Darėme eksperimentą, dvi merginos 13 ir 14 metų ėjo į prekybos centrą, pirmą kartą pirkti suvenyrinio 0,04 litro trauktinės buteliuko, antrą – šokoladinių saldainių su brendžio įdaru. Trauktinės nepardavė, buvo paprašyta parodyti asmens dokumentą ir pasakyta jog asmenims iki 18 metų alkoholis neparduodamas. Saldainius su brendžio įdaru pardavė laisvai. Keista, juk tik prieš pora valandų sakė jog alkoholis nepilnamečiams neparduodamas...

Klausiame specialistų, ar deda ir kiek deda alkoholio į saldainius su likeriniu įdaru. UAB „Rūta“ vyr. Technologė Danguolė Tamošiūnienė patvirtina: „Saldainiuose „Trejos devynerios“ alkoholio yra 14 proc., tačiau sumažėjus likerinių saldainių paklausai ir vykdant gamybos cechų rekonstrukciją, šios rūšies saldainių gamyba bus nutraukta.“

Ne vien „Rūta“ gamina tokius saldainius, o ir įdaro kiekis, stiprumas skiriasi. Paėmėme penkis „Orangenlikor eier“ saldainius, išvarvinome įdarą, ir gavosi stikliukas likerio. Jau suaugusiam, suvalgiusiam kelis saldainius pasijaučia, o kaip tuomet vaikams, ar yra Lietuvoje registruotas atvejis, kai vaikas apsinuodijo saldainiais su alkoholiu? Koks kiekis saldainių yra žalingas vaiko organizmui, kaip greit gali atsirasti potraukis alkoholiui??

Vėl klausiu specialistų, šį kartą Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėjos Laimos Gruzdytės.

„Statistikos, atspindinčios kokiu alkoholiniu gėrimu ar alkoholio turinčiu maisto produktu apsinuodijo vaikas, nėra. Žmogui patekus į gydymo įstaigą, visi jo susirgimai koduojami pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį leidimą (Australijos modifikacija) TLK10AM Sisteminį ligų sąrašą, kuriame apsinuodijimas alkoholiu gali būti įvardijamas kaip apsinuodijamas etilo, metilo ar kt. alkoholiu.

Apsinuodijimai etilo alkoholiu nėra detalizuoti. Per pastaruosius metus skambučių į Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą dėl vaikų apsinuodijimų alkoholio turinčiais saldainiais sulaukta nebuvo.

Toksiškumui bei priklausomybės vystymuisi turi įtakos ne tik išgertas etilo alkoholio kiekis, bet ir vartojimo dažnis, genetiniai veiksniai. Poveikis labai individualus, todėl toksinė (nuodinga) alkoholio dozė nėra įvardijama. Pvz.: vaikui, sveriančiam apie 30 kg, kad pasiektų lengvą girtumo laipsnį (0,4 promilės), reikėtų išgerti apie 200 ml alaus (5 proc.), 80 ml vyno (12 proc.), arba 25 ml stipriojo gėrimo (40 proc.), arba suvalgyti atitinkamą kiekį alkoholio turinčio maisto. Tačiau vaikams rekomenduojama išvis nevartoti alkoholio.“

Taigi, keli saldainiai ir vaikas apsvaigęs. Na, norėdama būti 100 procentų įsitikinusi, jog neklystu, kreipiausi į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą: „Prašau suteikti informacijos. Kiek ieškau, kol kas nerandu jokios informacijos apie draudimą parduoti nepilnamečiams maisto produktus, kuriuose yra alkoholio. Ar yra įstatymas, reglamentuojantis alkoholio turinčių produktų pardavimą?“

Bet, pasirodo, departamentas suteikti informaciją gali tik apie draudimą parduoti nepilnamečiams alkoholinius gėrimus, o apie kitus maisto produktus, kurių sudėtyje yra alkoholio, ne jų kompetencija.

Taip ir nesužinojau, ar nepilnamečiams parduodami saldainiai su alkoholio įdaru pažeidžia, ar nepažeidžia Lietuvos įstatymus.