aA
Ne paslaptis, jog Berlynas, kurį dar galima vadinti kultūros ir idėjų meka, pritraukia įvairių kultūrų atstovų ir menininkų. Daugeliui pažįstami ar bent akies krašteliu matyti Berlyno gatvių menininkų darbai yra tapę netgi miesto simboliais. Tačiau šį kartą dėmesys krypsta į Berlyno meno savaitę, kuri vyksta rugsėjo 16-21 dienomis.
© Autoriaus nuotr.

Atidarymo ekspozicija ir instaliacijas, kurios buvo pristatytos atvykusiems svečiams

Antradienį Berlyno menų akademijoje atvykusiems lankytojams buvo pristatyta atidarymo ekspoziciją ir instaliacijos, kurios yra projekto, pavadinimu „Schwindel der Wirklichkeit“ (liet. Dvejonė dėl tikrovės) dalis. Projekto „Schwindel der Wirklichkeit“ tema kelia klausimus: ar tai, ką mes matome, yra tikra? Ir ar viskas yra tikra, jeigu mes to nematome ir negirdime? Ar mes galime pasitikėti savo pojūčiais ir ar potyriai yra būtini tikrovės išaiškinimui?

Šiais klausimais ir buvo galima vadovautis, dalyvaujant ir stebint pateiktas instaliacijas. Buvo pristatyta 39 menininkų ar jų grupių darbų, kuriuose išreiškiama, kaip aktualus menas įsimaišo į visuomenės gyvenimą. Kaip ir buvo galima tikėtis, atvyko labai daug žmonių, todėl labiausiai pasisekė atvykusiems laiku ir nevėlavusiems, nes jie pirmieji pateko į ekspozicijų sales ir galėjo patys pirmieji patirti bei apžiūrėti projekte pristatytą parodą. Atvykusiems vėliau teko laukti, kol ekspozicijų sales paliks anksčiau atėjusieji, ir spaustis laiptų apačioje foje.

Parodoje daug dėmesio skiriama lankytojo ir kūrėjo darbų kontaktui, nes lankytojas nėra pasyvus stebėtojas. Jis savo veiksmais prisideda prie menininko kuriamo darbo, todėl dažnai be lankytojų aktyvumo kai kurie darbai netektų savo vertės ir prasmės.

Galima būtų išskirti kelias pristatytų darbų grupes. Instaliacijos su veidrodžiais, „Game art“ (video žaidimų menas), tarp kurių buvo netgi senasis visiems gerai žinomas „Vištamušis“ ir karo simuliacijos žaidimai, skirti kareiviams treniruotis, video filmavimas ir projekcijos bei fotografijos (paprastos ir judančios).

berlin_art_week_2014
berlin_art_week_2014

Toliau verta paminėti kelis kūrinius, kurie straipsnio autorei labiausiai įsiminė ir tuo pačiu atskleidė ar leido suprasti projektui iškeltus uždavinius. Jau nebe pirmą kartą atliekama meninė instaliacija (pirmą kartą atlikta 1977 m.), kai dviejuose šalimai esančiuose kambariuose, kuriuos skiria siena, sėdi ir skaito knygą vienodai apsirengę broliai dvyniai. Jie yra filmuojami, o šalia matomas ekranas, kuriame transliuojamas kito kambario vaizdas. Tokiu būdu parodos lankytojams suteikiama galimybė matyti iš karto abu dvynius – vieną gyvai, o kitą – ekrane, ir stebėti, kaip skiriasi jų knygos skaitymo ypatumai.

Kitas darbas, susidedantis iš kelių dalių: trijų kamerų, sustatytų į eilę, filmuojančių parodos lankytoją, ekrano, kuriame šis mato savo atvaizdą trimis spalvomis ir projektoriaus perteikiamo vaizdo ant didžiulės sienos, kurią jau mato visi parodos lankytojai. Tokiu būdu dalyvis pats savo trispalviu atvaizdu sukuria instaliaciją ir nuo jo veiksmų priklauso, ką matys parodos lankytojai.

Instaliacijos naudojant veidrodžius ypač paveikios, nes matomas savo paties atspindys elgiasi ne taip, kaip tikimasi, todėl kyla tikrumo ir iliuzijos klausimas. Kaip pavyzdys gali būti kambarys, į kurį įleidžiama po kelis žmones ir patenkama koridoriumi. Visos kambario sienos yra veidrodžiai, o priešais viršuje kabo ekranas, kuriame transliuojamas filmuojamas kambario vaizdas. Atrodytų, nieko ypatingo, bet vaizdas transliuojamas ne tiesiogiai, bet atsiliekant 10-15 sekundžių, todėl tai, ką pasimaivei prieš veidrodį, ekranas parodys vėliau ir tai galbūt jau pamatys naujai į kambarį užsukę žmonės. Tokiu būdu sukuriamas netikrumo pojūtis, nes atrodo, kad dabartis kartojasi kelis kartus.

Berlyno meno savaitės pabaiga bus pažymėta žymaus menininko Hamish Fulton projektu-eisena. Tokio tipo eisenas menininkas organizuoja nuo 1967 m. Šiemet Berlyne tai bus 800 einančių žmonių eisena nuo Brandenburgo vartų, prasidedančia Didžiojoje gatvėje (Straße des 17. Juni). Ši eisena skirta 25 metams po Berlyno sienos griuvimo pažymėti, ir vadinama simboliniu pavadinimu „Walking East Walking West“ (liet. einant į rytus, einant į vakarus). Ja atkreipiamas dėmesys į Berlyne stovėjusią sieną, kuri tuomet buvo Šaltojo karo įrankis, atskyręs žmones.

Šiandien, pasitelkiant menines išraiškas, prisiminimai apie Berlyno sieną panaudojami norint sutelkti žmones kartu, sujungti skirtingų kultūrų žmones bendroms mintims ir idėjoms. Čia paminėti tik keli darbai, pristatyti meno savaitės atidaryme ir vykstantys uždarymo dieną. Tačiau meno savaitės renginių gausa ir įvairovė yra ypatingai didelė.

Berlyno meno savaitė organizuojama kiekvienai metais rugsėjo mėnesį puikiai pateisina Berlyno kaip kultūros ir renginių didmiesčio Europoje titulą.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žiemos linksmybės: kaimynai išgražino automobilį (1)

DELFI skaitytojas Deividas Žemgulys pasidalijo smagiu vaizdo įrašu. Ar norėtumėte tokių kaimynų?

Utena įrodė: ir valstybines šventes galima švęsti įdomiai

Pirmą kartą mane nustebino, kad valstybinė šventė gali būti įdomi, labai jautri, kad gali...

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (456)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Katę priglaudė spontaniškai, bet bijojo vyro reakcijos (10)

2014 metais, spėju, kad pavasarį, Obelių miestelyje, Rokiškio rajone, šį pasaulį išvydo...

Nieko nenorėjau daugiau matyti ir girdėti – man reikėjo šuns (10)

Prieš 4 metus išgyvenau savo mylimo šuns , su kuriuo, galima sakyti, užaugau, netektį. Pusę...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (53)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (69)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (96)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (28)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Po apdovanojimų įžymybės šėlo dūzgėse: vakarėlis vyko išskirtinėje vietoje (20)

Išdalijus jau trečiuosius kasmetinius žurnalo „Žmonės“ apdovanojimus ir paskelbus metų...

Dietologė: sulieknėsite greičiau, jei valgysite šių daržovių (8)

Daržovių rauginimas Lietuvoje šiuo metu išgyvena atgimimą. Ir ne veltui, mat vienas...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (76)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (106)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (6)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...