiai parodo situaciją. Didesnį poveikį turi garso montažas, kuris vos du kartus yra sustiprinamas, bet tai staigiems momentams prideda stiprumo.

Garso takelis - tipinio siaubo žanro atstovo. Netgi nesukelia įtampos, nors tai ir keista – juk tas pats kompozitorius sukūrė nuostabų muzikinį papildą 2007 m. ispanų „Prieglaudai“ ar 2012 m. dramai „Pragaras rojuje“.

Specialiųjų efektų filme nebuvo, o visus šešėlius arba demonų pasirodymus kino kūrėjai pateikia natūraliai. Vis dėlto galima pripažinti, jog vizualiai ir dėl garso takelio filmas nėra išskirtinis, neturi individualumo iš kitų panašių juostų, bet vis dėlto jaučiama europinio kino dvasia, kuri nuteikia maloniai peržiūrai atsipalaiduoti nuo holivudinių štampų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filme visą darbą padaro mažos mergaitės, o tai net labai keista, kai savo arsenale režisierius turi vieną talentingiausių mūsų dienų aktorių – Jessica Chastain. Megan Charpentier ir Isabelle Nelisse, suvaidinusios Viktorijos ir Lilės personažus, natūraliai ir šarmingai pateikia mums iš dalies vaikiškos vaizduotės portretą, jausmus, norus ir kartu - emocijas. Vaikai „tempia“ visą juostą, todėl sukoncentruotas ties jomis dėmesys sudaro visos istorijos branduolį.

Anksčiau minėta talentingoji Jessica Chastains suvaidina patį pilkiausią savo karjeros vaidmenį. Žinoma, kardinaliai pasikeitusisavo išvaizdą moteris sugeba pakerėti, bet daugiau iš jos - jokios naudos kadre. Kiti aktoriai dar silpniau pasirodo, sunku net prisiminti juos po peržiūros ir ką jie veikė filme. Šiuo atveju matosi, jog scenaristas padirbėjo labiausiai ties seserų personažais, iškeldamas jas į pirmą vietą, tačiau kartu pamiršdamas apie visus kitus filmo veikėjus.

Verdiktas

„Mama“ – tai neišsiskiriantis iš savo žanro filmas, turintis tik neblogai parašyta scenarijų, laikantį nežinioje iki pat juostos pabaigos bei puikią mažų mergaičių vaidybą. Filmas, parodantis motinos svarbą vaikui ir socialines vaiko auklėjimo puses yra vienintelis per daugelį metų siaubo žanro atstovas, galintis pasigirti kruopštesne dažnai ekranuose pasirodančių vaikų pasąmonės analize. Tačiau kartu tai filmas, be stiprios siaubo filmo atmosferos, nesukuriantis išgąsčio bei tiesiog prilygstantis dramai su kai kuriais momentais pasirodančiais šiurpuliukais.

Bendras vertinimas: 6/10

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos beisbolo jaunimo rinktinė Floridoje iškovojo trečiąją vietą

Floridoje, lituanistinėje mokykloje „Saulėtas krantas” svečiavosi stipriausios pasaulyje...

Keturių šunelių globėja drąsina: šuniui reikia žmogaus ir tiek vietos, kiek užima atsigulęs (8)

Pradėsiu nuo seniausiai pas mus esančio labradoro retriverio Bakso. Jis, mano nuomone, buvo nelabai...

Meno platformos „BaltijosMenas.lt“ etalonas – garsieji Sotheby‘s ar Christie‘s aukcionai (4)

2018 metai buvo kupini meno renesanso Lietuvoje , tad nenuostabu, kad pamažu atsiranda ir ambicingų...

Akimirka Anykščiuose, kurios ilgai nepamirš – dėmesį patraukė kilnus jaunuolio poelgis (64)

Anykščių miestas turbūt geriausiai žinomas dėl savo garsių rašytojų, Puntuko akmens, Laimės...

Šiaulių gimnazistai galėjo susipažinti su kino industrija iš arti

Lapkričio 7 dieną nemaža grupė Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos mokinių vyko į edukacinę...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (415)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (52)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (630)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...