Trečiadienio rytą paskelbus šauktinių į Lietuvos kariuomenę sąrašus, socialiniuose tinkluose tai, ar yra pakviesti tapti šauktiniais, panašu, jautė pareigą išsakyti visi. Vieniems „Facebook“ piktinantis, o kitiems džiaugiantis galimybe išbandyti savo kariuomenėje, DELFI paprašė savo skaitytojų taip pat pasidalinti mintimis.
Baziniai kariniai mokymai
© I.Budzeikaitės nuotr.

Daugiausiai klausimų vaikinams kėlė tai, kaip elgtis, jei esi užsienyje, arba turi sveikatos bėdų. Dalijamės jų mintimis ir kviečiame išsakyti savąsias

Nežino, ką daryti, jei esi užsienyje

„Noriu pasidalinti savo nuomone ir patirtimi. 2008 m. med.komisija nusprendė, kad aš netinkamas karo prievolei. Buvau išbrauktas iš sąrašų. Dabar gyvenu užsienyje ir gavau šaukiną pasirodyti kažkuriame poskyryje, iš naujo atlikti sveikatos patikrinimą. Kodėl turėčiau tai daryti? Kodėl turėčiau grįžti į Lietuvą vien tik tam, kad įrodyčiau, kad neatitinku sveikatos reikalavimų? O kur dar visi lūžiai, kitos traumos, kurios įvyko jau būnant pilnamečiu? Aš žinau, kad neatitinku medicininių reikalavimų, tai kas man kompensuos šią kelionę, darbdavio išlaidas? Visa tai sudarys man 1000 eurų išlaidų, net nežadu grįžti į Lietuvą“, – skundėsi vienas skaitytojas.

„Pasirodžius šaukiamųjų jaunuolių sąrašams man iškilo daug klausimų. Gyvenu užsienyje jau seniai. Manęs pačio nepašaukė, nes aš jau „per senas“, bet žinau jau porą draugų, kuriuos pašaukė. Dabar jūs man paaiškinkite, kokiu būdu žadama šaukimus įteikti asmenims, gyvenantiems užsienyje? Parašyta, kad šaukimai bus išsiųsti registruotu adresu. Dauguma išvykusiųjų išsiregistravę ir Lietuvoje oficialiai nebegyvena. Tai kaip jų ieškos? Toliau parašyta, kad per 20 dienų negavus šaukimo, reikia patiems kreiptis į savo teritorinį skyrių. O kaip jaunuolis turi žinoti, kad jis yra šaukiamas

Apskritai, kaip žmogus, gyvenantis užsienyje, turi žinoti apie naują tvarką Lietuvoje? Juk nėra prievolės sekti žinias ar tikrinti sąrašus. Žmogus gal interneto neturi ar panašiai.... Taigi, žmogus neprivalo niekaip to sužinoti. Jam turi būti pranešta! Kaip? Toliau – atvykimas: kas, jei žmogus, gyvenantis užsienyje, neturi lėšų atvykti? Čia ne iš vieno Lietuvos miestelio atvykti į kitą, čia krūva išlaidų – lėktuvo bilietas, brangi kelionė iki oro uosto ir t.t. Kas tai apmokės? Vėlgi, jei žmogus neturi tam savų lėšų, kas jį privers iš kažkur „išgimdyti“ tas lėšas? Toliau – dar įdomiau: „Garantuojama darbo vieta, eitos pareigos ir studijų vieta“. Kaip Lietuva žada garantuoti žmogui jo darbo vietą užsienyje? Ar studijų vietą užsienyje?

„Darbdaviams 6 mėn. kompensuojamas mokamas darbo užmokestis bei kompensuojama iki 50 proc. studiju vertės“ – tai ką, Lietuva užsienio darbdaviams mokės didelius pinigus? Jei kažkas studijuoja Kembridžo universitete ir moka milžiniškus pinigus, ką, ir tą kompensuos? Kompensuoja nuosavo ar nuomojamo būsto komunalinių išlaidu dalis – ir tą mokės užsienio valstybių paslaugų tiekėjams?“, – stebėjosi pašauktų draugų užsienyje turintis vaikinas.

Abejonių kelia sveikata

Kitą DELFI skaitytoją suabejoti sąrašų tikslumu privertė jo sveikatos būklė. Vaikinas teigė norintis tarnauti, tačiau abejoja, ar gali tai daryti.

„Gavau kvietimą, ar kaip tai pavadinti, ir man tiesiog labai įdomu, kaip mane ketina ten paimti, jei prieš 10 metų patekau į avariją ir mano kaukolė buvo praskelta nuo ausies iki ausies. Taip išeina, kad kaip ir atkrentu, o jei ne, tai ar visiems vienodai, ar kaip čia suprasti? Aš, aišku, norėčiau tarnauti, tačiau nelabai ir galiu. Laikas parodys. Tuo labiau, kad gyvenu uostamiestyje, o šaukimas tarnauti – Vilniuje. Kosmosas kažkoks“, – teigė kitas.

Tuo metu kitas skaitytojas buvo atviras – tai, kad pateko į šauktinių sąrašą, jam labai nepatinka.

„Visiškas absurdas šaukimo sistema. 3 metus dirbu pardavimų srityje ir mano atlyginimas priklauso nuo esamų klientų skaičiaus. Esu pasiėmęs būsto kreditą. Dabar valstybė verčia tarnauti 9 mėnesius už tokius pinigus, kurie net nepadengs būsto komunalinių išlaidų (ką jau kalbėti apie būsto paskolą).

Negana to, po 9 mėnesių tarnybos nors darbdavys bus išlaikęs darbo vietą, atlyginimas bus lygus 300 eurų, nes būsiu praradęs visus savo klientus. Negalėsiu mokėti paskolos bei pragyventi. Negana to, pažįstamų rate – net 8 asmenys, kurie šiuo metu nedirba, bet negavo šaukimo. Tai kaip galima tokiu principu atrinkti šauktinius?“, – piktinosi kitas.

Esate sąraše? O gal į jį pateko jūsų pažįstamas? Prašome Jūsų – pasidalinkite mintimis apie tai, kaip dabar pasikeis šauktinių gyvenimas. O Gal žinote tų, kurie džiaugiasi patekę į sąrašus? Pasidalinkite! Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

DELFI primena informaciją, ką daryti užsienyje esantiems šauktiniams:

Karo prievolininkai, oficialiai deklaravę išvykimą iš Lietuvos, pateko į Vilniaus regiono sąrašą. Jei jie yra šauktinių sąraše, privalo grįžti į Lietuvą.

„Karo prievolininkai yra visi karo prievolę turintys LR pilnamečiai piliečiai (nepriklausomai nuo to ar jis emigrantas ar ne), išskyrus KPĮ 7 str. atleistus nuo karo prievolės“, – DELFI yra sakiusi Krašto apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Cieminytė.

Krašto apsaugos ministerija primena, kad išvykus į kitą valstybę nuolat ar laikinai, ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, nedelsiant, bet ne vėliau kaip vieną mėnesį nuo išvykimo informuoti karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją apie savo faktinę gyvenamąją vietą, darbo ar studijų vietą.

Remiantis administracinių teisės pažeidimų kodeksu, duomenų, reikalingų karo prievolininkų karinei įskaitai, nepateikimas laiku gali reikšti 28-289 eurų baudą tiek fiziniam, tiek juridiniam asmeniui.
Melagingų duomenų pateikimas užtraukia 144-289 eurų baudą.

Informacija tiems, kurie mano, kad turi sveikatos problemų:

Privalomoji pradinė karo tarnyba atidedama ir karo prievolininkams, kuriems, patikrinus jų sveikatos būklę, bus nustatyta, kad jie dėl laikinų sveikatos sutrikimų negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, iki baigsis laikinas jų sveikatos sutrikimas.

V. Cieminytė aiškino, kad tinkamumą šauktinių kariuomenei sprendžia medikų komisija, kurią sudaro savo srities specialistai.

„Komisiją sudaro 2-3 šeimos gydytojai, psichologas ir psichiatras, komisijos pirmininkas, kuris taip pat yra šeimos gydytojas, medicinos seselės, sekretorė. Tai reiškia, kad iš viso būna 7-8 asmenys. Aišku, kiekvienas atvejis vertinamas individualiai, bet pagrindinės ligos, dėl kurių gali būti atidėtas šaukimas į kariuomenę yra: įgimtos širdies kraujagyslių ligos, hipertenzija, žymesni regėjimo, judėjimo aparato sutrikimai (pavyzdžiui, stuburo iškrypimas arba plokščiapėdystė), epilepsija. Taip pat komisija atlieka tyrimus ir vertina persirgtas ligas, atlieka psichologinius testus, ar žmogus gali tarnauti kariuomenėje, koks yra jo intelektas, ar jis neturi intelekto sutrikimo problemų“, – aiškino ji.

Asmenys, piktnaudžiaujantys tarnyba, klastojantys medicinines išvadas, darantys neteisėtą poveikį komisijos nariams bus griežtai baudžiami.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pritrenkė apleistų kapinių vaizdas: čia ne Sibiras ir ne Kazachstanas (62)

Pro Pumpėnų miestelį Pasvalio rajone važiavusį DELFI skaitytoją sukrėtė kapinių vaizdas....

Nufilmavo nematytą gyvį: ar Lietuvoje jau gyvena kolibriai? (20)

DELFI skaitytojas Valdas nufilmavo jam iki šiol nematytą gyvį. „Kas čia per vabzdys? Kažkoks...

Iš degančio namo išgelbėti kačiukai ieško namų (2)

Mes juos vadiname tiesiog broliais gaisrinukais. Šie liūtaširdžiai mažyliai buvo išgelbėti iš...

Per žingsnį nuo tragedijos: sustojęs išgelbėjo moters gyvybę (35)

Tai nutiko rugpjūčio pradžioje. Grįžinėjau iš Vilniaus, buvo maždaug vidurnaktis, kai staiga...

Gyvūnų gelbėtojams svyra rankos: gatvėje rado daug apleistų sergančių kačiukų (4)

Kokiame gyvenimo etape taip lengvai pametamas žmogiškumas? Kas turi nutikti žmogui, kuris lengva...

Top naujienos

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (21)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (5)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (68)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

Doveika įvertino Vėlyvio provokaciją bažnyčioje: ar nusišlapinti ant artimo žmogaus kapo taip pat būtų labai meniška? (347)

„Čia nieko originalaus. Nieko. Tuščia. Čia garbėtroškos priemonė“, – apie Emilio Vėlyvo...

Intrigos nebelieka: broliai Lavrinovičiai karjerą tęs Prienuose ir klausys Šeškaus nurodymų (4)

Po dvejų metų Panevėžyje broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai kelsis į Prienus, kur...

Šią šeimą prisimena kiekvienas lietuvis, tačiau tik retas žino, ką jai iš tiesų teko iškęsti (68)

Jie – broliai dvyniai. Ji – vyresnioji sesuo, vadinta eterio lakštingala. Visi trys bajoriškos...

Kaip vasaros užbaigtuvių metu rengiasi stilingi sostinės gyventojai (20)

Besibaigianti vasara Vilniuje vis dar gena sostinės gyventojus ištrūkti į miestą, nes saulėtų...

Inga Stumbrienė su šeima Singapūre apsistojo viename prabangiausių viešbučių: įspūdis – neišdildomas (89)

Po 14-ųjų vetuvių metinių minėjimo Balyje verslininkai Inga ir Aivaras Stumbrai apsistojo...

Pasaulyje išgarsėjusį šokoladą kuriantis lietuvis: kartumas – prasto šokolado požymis (8)

Šokoladas tikrai ne saldainis – tai labai išlepęs kakavos vaisiaus produktas, sako rankų darbo...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (582)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...