aA
Trečiadienio rytą paskelbus šauktinių į Lietuvos kariuomenę sąrašus, socialiniuose tinkluose tai, ar yra pakviesti tapti šauktiniais, panašu, jautė pareigą išsakyti visi. Vieniems „Facebook“ piktinantis, o kitiems džiaugiantis galimybe išbandyti savo kariuomenėje, DELFI paprašė savo skaitytojų taip pat pasidalinti mintimis.
Baziniai kariniai mokymai
© I.Budzeikaitės nuotr.

Daugiausiai klausimų vaikinams kėlė tai, kaip elgtis, jei esi užsienyje, arba turi sveikatos bėdų. Dalijamės jų mintimis ir kviečiame išsakyti savąsias

Nežino, ką daryti, jei esi užsienyje

„Noriu pasidalinti savo nuomone ir patirtimi. 2008 m. med.komisija nusprendė, kad aš netinkamas karo prievolei. Buvau išbrauktas iš sąrašų. Dabar gyvenu užsienyje ir gavau šaukiną pasirodyti kažkuriame poskyryje, iš naujo atlikti sveikatos patikrinimą. Kodėl turėčiau tai daryti? Kodėl turėčiau grįžti į Lietuvą vien tik tam, kad įrodyčiau, kad neatitinku sveikatos reikalavimų? O kur dar visi lūžiai, kitos traumos, kurios įvyko jau būnant pilnamečiu? Aš žinau, kad neatitinku medicininių reikalavimų, tai kas man kompensuos šią kelionę, darbdavio išlaidas? Visa tai sudarys man 1000 eurų išlaidų, net nežadu grįžti į Lietuvą“, – skundėsi vienas skaitytojas.

„Pasirodžius šaukiamųjų jaunuolių sąrašams man iškilo daug klausimų. Gyvenu užsienyje jau seniai. Manęs pačio nepašaukė, nes aš jau „per senas“, bet žinau jau porą draugų, kuriuos pašaukė. Dabar jūs man paaiškinkite, kokiu būdu žadama šaukimus įteikti asmenims, gyvenantiems užsienyje? Parašyta, kad šaukimai bus išsiųsti registruotu adresu. Dauguma išvykusiųjų išsiregistravę ir Lietuvoje oficialiai nebegyvena. Tai kaip jų ieškos? Toliau parašyta, kad per 20 dienų negavus šaukimo, reikia patiems kreiptis į savo teritorinį skyrių. O kaip jaunuolis turi žinoti, kad jis yra šaukiamas

Apskritai, kaip žmogus, gyvenantis užsienyje, turi žinoti apie naują tvarką Lietuvoje? Juk nėra prievolės sekti žinias ar tikrinti sąrašus. Žmogus gal interneto neturi ar panašiai.... Taigi, žmogus neprivalo niekaip to sužinoti. Jam turi būti pranešta! Kaip? Toliau – atvykimas: kas, jei žmogus, gyvenantis užsienyje, neturi lėšų atvykti? Čia ne iš vieno Lietuvos miestelio atvykti į kitą, čia krūva išlaidų – lėktuvo bilietas, brangi kelionė iki oro uosto ir t.t. Kas tai apmokės? Vėlgi, jei žmogus neturi tam savų lėšų, kas jį privers iš kažkur „išgimdyti“ tas lėšas? Toliau – dar įdomiau: „Garantuojama darbo vieta, eitos pareigos ir studijų vieta“. Kaip Lietuva žada garantuoti žmogui jo darbo vietą užsienyje? Ar studijų vietą užsienyje?

„Darbdaviams 6 mėn. kompensuojamas mokamas darbo užmokestis bei kompensuojama iki 50 proc. studiju vertės“ – tai ką, Lietuva užsienio darbdaviams mokės didelius pinigus? Jei kažkas studijuoja Kembridžo universitete ir moka milžiniškus pinigus, ką, ir tą kompensuos? Kompensuoja nuosavo ar nuomojamo būsto komunalinių išlaidu dalis – ir tą mokės užsienio valstybių paslaugų tiekėjams?“, – stebėjosi pašauktų draugų užsienyje turintis vaikinas.

Abejonių kelia sveikata

Kitą DELFI skaitytoją suabejoti sąrašų tikslumu privertė jo sveikatos būklė. Vaikinas teigė norintis tarnauti, tačiau abejoja, ar gali tai daryti.

„Gavau kvietimą, ar kaip tai pavadinti, ir man tiesiog labai įdomu, kaip mane ketina ten paimti, jei prieš 10 metų patekau į avariją ir mano kaukolė buvo praskelta nuo ausies iki ausies. Taip išeina, kad kaip ir atkrentu, o jei ne, tai ar visiems vienodai, ar kaip čia suprasti? Aš, aišku, norėčiau tarnauti, tačiau nelabai ir galiu. Laikas parodys. Tuo labiau, kad gyvenu uostamiestyje, o šaukimas tarnauti – Vilniuje. Kosmosas kažkoks“, – teigė kitas.

Tuo metu kitas skaitytojas buvo atviras – tai, kad pateko į šauktinių sąrašą, jam labai nepatinka.

„Visiškas absurdas šaukimo sistema. 3 metus dirbu pardavimų srityje ir mano atlyginimas priklauso nuo esamų klientų skaičiaus. Esu pasiėmęs būsto kreditą. Dabar valstybė verčia tarnauti 9 mėnesius už tokius pinigus, kurie net nepadengs būsto komunalinių išlaidų (ką jau kalbėti apie būsto paskolą).

Negana to, po 9 mėnesių tarnybos nors darbdavys bus išlaikęs darbo vietą, atlyginimas bus lygus 300 eurų, nes būsiu praradęs visus savo klientus. Negalėsiu mokėti paskolos bei pragyventi. Negana to, pažįstamų rate – net 8 asmenys, kurie šiuo metu nedirba, bet negavo šaukimo. Tai kaip galima tokiu principu atrinkti šauktinius?“, – piktinosi kitas.

Esate sąraše? O gal į jį pateko jūsų pažįstamas? Prašome Jūsų – pasidalinkite mintimis apie tai, kaip dabar pasikeis šauktinių gyvenimas. O Gal žinote tų, kurie džiaugiasi patekę į sąrašus? Pasidalinkite! Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

DELFI primena informaciją, ką daryti užsienyje esantiems šauktiniams:

Karo prievolininkai, oficialiai deklaravę išvykimą iš Lietuvos, pateko į Vilniaus regiono sąrašą. Jei jie yra šauktinių sąraše, privalo grįžti į Lietuvą.

„Karo prievolininkai yra visi karo prievolę turintys LR pilnamečiai piliečiai (nepriklausomai nuo to ar jis emigrantas ar ne), išskyrus KPĮ 7 str. atleistus nuo karo prievolės“, – DELFI yra sakiusi Krašto apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Cieminytė.

Krašto apsaugos ministerija primena, kad išvykus į kitą valstybę nuolat ar laikinai, ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, nedelsiant, bet ne vėliau kaip vieną mėnesį nuo išvykimo informuoti karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją apie savo faktinę gyvenamąją vietą, darbo ar studijų vietą.

Remiantis administracinių teisės pažeidimų kodeksu, duomenų, reikalingų karo prievolininkų karinei įskaitai, nepateikimas laiku gali reikšti 28-289 eurų baudą tiek fiziniam, tiek juridiniam asmeniui.
Melagingų duomenų pateikimas užtraukia 144-289 eurų baudą.

Informacija tiems, kurie mano, kad turi sveikatos problemų:

Privalomoji pradinė karo tarnyba atidedama ir karo prievolininkams, kuriems, patikrinus jų sveikatos būklę, bus nustatyta, kad jie dėl laikinų sveikatos sutrikimų negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, iki baigsis laikinas jų sveikatos sutrikimas.

V. Cieminytė aiškino, kad tinkamumą šauktinių kariuomenei sprendžia medikų komisija, kurią sudaro savo srities specialistai.

„Komisiją sudaro 2-3 šeimos gydytojai, psichologas ir psichiatras, komisijos pirmininkas, kuris taip pat yra šeimos gydytojas, medicinos seselės, sekretorė. Tai reiškia, kad iš viso būna 7-8 asmenys. Aišku, kiekvienas atvejis vertinamas individualiai, bet pagrindinės ligos, dėl kurių gali būti atidėtas šaukimas į kariuomenę yra: įgimtos širdies kraujagyslių ligos, hipertenzija, žymesni regėjimo, judėjimo aparato sutrikimai (pavyzdžiui, stuburo iškrypimas arba plokščiapėdystė), epilepsija. Taip pat komisija atlieka tyrimus ir vertina persirgtas ligas, atlieka psichologinius testus, ar žmogus gali tarnauti kariuomenėje, koks yra jo intelektas, ar jis neturi intelekto sutrikimo problemų“, – aiškino ji.

Asmenys, piktnaudžiaujantys tarnyba, klastojantys medicinines išvadas, darantys neteisėtą poveikį komisijos nariams bus griežtai baudžiami.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (167)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (7)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Vilniečiui kilo klausimas: nejaugi niekam nerūpi gamtos apsauga? (2)

DELFI skaitytojas piktinasi Lietuvos institucijų neveiksnumu – kieme stovintis autobusas niekam...

Jeigu žmogaus negalima išgydyti, tai dar nereiškia, kad negalima padėti (4)

Mums ne vis vien, mums rūpi Jūsų artimas ir Jūs...

Jauna vilnietė pabėgo iš eismo įvykio vietos – ieško liudininkų kaltininkė rasta, papildyta „Citybee“ komentaru (18)

Į DELFI redakciją kreipėsi vilnietis, kuris pateko į nemalonų eismo įvykį. „Citybee“...

Top naujienos

Agnė Zuokienė – apie sunkų rinkimų laikotarpį ir gandus: buvo baisesnių dalykų už skyrybas (160)

„Buvo tikrai labai daug įvairių dalykų išsakyta apie mūsų šeimą ir mano vyrą“, –...

Knygą rašantis Kunigėlis – apie Valančiūno dėl Lietuvos galimai atsisakytus milijonus ir savo klausimą Jordanui (37)

Ar prisimenate nors vieną epizodą, kad tiksint paskutinėmis rungtynių sekundėms kas nors būtų...

Sinoptikai turi gerų naujienų: pavasario sulauksime dar šią savaitę (3)

Šiandien mūsų šalies link artės atmosferos frontas. Didesnę dienos dalį vyraus debesuoti su...

Grubliauskas apie liberalų paramą Vaitkui: tai primena savotišką politinį Stokholmo sindromą (96)

Praėjusį sekmadienį įvyko savivaldos rinkimų antrasis turas, kuriame visi penki didmiesčių...

Kraujomaišos tabu nepaisė ne tik Europos, bet ir Lietuvos didikai: Vytautui Didžiajam teko prašyti popiežiaus malonės (32)

Ką bendro turi išprotėjęs bei orgijomis pagarsėjęs Romos imperatorius Kaligula , Kleopatra ,...

Paryžius – brangiausias Europos miestas: moterų kirpimas čia kainuoja 105 eurus brangiausi pasaulio miestai (101)

Paskelbtame brangiausių pasaulio miestų sąraše pirmą kartą pirmąją vietą dalijasi trys...

Ivaškevičius: aš turiu savo versiją, žinau, kad tai buvo uždelstas kerštas (442)

Politinių kalinių, tremtinių bei kitos organizacijos sausio pradžioje reikalavo sušaukti premijų...

Vertinkite patys: Gabrielė Grygolaitytė-Vasha pristatė limituoto leidimo drabužių kolekciją (76)

„Dar gruodžio mėnesį užsiminiau, jog esu sulaukusi itin viliojančio pasiūlymo. Kadangi darbus...

Avarija Vilniuje sukėlęs girtutėlis vairuotojas galva rėžėsi į stiklą (24)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje, Salininkų g., susidūrė du lengvieji...

Grįžusi iš pasivaikščiojimo moteris negalėjo patikėti savo akimis: nuo savo ir sūnaus kūno nurinko 118 erkių (104)

Neseniai pabudusios erkės po žiemos miego išties praalko – nenustebkite, jei apsilankę miške...