Balandžio 14-20 dienomis Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazijos delegacija (projekto vadovė - koordinatorė, matematikos mokytoja metodininkė Jolanta Aksamatauskienė, vokiečių kalbos mokytoja Asta Urbonaitė, I gb kl. mokinės Greta Norbutaitė ir Monika Strumilaitė, IIIga klasės mokinys Gytis Švilpa) apsilankė Rumunijoje, Puiesti/Barlad mieste.
Prie vienuolyno

Tai – septintasis tarptautinio daugiašalio mainų programos Comenius projekto „Love the Nature, save your future“ („Mylėk gamtą, saugok savo ateitį“) narių susitikimas. Projekto partneriai – 8 šalys: Turkija, Latvija, Ispanija, Rumunija, Graikija, Prancūzija, Olandija ir Lietuva, kuriai atstovauja Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazija. Savaitė prabėgo nepastebimai greitai.

Pirmadienį pamalonino nuoširdi rumunų sutikimo ceremonija su duona ir druska, po kurio įvyko visų suvažiavusių šalių atstovų bei mokyklų ir nurodytos veiklos pagal programą  pristatymai. Pačią pirmąją dieną mokiniai kibo į darbą ir pradėjo kurti plakatus apie gamtos išsaugojimą. Kiekviena šalis stengėsi kaip įmanydama būti originali. Vieni kūrė plakatus nuo nulio, o kiti jau turėjo iš anksto atsivežtų priemonių ar detalių.

Po formaliosios renginio dalies, visi išvykome į planetariumą dalyvauti netradicinėje astronomijos pamokoje. Ten turėjome progą pamatyti 3D filmą 360 laipsnių ekrane apie visatos bei visų planetų susikūrimą.

Antradienį sugrįžę į Puesti mokyklą užbaigėme savo sunkaus darbo vaisius - visos šalys pristatė savo plakatus. Po pertraukėlės, mokiniai stebėjo, kaip Rumunų liaudies meistras tradiciniu būdu dažė velykinius kiaušinius (Velykos pas juos dar tik įvyks). Po technologijų pamokos  patys kibome dirbti - dažėme kiaušinius savo šaliai būdingais motyvais, o mokytojai tuo tarpu dalyvavo biologijos pamokoje kitame pastate. Reikia paminėti, jog mokykla yra išsidėsčiusi korpusais. t.y. administracija - viename pastate, septintokai - kitame ir t.t.

Mokiniai nenešioja uniformų, o mokyklose dienynai-žurnalai įspūdingo dydžio, vos telpantys mokytojui į rankas, kaip 8 lapai iš A4 formato kartu sudėjus. Vertinimo sistema - dešimtbalė, o pamokos vyksta 50 minučių. Diena pamokine veikla nesibaigė. Popietę patraukėme link stačiatikių vienuolyno, kuriame, anot rumunų, prieš Velykas maistas pats geriausias. Susipažinę su istorija ir architektūra, ragavome vegetariškų patiekalų.

Ankstyvą trečiadienio rytą, susikrovę daiktus ir nusiteikę ilgai keliauti (labai dideli atstumai, net po 6 valandas, tikrai vargino), išvykome į Transilvaniją. Ten mūsų laukė pažintinis apsilankymas Brašovo senamiestyje, kurį apžiūrėjome ir savarankiškai, ir su grupe. Nepakartojami gamtovaizdžiai ilgam išliks širdyse ir atmintyje. Vakare įsikūrėme kaimo turizmo sodyboje ir entuziastingai laukėme ateinančios dienos.

Ketvirtadienį, anksti ryte, išžygiavome pėsčiomis susipažinti su apylinkėmis ir istoriniais objektais. Susipažinome su Drakulos pilies ypatumais bei pačia  pilies architektūra, istorija ir legendomis...Vakarop nutarėme, kad būtų dar įdomu savarankiškai įkopti į vieną iš artimesniųjų ypač aukšto kalno viršūnių ir aplankyti ant jos stovintį kryžių. Deja, ne visi išdrįso leistis į avantiūrą, bet lietuviams visuomet pavyko išsiskirti užsispyrimu ir tvirta valia. Taigi, mes spėjome pasigrožėti vaizdu „iš viršaus“, kol kitų šalių atstovai ilsino savo kojas.  

Penktadienį aplankėme Rasnovo mieste stūksantį vieną iš daugelio supančių įtvirtinimų bei viduramžių tvirtovę, stovinčią ant kalno viršūnės. Vėliau vėl pėsčiomis žygiavome į stalaktitų/stalagmitų urvus, kur mums trumpai papasakojo apie jų prigimtį bei savybes. Penktadienio vakarą projektą užbaigėme „ugningai“, visi draugiškai apsupę didelį laužą. Kai liepsnos išblėso, pasidalinome dovanas  ir neišvengiamai, jausmingai atsisveikinę išvykome savais keliais ir apturėjome ilgą, bemiegę ir, ko gero, nepamirštamą kelionę namo. O norėjosi dar likti...
 
Minėto Comenius projekto paprogramės veikla, remiant Europos Komisijai, buvo finansuota iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas

Dalyvių mintys apie projektą:

Mokytoja Asta Urbonaitė: „Įdomu buvo susipažinti su skirtingų tautų bei kultūrų žmonėmis, patobulinti kalbos žinias. Šalyje labai graži gamta,įdomūs žmonės. Programa nebloga, gal tik nepagalvota apie silpnesnio fizinio pasiruošimo dalyvius. Labai patiko vienuolyne, kuriame ragavome vienuolių paruošto maisto. Susidarė nuomonė, kad rumunai nesijaudina ir nestresuoja tiek, kiek kiti europiečiai, nelabai kreipia dėmesį į kai kuriuos, atrodytų mums labai svarbius, dalykus, gal taip skatina savarankiškumą...“  

Mokytoja Jolanta Aksamatauskienė: „Visuomet grįžusi sakau tą patį besidomintiems įspūdžiais - nuostabi šalis. Ir tai tiesa, nes visos šalys yra unikalios. Kaskart virpa širdis, kai lekiančios dienos artina projekto pabaigą. Tuomet savęs klausiu, ar viską padariau gerai, ar kažko išmokau, ar buvo prasminga... Matydama mokinių veidus leidžiu sau viltingai spėti, jog jų gyveninuose šios kelionių, tarptautinių mainų patirtys paliks gerus prisiminimus, įkvėps mokytis ir tobulėti. Džiaugiuosi ir pati eidama šiuo keliu kartu su jais, bandydama pildyti savo norą - mokytis savarankiškai kalbų ir plėsti akiratį, semtis mokymo metodikos patirties ir idėjų“.

Greta Norbutaitė: „Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę nuvykti į Rumuniją. Labiausiai „įstrigo“ kalnuota aplinka bei mokinių ir mokytojų draugiškumas. Pavyko patobulinti anglų kalbos įgūdžius. Šis projektas davė labai daug asmeninės naudos: radau daug draugų, įgijau pasitikėjimo savimi. Šios šalies aplankymas - tai vienas iš mano svajonių išsipildymas“.

Monika Strumilaitė: „Esu laiminga, laimėjusi šį „loterijos bilietą“ t.y. kelionę į Rumuniją. Daugelio susidaryta nuomonė apie šalies skurdumą nepasitvirtino - išvydau nuostabius vaizdus ir draugiškus žmones. Neišdildomą įspūdį paliko Transilvanijos miestas, kuris stebino lankytinų objektų gausa. „Ačiū“ noriu tarti mokytojai Jolantai, kuri nesuklydo patarusi vykti būtent į šią šalį. Tai buvo geriausia savaitė mano gyvenime. Kelionės metu atradau "naują" šeimą, kurios nariai tapo artimi ir, tikiuosi, tęs draugystę net pasibaigus projektui“.

Gytis Švilpa: „Susipažinau net su 7 skirtingomis kultūromis vienu metu, visokeriopai praplėčiau akiratį emociniu ir kultūriniu aspektu. Manau, po kelionės tapau dar ištikimesniu kalnų gerbėju, nors ir taip esu gamtos vaikas. Didėjantis draugų ratas visuomet yra maloni staigmena. Džiaugiuosi dalyvavęs projekte“.

Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Teksto autorius - Gytis Švilpa

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Viekšnių gimnazijos bendruomenė dovanoja šimtą eglučių Lietuvai (2)

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui kilo idėja atšvęsti išskirtines šimtmečio...

„Lietuvos paštui“ vėl kritikos strėlės – nesuprato, kodėl papildomas mokestis nepadėjo (104)

„Lietuvos pašto“ paslaugos nebedžiugina ir žinomų vardų – portalo Stiliusos.lt...

Adventinis Kauno Veršvų gimnazijos choro „Allegro“ koncertas Panemunės socialinės globos namuose (1)

Adventinis laikotarpis – tai ne tik Kalėdų ir dovanų laukimas. Tai laikotarpis, kai norisi...

Valkininkų namų languose „nutūpė“ angelai – pasigrožėkite bendruomenės darbais

Artėjant gražiausioms ir paslaptingiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms, Varėnos rajono,...

Kaunietis pasipiktino: autobusiuko vairuotojas turbūt pamiršo, kokią mašiną vairuoja (38)

Kaune, važiuodamas Karaliaus Mindaugo prospektu, DELFI skaitytojas nusivylė autobusiuko vairuotojo...

Top naujienos

„Sodra“ pateikė keturis pavyzdžius, į kokio dydžio pensiją orientuotis (49)

Vasarį, planuojama, dirbantieji galės aiškiai matyti, kokias teises į senatvės pensiją jau yra...

L. Baltrūno žmonos advokatas: byla darosi vis keistesnė (58)

Aivaro Kilkaus nužudymu įtariamo Lauryno Baltrūno žmonos sulaikymas sukėlė didelį...

Profesorius iš Lenkijos su alkoholikais dirba jau 30 metų: ko iš jo keistų eksperimentų galėtume pasimokyti kiekvienas mūsų (59)

Ilgametę patirtį, dirbant su nuo alkoholi o priklausomais žmonėmis, turintis psichiatras Dr....

Pensijų fondų atstovai: 5 Kukuraičio netiesos (340)

Valdžios planus keisti galiojančią tvarką taip, kad „Sodra“ nebepervedinėtų pinigų į...

Paskelbti M.A.M.A. 2017 apdovanojimų nominantai: muzikos pasaulis pažėrė staigmenų (3)

Pirmadienio popietę sostinėje paaiškėjo bene didžiausia metų intriga. Iliuzijų muziejuje...

Pilotai papasakojo, į ką atkreipia dėmesį, kai jie patys būna lėktuvo keleiviai (1)

Skrydis nervingiems keleiviams visada yra išbandymas, nes lėktuvas jiems yra viena didelė...

Gimnazisto nužudymo vietą Panevėžyje supa aklina tamsa (11)

Praėjus savaitei po gimnazisto nužudymo Panevėžyje, S. Dariaus ir S. Girėno g. ties 21-uoju...

Rusija traukiasi iš susitarimo su Ukraina: toliau „dirbti neįmanoma“ (92)

Rusija pasitrauks iš Bendrojo kontrolės ir koordinacijos centro (BKKC) Donbase, kuriam priklausė...

Nustebsite sužinoję, kiek lietuviai uždirba „pardavę“ savo šventes (36)

Nors kalėdinis laikotarpis daug kam reiškia papildomas atostogas, tačiau vis dar yra tokių, kurie...

Milijardieriaus mirtis sukėlė įtarimų rastas ir žmonos kūnas (40)

Kanados farmacijos gigantė „Apotex“ patvirtino, kad mirė jos įkūrėjas, milijardierius Barry...