aA
Į DELFI kreipėsi vilnietis, būsimo pirmoko tėtis, kuris teigia nusivylęs vykdomu priėmimu į mokyklas. Dalinamės jo laišku.
Pirmoko tėtis nusivylė priėmimu į Vilniaus mokyklas: gal patikėti, kad viskas Lietuvoje daroma per kyšius, ir emigruoti?
© Shutterstock nuotr.

Ką daryti, jei esi vilnietis ir nori, kad tavo būsimasis pirmokas būtų priimtas į arti namų esančią mokyklą? Teisingai, reikia užpildyti prašymą internetu ir pasikliauti nešališka e. sistema. O ką daryti tuomet, kai pamatai, kad e. sistema tėra graži etiketė ir realiai priėmimą vis dar vykdo mokyklose ir Savivaldybėje dirbantys žmonės? Žmonės, kurie tyčia ar netyčia daro klaidų. Ką daryti, jeigu įtari, kad dėl jų klaidos tavo vaikas negavo vietos mokykloje? Apie tai mano istorija, kuria noriu pasidalinti su DELFI skaitytojais.

Neseniai praūžė kasmetinis pirmokų priėmimas į Vilniaus mokyklas. Galbūt kai kurie tėveliai jokio ypatingo ūžesio ir nepastebėjo – užpildė prašymą e. sistemoje, įrašė norimą mokyklą ir gavo kvietimą į ją jau po pirmojo priėmimo etapo. Džiugu už tokius tėvelius. Ir pavydu. Nes kitiems pasisekė mažiau. Kiti negavo jokios mokyklos nei po pirmojo, nei po antrojo etapo. Arba buvo pakviesti ne į tą mokyklą, į kurią norėjo.

Kasmet pasitaiko įvairių nesėkmės istorijų. Kasmet tėveliams kyla klausimų dėl priėmimo tvarkos, pirmumo kriterijų taikymo, dėl jų vaiko vietos eilėje ir apskritai dėl e. sistemos veikimo. Natūralu, kad tokiu atveju kreipiesi į Savivaldybę. Juk ji, o ne kas kitas, organizuoja atranką į mokyklas ir administruoja e. sistemą. Natūralu, kad tikiesi operatyvių atsakymų ir paaiškinimų. Ir natūralu, kad jautiesi susierzinęs ir nusivylęs, kai tokioje situacijoje esi ignoruojamas.

Mano istorija paprasta. Ne tiek svarbu, koks klausimas man kilo priėmimo metu. Ši istorija ne apie asmenines nuoskaudas, o apie patį priėmimo proceso organizavimą. Taigi paskambinau į Savivaldybę bendru trumpuoju numeriu. Man buvo nurodyta klausimą išdėstyti raštu ir atsiųsti el. paštu. Taip ir padariau. Gavau automatinį atsakymą, kad mano laiškas „užregistruotas ir persiųstas nagrinėti pagal kompetenciją“. Valio, laukiu atsakymo.

Gal po savaitės imu nekantrauti. Pasitikrinu savo paklausimo būseną Savivaldybės tinklapyje pagal suteiktą dokumento numerį. Vis dar „vykdoma“. Bet akis užkliūna už termino, iki kada Savivaldybė turi atsakyti. Oho, beveik po mėnesio. Numanau, kad čia turbūt įrašytos standartinės 20 darbo dienų. Šiaip, apsidraudimui. Viliuosi, kad mano laišką gavęs Savivaldybės darbuotojas supras, kad mano klausimas gana skubus. Juk po mėnesio visos vietos mokyklose jau bus išdalintos! Čia būtų tas pat, jei VRK skundus dėl pažeidimų per Seimo rinkimus nagrinėtų ir sprendimą skelbtų jau po išrinktųjų seimūnų priesaikos.

Kaip manote, ar mano viltys dėl operatyvaus atsakymo išsipildė? Deja, jokio laiško iš Savivaldybės nesulaukiau net ir praėjus jų pačių nustatytam terminui... Tiesa, nesėdėjau visą tą laiką rankų sudėjęs. Bandžiau skambinti turbūt visais Savivaldybės tinklalapyje nurodytais Bendrojo ugdymo skyriaus telefonais. Nekelia ragelio jokiom dienom, jokiom valandom. Gal darbuotojai sumanė pažaisti „Tylos karalių“? Neradęs gyvybės Savivaldybėje, kreipiausi į mokyklos administraciją. Juos pagauti lengviau, tik bėda, kad jie teigia atsakymų neturintys. Pataria kreiptis į Savivaldybę, kurios kabinetuose esą priimami galutiniai sprendimai.

Toks tad užburtas ratas. Ką tėveliams daryti tokioje situacijoje? Per gimines ir draugus ieškoti pažįstamų Savivaldybės administracijoje? Samdytis advokatą ir bylinėtis administraciniame teisme? Išlieti emocijas soc. tinkluose su tinklažyme #simaseu, tikintis atkreipti Vilniaus mero dėmesį? O gal patikėti, kad viskas Lietuvoje daroma per kyšius ir emigruoti?

Man, kaip piliečiui, norėtųsi, kad tokių minčių pirmokų tėveliams nekiltų. Todėl viešai keliu šią problemą ir siūlau Savivaldybei, kaip būtų galima ją išspręsti. Manau, užtektų kasmet, priėmimo į mokyklas metu, paskirti keletą Savivaldybės darbuotojų, kurie operatyviai teiktų tėveliams rūpimą informaciją. Galima būtų sukurti laikiną telefono arba el. pašto „karštąją liniją“. Svarbiausia, kad tokios „karštosios linijos“ operatoriai galėtų ne tik pacituoti priėmimo taisykles, bet ir atsakyti į konkrečius tėvelių klausimus apie jų vaiko situaciją. Kuo daugiau informacijos ir skaidrumo, tuo ramiau ir tėveliams, ir mokykloms, ir Savivaldybei.

Reikės šį siūlymą nusiųsti ir tiesiogiai Savivaldybei. Tiesiog, jei kartais Savivaldybės darbuotojai neturi laiko paskaityti DELFI, nes vis dar nagrinėja mano gegužę teiktą paklausimą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.


***

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Dovilė Ibianskaitė sutiko DELFI pakomentuoti susidariusią situaciją:

„Pateiktą piliečio situaciją sudėtinga komentuoti, nes negalime identifikuoti konkretaus atvejo, tačiau reaguodami į pateiktus komentarus, norime patikslinti tam tikrus momentus:

Prašymų pateikimo e. sistema yra skirta, juos sisteminti ir apdoroti, tačiau priėmimą į mokyklas vykdo mokyklose sudarytos komisijos, kurios dirba vadovaujantis priėmimo tvarkos aprašu. Komisijos sudėtyje negali dalyvauti mokyklos vadovas, pirmininko teisė deleguojama vienam iš komisijos narių.

Norint gauti detalesnę informaciją apie laisvas vietas ugdymo įstaigoje, apie konkretaus atvejo vietą eilėje, pirmumo kriterijų taikymą ar kitus klausimus, geriausia kreiptis į dominančios ugdymo įstaigos priėmimo komisijos pirmininką, kuris gali suteikti tiksliausią informaciją.

Taip pat norime informuoti, kad šiuo metu yra tik keli būsimi pirmokai ir būsimi penktokai, kurie dar nėra pakviesti nei į vieną Vilniaus miesto ugdymo įstaigą. Su visais minimų mokinių atstovais buvo susisiekta telefonu ir jie pasiliko teisę patys koreguoti savo prašymus ir laukti pakvietimo per šiuo metu vykstantį trečiąjį priėmimo etapą.

Dėkojame už visas išsakytas pastabas ir siūlymus. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojai, nuolat stengiasi tobulėti ir atsižvelgti į vilniečių išsakomus pastebėjimus. Tikimės, kad laiške minima situacija liks išimtimi Vilniaus miesto savivaldybės administracijos veikloje, o būsimi darbai taps to įrodymu. Apgailestaujame dėl piliečiui sukeltų neigiamų emocijų.“

Taip pat primenama, kokia yra priėmimo į Vilniaus mokyklas tvarka:

„Mokinių priėmimas į Vilniaus miesto savivaldybės ugdymo įstaigas vyksta vadovaujantis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintu aprašu. Jame nurodoma, kad asmuo (iki 14 m. jo teisėtas atstovas), pageidaujantis mokytis Vilniaus miesto savivaldybės mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas, internetu pateikia prašymą per e. sistemą htt://svietimas.vilnius.lt/. Šie prašymai teikiami nuo šių metų kovo 1 d. iki gegužės 31 d.

Pateiktame prašyme interesantai gali nurodyti 3 Vilniaus miesto savivaldybėje veikiančias ugdymo įstaigas, viena iš jų privalo būti pagal teritorija priskirta mokykla. Pateiktus prašymus iškart mato prašyme nurodytos ugdymo įstaigoms.

Kiekviena Vilniaus miesto ugdymo įstaiga yra sudariusi priėmimo komisiją, kuri yra patvirtinta mokyklos vadovo įsakymu. Priėmimo komisijos nariai yra atsakingi už sąžiningą ir visiems teisingą prašymų nagrinėjimą bei tvarkos laikymąsi.

Priėmimas vyksta etapais – pirmajame priėmimo etape, iki šių metų birželio 5 d. mokyklų priėmimo komisijos išnagrinėjo pateiktus prašymus pagal nurodytus kriterijus ir e. sistemoje išsiuntė kvietimus tiems mokiniams, kurie yra kviečiami mokytis jų ugdymo įstaigoje. Interesantai prisijungę prie e. sistemos galėjo matyti mokyklas į kurias yra kviečiami ir patvirtinti labiausiai pageidaujamą pasiūlymą.

Prašymą pildžiusiems, tačiau nesulaukusiems kvietimo interesantams buvo organizuojamas antras priėmimo etapas, kuris prasidėjo šių metų birželio 18 d. Nurodytu laikotarpiu prisijungus prie e. sistemos buvo suteikiama galimybė koreguoti arba pildyti prašymus, renkantis tas Vilniaus miesto ugdymo įstaigas, kuriose yra laisvų vietų.

Toliau visas procesas vyko analogiškai pirmajam, prašymai nagrinėjime priėmimo komisijose, po priėmimo komisijų posėdžių, interesantams buvo siunčiami kvietimai mokytis Vilniaus miesto ugdymo įstaigose. Pasibaigus antrajam priėmimo etapui, organizuojamas trečiasis. Prašymus gali teikti nespėję jo pateikti ankščiau nurodytais terminais arba papildyti tie kurie negavo nei vieno pakvietimo mokytis. Prašymus galima teikti nuo šių metų liepos 1 d. iki rugpjūčio 15 d.

Pabrėžiame, kad antrame ir trečiame priėmimo etapuose nepakviestų mokinių skaičius mokytis Vilniaus miesto ugdymo įstaigose lieka minimalus, su prašymą pateikusiais interesantais visada susisiekia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Bendrojo ugdymo skyriaus specialistai, aiškinasi konkrečią situaciją, siūlo galimus variantus, labiausiai atitinkančius interesanto poreikius.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
2.6667

Lietuvos policija kelyje priėmė netikėtą sprendimą dėl paciento: štai kuo turime didžiuotis (40)

Dar vienas Lietuvos policijos įrašas feisbuke vėl susilaukė daug dėmesio. Atrodo, geri darbai...

Į policijos įrašą feisbuke sureagavo tūkstančiai: toks elgesys – ne smulkmenos (116)

Lietuvos policijos įrašas feisbuke sulaukė tūkstančių paspaudimų. Teigiamos detalės įkvepia...

Bandęs aplankyti vienuolyną vyras liko nusivylęs: informacija mėgstantiems savaitgalio ekskursijas (26)

Savaitgalį įspūdingąjį Kaune esantį vienuolyną norėjęs aplankyti skaitytojas liko už vartų....

Motinos dieną alytiškių šeima sulaukė baisios žinios: tėvai su dukrelėmis parlėkė tiesiai į liepsnas (66)

Motinos dieną svečiuodamiesi pas tėvus šeimos nariai sulaukė baisios žinios. Kaimynai, laimei,...

Dėl pašto klaidos kaunietei teko tris savaites gaudyti siuntą: spėju, taip atsitinka ne man vienai (71)

Išgirdusi, kad jau kitą dieną gaus siuntą, moteris dar jos laukė beveik tris savaites. Nors...

Top naujienos

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (353)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (956)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Tragedija Kelmės rajone: tvenkinyje paskendo dvi mažos sesės papildyta (201)

Vėlų pirmadienio vakarą Kelmės rajone, Liolių miestelyje, tvenkinyje, nuskendo dvi 11 ir 12...

Dalį Lietuvos ir toliau merks lietus, kitur – gaivus pavasaris (1)

Antradienio dieną orus lems ciklono vakarinė dalis. Rytinę šalies pusę dengs storų debesų...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (17)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Po medikų išplatinto laiško - SAM reakcija: nuo darbo grupės vadovo pareigų nusišalino viceministras (114)

Po medikės savižudybės Sveikatos apsaugos sistemą krečiantis skandalas tęsiasi. Po pirmadienį...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (342)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...

Su sijonu-kiltu ant „Eurovizijos“ kilimo sužibėjęs „The Roop“ lyderis – apie žmonių reakcijas ir šiuo įspūdingu įvaizdžiu pasiųstą žinutę žiūrėkite vaizdo pokalbį (341)

Jau visai netrukus, šį antradienį, nuskambės taip ilgai lauktas pirmasis „Eurovizijos“...

Didžiulės paklausos susilaukęs NT: vietoje – net aktyvus ugnikalnis (7)

Sumanymas įsigyti privačią salą – jau nebemadingas. Verčiau pasidairykite vietovės, kur esama...

Pangoso pastangų nepakako: Vieningosios lygos pusfinalį CSKA pradėjo dramatiška pergale

VTB Vieningosios lygos pusfinalio pirmoje kovoje žingsnį finalo link dėjo Maskvos CSKA , kuri...