aA
Gegužės 19 dieną vyko jau tradicija tampantis dviračių žygis, skirtas Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai paminėti. Šios dienos proga šiemet paminėjome ir didžiųjų 1948 m. trėmimų 65 metines.

Pernai vykęs dviračių žygis „Galgotos keliu“ sulaukė didelio rokiškėnų susidomėjimo, ypatingai jaunimo. Tad šiemet dar labiau išsiplėtė organizatorių ir dalyvių ratas. Renginio iniciatyva kilusi iš istorijos mokytojų ir Rokiškio politinių kalinių ir tremtinių sąjungos šiemet buvo itin aktyviai paremta Rokiškio Krašto muziejininkų, Krašto apsaugos Vyčio apygardos 5 rinktinės 506 pėstininkų kuopos, Rokiškio 12 ir 9 šaulių kuopos. Visų gražus bendradarbiavimas rokiškėnams padovanojo gražią šventę, kurios tęsinys, manau, bus ir kitąmet.

Renginį pradėjo Krašto apsaugos savanoriai prie savanorių kapų gėlių padėjimu ir salvėmis. Žygio dalyviai rinkosi Rokiškio geležinkelio stotyje paminėti 1948 metų trėmimų sukaktį. Sugiedoję himną, skambančių kanklių fone klausėmės muziejininkės Vilės Sarulienės ir moksleivių skaitomų eilių. Apie tradiciniu tapusį dviračių žygį ir gyvosios istorijos pamokų svarbą kalbėjo Rokiškio Juozo Tumo –Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio istorijos mokytoja (...) Diana Meškauskienė. Trėmimų istorijos faktus priminė Rokiškio LPKT sąjungos pirmininkė Jūratė Čypienė. 1948 metų tremtinės Praciška Tuskenienė ir Zita Gimbutienė pasakojo apie savo, tuomet dar buvusių mažamečių mergaičių patirtus išgyvenimus trėmimo dienomis ir gyvenimą tremtyje.

Iš geležinkelio stoties dviratininkų kolona pajudėjo į Rokiškio Krašto muziejuje karių – savanorių surengtą ginkluotės ir ekipuotės parodą. Čia visi su dideliu susidomėjimu apžiūrėjo naujausius ginklus, klausėsi karių komentarų apie jų panaudojimą. Muziejininkas Valius Kazlauskas moksleiviams ir visiems susirinkusiems parodė turimus muziejuje karinius ginklus, ypatingai visiems įdomu buvo pamatyti dar pirmojo pasaulinio karo kulkosvaidį ir kardus. Savo foto albumu ir prisiminimais dalinosi ir mūsų krašte žmogumi – legenda vadinamas dar tarpukario Lietuvos karys savanoris Feliksas Mažeikis.

Prie R. Antinio paminklo negrįžusiems iš tremties uždegėme 269 žvakutes prie kiekvieno akmenėlio, taip pagerbdami trėmimų aukas – vaikus ištremtus iš Rokiškio krašto. LR seimo narys Vytautas Saulis pasakojo apie savo artimų žmonių patirtus išgyvenimus tremtyje ir kreipėsi į jaunimą prašydamas nepamiršti praeities įvykių. Rokiškio Juozo Tumo – Vaižganto progimnazijos moksleiviai deklamavo eiles apie tremtį. Tylos minute pagerbėme visus negrįžusius iš tremties.

Toliau dviračių žygeivių laukė ilgas, net 15 km atstumas, kurį reikėjo numinti, kad pasiektume Plunksnočių miške esantį partizanų bunkerį, kuriame priešų išduoti 1949 metais žuvo poetė Diana Glemžaitė-Bulovienė ir penki žiobiškėnai partizanai: Juozas Bulovas-Iksas, Nežinomasis-Dianos vyras, Antanas Bulovas- Budrys, Petras Indriuškevičius-Dainius, Jonas Katelė-Pukas ir Kazys Kirstukas-Mukas.

Po geros valandos kelio pasiekėme paskutinį maršruto tašką, partizanų bunkerį, kur mūsų laukė žuvusių partizanų Juozo ir Antano Bulov jaunesnieji broliai Stanislovas ir Adolfas Bulovai, kurie pasidalino prisiminimais apie partizanus. Stanislovas Bulovas savo išgyvenimus sudėjo į eiles, kurias sakydamas dar labiau visus sujaudino ir jo žodžiai tikrai manau, kad palietė kiekvieno klausiusio širdį. Kariai savanoriai pagerbė žuvusius partizanus salvėmis, o mes visi uždegėme žvakutes, padėjome gėlių.

Rokiškio Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos abiturientas Lukas Audickas, jau antrus metus dalyvaujantis ir lydintos dviračių koloną, kalbėjo apie tokių renginių prasmingumą, kur gyvai galima pabendrauti su istorinių įvykių liudininkais, galima daugiau sužinoti ir išmokti, nei iš vadovėlių.

Istorikas, buvęs LR seimo narys Algis Kazulėnas pasakojo apie šio bunkerio atstatymo darbus, kuriuose ir jam teko dalyvauti ir kvietė dar ir kitąmet dalyvauti panašiame žygyje, domėtis sava istorija. Visus išalkusius žygio dalyvius Krašto apsaugos savanoriai vaišino labai skania kareiviška koše ir arbata, o broliai Bulovai moksleiviams padovanojo desertui saldumynų krepšį. Malonus ir šiltas bendravimas visus mus praturtino, pajutome bendrystės svarbą.

Dėkojame vieni kitiems už turiningai praleistą sekmadienio dieną, o labiausiai dėkingi esame šio žygio pagrindiniams organizatoriams : politiniams kaliniams ir tremtiniams ir jų pirmininkei Jūratei Čypienei, Krašto apsaugos savanoriams ir jų vadams Sergiejui Afanasjevui ir Vytautui Statulevičiui, šauliams ir jų vadui Algiui Veikšiui, muziejininkams ir istorikui Valiui Kazlauskui.

Mokytoja Diana Meškauskienė

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (175)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (9)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Vilniečiui kilo klausimas: nejaugi niekam nerūpi gamtos apsauga? (2)

DELFI skaitytojas piktinasi Lietuvos institucijų neveiksnumu – kieme stovintis autobusas niekam...

Jeigu žmogaus negalima išgydyti, tai dar nereiškia, kad negalima padėti (4)

Mums ne vis vien, mums rūpi Jūsų artimas ir Jūs...

Top naujienos

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“ (2)

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (1)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Prakalbus apie staigų atlyginimų kilimą – Maurico pastaba: deja, yra vienas magiškas žodis (80)

Finansų ministerija blogina ekonomikos augimo prognozes : kaip situacija keičiasi lietuvių...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (81)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (2)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Jasikevičius Eurolygos autsaiderių nenuvertina, bet nori atiduoti duoklę „Žalgirio“ sirgaliams (23)

Trys pergalės iš eilės ir keturios per pastarąsias penkerias rungtynes. Tokią statistiką...

ES lyderiai spaudžia ir perspėja britus: viskas bus daug sunkiau siūlo atidėjimą iki gegužės 22-osios; papildyta 19.26 (84)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį didino spaudimą Didžiosios Britanijos parlamentui paremti...

Susigriebsite už galvos – kaip galėjote šių kasdienių gudrybių nežinoti anksčiau?

Kartais net menkas dalykas gali sugadinti nuotaiką, ypač jeigu tai susiję su išvaizda. Dėmė ant...

Siaubingi įtarimai Pabradės gimnazijoje: pradėtas tyrimas dėl galimo mažamečių tvirkinimo

Vilniaus apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo jaunesnio negu 16 metų...

„Facebook“ pripažino: šimtus milijonų slaptažodžių galėjo matyti visi įmonės darbuotojai (7)

„Facebook“ ketvirtadienį pripažino, kad šimtai milijonų vartotojų slaptažodžių įmonės...