Vokietijos lietuvių jaunimo sąjunga (VLJS) pirmąjį lapkričio savaitgalį tradiciškai kvietė praleisti Anabergo pilyje (Bona, Vokietija). Spalio 31 - lapkričio 3 dienomis vykęs renginys „Baltoween'as 2013: Kūnas ir politika“ subūrė Vokietijoje ir aplinkinėse šalyse gyvenantį jaunimą ne tik kalbėtis bei diskutuoti šia tema, bet ir išbandyti savo kūno ribas bei galimybes kūrybinėse dirbtuvėse. Gilias ilgametes tradicijas turinti šventė - originalus ir savotiškas Baltijos šalių jaunimo kongreso, nagrinėjančio politines aktualijas, bei škotiškojo Helovino ( angl. Halloween) mišinys, šįmet sulaukė ypatingai didelio pasisekimo.
© Organizatorių nuotr.

Truputis faktų ir istorijos

Po antrojo pasaulinio karo iš sovietų okupuoto Pabaltijo išvyko daug šviesuomenės. Vienas iš jų - latvių pastorius Jazeps Urdze su šeima. Gyvenant išeivijoje, jam kilo idėja suburti Baltijos šalių tikinčiuosius bendrai veiklai. Taip 1947 m. jo iniciatyva buvo įsteigta Krikščioniškoji studentų sąjungą - tuo metu vienintelė tokio pobūdžio organizacija pasaulyje. Ilgą laiką Vokietijoje šiai sąjungai buvo ieškota pastovios vietos jų susibūrimams. Kadangi pokariu šioje šalyje liko daug tuščių kareivinių, studentai įsikūrė vienose jų. 1952 m., Vokietijai atgavus teisę turėti savo kariuomenę, valstybei vėl prireikė kurį laiką pagal paskirtį nenaudotų patalpų . Studentams buvo pasiūlyta persikelti kitur. Pasakojama, kad tuomet pastorius susapnavo sapną, kuriame regėjo geltoną pastatą ir po to, visai atsitiktinai, atrado apleistą Anabergo pilį, kurios savininkas - vietinis grafas - nebeišgalėjo išlaikyti. Taip pilis buvo nupirkta studentų bendruomenei už šimtą tūkstančių markių, kurias sumokėjo Vokietijos gynybos ministerija mainais į kareivines. 1952 m., per Jonines, buvo pasirašyta pilies pirkimo sutartis.

Anabergo pilis Bonoje iki šiol yra pamėgta pabaltijiečių, gyvenančių Vokietijoje ir kaimyninėse valstybėse, susibūrimų ir įvairių renginių vieta. Būtent šioje mistinėje, ant aukšto kalno stūksančioje pilyje jau daug metų ir yra švenčiamas Baltoween'as.

O šį kartą buvo taip...

„Kūnas ir politika” - taip skambėjo šiuometinio renginio tema. „Paskutiniojo Baltoween’o metu, kurio tema buvo dainuojanti revoliucija, drauge su mūsų dalyviais diskutuojant apie muzikos ir audiovizualinio meno rolę visuomeninėje raiškoje, supratome ir neatskiriamą mūsų fizinio kūno vaidmenį. Tad, pasitarę tarpusavyje, nutarėme aktyviai ieškoti politinės, fizinės ir meninės dimensijos sąsajų. Taip gimė šių metų tema apie kūno ribas ir galimybes politikoje”, - pasakojo VLJS pirmininkas Simonas Černiauskas.

Pirmąją dieną, po nuotaikingos rytinės mankštos, VLJS pirmininkas S. Černiauskas bei dabartinis Anabergo pilies administratorius Andrius Stakelis sveikinimo žodžiais oficialiai pradėjo renginį.

Kaip jau yra įprasta,VLJS iniciatyva į šventę buvo pakviesti svečiai iš Lietuvos. Pirmoji kalbėjo VDU socialinio darbo katedros profesorė Natalija Mažeikienė - ji dalyviams išsamiai ir visapusiškai pristatatė politinius kūno apribojimus. Buvo aptarta biopolitikos sąvoka bei jos santykis su (ypatingai) moters kūnu, kalbėta apie kūną kaip geismo objektą, jam primetamus grožio standartus bei tokiu būdu įvykstantį to kūno suobjektinimą, aptartos moterys politikoje bei jų moteriškumas ar jo praradimas dėl vyriškų politikos elgesio normų; buvo pristatytas transgresyvių kūnų reiškinys bei postmodernusis kūno vaizdavimas. Po įdomaus ir informatyvaus pranešimo, dalyviai buvo pakviesti pasidalinti kilusiomis mintimis ir aptarti jiems rūpimus klausimus diskusijoje „Kūno politika ir jos ribos“.

Pilyje susirinkęs jaunimas diskutavo apie kūną ir politiką
© Organizatorių nuotr.

Toliau programą tęsė aktorius, režisierius, muzikantas bei teatro judėjimo „No Theater” vadovas Vidas Bareikis, pristatydamas Forumo teatro metodą (interaktyvų būdą iškelti įvairias visuomenei aktualias problemas bei ieškoti jų sprendimų būdų). Be abejo, menininkas neapsiribojo vien teorija - renginio dalyviai išbandė šį metodą ir praktiškai, panaudodami savo kūnus kaip protesto priemones: grupėse, aptarę jiems rūpimus klausimus ir išsigryninę aktualiausias problemas, pristatė jas kitiems renginio dalyviams, suvaidindami trumpus etiudus. Su režisieriaus pagalba, pavyko pasiekti visai neblogų rezultatų: „Jūsų pasirodymai tikrai galėtų būti puikios nebylios akcijos prie Užsienio reikalų ar Švietimo ministerijų”, - pripažino V. Bareikis.

Vakarą užbaigė ekskursija po Boną, kurios metu drąsiausi dalyviai, nepabūgę visą dieną pliaupiančio lietaus, pamatė žymiausias miesto vietas, išgirdo vieną kitą įdomų faktą apie šį miestą, galiausiai savo žinias patikrino viktorinoje, kurią surengė ten gyvenančios lietuvės Jūratė ir Giedrė (dar kartą ačiū!).

Antrąją renginio dieną pradėjome paskaita apie kūno raišką ir poveikį politikoje, kurią vedė VŠĮ „Lyderystės ir verslo akademija” įkūrėjas, mokymo programų autorius ir ugdymo treneris Tomas Jocius. Renginio dalyvius ypatingai domino kūno kalbos svarba viešo kalbėjimo metu. Diskusija buvo pratęsta neverbalinės komunikacijos gerinimo dirbtuvėse, kur lektorius mokė praktinių gudrybių: kaip parinkti įtaigų balso tembrą bei sakinių intonaciją, išlaikyti tinkamą laikyseną ir net... be didelių pastangų atpažinti pašnekovo melą!

Programą tęsė dar vienas kviestinis Baltoween'o svečias iš Vilniaus - Tomas Gudėnas, dalyvius supažindindamas su kontaktine improvizacija. Didžiojoje pilies menėje keletui valandų dingo vaidmenys ir kalbos - renginio dalyviai basomis, įsiklausę vieni į kitus, daugiau ar mažiau pajutę judesio laisvę toliau bandė savo kūnų ribas ir galimybes.

Viską vainikavo Vido Bareikio ir Jurgos Šeduikytės gyvo garso koncertas: žvakių liepsnelėmis mirguliuojančioje tamsioje pilies salėje, užpildytoje pačių originaliausių ir gražiausių Baltoween'o persirengėlių, skambėjo gitaros ir pianino garsai, originalūs bei sąmojingi Vido dainų tekstai, nuostabus Jurgos balsas ir nuoširdūs šilti žodžiai, adresuoti publikai, su kuria jie jau spėjo susibičiuliauti ir kuriai dabar taip keistai gera groti... Ir tai dar ne viskas - šeimos dueto pasirodymą užbaigė nuotaikinga mažojo Ado (jų sūnelio - aut. past.) dainelė, pralinksminusi ir puikiai nuteikusi dalyvius vakarėlio pradžiai, kuris, kaip ir pridera tokiai progai, tęsėsi iki paryčių.

Suma summarum

Po renginio teko girdėti daug gerų atsiliepimų bei padėkų, dėl ko VLJS Valdyba labai džiaugiasi. „Gyvename virtualiame amžiuje, kur fizinės patirtys sudaro vis mažesnę mūsų kasdienybės dalį, tad sustoti ir susimąstyti apie mūsų fizines galimybes bei biologines ar socialiai sukonstruotas kūno ribas yra labai tinkamas metas. Panašios nuomonės buvo ir gausus mūsų svečių būrys, susirinkęs iš skritingų Vokietijos regionų, Belgijos ir Liuksemburgo, šiemet visiškai užpildęs mūsų turimas nakvynės vietas Anaberge. Su tokiu didžiuliu ir spalvingu dalyvių būriu bei puikiais ir nuoširdžiais svečiais iš Lietuvos, šis renginys viršijo visus mūsų lūkesčius”, - mintimis dalijosi VLJS pirmininkas S. Černiauskas.

Nors kartu praleidome tris dienas, laikas prabėgo labai greitai... Noromis nenoromis, vėlyvą sekmadienio popietę, ėmė skirstytis paskutinieji renginio dalyviai. Buvo taip gaila palikti tą universalią, pasak V. Bareikio, „daugybę amplua turinčią salę“, kurioje per tas tris dienas nutiko tiek visko gražaus, įdomaus, pozityvaus ir mistiško. Dar kartą dėkojame susirinkusiems ir visi drauge laukiame kitų renginių.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Stintapūkio“ šventė Nidoje – renginio programa su staigmena (1)

Vasario 2-4 dienomis Nidoje vyks tradicinė „Stintapūkio“ šventė . Renginio organizatoriai,...

Per plauką nuo susidūrimo: stebisi, kaip pavyko gauti vairavimo pažymėjimą (7)

Vairavimas tamsiuoju paros metu yra pavojingas, todėl visi vairuotojai kelyje turi būti budrūs ir...

Brolių Ballų karštinė tęsiasi – keramikas sukūrė LaMello skulptūrą (15)

Broliai Ballai įkvepia ne tik krepšinio aistruolius, bet ir keramikus. Utenos r. esančiame...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (53)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Laisvės drugelis Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje

Kaip ir kasmet mūsų mokyklos bendruomenė paminėjo sausio 13-ąją dieną. Mokykloje iš daugiau...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (62)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (868)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (1)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Indrė Genytė-Pikčienė. Nafta brangiausia nuo 2014 m. pabaigos. Kaip tai mus paveiks?

Juoduoju auksu vadinamos naftos kaina užtikrintai ropščiasi aukštyn. Šios savaitės pradžioje...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (333)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Lenkijoje apsipirkusi žinoma plaukų stilistė papasakojo savo įspūdžius: man „nurovė stogą“ (87)

Plaukų stilistė-šukuosenų dizainerė Eglė Saunorytė-Kinderienė neteko žado apsilankiusi netoli...

Praėję treji metai buvo šilčiausi per matavimų istoriją

Praėję treji metai buvo šilčiausi visą oro temperatūros tikslių matavimų istoriją,...

Chaosas Europoje: galinga audra vartė medžius, sunkvežimius, plėšė namų stogus žuvo 9 žmonės (7)

Šiaurės Europoje ketvirtadienį siaučiant uraganiniams vėjams žuvo mažiausiai devyni žmonės,...

Prezidentės patarėjas: lenkų mažumos klausimas neturi užgožti strateginių tikslų su Lenkija (152)

Lenkų tautinės mažumos klausimas nebus esminis Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikime ir jis...