Gegužės 12-18 dienomis Turkijoje, Kocaelio mieste (netoli Stambulo) įvyko paskutinis tarptautinio daugiašalio mainų programos „Comenius“ projekto „Love the Nature, save your future“ („Mylėk gamtą, saugok savo ateitį“) narių - Turkijos, Latvijos, Ispanijos, Rumunijos, Graikijos, Prancūzijos, Olandijos ir Lietuvos - susitikimas.
Stambulas, Turkija
© Shutterstock nuotr.

Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazijos delegacija, t.y. direktorė Irma Stankuvienė, projekto koordinatorė, matematikos mokytoja metodininkė Jolanta Aksamatauskienė, buhalterė Regina Laurinavičienė ir trys mokinės - Viktorija Černiauskaitė (I gb kl.), Rugilė Zaleckaitė (I gb kl.) ir Monika Petrauskaitė (III g kl.) - įvykdė paskutiniuosius „Comenius“ projekto paprogramės veiklos mobilumus, kurie buvo remiami Europos Komisijos ir finansuojami iš „Mokymosi visą gyvenimą“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Pirmąją projektinio vizito dieną Turkijos mokykloje visi delegatai pristatė savo šalis ir mokyklas bei pateikė privalomųjų užduočių pagal programos planą ataskaitas. Vėliau visi turėjo galimybę vieni kitus geriau pažinti sportuodami (žaisdami krepšinį, futbolą) ir žaisdami pažintinius žaidimus.

Reikia paminėti, kad mokykla išsiskyrė mokinių diferenciavimo kriterijumi pagal amžių. Mokykloje mokosi tik 14-16 metų jaunimas, nėra nei jaunesnio amžiaus, nei vyresnio amžiaus mokinukų. Tiesa, visų žvilgsnius patraukė pirmame aukšte esantys informacinbiai stendai su mokinių nuotraukomis, kuriuose mirgėjo egzaminų vertinimų rezultatai (tikslumas - net 5 skaitmenys po kablelio!).

Mokykloje nevyksta nei muzikos, nei technologijų pamokos, nėra užklasinės veiklos, o pamokos baigiasi „be langų“ apie 16 val. ir trunka 45 min. Mokykloje dėvima uniforma: balti marškinukai su tamsios spalvos kelnėmis. Yra 9 mokykliniai autobusai (2 didieji ir likę įprasti mūsų šalyje mokykliniai autobusai). Mokinių skaičius apie 500. Dominuoja mokytojai vyrai. Kūno kultūra daroma lauke be papildomo pasiruošimo ar sportinės aprangos ir pagal savo poreikius bei gebėjimus (savo malonumui). Tądien po pietų, per kuriuos ragavome tradicinius turkiškus patiekalus, mums aprodė visą mokyklą, skaityklą ir klases. Nustebino tai, jog kiekvienas kabinetas turi modernias interaktyviąsias lentas.

Antradienį turėjome daug veiklos. Lankėme garsaus turkų menininko Osman Hamdi Bey namus - muziejų, kuris nustebino ne tik paveikslų gausa ir unikaliu interjeru, bet ir vaškinėmis menininko ir jo žmonos skulptūromis. Po to aplankėme „Eskihisar“ pilį ir muziejų, kuriame buvo daugybė antikinės architektūros ir interjero pavyzdžių.

Kadangi projekto tema yra gamtosauga ir ekologija, pasigrožėję šiais architektūros paminklais, važiavome į Izaydo mieste esantį šiukšlių perdirbimo fabriką. Ten gavome daug naudingų žinių apie šiukšlių perdirbimo svarbą žmonijai ir pačio proceso organizavimo gaires. Buvo įdomu sužinoti ir pamatyti, kaip atrodo įrenginiai ir modernizuoti šiukšlynai, mažiau teršiantys aplinką.

Trečią susitikimo dieną „Tubitak“ mokslo ir technologijų mokslinių tyrimų centre jo darbuotojai aprodė mums laboratorijas, kuriose tiriamas ne tik vanduo ir jo sudėtis, bet atliekami ir kiti slapti eksperimentai bei tyrimai. Mums tikrai labai pasisekė, nes civilis žmogus negali patekti į šią įstaigą. Mus įeinančius tikrino kaip oro uoste ir įspėjo, jog fotografuoti griežtai draudžiama.

Laborantai papasakojo apie jų darbą bei apie tai, kaip gaminamos baterijos, apie energijos gavimo būdus, kurie yra mažiau žalingi aplinkai. Pristatė bandymų salę su elektra varomų mašinų demonstracijomis. Pasisėmę žinių apie gamtosaugą ir gamtinių resursų panaudojimo galimybes, važiavome į didžiulį zoologijos sodą, kuriame pamatėme daugybę įvairiausių gyvūnų (kai kuriuos, tiesa, teko matyti pirmą kartą). Didelį įspūdį paliko humaniškumas ir meilė gyvūnams bei jų priežiūra.

Ketvirtadienį visi projekto dalyviai susirinko mokykloje, iš kurios vėliau važiavome į Turkijos miestą - Stambulą. Ten grožėjomės miestu. Aplankėme „Cistern“ baziliką, senais senais laikais buvusią požeminiu vandens rezervuaru, o dabar esančią turistų lankoma vieta, kurioje skamba muzika, o tamsiame vandenyje plaukioja įvairių dydžių žuvys.

Taip pat pabuvojome Sultan Ahmet mečetėje, į kurią, gerbdami vietinius papročius, įžengėme basomis, o merginos dėvėdamos žemę siekiančius apsiaustus ir galvą dengiančias skaras. Vėliau keliavome į „Ayasofya“ muziejų - šventyklą. Įspūdį paliko šventyklos dydis ir puošnumas. Tą pačią dieną lankėmės ir „Topkapi“ rūmuose – didžiuliame rūmų komplekse, pastatytame sultonui Osmanų valdymo laikotarpiu.

Po vizitų šiuose garsiuose statiniuose aplankėme didįjį Stambulo turgų, kuriame tiesiog raibo akys nuo gausybės įvairiausių prekių. Vakarop nepaprastai žavėjomės ir naktiniu plaukiojimu laivu, aikčiodami nuo apšviestų pastatų didybės.

Paskutinę viešnagės dieną vėl praleidome mokykloje. Vyko rankdarbių iš antrinių žaliavų paroda. Kiekviena šalis pristatė įvairių suvenyrų ir daiktų gausą bei savo kūrybiškumą. Buvo galima pamatyti ne tik suvenyrų ar interjero detalių, bet ir piniginių, pagamintų iš traškučių pakelių, kitų praktiškų dirbinių. Vakarop vyko etnokultūrinis vakarėlis, kurio metu linksminomės mokindamiesi turkiškų šokių ir bendraudami vieni su kitais.

Savaitę praleidusios Turkijoje nenorėjome išvažiuoti... Žmonės ten labai šilti, draugiški ir malonūs. Susiradome daug draugų iš visų suvažiavusių šalių. Susipažinome su kultūra ir tradicijomis, taip pat gavome daug naudingų žinių apie gamtosaugą ir ekologiją. Džiaugiamės galimybe dalyvauti šiame projekte ir viltingai mąstysime apie ateitį tikėdami, jog mokytoja tęs projektinę veiklą.

Dalyvių mintys apie projektą

Irma Stankuvienė: „Išvyka į Turkiją paliko puikius prisiminimus apie nuostabią šalį ir išskirtinę kultūrą. Galėjome patobulinti anglų kalbos žinias, bendravimo kultūrą, įgyti naujų žinių apie Turkijos švietimo sistemą. Turėjome puikią galimybę pasimokyti naujų technikų dailės ir technologijų pamokoms“.

Regina Laurinavičienė: „Gegužės 12-18 d. kelionė į Turkiją paliko kalnuotos, žalios, pasipuošusios gėlėmis šalies vaizdą. Tai savitos kultūros šalis, kurioje dera tautinės tradicijos ir šiuolaikinis modernus pasaulis. Projekto dėka teko galimybė aplankyti šiukšlių perdirbimo gamyklą ir mokslo institutą su moderniomis laboratorijomis.

Kadangi tai tarptautinis aštuonių valstybių projektas būnant Turkijoje teko pajusti ispanų temperamentą, olandų santūrumą, latvių kultūros artumą, turkų svetingumą. Džiaugiuosi, kad teko galimybė dalyvauti projekto veikloje, praplėsti akiratį, pamatyti dar neregėtą šalį“.

Jolanta Aksamatauskienė: „Prieš dvejus metus nedrąsiai pildžiau projekto paraišką tikėdama susipažinti su kitų šalių kultūra. Tuomet negalėjau dar nuspėti, jog patirsiu daug daugiau, nei vien tik dalykų mokymo metodikos ir kultūrinių subtilumų palyginimo galimybes ar kalbinių įgūdžių formavimo džiaugsmą. Patirtis ilgam liks ir mintyse, ir širdyje. Guosdama mokinius ir pati save dėl projekto pabaigos, raminuosi mintimi, jog ši pabaiga yra pradžia naujo kelio...“.

Viktorija Černiauskaitė: „Kelionė į Turkiją buvo be galo smagi, įdomi, daug ko išmokau, susipažinau su daugeliu žmonių, lavinau savo anglų kalbos žinias. Laikas Turkijoje labai greit prabėgo, nes turėjome daug įdomių užsiėmimų, kelionių.

Buvo labai smagu susipažinti su nauja kultūra, naujais papročiais, visiškai kitokiu gyvenimo būdu ir tempu. Taip pat išmokome daug turkiškų žodžių ir kitus pamokėme lietuviškai. Turkijos vaizdai, pastatai ir gamta buvo nuostabūs. Tai - gražiausia šalis, kurioje teko pabūvoti. Labai apmaudu, kad tai buvo paskutinė kelionė, nes manau kiekvienas norėtų patirti tai, ką patyrėme mes“.

Rugilė Zaleckaitė: „Kelionė į Turkiją buvo labai smagi, bet gaila, jog pagal projektą ši šalis paskutinė... Tradicijos ir kultūra, kraštovaizdis ir žmonės labai stebino. Įdomu, jog negalima namuose vaikščioti su batais, ypač ant kilimų. Valgydavome atsisėdę ant žemės prie žemo stalo ir  turkų tradicinius patiekalus. Neįprasta, kad jie nevalgo kiaulienos, kai tuo tarpu Lietuvoje tai yra pagrindinė mėsos rūšis.

Labai keista išgirsti, jog Turkijoje moteris negali dažytis plaukų, rodyti plaukus, kojas ar pečius, vėlai vaikščioti gatvėmis. Jautėm savotišką susivaržymą dėl to. Kiekvieną dieną po 5 kartus, (pradžia 5 valandą, rytą) girdėdavome žmonių giedojimą - kvietimą eiti melstis. Man buvo keista ir tai blaškydavo dėmesį, o turkams - kasdienybė. Labai džiaugiuosi dalyvavusi projekte ir labai dėkoju savo mokytojai už rūpestį“.

Monika Petrauskaitė: „Apie Turkiją man liko patys geriausi prisiminimai. „Comenius“ projekto dėka gavau progą pamatyti Turkijos kultūrą, susipažinti su naujais žmonėmis. Ši šalis žavi savo kraštovaizdžiu bei tradicijomis, kurios yra kitokios, nei mūsų šalies. Maistas buvo neįprastas, tačiau skanus, o saldumynai be galo saldūs. Miestai, muziejai paliko didelį įspūdį.

Taip pat visos šalys susirinko ten ne tik pamatyti Turkiją, bet ir pasidalinti savo žiniomis apie tai, kaip galima perdirbti šiukšles ir pasidaryti kažką naujo, originalaus ir taip prisidėti prie gamtos išsaugojimo, kad jos neterštume. Kiekviena šalis nustebino savaip. Turkijoje gyvenantys žmonės yra labai šilti, malonūs ir bendraujantys. Tikiuosi, kad bus ir daugiau tokių projektų kaip šis, nes tai mums padeda pažinti kitas šalis ir jų kultūras ne vadovėlio pagalba, o mūsų pačių akimis“.

Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Monika Petrauskaitė, III g kl.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Lietuvos paštui“ vėl kritikos strėlės – nesuprato, kodėl papildomas mokestis nepadėjo (103)

„Lietuvos pašto“ paslaugos nebedžiugina ir žinomų vardų – portalo Stiliusos.lt...

Adventinis Kauno Veršvų gimnazijos choro „Allegro“ koncertas Panemunės socialinės globos namuose

Adventinis laikotarpis – tai ne tik Kalėdų ir dovanų laukimas. Tai laikotarpis, kai norisi...

Keleivė užfiksavo neįprastą autobuso vairuotojo poelgį: neįtikėtina! (7)

Kauno autobusų stotyje neįprastas vaizdas – autobuso vairuotojas prisėdo prie pianino ir sugrojo...

Siųskite! Ar jums pavyko užfiksuoti gražų astronominį reiškinį – geminidų lietų? (2)

Kiekvienais metais gruodžio mėnesį galima stebėti ir fiksuoti nepamirštamą astronominį...

Vilniui ir Kaunui pešantis, kaime spėjo iškilti Vyčio paminklas (141)

Lietuvos sostinėje vis dar nerimsta aistros dėl to, kas turėtų stovėti atnaujintoje Lukiškių...

Top naujienos

Atrodo, smulkmė, o lėmė 17 tūkst. eurų skolą: sėkmingas verslininkas atsidūrė visiškam dugne (94)

Kadaise Aleksas buvo sėkmingas verslininkas, kurio pinigai nebetilpo kišenėse, tačiau dabar jis...

JAV lietuvis Vanagaitę kaltina melu (81)

JAV nerimsta aistros dėl rašytojos Rūtos Vanagaitės pasisakymų. Į DELFI kreipęsis svetainės...

Buvęs Rusijos deputatas: Putino sistemoje – pavojingi žmonės (178)

Buvęs Rusijos valstybės Dūmos deputatas, verslininkas Ilja Ponomariovas papasakojo apie Kremliui...

Lietuvės gyvenimą aukštyn kojomis apvertė parke sutiktas olandas (30)

Roterdamas . Didžiausias Europoje ir vienas didžiausių pasaulyje jūrų uostas. Antrasis pagal...

Vilnietė parodė, kaip atrodė jos pirštas po manikiūro: tokias kančias gali lemti viena klaida (106)

Vilnietė Simona jau daugelį metų periodiškai eina į grožio saloną pasidaryti manikiūro....

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Šiauliai“ (3)

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš...

15 garsenybių, kurios dėl lieknų linijų griebėsi beprotiškai griežtų dietų

Garsenybės – nuolat dėmesio centre, jos privalo rūpintis išvaizda ir gražiai atrodyti, kad...

Seimas svarstys Grįžimo įstatymą – Izraelio pavyzdžiu siūloma parama persikėlimui atgal į Lietuvą (224)

Seimas svarstys Grįžimo įstatymo projektą – juo siūloma pritraukti į Lietuvą su ja susijusius...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“ (5)

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš Utenos.

Latvijos žvaigždės pėdomis sekantį lietuvį motyvuoja kritika gimtinėje (7)

Luka Dončičius ir Kristapas Porzingis – du bene didžiausi Europos krepšinio šviesuliai, abu...