Patarimai DELFI Piliečiams - ne tik vaizdo medžiagoje, bet ir straipsniuose. Pateikiame Jums patyrusių specialistų patarimus apie tai, kaip žurnalistui reikėtų sukurti patrauklią ir informatyvią antraštę straipsniui. Šią informaciją taip pat gali pamatyti ir vaizdo medžiagoje čia.
© DELFI

Pirmiausiai išsiaiškinkime, kas yra naujiena. Pasak Žurnalistikos instituto lektoriaus Romo Sakadolskio, naujieną sudaro informacija, kontekstas arba aplinkybės, vertinimai arba nuomonės.

„Informacija reikalinga tam, kad gautum pačią žinią, bet jos prasmės faktuose dažnai neįžiūrėsi. Patys faktai nebūtinai yra prasmingi. Prasmingi jie tampa tada, kada yra pateikiamas kažkoks kontekstas: kas įvyko, kodėl tai reikšminga ir kažkas tai įvertina, nurodo, kodėl tai yra prasminga, pateikia vertinimą arba nuomonę. (...) Gera naujiena yra tokia, kurioje matai ir faktinę informaciją, ir aplinkybes, kuriose ta faktinė informacija atsirado, ir kažkieno vertinimą. Dar geriau, jei yra kelių žmonių vertinimas, ypatingai, jeigu yra ginčas“.

Vienas iš DELFI redaktorių Andrius Sarcevičius pataria pirmiausiai apsispręsti, ar rašote nuomonių skilčiai „Vox Populi“ ar „Piliečių naujienoms“.

„Jeigu rašome nuomonę, galime sau leisti vaizdingesnę kalbą, naudoti tokius žodžius kaip tarkim (...) „prisikiaulino“, „prisidirbo“ ir t.t. Jeigu mes rašome informacinio pobūdžio žinutę, naujieną ir ji bus talpinama į DELFI Piliečio naujienų rubriką, tai šiuos vaizdingus žodžius palikim pašnekovams. Tegu pašnekovai, Jūsų kalbinami žmonės sako tuos vaizdingus žodžius, o Jūs tiesiog juos cituokite“, - teigė A. Sarcevičius.

Pasak R. Sakadolskio, piliečių žurnalistikos atstovas – tai žmogus, kuris informuoja kitą pilietį, naudodamas jam prieinamas žurnalistines priemones. Piliečio rankos kiek laisvesnės negu žurnalisto, griežtai vengti nuomonės ar emocijos net ir informaciniame straipsnyje jam neprivalu, ypač, kai pilietis – įvykio liudininkas.

„Nebijočiau teikti vertinimo. Piliečio žurnalistas neturėtų šito vengti, vaidindamas, kad jis nieko bendro neturi. Atvirkščiai – pateikti savo nuomonę yra labai sveika, bet taip pat geras Piliečio žurnalistas bus sau truputėlį skeptiškas ir paieškos kitų nuomonių (...). Jis pripažins savo auditorijai - „aš turiu nuomonę, tai yra mano vertinimas“. Nebijos to padaryti, nebandys vaidinti, kad neturi nuomonės, (...) bet taip pat paieškos, kad būtų ir kitų nuomonių, suvoks, kad galbūt jis ne vienintelis žino teisybę“, - sakė R. Sakadolskis.

Jei ketinate rašyti „Piliečio naujienoms“, verta žinoti apverstos piramidės principą. Pagal jį, svarbiausia informacija pateikiama straipsnio pradžioje, pabaigai paliekamos mažiausiai svarbios detalės. Jei tekstas pasirodytų per ilgas, jį būtų galima trumpinti nuo pabaigos, o svarbiausia informacija nenukentėtų.

„Yra žurnalisto forma – šeši „K“: kas (veikėjas), ką padarė (koks yra veiksmas), kada tai įvyko (laikas), kur tai įvyko (vietos aplinkybės). Tai yra keturi klausimai – kas, ką, kur, kada. Mums į juos reikėtų atsakyti kaip galima greičiau. Ir yra dar du klausimai, į kuriuos paprastai sunkiau atsakyti – kartais galima, kartais ne. Vienas iš jų yra „kaip“ (priemonės, jeigu galima tai paaiškinti), o paskutinis klausimas, į kurį mes visi ieškome atsakymo - „kodėl?“ (kodėl tai įvyko). Pirmiausi dalykai, kurie yra pateikiami, yra apie veikėją, apie veiksmą, apie laiko ir vietos aplinkybes“, - sakė R. Sakadolskis.

Rašydami „Piliečių naujienoms“ elkitės kaip žurnalistai, tik rinkitės šaltinius. Tarkim, apie įvykį Jums papasakojo draugas. Reikėtų rasti dar bent vieną su pirmuoju šaltiniu nesusijusį žmogų, kuris informaciją patvirtintų arba paneigtų. Jei pasitikėsite tik vienu šaltiniu, galite pateikti klaidingą arba šališką informaciją.

„Kaip mes kaip žurnalistai gauname informaciją? Iš tikrųjų yra tiktai trys informacijos šaltiniai: vienas šaltinis esame mes patys, jeigu mes patys savo akimis matėme, savo ausimis girdėjome, patys esame liudininkai. Antra, yra dokumentai, kuriuos mes skaitome. Dokumentus reikėtų suprasti plačiąja prasme – ne tik raštu. Gali būti ir garso dokumentai, vaizdo dokumentai. Ir trečia – su kuo mes bendraujame. Čia tam tikra prasme ir yra Achilo kulnas, nes mes šiandien apie 80 proc. informacijos gauname bendraudami su žmonėmis: ne būdami liudininkais ir skaitydami dokumentus, o bendraudami su tais žmonėmis, kurie skaitė dokumentus, buvo liudininkai arba turi kažką pasakyti. Dėl to žurnalistas ir tikrina“, - teigė R. Sakadolskis.

A. Sarcevičius pataria nerašyti žinutės, jei informacijos šaltinis tėra pats žurnalistas. „Gali būti net taip, kad mes patys papuolėme į kažkokią keblią situaciją, esame pikti, susinervinę ir norime parašyti visą teisybę, bet jeigu norime parašyti visą teisybę, tai rašykime nuomonę, rašykime komentarą. Nerašykime naujieninio teksto, nerašykime informacinės žinutės. Tam reikia šiek tiek atsitraukti ir pakalbinti daugiau šaltinių“, - kalbėjo A. Sarcevičius. 

R. Sakadolskio teigimu, vis tik nereikėtų bijoti išdėstyti informacijos ir iš savo pozicijos. „Tas Piliečio žurnalistas, kuris parankioja dar aplinkui ir kitų nuomonių apie kurį nors reiškinį arba įvykį, greičiausiai bus atlikęs geresnį darbą, bet ar gali žmogus kaip liudininkas surašyti „štai ką aš mačiau, štai ką aš girdėjau ir štai kaip man visa tai atrodo“? Atsakymas yra, be abejo, kad taip. Tą kartais daro ir profesionalūs žurnalistai, nuvykę į kokią nors situaciją. Jie pirmu asmeniu paaiškina, ką matė ir girdėjo, ir vėliau atlieka tam tikrus kitus veiksmus, ieškodami prasmės, ieškodami vertinimų, nuomonių iš kitų žmonių“, - teigė R. Sakadolskis.

Rašote nuomonę arba informacinę žinutę?

1) Apverstos piramidės principas: svarbiausia informacija pradžioje

2) Kas ką padarė, kada, kur, kaip, kodėl?

3)Mažiausiai du šaltiniai, nebent autorius – įvykio liudininkas

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

KET pažeidėjams Pilaitėje atėjo neramūs laikai (22)

Rusijoje 2010 m. įsikūrė pasauliniu mastu pagarsėjusi organizacija Stop Cham (rus. СтопХам,...

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (93)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Vaizdas Palangos „Maximoje“ stebino: ar tai normalu? (115)

Palangoje, užsukusi į Vytauto g. „Maximą“, DELFI skaitytoja labai nustebo radusi pustuštes...

Kauniečių šeimai atjungė elektrą – kaltina nesusikalbėjimu (18)

Gyvename žinomame ir brangiame name I. Kanto g. 18, Kaune , ir esame priversti kreiptis dėl...

Lietuvaitė gavo įspūdingą „Sostų karų“ žvaigždės kvietimą: neįsivaizduoju, kaip man taip pavyksta (7)

Jaunoji lietuvė menininkė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė (19 m.) sužavėjo legendinio serialo...

Top naujienos

Babčenkos prisiminimai iš Čečėnijos karo: ten viešpatavo sadistiniai impulsai ir nežabotas godumas (1)

Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – knygą „Karas. Čečėnijos tragedija“. Tai...

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (39)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (197)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (212)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Tėčio, auginančio „kitokį“ vaiką, istorija: ar neverta pamąstyti, kas iš mūsų išties neįgalūs? (132)

Rūdninkų knygyno įkūrėjas Deimantas Vainilka – trijų vaikų tėvas: iš pirmosios santuokos...

Idėjos iš „Airbnb“, kurios pavers namus ne tik tvarkingais, bet ir stilingais

Ar tai būtų ištaiginga pilis kur nors Bretanėje ar viengungio būstas Paryžiaus centre –...

Violeta Urmanavičiūtė-Urmana – kaip mergaitė iš Marijampolės tapo pasaulinio garso primadona (1)

Gal suvalkietiškas užsispyrimas, gal šeimos suformuotos vertybės jai neleidžia mesti iki galo...

1006 km lenktynėse Palangoje – pirmi incidentai: problemos „Porsche Cayman“ automobiliui (12)

Šeštadienį 12 valandą Palangoje duotas startas didžiausiam lenktynių festivaliui Rytų Europoje...

Filmai, kuriuos žiūrėdami mirė žmonės: gyvybę nusinešė ne tik išgąstis (1)

„Šitas filmas mirtinai mane išgąsdino!“ Turbūt ne kartą esate ištarę tokią ar panašią...

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (145)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...