aA
Kiek kartų esame girdėję apie organų persodinimo operacijų laukiančius ligonius? Tikrai ne kartą. Bet, sutikite, ryžtis tapti donoru ir išgelbėti sergančiųjų gyvybes – Lietuvoje itin retam priimtina. Visuomenei stinga informacijos, o jos stoka kursto nepagrįstas baimes ir mitus.
Savanorystė Kėdainiuose, Sigitos Urbytės nuotr.
Savanorystė Kėdainiuose, Sigitos Urbytės nuotr.

Siekiant didesnio žmonių informuotumo šio mėnesio savanoriškos veiklos sostinėje – Kėdainiuose – liepos 30 dieną organizuojama neatlygintinos kraujo, kaulų čiulpų, organų bei audinių donorystės diena, kurios metu tikimasi sulaukti žmonių, panorusių tapti neatlygintinais organų donorais.

Savanoriai suteiks aktualią informaciją

Donorystė reikalauja ryžtingo apsisprendimo. Prieš priimant sprendimą tapti donoru, ypač svarbu susipažinti su visa aktualia informacija, turi būti rasti atsakymai į kylančius klausimus, dvejones. Būtent šiam tikslui Kėdainiuose jau yra buriami savanoriai, kurie donorų dienos metu kalbins miestelėnus, teiks jiems visą aktualią informaciją apie donorystę.

Donorų dienos metu kėdainiškiams, apsisprendusiems išgelbėti kitų gyvybes, bus suteikta galimybė gauti neatlygintinos organų donorystės donorų kortelę, t.y. duoti sutikimą, jog išeidamas iš šio pasaulio septyniems organų persodinimo laukiantiems ligoniams žmogus dovanos gyvybes.

Armino Bartkaičio, asociacijos „Donorystė“ prezidento, teigimu, prognozuoti, kiek žmonių Kėdainiuose sutiks įsigyti donoro korteles – labai sunku. Pasak jo, tai priklauso nuo akcijoje dalyvaujančių savanorių skaičiaus: „Kiekvieną žmogų reikia asmeniškai pakalbinti, jam paaiškinti. Jeigu tokiose akcijose trūks savanorių, kurie prieitų prie kiekvieno žmogaus, jį pakalbintų, atsakytų į klausimus, žmonės paprasčiausiai praeis pro šalį. Tik labai retais atvejais žmonės patys prieina tam, kad pasidomėtų savanoriška organų donoryste“, - teigia A. Bartkaitis.

Donorų dienos organizatorė Sigita Urbytė teigia, kad šiuo metu akcijoje jau planuoja dalyvauti 15-20 savanorių.

Organų donorystė apipinta mitais

Įdomu tai, kad šiuo metu Lietuvoje jau yra 14.704 žmonės, sutikę įsigyti donoro korteles, tačiau tai yra tik 0,4 proc. visų šalies gyventojų.

Asociacijos „Donorystė“ prezidentas sako, kad jų darbą, skatinant žmones tapti neatlygintinais organų donorais, ypač apsunkina mitai, jau kurį laiką sklandantys visuomenėje: „Absurdiškiausias mitas, kurį girdėjau - žmogaus, turinčio donoro kortelę, niekas negydo, stengiamasi kuo greičiau jo organus persodinti kitam žmogui. Nežinau, iš kur kyla tokie nepagrįsti mitai ir baimės, tačiau kartais mums labai sunku tai paneigti. Žmonės tvirtai tiki, kad tai yra tiesa“, - pasakoja A. Bartkaitis.

Akcijos organizatorė S. Urbytė, paklausta apie mitus ir legendas, kuriais yra apipinta organų donorystė, sako, kad tokie gandai kyla tik dėl informacijos ir švietimo stokos: „Pastebėjau, kad labiausiai stinga informacijos apie savanorišką donorystę. Ypač - vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nesinaudoja internetu.“

Pasak donorų dienos Kėdainiuose iniciatorės, tokių dienų tikslu tampa ir būtinybė paneigti mitus, argumentuotai žmonėms paaiškinant, kas yra neatlygintina donorystė, kodėl ji vertinga.

Donoro kortelė – pasiryžimo simbolis

Arminas Bartkaitis teigia, kad savanoriškos donorystės proceso tvarka Lietuvoje jau pasenusi ir gana komplikuota: „Jeigu žmogus nori pasirašyti donoro kortelę, jis pirmiausia turi kreiptis į gydytoją ir pasirašyti sutikimą. Tačiau visi žino, kad norint „pakliūti“ pas gydytoją, reikia ir registruotis, ir laukti eilėse, todėl specialiai dėl savanoriškos donorystės į gydytoją mažai kas kreipiasi“.

Pasak jo, tokios savanoriškos donorystės akcijos, kokia netrukus vyks Kėdainiuose, yra patogus ir lengvas būdas įsigyti donoro kortelę, nes nereikia registruotis gydymo įstaigose - gydytojas pats dalyvauja akcijose.

Donoro kortelė, kurią žmogus įsigyja, yra tik pasiryžimo simbolis, o pagrindinis juridinis dokumentas – donorų recipientų registras, kuriame įrašomi pagrindiniai asmens duomenys. A. Bartkaitis sako, kad sutartis tapti neatlygintinu donoru nėra galutinė, nes bet kada galima pakeisti savo nuomonę ir atsisakyti savanoriškos donorystės.

Savanoriškos veiklos sostinės konkursą organizuoja Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT), kuri yra didžiausių nevyriausybinių jaunimo organizacijų Lietuvoje sąjunga, vienijanti daugiau nei 200 000 jaunų žmonių. Organizacijos tikslas – kelti jaunimo organizacijų kompetenciją ir atstovauti jaunimo organizacijų ir jaunimo interesams bendradarbiaujant su Lietuvos valdžios institucijomis, kitais visuomeninio sektoriaus veikėjais.

Konkursą „Savanoriškos veiklos sostinė“ remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Šis konkursas yra savotiška 2011-ųjų – Europos savanoriškos veiklos metų – minėjimo dalis. Informaciją apie konkursą ir nuorodą į anketą galima rasti ir SADM interneto svetainėje www.socmin.lt.

--
Šis rašinys yra „DELFI Piliečio“ ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) inicijuoto rašinių ciklo „Savanorystė“ dalis, kuriuo norima išsklaidyti mūsų visuomenėje egzistuojančius mitus apie savanorystę, informuoti apie savanorystės teikiamą naudą, prieinamumą ir svarbą.

Šiame cikle bus žinomų asmenų, įvairių profesijų atstovų, darbdavių pasisakymai ir mintys apie savanorišką veiklą.

Jeigu Jūs pats(-i) esate kada nors užsiėmęs savanoriška veikla ar iš arti stebėjote draugų darbą, gal pažįstami, pabuvę savanoriais, pasidalijo su Jumis savo patirtimi, parašykite mums ir Jūs el. paštu: pilieciai@delfi.lt.

Įdomiausių rašinių autorius apdovanosime!!!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rūkytą ungurį prekybos centre įsigijusi pirkėja: išvyniojome ir žagtelėjome (200)

Ir nusipirkom unguriuką... Būtų juokinga, jei nebūtų keista. Bet apie viską iš pradžių.

Pačiame Kauno centre – nuo lietaus mirkstantys butai: pirmas butų ūkio atsakymas nustebino (46)

Pusantro mėnesio laukti atsakymo dėl kiauro stogo, kai tiesiai į virtuvę ir miegamąjį varva...

Vilnietė prie Kalvarijų turgaus jaučia tikrą gėdą – kas patys nematė, nepatikėtų (270)

Kaip ir daugelis, noriu matyti savo Vilnių gražų, šiuolaikišką, atsinaujinusį, modernų... ir...

Pateko į spygliuota viela aptvertą kalėjimo ligoninę: štai kaip atrodo mūsų išlaikomas turtas (17)

Kaip gyvenam ir kaip rūpinamasi mūsų visų turtu. Vartai buvo atviri. Viduje - jokių spynų. Dar...

Rūkoriaus išpažintis: turiu jums, draudikai, svarbiausią klausimą (166)

Aš rūkau maždaug 20 metų. Balkone. Ne todėl, kad negerbiu kaimynų ir piktybiškai siekiu savo...

Top naujienos

Į Valinsko pareiškimą sureagavo ir Nausėda, ir Skvernelis: ragina nenutylėti (778)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis griežtai sureagavo į laidų vedėjo...

Pasiūlymas ilginti moksleivių atostogas mokyklų vadovams buvo netikėtas ir nemalonus: paaiškino, ką keičia dvi savaitės (135)

Moksleivių atostogos šį rudenį gali būti pratęstos iki dviejų savaičių – tokį siūlymą...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus papildyta (150)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Kasiulevičius: jei nebeatseksime susirgusiųjų kontaktų, koronaviruso kontrolę prarasime totaliai (141)

Antradienį Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) apsilankęs šalies vadovas Gitanas...

Drama Kaune: ekskavatoriumi prieš istorinę vilą (390)

Prestižiniame Kauno Žaliakalnio rajone, Ąžuolyno pašonėje, Perkūno alėjoje stovėjusi Art...

Pirmoji ES šalis grįžta prie karantino papildyta (220)

Airija tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe nare dėl augančio naujojo koronaviruso atvejų...

Praėjusią parą – 202 nauji koronaviruso atvejai ir dvi mirtys mirusiesiems koronavirusas nustatytas spalio 10-15 d. (151)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 205 nauji koronaviruso atvejai. Tai žiniasklaidai patvirtino...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus (22)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Grybauskaitė: po rinkimų prasidės reguliacijos ir priemonės, kurios dabar vėluoja (246)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį balsuodama išankstiniame balsavime...

Makiažas ir apsauginė veido kaukė – suderinama: meistrė išvardijo pagrindinius triukus (16)

Veidą dengiančios kaukės tapo kasdienybe, o kartu su ja ir amžina dilema – kaip dažytis, kad...

|Maža didelių žinių kaina