aA
Ne paslaptis, jog Berlynas, kurį dar galima vadinti kultūros ir idėjų meka, pritraukia įvairių kultūrų atstovų ir menininkų. Daugeliui pažįstami ar bent akies krašteliu matyti Berlyno gatvių menininkų darbai yra tapę netgi miesto simboliais. Tačiau šį kartą dėmesys krypsta į Berlyno meno savaitę, kuri vyksta rugsėjo 16-21 dienomis.
© Autoriaus nuotr.

Atidarymo ekspozicija ir instaliacijas, kurios buvo pristatytos atvykusiems svečiams

Antradienį Berlyno menų akademijoje atvykusiems lankytojams buvo pristatyta atidarymo ekspoziciją ir instaliacijos, kurios yra projekto, pavadinimu „Schwindel der Wirklichkeit“ (liet. Dvejonė dėl tikrovės) dalis. Projekto „Schwindel der Wirklichkeit“ tema kelia klausimus: ar tai, ką mes matome, yra tikra? Ir ar viskas yra tikra, jeigu mes to nematome ir negirdime? Ar mes galime pasitikėti savo pojūčiais ir ar potyriai yra būtini tikrovės išaiškinimui?

Šiais klausimais ir buvo galima vadovautis, dalyvaujant ir stebint pateiktas instaliacijas. Buvo pristatyta 39 menininkų ar jų grupių darbų, kuriuose išreiškiama, kaip aktualus menas įsimaišo į visuomenės gyvenimą. Kaip ir buvo galima tikėtis, atvyko labai daug žmonių, todėl labiausiai pasisekė atvykusiems laiku ir nevėlavusiems, nes jie pirmieji pateko į ekspozicijų sales ir galėjo patys pirmieji patirti bei apžiūrėti projekte pristatytą parodą. Atvykusiems vėliau teko laukti, kol ekspozicijų sales paliks anksčiau atėjusieji, ir spaustis laiptų apačioje foje.

Parodoje daug dėmesio skiriama lankytojo ir kūrėjo darbų kontaktui, nes lankytojas nėra pasyvus stebėtojas. Jis savo veiksmais prisideda prie menininko kuriamo darbo, todėl dažnai be lankytojų aktyvumo kai kurie darbai netektų savo vertės ir prasmės.

Galima būtų išskirti kelias pristatytų darbų grupes. Instaliacijos su veidrodžiais, „Game art“ (video žaidimų menas), tarp kurių buvo netgi senasis visiems gerai žinomas „Vištamušis“ ir karo simuliacijos žaidimai, skirti kareiviams treniruotis, video filmavimas ir projekcijos bei fotografijos (paprastos ir judančios).

berlin_art_week_2014
berlin_art_week_2014

Toliau verta paminėti kelis kūrinius, kurie straipsnio autorei labiausiai įsiminė ir tuo pačiu atskleidė ar leido suprasti projektui iškeltus uždavinius. Jau nebe pirmą kartą atliekama meninė instaliacija (pirmą kartą atlikta 1977 m.), kai dviejuose šalimai esančiuose kambariuose, kuriuos skiria siena, sėdi ir skaito knygą vienodai apsirengę broliai dvyniai. Jie yra filmuojami, o šalia matomas ekranas, kuriame transliuojamas kito kambario vaizdas. Tokiu būdu parodos lankytojams suteikiama galimybė matyti iš karto abu dvynius – vieną gyvai, o kitą – ekrane, ir stebėti, kaip skiriasi jų knygos skaitymo ypatumai.

Kitas darbas, susidedantis iš kelių dalių: trijų kamerų, sustatytų į eilę, filmuojančių parodos lankytoją, ekrano, kuriame šis mato savo atvaizdą trimis spalvomis ir projektoriaus perteikiamo vaizdo ant didžiulės sienos, kurią jau mato visi parodos lankytojai. Tokiu būdu dalyvis pats savo trispalviu atvaizdu sukuria instaliaciją ir nuo jo veiksmų priklauso, ką matys parodos lankytojai.

Instaliacijos naudojant veidrodžius ypač paveikios, nes matomas savo paties atspindys elgiasi ne taip, kaip tikimasi, todėl kyla tikrumo ir iliuzijos klausimas. Kaip pavyzdys gali būti kambarys, į kurį įleidžiama po kelis žmones ir patenkama koridoriumi. Visos kambario sienos yra veidrodžiai, o priešais viršuje kabo ekranas, kuriame transliuojamas filmuojamas kambario vaizdas. Atrodytų, nieko ypatingo, bet vaizdas transliuojamas ne tiesiogiai, bet atsiliekant 10-15 sekundžių, todėl tai, ką pasimaivei prieš veidrodį, ekranas parodys vėliau ir tai galbūt jau pamatys naujai į kambarį užsukę žmonės. Tokiu būdu sukuriamas netikrumo pojūtis, nes atrodo, kad dabartis kartojasi kelis kartus.

Berlyno meno savaitės pabaiga bus pažymėta žymaus menininko Hamish Fulton projektu-eisena. Tokio tipo eisenas menininkas organizuoja nuo 1967 m. Šiemet Berlyne tai bus 800 einančių žmonių eisena nuo Brandenburgo vartų, prasidedančia Didžiojoje gatvėje (Straße des 17. Juni). Ši eisena skirta 25 metams po Berlyno sienos griuvimo pažymėti, ir vadinama simboliniu pavadinimu „Walking East Walking West“ (liet. einant į rytus, einant į vakarus). Ja atkreipiamas dėmesys į Berlyne stovėjusią sieną, kuri tuomet buvo Šaltojo karo įrankis, atskyręs žmones.

Šiandien, pasitelkiant menines išraiškas, prisiminimai apie Berlyno sieną panaudojami norint sutelkti žmones kartu, sujungti skirtingų kultūrų žmones bendroms mintims ir idėjoms. Čia paminėti tik keli darbai, pristatyti meno savaitės atidaryme ir vykstantys uždarymo dieną. Tačiau meno savaitės renginių gausa ir įvairovė yra ypatingai didelė.

Berlyno meno savaitė organizuojama kiekvienai metais rugsėjo mėnesį puikiai pateisina Berlyno kaip kultūros ir renginių didmiesčio Europoje titulą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunieji miško bičiuliai vėl švarino mišką (1)

Jau apie du dešimtmečius Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunieji miško bičiuliai...

Jubiliejinė šventė „Minties“ gimnazijoje – gausiame skautų būryje

Spalio 18-19 dienomis Panevėžio „Minties“ gimnazijoje kaip niekada iškilmingai, jaunuolių...

Anglų kalbos pamokos, kurios truko po 14 valandų per parą

Spalio 8–12 dienomis Kauno senamiesčio progimnazijoje lankėsi tarptautinio daugiašalio...

Jauną mamytę situacija Kauno „Akropolyje“ stebina: ar pirkėjai nemato, kad tai mažylių kasa? (238)

Trečiadienį socialiniame tinkle pasklido nemažo atgarsio sulaukusi žinutė apie naudojimąsi...

Vilniaus jaunimas nepraleidžia progos pasisemti žinių (1)

Nors ruduo jau nuspalvino medžius , o orai pradėjo džiuginti nuostabiu oru, šį savaitgalį...

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (232)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (221)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (241)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (100)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Gydytoja įvardijo paracetamolio ir ibuprofeno vartojimo klaidas: dėl nežinojimo gresia skaudžios pasekmės (32)

Tikriausiai ne kartą temperatūrai mažinti ar skausmui pašalinti esate vartoję paracetamolį ar...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (77)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Kas dešimtas lietuvis per metus praranda po 50 eurų: ar jūs irgi savo pinigus išmetate tiesiog į balą? (16)

Manote, jog 10 euro centų užstatas už pakuotę nėra daug? DELFI atliko eksperimentą, kurio metu...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (99)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (439)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Ką geriau sodinti rudenį ir ką pavasarį – profesionalo patarimai kaip neapsigauti perkant sodinuką (4)

Profesionalus sodininkas Gediminas Cijūnaitis, gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patarimais, kaip...