aA
Lietuvos nepriklausomybės pradžioje kyšininkavimas buvęs labai epizodiniu, šiandien labai įsišaknijo. Jis apėmė visas valdžios struktūras ir šalies mediciną, pradedant nuo farmacininkų, baigiant eiliniais gydytojais. Netgi mūsų rinkto „krištolinio“ Seimo nariai įkliūna imdami kyšius.
© DELFI / Karolina Pansevič

Imti ir duoti kyšius tapo šalies gyvenimo norma. Kiekvienais metais šalis vis giliau ir giliau klimpsta į kyšininkavimo liūną.

Beveik visi viešieji pirkimai su kyšininkavimo šešėliu.

Ar galima laikyti tai normaliu reiškiniu, kuomet valstybinės gydymo įstaigos gydytojas, atlikęs operaciją ar procedūrą, kitą dieną atėjęs į palatą, visiems matant, paima paciento pasiūlytą banknotą ir visos palatos ligonių akivaizdoje pareiškia, kad čia ne kyšis, o padėka. Jo žodžiais tariant, kyšiu tai galima būtų laikyti tik tada, jei ligonis būtų įteikęs šį banknotą prieš operaciją.

Daugelis ligonių susiduria su reiškiniu, kuomet poliklinikos gydytojas, siųsdamas ligonį į privačią gydymo įstaigą, apkalba su pacientu kyšio dydį, kurį reikės įteikti tos gydymo įstaigos jos rekomenduojamam gydytojui. Visa tai daroma ne už ačiū, o su tikslu atgauti dalį duoto kyšio „otkato“ pavidalu.

Jeigu ligoninėje gydytojui nedavei kyšio, jautiesi kaip balta varna.
Visos iki šiol vykdytos priemonės absoliučiai nedavė jokių vaisių. Netgi prezidentės pasiūlyta įstatymo pataisa padvigubinti kyšio gavėjams baudas, manau, sukėlė kyšininkams juoką, nes paėmęs dvidešimt kyšių, ir už rankos pagautas, vietoje vieno kyšio jis dabar du turės gražinti valstybei baudos pavidalu, tačiau jam liks dar aštuoniolika.

Visą laiką deklaruojama, kad kyšininkavimas griauna valstybingumo pamatus. Jeigu taip yra iš tikrųjų, tai ir bausmė už valstybės griovimą turi būti maždaug tokia pati, kaip tėvynės išdavikui, užsienio šnipui ar diversantui – realus laisvės atėmimas, o ne bauda, kaip ir padariusiam smulkų chuliganizmą.

Daugelis turbūt prisimena, kuomet Lietuvos kūrimosi pradžioje, Sąjūdžio laikais buvo išaiškintas vienas Santariškių ligoninės gydytojas, paėmęs kyšį ir buvo įkalintas trejiems metams. Rezultatas buvo toks, kad pacientai porą mėnesių skundėsi, jog neįmanoma gydytojams įpiršti kyšių. Tačiau, praėjus kuriam laikui, viskas grįžo į vėžes.

Todėl siūlau valdžiai vieną kartą priimti griežtą įstatymą, kuris leistų stabdyti kyšininkavimo mastus šalyje.

Pirma. Kyšininkas davęs ar paėmęs kyšį, turi būti suimamas ir laikomas kalėjime. Už kyšio davimą ir ėmimą turi būti numatytas apibrėžtas laisvės atėmimo terminas, pavyzdžiui, treji metai su viso turto konfiskavimu be jokių įkalinimo terminų „nuo – iki“, laidavimų, bausmės atidėjimų, tam, kad kyšininko gynėjui nekiltų noras su kitu kyšiu bandyti paveikti teisėjo sprendimą. Kyšininko giminėms dalis turto gali būti grąžinta, jei teisme jie įrodys savo įnašą į bendro turto kūrimą. Pagautų „už rankos“ kyšininkų teismai turi vykti pagreitintu būdu, o ne tęstis metų metus. Nuteistas kyšininkas visam laikui turi prarasti teisę dirbti valstybinėje tarnyboje.

Antra. Gydytojas, paėmęs kyšį, turi netekti licenzijos ir jo aukštojo mokslo baigimo diplomas turi būti anuliuojamas. Farmacinių įstaigų, duodančių kyšius gydytojams ar suteikiančių jiems kitas malones, veikla turi būti stabdoma Lietuvoje.

Trečia. Visos valstybę saugančios ir kontroliuojančios įstaigos – VSD, STT, Kontrolės komitetas turi būti įpareigoti nuolat tikrinti valstybės tarnautojų lojalumą Lietuvai, jų „atsparumą“ kyšiams, joms turi būti suteikta teisė ir prievolė simuliuoti kyšio davimą ir ėmimą.

Ketvirta. Kyšio gavėjas, kuris iki jo gavimo benradarbiavo su aukščiau išvardintomis įstaigomis, įgauna teisę be jokių mokesčių perimti gautą kyšį savo žinion kaip atpildą už kyšininkavimo atvejo atskleidimą.

Penkta. Kyšio davėjas taip pat gali pretenduoti į reikalautą kyšio sumą kaip atpildą. Ji jam išmokama, pardavus konfiskuotą kyšininko turtą.

Manau, šios išvardintos priemonės, jei ir visiškai neišguitų kyšininkavimo šalyje, tačiau jo mastai ženkliai sumažėtų.
Šiame straipsnyje aš specialiai vengiau terminų „prekiavimas įtaka“, kuris naudojamas kaip širma, tikslu pridengti kyšininkavimą, ar „korupcija“. Reikia atsisakyti šių terminų. Tam reiškiniui apibūdinti yra labai geri, gražiai skambantys, įsimintini lietuviški žodžiai: kyšis, kyšininkas, kyšininkavimas.

Mokslininkų nuomone, bezdžionės paėmusios į rankas įnagius pradėjo dirbti tik tada, kai viena iš jų paėmė į rankas lazdą. Taigi darbas padėjo joms tapti žmonėmis.

Manau, jei Lietuvos valdžia iš tikrųjų nori kovoti su korupcija, prezidentas, vyriausybė ir Seimas turi paimti į rankas vėzdą, kad savanaudžiai žmonės – kyšininkai vėl galėtų tapti sąžiningais Lietuvos piliečiais.

Dar dėl kyšininkavimo valstybinėje medicinoje

Lietuvos gydytojai dirba svarbų, sunkų ir atsakingą darbą. Lietuvos medicina aukštai vertinama ir užsienyje. Gal būt reiktų pasekti Estijos pavyzdžiu ir drastiškai padidinti gydytojams atlyginimus. Jei vidutinis jų atlyginimas bus kaip Estijoje ir sieks daugiau nei 3000 eurų, gydytojo gyvenimas taps pilnavertis, orus, jam nereikės žemintis, bus gėda imti iš drebančios senolio rankos banknotą, kuris buvo jo atidėtas laidotuvėms.

Kaip supratau, valstybinėse gydymo įstaigose gydytojų, pagal „Sergu.lt“ duomenis, turime tik 7382. Gal būtų verta, kylant ekonomikai ir traukiant milijardus iš šešėlio, per kelerius metus drastiškai padidinti gydytojų atlyginimus dėl piliečių sveikatos ir gerovės, bei Lietuvos visuomenės skaidrumo.

Be to, šis veiksmas turėtų ir kitas pasekmes. Baigusieji medicinos mokslus būtų suinteresuoti likti Lietuvoje, daugelis įšvykusių į užsienį specialistų grįžtų dirbti namo į Lietuvą, ir padėtų spręsti dar vieną skaudžią problemą – gydytojų trūkumą miestuose ir periferijoje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teatras „Saula“ dalyvavo tarptautiniame projekte Austrijoje

Rugsėjo 21-24 dienomis Austrijoje įvyko Plungės kultūros centro teatro „Saula“ kartu su...

Klaipėdietis panoro išsiaiškinti, ar policija tinkamai atliko savo darbą (74)

Į DELFI redakciją kreipėsi klaipėdietis, kurį papiktino galimai neprofesionalus policijos darbas....

Vaikų iš Kelmės nutapytą spalvingą aitvarą - vėliavą pamatė ir Popiežius Pranciškus (4)

Visoje šalyje žinomų vaikų iš Kelmės nutapytą spalvingą aitvarą - vėliavą - „Gėlės...

Kaunietė tik išvažiavus popiežiui danguje pastebėjo keistą sutapimą (30)

Susirinkusieji į Kauno Santaką susitikti su popiežiumi, kuris aukojo šv. Mišias, užfiksavo...

Tapytojas Linas Kaziulionis padovanojo Visagino socialiniams globos namams svajonių paukštį

Visagino socialinės globos namai ilgus metus „nesididžiuodavo“ jų teritoriją supančia...

Top naujienos

Bogušienė kirto ministerijai: turime išsaugotą susirašinėjimą, po kurio ir margarinas virto sveiku produktu papildyta SAM komentaru (69)

Maisto technologė Raminta Bogušienė antradienį išplatino spaudos pranešimą, kuriame kaltina...

Sinoptikų prognozė – be šviesių akimirkų: rytoj ryte pasiruoškite gramdyti ledą (5)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė perspėja, kad ateinanti naktis gali atnešti dar didesnių...

Venclova: kalbos, kad popiežių pasitiko per tamsios veido spalvos mergaitė, – pražūtingos Lietuvai (582)

Kalbos apie tai, kad popiežių pasitikusi mergaitė buvo per tamsios veido spalvos – pražūtinga...

Užsimojo patikrinti sostinės darželius ir mokyklas: paaiškės, kur sąlygos neatitinka higienos normų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos nuo šiandienos,...

Vainienę juokina 12 Skvernelio laiškų: gali ir dievui parašyti, bet nesitikėk stebuklų (298)

Bent vieną laišką su kvietimu investuoti Lietuvoje premjeras Saulius Skvernelis galėjo įteikti...

„Mano eksperimentas“: pomidorų auginimo paslaptis – firminis dilgėlių užpilas

Paaiškėjo DELFI Agro organizuojamo „Mano eksperimentas“ konkurso rugpjūčio mėnesio...

Paksas nesiliauja: savo siūlymais gąsdina ekspertus (552)

Neseniai sumanymą organizuoti referendumą dėl lito sugrąžinimo deklaravęs europarlamentaras...

Šaltinis: Rusija ruošia grėsmingus povandeninius laivus (217)

Rusijos povandeninis laivynas, aprūpintas tarpžemyninėmis balistinėmis raketomis su...

Martynas Tyla griežtai nesutinka su išgirstu teismo verdiktu, žada jį apskųsti: čia jau virš visko (11)

Antradienį Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad žinomas prodiuseris Martynas Tyla namo,...

Seimas siunčia dar vieną žinią antstoliams: nori riboti atlyginimus balsavo vienbalsiai (123)

Antradienį Seime prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa...