aA
Antroji Velykų diena – puiki proga pakovoti, kieno margutis stipresnis, ir pamąstyti, kaip ypatingai kiaušinius galima vėl išpuoti sekmadienį būsiančiam Atvelykiui. Kviečiame paskaityti, kaip margučius iš savo mamos ir prosenelės išmoko marginti DELFI skaitytoja Toma.
© DELFI skaitytojos Tomos nuotr.

Šv. Velykos man - laukiamiausia metų šventė. Aš jas pradedu „švęsti“ likus savaitei ar net dviem iki Velykų, taip pat įtraukiu visą šeimą. Daugiausiai džiaugsmo mums suteikia pasiruošimas šventei. Margindama margučius „pabėgame“ nuo buities, kasdienybės vargų. Taip aš mintimis priartėju prie savo šaknų. Savo dar vos 3 metukų sūneliui ir jau kiek didesniam sūnėnui pasakoju, kaip mama mane išmokė marginti kiaušinius, kaip jie buvo marginami labai labai seniai... Tad šiomis savo šeimos tradicijomis noriu pasidalinti su Jumis.

Svarbiausią Velykų akcentą – margučius, pradedu marginti prieš porą savaičių. Margučius marginu naudodama vašką. Šį marginimo būdą pradėjo naudoti mano babukas (prosenelė), kurią išmokė ponia, pas kurią ji tarnavo būdama paauglė.

Dabar tai paprasta: nueinam į artimiausią parduotuvę ir nusipirkę kiaušinių dažų, juos sumaišom pagal instrukciją ir viskas marginimui paruošta... Tada viskas buvo kiek kitaip... Tuoj praėjus didžiosioms metų šventėms, babukas ruošdavosi Šv. Velykoms, nes dažus reikdavo pasigaminti patiems. Dėja, bet sparčiai tobulėjant technologijoms poreikis gamintis dažus patiems dingo, todėl pačio proceso nežinau, tačiau mama pasakojo, kad jos senelis parnešdavo juodalksnio medžio žievės, ji būdavo užraugiama natūralioje rūgštyje (raugintų kopūstų, burokėlių ar kitų daržovių), būtinai reikdavo į raugą dėti ir surudyjusios geležies. Viskas atrodo paprasta, viską sumeti į katilą ir raugini keleta savaičių, bet... Kiek kartų mama bandė, pačiai šių dažų, nuo kurių kiaušiniai pasidarydavo juodi lyg anglis, pasidaryti nepavyko... Gal būdama vaikas nepastebėjo kokio slapto ingridiento... Ar tiesiog babukas ne visą procesą atskleidė...

Tuo metu gauti spalvotų dažų buvo sunku, todėl raštas būdavo vienspalvis: kiaušinio spalvos, o margutis - juodas (virtas minėtuose dažuose) arba rudas (virtas dažuose, pagamintuose iš svogūnų lukštų)

Mano močiutė į margučių marginimą „įnešė“ spalvų. Raštas tapo trijų spalvų: kiaušinio spalvos (rudas ar baltas), geltonas ir raudonas arba žalias. Kiaušiniai tapo tikrais margučiais...

Šiek tiek trumpai aprašysiu patį marginimo procesą. Taigi, pirmiausia reikia pasiruošti kiaušinius, jie turi būti švarūs (neriebaluoti), kambario temperatūros ir nevirti. Tada ruošiu marginimui reikalingas priemones: susimaišau spalvotus dažus, pasiruošiu vašką. Aš su mama naudoju natūralų bičių vašką, nes jis verdant kiaušinius geriausiai laikosi. Vašką lydau nedidelėje metalinėje dėžutėje, o ant kiaušinio tepu su pačios pasigamintu įrankiu, kurį šeimoje vadiname „kabliuku“ (tai vinutė įkalta į mažą pagaliuką).

Taigi, patogiai įsitaisau, nes šis procesas užtrunka. Išlydau vašką ant mažos ugnies, merkiu kabliuką į tą vašką ir sparčiai brėžiu brūkšnelį, ar dedu taškelį norimoje kiaušinio vietoje, tada vėl merkiu kabliuką į vašką ir vėl braukiu per kiaušinį. Taip „piešiu“ ant balto/rudo kiaušinio, be dažų, tada kiaušinį merkiu į geltonus dažus, jam nusidažius toliau marginu jau geltonos spalvos margutį,

Tada jau merkiu į raudonus ar žalius dažus ir baigiu marginti. Toje vietoje, kur kiaušinis padengtas vašku, kiaušinių dažai nenudažys lukšto, ir nuvalius vašką, matysis tokia spalva, ant kokios buvo uždėtas vaškas. Taip numargintus margučius dedu į moteriškas pėdkelnes (kad galėčiau visus iškart ištraukti, nes margučių vienu kartu verdama apie 40), merkiu į juodus šaltus dažus, statau ant viryklės ir kaitinu tol, kol pradeda „kilti“ vaškas. Jokiais būdais dažai negali užvirti, nes jei užvirs, tai raštas susilies, nes juodi dažai pateks po vašku. Dažų kiekis turi būti apie 4 – 5 litrai, kad kiaušiniai spėtų išvirti.

Atėjus laikui nukelti kiaušinius nuo viryklės, „įdarbinama“ visa šeima, nes kol margučiai karšti, reikia sparčiau nuvalyti vaką. Tai labai malonus procesas, nes pasirodo tikrasis margučių grožis, vaikučiai ieško savo margučių, norėdami pamatyti, kaip jiems šiemet sekėsi juos dažyti.

Šis marginimo būdas mano šeimoje įprastas ir tradicinis, tačiau sparčiai užmirštamas Lietuvoje, nes jaunimas labai pamėgo lipdukus, „marmurinius“ dažus, su kuriais kiaušiniai tampa gražūs vos per kelias minutes, ir nereikia šventėms ruoštis prieš kelias savaites. Aš labai džiaugiuosi, kad mano mažyliui nesvetimas šis mano šeimoje naudojamas marginimo būdas.

Margindama prisimenu, kaip vaikystėje ranką miklinau margindama plasmasinius stiklainių dangtelius. Mažyliams duodam marginti vos po vieną kiaušinį (ir tas dažniausiai būna „iškeptas“ ant kelnių), jie, taip pat kaip ir aš, margina dangtelius.

Marginti susėdam kartu su mama (prieš kelis metus ir močiutė kartu dar margino, dabar jai jau per sunku), ji pasakoja apie savo vaikystę, mylimą babuką, smagius ir šiltus vakarus prieš Velykas. Taip norėtųsi, kad tos vaikystės dienos sugrįžtų, tokios nerūpestingos ir šiltos... Tokios mielos, kokiomis dabar gyvena mano vaikai, kurie, tikiuosi, pratęs šią marginimo tradiciją.

Aišku, ir pats Šv. Velykų rytas - ypatingas, jau vakare, virdami kiaušinius, aptarinėjam, kiek kas suvalgys gražuoliukų, svarstome, kieno kiaušinis šiemet bus tvirčiausias ir toliausiai nuriedės...

Išaušus šventiniam rytui, vaikai nekantraudami laukia velykinių žaidimų. Jiems net skanėstai, esantys ant stalo, nerūpi, skuba išsirinkti tvirčiausius ir toliausiai riedančius margučius. Visa diena būna kupina geros nuotaikos, vaikų klegesio...

Ir nors už lango dažniausiai būna dar šalta, gera nuotaika atneša pavasarį į mūsų namus ir širdis... Štai tokios mūsų šeimoje Velykų tradicijos.

Trijų kartų margučiai - močiutės, dukros ir anūko. Gaila, kad mano močiutė jau sveikatos nebeturi šiam mėgiamam užsiėmimui.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Opel“ vairuotojo elgesys greitkelyje įsiutino: taip negalima (70)

Greitkelyje Vilnius Kaunas , važiuojant Kauno kryptimi netoli Pravieniškių. Automobilio „Opel...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (104)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...

Z KARTA: Lietuvoje startuoja Nacionalinė karjeros savaitė (1)

Pirmadienį, laidoje „Z KARTA” viešės Nacionalinės karjeros savaitės ir iniciatyvos...

Aktyvus jaunimas Klaipėdoje: kokios čia galimybės? (1)

Karjeros galimybės Klaipėdoje – taip skamba Lapkričio 14 dieną vykęs renginys, kurį...

Atviras laiškas: Lietuva be mokytojų – jauni žmonės be ateities (51)

Leisk aš tau papasakosiu, kodėl tu niekada taip nieko ir nepasieksi.

Top naujienos

Patį Sabą apstumdydavęs krepšinio vilkas „Žalgirį“ įvertino iš CSKA pozicijų specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos

Maskvos CSKA treniruočių metu Darrylą Middletoną nesunku supainioti su keliasdešimčia metų...

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (222)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (691)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Sinoptikai perspėja: sulauksime plikledžio ir sniego (4)

Artimiausiomis dienomis didesnių orų permainų nesulauksime, dienomis spustelės kelių laipsnių...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (49)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Profesorius Stukas apie visų giriamą kokosų aliejų: nežinant kaip vartoti, gresia susirgti baisiomis ligomis (27)

Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Stukas sako, kad Lietuvos gyventojai suvartoja per mažai...

Įvardijo dažniausias klaidas rūšiuojant: kodėl servetėlių negalima mesti į popieriaus konteinerį? (16)

Lietuvoje per metus kiekvienas žmogus galėtų išrūšiuoti apie 60,5 kg pakuočių atliekų ....

Rusai apsidžiaugė per anksti: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas (107)

Tarptautinės policijos organizacijos vadovu trečiadienį išrinktas Pietų Korėjos atstovas Kim...

Kubilius krizės tyrime: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis (116)

Konservatorius Andrius Kubilius prisimena, kad jam pradėjus vadovauti Vyriausybei, Lietuva gyveno...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (229)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...