Ne paslaptis, jog Berlynas, kurį dar galima vadinti kultūros ir idėjų meka, pritraukia įvairių kultūrų atstovų ir menininkų. Daugeliui pažįstami ar bent akies krašteliu matyti Berlyno gatvių menininkų darbai yra tapę netgi miesto simboliais. Tačiau šį kartą dėmesys krypsta į Berlyno meno savaitę, kuri vyksta rugsėjo 16-21 dienomis.
© Autoriaus nuotr.

Atidarymo ekspozicija ir instaliacijas, kurios buvo pristatytos atvykusiems svečiams

Antradienį Berlyno menų akademijoje atvykusiems lankytojams buvo pristatyta atidarymo ekspoziciją ir instaliacijos, kurios yra projekto, pavadinimu „Schwindel der Wirklichkeit“ (liet. Dvejonė dėl tikrovės) dalis. Projekto „Schwindel der Wirklichkeit“ tema kelia klausimus: ar tai, ką mes matome, yra tikra? Ir ar viskas yra tikra, jeigu mes to nematome ir negirdime? Ar mes galime pasitikėti savo pojūčiais ir ar potyriai yra būtini tikrovės išaiškinimui?

Šiais klausimais ir buvo galima vadovautis, dalyvaujant ir stebint pateiktas instaliacijas. Buvo pristatyta 39 menininkų ar jų grupių darbų, kuriuose išreiškiama, kaip aktualus menas įsimaišo į visuomenės gyvenimą. Kaip ir buvo galima tikėtis, atvyko labai daug žmonių, todėl labiausiai pasisekė atvykusiems laiku ir nevėlavusiems, nes jie pirmieji pateko į ekspozicijų sales ir galėjo patys pirmieji patirti bei apžiūrėti projekte pristatytą parodą. Atvykusiems vėliau teko laukti, kol ekspozicijų sales paliks anksčiau atėjusieji, ir spaustis laiptų apačioje foje.

Parodoje daug dėmesio skiriama lankytojo ir kūrėjo darbų kontaktui, nes lankytojas nėra pasyvus stebėtojas. Jis savo veiksmais prisideda prie menininko kuriamo darbo, todėl dažnai be lankytojų aktyvumo kai kurie darbai netektų savo vertės ir prasmės.

Galima būtų išskirti kelias pristatytų darbų grupes. Instaliacijos su veidrodžiais, „Game art“ (video žaidimų menas), tarp kurių buvo netgi senasis visiems gerai žinomas „Vištamušis“ ir karo simuliacijos žaidimai, skirti kareiviams treniruotis, video filmavimas ir projekcijos bei fotografijos (paprastos ir judančios).

berlin_art_week_2014
berlin_art_week_2014

Toliau verta paminėti kelis kūrinius, kurie straipsnio autorei labiausiai įsiminė ir tuo pačiu atskleidė ar leido suprasti projektui iškeltus uždavinius. Jau nebe pirmą kartą atliekama meninė instaliacija (pirmą kartą atlikta 1977 m.), kai dviejuose šalimai esančiuose kambariuose, kuriuos skiria siena, sėdi ir skaito knygą vienodai apsirengę broliai dvyniai. Jie yra filmuojami, o šalia matomas ekranas, kuriame transliuojamas kito kambario vaizdas. Tokiu būdu parodos lankytojams suteikiama galimybė matyti iš karto abu dvynius – vieną gyvai, o kitą – ekrane, ir stebėti, kaip skiriasi jų knygos skaitymo ypatumai.

Kitas darbas, susidedantis iš kelių dalių: trijų kamerų, sustatytų į eilę, filmuojančių parodos lankytoją, ekrano, kuriame šis mato savo atvaizdą trimis spalvomis ir projektoriaus perteikiamo vaizdo ant didžiulės sienos, kurią jau mato visi parodos lankytojai. Tokiu būdu dalyvis pats savo trispalviu atvaizdu sukuria instaliaciją ir nuo jo veiksmų priklauso, ką matys parodos lankytojai.

Instaliacijos naudojant veidrodžius ypač paveikios, nes matomas savo paties atspindys elgiasi ne taip, kaip tikimasi, todėl kyla tikrumo ir iliuzijos klausimas. Kaip pavyzdys gali būti kambarys, į kurį įleidžiama po kelis žmones ir patenkama koridoriumi. Visos kambario sienos yra veidrodžiai, o priešais viršuje kabo ekranas, kuriame transliuojamas filmuojamas kambario vaizdas. Atrodytų, nieko ypatingo, bet vaizdas transliuojamas ne tiesiogiai, bet atsiliekant 10-15 sekundžių, todėl tai, ką pasimaivei prieš veidrodį, ekranas parodys vėliau ir tai galbūt jau pamatys naujai į kambarį užsukę žmonės. Tokiu būdu sukuriamas netikrumo pojūtis, nes atrodo, kad dabartis kartojasi kelis kartus.

Berlyno meno savaitės pabaiga bus pažymėta žymaus menininko Hamish Fulton projektu-eisena. Tokio tipo eisenas menininkas organizuoja nuo 1967 m. Šiemet Berlyne tai bus 800 einančių žmonių eisena nuo Brandenburgo vartų, prasidedančia Didžiojoje gatvėje (Straße des 17. Juni). Ši eisena skirta 25 metams po Berlyno sienos griuvimo pažymėti, ir vadinama simboliniu pavadinimu „Walking East Walking West“ (liet. einant į rytus, einant į vakarus). Ja atkreipiamas dėmesys į Berlyne stovėjusią sieną, kuri tuomet buvo Šaltojo karo įrankis, atskyręs žmones.

Šiandien, pasitelkiant menines išraiškas, prisiminimai apie Berlyno sieną panaudojami norint sutelkti žmones kartu, sujungti skirtingų kultūrų žmones bendroms mintims ir idėjoms. Čia paminėti tik keli darbai, pristatyti meno savaitės atidaryme ir vykstantys uždarymo dieną. Tačiau meno savaitės renginių gausa ir įvairovė yra ypatingai didelė.

Berlyno meno savaitė organizuojama kiekvienai metais rugsėjo mėnesį puikiai pateisina Berlyno kaip kultūros ir renginių didmiesčio Europoje titulą.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užfiksuota avarija Geležinio Vilko g. – posūkis į dešinę baigėsi nuostoliais (43)

Vairuotojo posūkis į dešinę paskutinę minutę baigėsi liūdnai – tiesiai važiavęs...

Prancūzų menininkės Sophie Calle kūriniai Kaune tampa lankytojų traukos centru

Sophie Calle – prancūzų menininkė, maištininkė, šokiruojanti ir stebinanti meno pasaulį savo...

Skaitytojo dėmesį prikaustė pasiūlymas nemokamai važiuoti apsipirkti į Lenkiją (95)

Lietuvoje vis kylant paslaugų ir maisto produktų kainoms, gyventojų keliai vis dažniau veda į...

Reformacija ir lietuviškos raštijos pradininkai: jų darbai yra neatsiejama lietuvių kultūros dalis (2)

Artėja 500-ųjų reformacijos metinių sukakties diena – spalio 31-oji. Šią dieną Martynas...

Užfiksavo net du pažeidimus pavojingame kelyje: ir kaip jie nepasimoko iš įvykusių nelaimių? (98)

DELFI skaitytojas siaurame kelio ruože užfiksavo dvi pavojingas situacijas, kai labai skubantys kiti...

Top naujienos

Vertina krizės tikimybę: nerimą kelia ne tik augančios kainos (20)

Nors ekonominės kitų metų prognozės neblogos, jas gerokai pritemdyti gali didesnė, nei tikimasi,...

Rinkimų kampanija prasideda? Bankininkas G. Nausėda – naujame amplua (290)

Ekonomistas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda trečiadienio vakarą debiutavo kiek...

Dingusio baikerio istorijoje – naujos detalės, bylą perėmė sunkius nusikaltimus tiriantys pareigūnai papildyta motociklo nuotraukomis (268)

Garsiai nuskambėjusioje Aivaro Kilkaus dingimo istorijoje daugėja neaiškių detalių. Varėnos...

Baisi avarija Ukrainoje: skelbiama, kad milijonieriaus dukrą nuo įtūžusios minios ėmėsi ginti apsauginiai (56)

Ukrainos šiaurės rytinį Charkovo miestą trečiadienį sukrėtė tragedija – automobiliui...

I. Šimonytė rėžė apie biudžetą: grėstų apgaulingos apskaitos titulas (30)

Buvusi finansų ministrė, Seimo Audito komiteto vadovė konservatorė Ingrida Šimonytė abejoja,...

B. Bradauskas: tegul visi išvažiuoja (27)

„Tegul visi išvažiuoja – ir tie, kuriems reikia, ir tie, kuriems nereikia. Tuomet aš...

Rusijoje viena prasta naujiena veja kitą (6)

Rusijos gyventojų realiųjų pajamų kritimo nesustabdo ir smarkiai sulėtėjęs vartojimo kainų...

Kelias, kurį keiksnoja daugelis: koks likimas jo laukia (1)

Šiltuoju metų laiku nufilmuotas kelias ir spūstys į Nidą jau senokai tapo galvos skausmu ir...

Valstiečiai rado „ūkišką“ išeitį, kaip sportu gydyti valstybės ligas (17)

Sporto politiką pakelti į naują lygį Vyriausybės programoje žadėję „valstiečiai“ ėmėsi...

J. Ruolia sukritikavo itin giriamą augalą: poveikis vidutinis, nuo vėžio neišgelbės (4)

Lietuvoje netyla diskusijos dėl medicinini ų kanapių įteisinimo. Seime taip pat nuskambėjo...