Žinomas siaubo žanro specialistas, meksikietis režisierius, prodiuseris ir scenaristas Giliermas Del Toro, padovanojęs pasauliui tokius unikalaus stiliaus kūrinius kaip jo paties režisuotą 2006 metų „Pano labirintą“, „Pragaro vaikio“ dvilogiją, kviečia į naują kelionę po siaubingas žmogaus pasąmonės vietas.
Filmas "Mama"
© "Forum Cinemas" nuotr.

Šį sykį talentingasis kino kūrėjas apsiima tik prodiuserio veikla, tačiau čia patirtis ne ką ne mažesnė, nes jo dėka dienos šviesą pamatė tokios juostos kaip 2007 m. „Prieglauda“ ar 2009 m. pasirodęs fantastinis siaubo trileris „Chimera“.

Meksikietis kartu su pilnametražiame kine debiutuojančiu Andresu Muschietti, pagal kurio 2008 m. trumpametražį filmuką ir yra įkvėptas šis projektas, pristato galimybę pamatyti išskirtinę siaubo juostą, sukurtą pagal visas senas šio unikalaus žanro tradicijas.

Apie ką mes čia...

Išgabentos savo paties tėvo į miške esantį namą, mergaitės vienos praleidžia penkerius metus. Išbadėjusios lyg laukinės katės, nemačiusios civilizacijos, randamos policijos. Jas globoti apsiima tėvo brolis Lukas su mergina Anabele. Mergaitės pripranta prie jaukumo, dingsta agresija, tačiau jų kažkas nenori paleisti – jos visą laiką kalba apie paslaptingą mamą.

Kūrinio vidus

Siaubo žanras paskutiniais metais neišgyvena geriausių laikų. Vis dėlto pasirodo daug pasikartojančių ir neįdomių juostų, ypač, jeigu kalbėsime apie neseniai pradėtus lyg ant konvejerio štampuojamus „Paranormalių reiškinių“ filmus. Naujos tendencijos šiame žanre pasidaro tokios skurdžios, jog bežiūrint tokio pobūdžio filmus darosi tiesiog nuobodu.

Vienintelis filmas, kuris yra vertas vadintis tikru siaubo žanro atstovu, 2012 m yra „Grėsmingas“. Įdomus tai, jog beveik visuose paskutiniais metais pasirodžiusiose filmuose didžiausią vaidmenį atlieką vaikai.

Ši juosta yra išskirtinė visais aspektais, joje pateikiamas psichologinis vaiko portretas ir motinos svarba vaiko gyvenime. Šiame filme, kaip ir visuose kituose, vaikas yra lyg raktas, durys visiems demonams patekti į mūsų pasaulį. Simboliškai pateikiami vaikai išrenkami ne veltui — juk jie yra dar tyri, jie yra idealūs blogiui, todėl įtampa kyla palaipsniui, suvokiamas yra demono tikslas.

Metaforiškai pateikiamas ir mamos portretas. Būtent ilgesys bei noras turėti artimiausią žmogų yra labai svarbus, todėl vaikas tiesiog sugeba išgalvoti draugą, net ir mamą. Prisirišimas prie demono pateikiamas gana subtiliai – vis dėlto jis jas saugo nuo kitų žmonių. Kita vertus, yra dar viena medalio pusė – mergaitės priklauso jam.

Siaubas parodomas per švelniai, yra staigių ir senos siaubo žanro mokyklos pavyzdžių, bet bendras psichologinis vaizdas yra per silpnas. Įtampos per mažai, tačiau viską gelbėja gana gera siužetinė linija, neleidžianti nuobodžiauti dėl pačios istorijos įdomumo.

Parodoma ir pamotės elgsena su mažomis mergaitėmis, todėl kartu iškyla dilema: geriau būti su lengvabūdišku žmogumi, kuriam nerupi, ar geriau pasilikti su rūpestingu ir saugojančiu tave blogiu. Viskas pateikiama kaip ir gyvenime, todėl toks metaforiškas paveikslas lygus turtingai ir beširdžiai pamotei, bei skurdžiai tačiau mylinčiai motinai.

Būtent scenarijus po tokio gana stipraus sociologinio juostos konteksto yra didžiausias variklis, kuris sugeba net nustebinti apmąstymais apie vaikų auklėjimą. Iki pat juostos pabaigos nuslepiama tiesa, todėl net ir įtampai nebūnant intriga išlieka.

Vis dėlto, kartu su „Grėsmingu“, tai yra antras pasisekęs siaubo žanro filmas per pusmetį.

Techninės pusės ypatumai

Juostos stilius, spalvų išdėstymas, dekoracijos suteikia nejaukų ir pilką vaizdą bežiūrint šią juostą. Siaubo žanrui su tokia spalvų gama tarsi būtina parodyti, jog nieko gero pabaigoje nebus.

Vis dėlto labiausiai dėmesio vertas - operatoriaus darbas ir garso montažas. Operatorius kameros dėka sukuria magiją, sukelia siaubo motyvą, tačiau jis tik vizualiai parodo situaciją. Didesnį poveikį turi garso montažas, kuris vos du kartus yra sustiprinamas, bet tai staigiems momentams prideda stiprumo.

Garso takelis - tipinio siaubo žanro atstovo. Netgi nesukelia įtampos, nors tai ir keista – juk tas pats kompozitorius sukūrė nuostabų muzikinį papildą 2007 m. ispanų „Prieglaudai“ ar 2012 m. dramai „Pragaras rojuje“.

Specialiųjų efektų filme nebuvo, o visus šešėlius arba demonų pasirodymus kino kūrėjai pateikia natūraliai. Vis dėlto galima pripažinti, jog vizualiai ir dėl garso takelio filmas nėra išskirtinis, neturi individualumo iš kitų panašių juostų, bet vis dėlto jaučiama europinio kino dvasia, kuri nuteikia maloniai peržiūrai atsipalaiduoti nuo holivudinių štampų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filme visą darbą padaro mažos mergaitės, o tai net labai keista, kai savo arsenale režisierius turi vieną talentingiausių mūsų dienų aktorių – Jessica Chastain. Megan Charpentier ir Isabelle Nelisse, suvaidinusios Viktorijos ir Lilės personažus, natūraliai ir šarmingai pateikia mums iš dalies vaikiškos vaizduotės portretą, jausmus, norus ir kartu - emocijas. Vaikai „tempia“ visą juostą, todėl sukoncentruotas ties jomis dėmesys sudaro visos istorijos branduolį.

Anksčiau minėta talentingoji Jessica Chastains suvaidina patį pilkiausią savo karjeros vaidmenį. Žinoma, kardinaliai pasikeitusisavo išvaizdą moteris sugeba pakerėti, bet daugiau iš jos - jokios naudos kadre. Kiti aktoriai dar silpniau pasirodo, sunku net prisiminti juos po peržiūros ir ką jie veikė filme. Šiuo atveju matosi, jog scenaristas padirbėjo labiausiai ties seserų personažais, iškeldamas jas į pirmą vietą, tačiau kartu pamiršdamas apie visus kitus filmo veikėjus.

Verdiktas

„Mama“ – tai neišsiskiriantis iš savo žanro filmas, turintis tik neblogai parašyta scenarijų, laikantį nežinioje iki pat juostos pabaigos bei puikią mažų mergaičių vaidybą. Filmas, parodantis motinos svarbą vaikui ir socialines vaiko auklėjimo puses yra vienintelis per daugelį metų siaubo žanro atstovas, galintis pasigirti kruopštesne dažnai ekranuose pasirodančių vaikų pasąmonės analize. Tačiau kartu tai filmas, be stiprios siaubo filmo atmosferos, nesukuriantis išgąsčio bei tiesiog prilygstantis dramai su kai kuriais momentais pasirodančiais šiurpuliukais.

Bendras vertinimas: 6/10

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dovana šiauliečiams – Kalėdinis Šimšės miestelis (1)

Kalėdinės nuotaikos virusą mokyklos bendruomenė skleidė Šiaulių miestui ir kvietė bendram...

Molėtuose atidengta unikali skulptūra „Laiškas Lietuvai“ (2)

Gruodžio 12 d. Molėtuose iškilmingai atidengta skulptūra „Laiškas Lietuvai “, skirta...

Forumo teatrui Europos įvertinimas už pilietiškumą, saugumą ir gynybą (4)

Berlyno saugumo konferencija laikoma vienu didžiausių Europos saugumo ir gynybos renginių, o jos...

Maltiečiai kviečia į asmenukių iššūkį socialiniuose tinkluose: Be Jūsų Nebūtų Mūsų (3)

Pasidaryti asmenukę su savo močiute, seneliu ar kaimyne iš laiptinės ir paskelbti šią nuotrauką...

Vilniaus Balsių progimnazijoje – šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Lietuviai nuo seno garsėja darbštumu. Mūsų valstybės augimas ir klestėjimas visada rėmėsi...

Top naujienos

Markas Zingeris. „Mūsiškių“ autorė Lietuva gal ir netiki, bet Holokaustą išgyvenęs menininkas ja nori tikėti

Jei būčiau karikatūristas, nupieščiau padėtį šitaip: drengiant amžinam lietui visa Lietuva...

Kukuraitis žada esminę pensijų sistemos pervarką (11)

Vakar priėmusi Valstybės biudžetą, valdžia suka galvą kaip perskirstyti daugiau mokesčių...

Baikerio Kilkaus nužudymo tyrimas krypsta nauja linkme: Baltrūnas vėl atvestas į teismą nuolat atnaujinama (85)

Ikiteisminis tyrimas dėl baikerio Aivaro Kilkaus nužudymo krypsta nauja linkme – ikiteisminį...

Darbas pagal partinę liniją: tarp socialdemokratų ir partijos atskilėlių užvirė mūšis dėl padėjėjų Seime (101)

To jau seniai nebuvo: iš socialdemokratų gretų pasitraukę Seimo nariai, įkūrę valdančiojoje...

Dingusiame Argentinos povandeniniame laive buvusio jūreivio sesuo tikina gavusi keistą žinutę

Jesica Medina, vieno iš 44 dingusiame laive buvusių jūreivių, Roberto Danielio Medinos, sesuo,...

Iš čiaupo tekantis vanduo jau tris savaites baugina gyventojus (68)

Kaimas viduryje Vilniaus centro. Taip galima apibūdinti situaciją, į kurią pateko Šv. Stepono g....

Nebeturinčių kur trauktis ledo ritulininkų treneris budina rinktinės snaiperius specialiai DELFI iš Bledo

Pagal pražangų skaičių iš visų konkurentų išsiskirianti Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) ledo...

Draudikų statistika atskleidžia, kada BMW vairuotojai ilsisi (24)

Ko reikėtų tikėtis ir kaip planuoti keliones per šventes: net du ilgieji savaitgaliai šiemet...

Mokslininkai ragina susirūpinti: valgome vaistiniais preparatais užterštą žuvį (22)

Kiekvienas savo namų vaistinėlėje turime vaistų su pasibaigusiu jų galiojimo laiku arba tokių...